Қысқа мерзімді жоспарлау
|
Дүниетану САБАҚ: Тағам және сусындар Ертеде қалай тамақтанған? |
Мектеп: |
||||
|
Күні:4.04. |
Мұғалімнің аты-жөні:Султангереева Мөлдір |
||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттар: |
1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірін әңгімелеу |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||
|
|
ежелгі және қазіргі заманғы адамдардың тамақтану ерекшелігі туралы біледі |
||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||
|
|
алғашқы өркениет пайда болған кездегі өзендердің маңызын анықтай алады |
||||
|
|
Кейбір оқушылар:Ас мәзірін өмірлік тәжірибесіне сүйеніп ұсына алады |
||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар:
|
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Жібек жолы , дәнді дақылдар |
|||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: |
|||||
|
Талқылауға арналған тақырыптар: |
|||||
|
|||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||
|
Денсаулықты сақтауға нелер көмектесуі мүмкін? «Ас – адамның арқауы» дегенді қалай түсінесіңдер? Қандай азық түрлері адам ағзасына пайдалы болуы мүмкін? |
|||||
|
Жазу үшін ойға салу: |
|||||
|
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Алдыңғы бөлімдерде тамақ пен сусын тақырыбының көптеген мәселелері қарастырылған.Оқушылар осыған дейін ұлттық және өздері тұтынатын тағамдар мен сусындардың түрлерін біледі. Бөлімге байланысты кейбір тарихи деректермен таныс. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
ресурстар |
|||
|
Басталуы
|
Ертеңгілік шеңбері Сәлеметсіз бе, Күн! Сәлеметсіз бе, Жер! Сәлеметсіз бе, сіз! Сәлеметпіз біз! Балалар,менімен бүгін саяхатқа барғыларың келе ме? -Біз бүгінгі сабақта Жібек жолымен саяхатқа шығамыз. Бұл саяхатта біз ежелдегі адамдар немен қоректенгенін анықтаймыз. Мен саяхат жетекшісі боламын.Менің көмекшім болады. |
Шаттық шебері |
|||
|
Ортасы 15 мин Аяқталуы 15
|
«Мұғалім сыйы» Ерден атаның әңгімелері «Ұлы Жібек Жолы» бейнетаспасын көру. (Ұ) «Детектив» ойыны. Оқушыларға көне Тараз қаласының немесе Ұлы Жібек жолы бойындағы елдің тұрғындарының дастарқанында қандай азық-түлік болғанын зерттеу керектігін хабарлау. Бізде бұл туралы оқулықтар, тақырыптық кітаптар мен суреттер, бейнежазбалар бар.Бірақ алдымен біздің ақпарат көздерінен табылған дәлелдер негізінде жауап беруге болатын сұрақтарды белгілеуіміз керек. Топқа бөлу; Себетпен конфет әкелу оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын конфеттің түрлеріне қарай Топқа бөлінеді Қызыл,көк қызыл конфеттер (Т,Қ) Сынып оқушыларын шағын топтарға ұйымдастыру. Оқушыларға олар детективтер рөлінде карта, кітаптар мен картиналарды зерттейді. Ұлы Жібек жолы тұрғындары олардың дастарқанында қазіргі заман тағамының өнімдеріне ұқсас қандай азық-түлік болғанын табуды тапсырыңыз. 1-топ: Көшбасшы және тыңдаушы әдісі Көшбасшы ретінде ортаға шығып сұрақ қойылады тыңдаушылар бағалайды. 2-топ: Дәнді-дақылдарды зертте. -Балалар,мына қалташалардың ішінде не бар деп ойлайсыңдар? Қандай дәнді-дақылдар білесіңдер? -Бұл дәнді –дақылдар өсу үшін не қажет? -Жер қандай болу керек? Дәнді-дақыл атауларын «Күн шұғыласы» әдісі бойынша топтастырыңдар. 3-топ: Оқулықпен жұмыс 72-беттегі мәтінді оқы.Сенің отбасыңда ботқаны қалай дайындайды? «Шөл дала наны» деп нені атайды? «Отбасылық ботқа» мәзірін әзірлеңдер. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Сергіту сәті «Қара жорға» биі Дәптермен жұмыс Отбасына арнап бір күндік ас мәзірін жаса «Дирижер ойыны» Көмекші бала бірінші қатарға таяқшамысен көрсетеді.Егер ол 1рет таяқты сілтесе оқушылар қазақ тілінде тірек сөздерді атаулары керек.Екі рет сілтеген сәтте екінші қатардағы топ қазақ, орыс тілінде жауап береді,таяқшаны үш рет сілтесе қазақ, орыс,ағылшын тілінде айтады. Сен білесің бе? Адамдар өміріне пайдалы тағамның тағы бір түрі Құрма құрма ертеде шөл даланың наны аталған саяхатшылар өздерімен бірге құрманы алып жүрген. |
https://www.youtube.com/watch?v=xmiureOu5BE
Жібек жолы картасы
Дәнді-дақылдар
Оқулық 73-74б Флипчарт маркер бейнетаспа |
|||
|
|
«Балалар, осымен саяхатымыз аяқталды. Егер сендер тағы да саяхатқа барғыларың келсе, өздеріңмен бірге құрма алып жүріңдер. Құрманың құрамында адам үшін барлық қажетті дәрумендер бар», – деп «саяхатымызды» аяқтаймыз.
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспар- лайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
|||
|
оқушылар өсімдіктердің өсуі үшін қажетті жағдайларды атайды; оқушылар дұрыс тамақтану мәзірін құрастырады. |
Оқушылар –– картадан ежелгі қала мен мемлекетті табуын бағалау; Ежелгі заманғы адамдардың тағамымен салыстыруға; –– өз отбасы үшін ас мәзірін дайындауға үйренді. |
Өнер, сауат ашу пәні Еңбек және шығармашылық арқылы астың маңыздылығын түсінеді. Интерактивті тақта Сергілту сәті және денсаулықты сақтау |
|||
|
Рефлексия (сабақтан кейін толтырылады) |
|
||||
|
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер егіздім және неліктен? |
|
||||
|
Қорытынды бағамдау: Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетінін білдім? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ертеде қалай тамақтанған"
"Ертеде қалай тамақтанған"
Қысқа мерзімді жоспарлау
|
Дүниетану САБАҚ: Тағам және сусындар Ертеде қалай тамақтанған? |
Мектеп: |
||||
|
Күні:4.04. |
Мұғалімнің аты-жөні:Султангереева Мөлдір |
||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттар: |
1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірін әңгімелеу |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||
|
|
ежелгі және қазіргі заманғы адамдардың тамақтану ерекшелігі туралы біледі |
||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||
|
|
алғашқы өркениет пайда болған кездегі өзендердің маңызын анықтай алады |
||||
|
|
Кейбір оқушылар:Ас мәзірін өмірлік тәжірибесіне сүйеніп ұсына алады |
||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар:
|
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Жібек жолы , дәнді дақылдар |
|||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: |
|||||
|
Талқылауға арналған тақырыптар: |
|||||
|
|||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||
|
Денсаулықты сақтауға нелер көмектесуі мүмкін? «Ас – адамның арқауы» дегенді қалай түсінесіңдер? Қандай азық түрлері адам ағзасына пайдалы болуы мүмкін? |
|||||
|
Жазу үшін ойға салу: |
|||||
|
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Алдыңғы бөлімдерде тамақ пен сусын тақырыбының көптеген мәселелері қарастырылған.Оқушылар осыған дейін ұлттық және өздері тұтынатын тағамдар мен сусындардың түрлерін біледі. Бөлімге байланысты кейбір тарихи деректермен таныс. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
ресурстар |
|||
|
Басталуы
|
Ертеңгілік шеңбері Сәлеметсіз бе, Күн! Сәлеметсіз бе, Жер! Сәлеметсіз бе, сіз! Сәлеметпіз біз! Балалар,менімен бүгін саяхатқа барғыларың келе ме? -Біз бүгінгі сабақта Жібек жолымен саяхатқа шығамыз. Бұл саяхатта біз ежелдегі адамдар немен қоректенгенін анықтаймыз. Мен саяхат жетекшісі боламын.Менің көмекшім болады. |
Шаттық шебері |
|||
|
Ортасы 15 мин Аяқталуы 15
|
«Мұғалім сыйы» Ерден атаның әңгімелері «Ұлы Жібек Жолы» бейнетаспасын көру. (Ұ) «Детектив» ойыны. Оқушыларға көне Тараз қаласының немесе Ұлы Жібек жолы бойындағы елдің тұрғындарының дастарқанында қандай азық-түлік болғанын зерттеу керектігін хабарлау. Бізде бұл туралы оқулықтар, тақырыптық кітаптар мен суреттер, бейнежазбалар бар.Бірақ алдымен біздің ақпарат көздерінен табылған дәлелдер негізінде жауап беруге болатын сұрақтарды белгілеуіміз керек. Топқа бөлу; Себетпен конфет әкелу оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын конфеттің түрлеріне қарай Топқа бөлінеді Қызыл,көк қызыл конфеттер (Т,Қ) Сынып оқушыларын шағын топтарға ұйымдастыру. Оқушыларға олар детективтер рөлінде карта, кітаптар мен картиналарды зерттейді. Ұлы Жібек жолы тұрғындары олардың дастарқанында қазіргі заман тағамының өнімдеріне ұқсас қандай азық-түлік болғанын табуды тапсырыңыз. 1-топ: Көшбасшы және тыңдаушы әдісі Көшбасшы ретінде ортаға шығып сұрақ қойылады тыңдаушылар бағалайды. 2-топ: Дәнді-дақылдарды зертте. -Балалар,мына қалташалардың ішінде не бар деп ойлайсыңдар? Қандай дәнді-дақылдар білесіңдер? -Бұл дәнді –дақылдар өсу үшін не қажет? -Жер қандай болу керек? Дәнді-дақыл атауларын «Күн шұғыласы» әдісі бойынша топтастырыңдар. 3-топ: Оқулықпен жұмыс 72-беттегі мәтінді оқы.Сенің отбасыңда ботқаны қалай дайындайды? «Шөл дала наны» деп нені атайды? «Отбасылық ботқа» мәзірін әзірлеңдер. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Сергіту сәті «Қара жорға» биі Дәптермен жұмыс Отбасына арнап бір күндік ас мәзірін жаса «Дирижер ойыны» Көмекші бала бірінші қатарға таяқшамысен көрсетеді.Егер ол 1рет таяқты сілтесе оқушылар қазақ тілінде тірек сөздерді атаулары керек.Екі рет сілтеген сәтте екінші қатардағы топ қазақ, орыс тілінде жауап береді,таяқшаны үш рет сілтесе қазақ, орыс,ағылшын тілінде айтады. Сен білесің бе? Адамдар өміріне пайдалы тағамның тағы бір түрі Құрма құрма ертеде шөл даланың наны аталған саяхатшылар өздерімен бірге құрманы алып жүрген. |
https://www.youtube.com/watch?v=xmiureOu5BE
Жібек жолы картасы
Дәнді-дақылдар
Оқулық 73-74б Флипчарт маркер бейнетаспа |
|||
|
|
«Балалар, осымен саяхатымыз аяқталды. Егер сендер тағы да саяхатқа барғыларың келсе, өздеріңмен бірге құрма алып жүріңдер. Құрманың құрамында адам үшін барлық қажетті дәрумендер бар», – деп «саяхатымызды» аяқтаймыз.
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспар- лайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
|||
|
оқушылар өсімдіктердің өсуі үшін қажетті жағдайларды атайды; оқушылар дұрыс тамақтану мәзірін құрастырады. |
Оқушылар –– картадан ежелгі қала мен мемлекетті табуын бағалау; Ежелгі заманғы адамдардың тағамымен салыстыруға; –– өз отбасы үшін ас мәзірін дайындауға үйренді. |
Өнер, сауат ашу пәні Еңбек және шығармашылық арқылы астың маңыздылығын түсінеді. Интерактивті тақта Сергілту сәті және денсаулықты сақтау |
|||
|
Рефлексия (сабақтан кейін толтырылады) |
|
||||
|
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер егіздім және неліктен? |
|
||||
|
Қорытынды бағамдау: Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетінін білдім? |
|||||
шағым қалдыра аласыз















