|
Пәні: |
Логопедиялық сабақ |
|
Бөлім: |
І бөлім. Коммуникативтік дағдыларды дамыту |
|
Логопедтің аты-жөні: |
Улкебекова Жадыра |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 1-4 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ертегілер елі» Р дыбысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Р дыбысын буын, сөз ішінде дұрыс, анық айтуға машықтандыру. Суреттердің атын атату. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Есту зейіндерін көре отырып, есте сақтау қабілетін, қиялдарын елестету қабілетін, ақыл – ой және фонематикалық естулерін дамыту |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесуден кейін мұғалім оқушыларға өткен сабақ бойынша сұрақтар қояды |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақтарын еске түсіреді. Сұрақтарға ауызша жауап беріледі. |
|
оқулық |
|
Жаңа сабақ |
Оқушылар, барлығымыз шеңбер жасайық. Бүгінгі ашық сабағымызда мен сендерге жақсы көңіл -күй сыйлағым келеді. (Слайдта күліп тұрған күннің бейнесі) - Мынау не
балалар? -Күн. -Күн не істеп тұр? -Күн күліп тұр -Ендеше, қазір мен сендерге мына күліп тұрған күнді сыйлаймын! -Жақсы, балалар, қараңдаршы бүгінгі күн не деген әдемі, неткен әсем. Күн өз жылуын бүкіл Семей қаласына, жер бетіне төгіп, таратып, шапағатын сеуіп тұр. Ендеше біз сол күнге сәлем берейік. |
Видеоны көру арқылы жаңа сабақпен танысады. |
|
Р фонемаларының артикуляциялық кескіні, |
|
Сабақтың ортасы |
Логопед мұғалім: 2. «Р» дыбысының
артикуляциясын еске түсіру. — ауа ағысы дем шығару сәтте ауыз қуысына толып,қатайып тұрған тіл ұшын қозғалтып дірілдетеді; 3. Артикуляциялық жаттығулар. Р дыбысына байланысты жаттығулар жасаймыз. «Көңілді тіл ертегісі» Кішкентай көңілді тіл туралы ертегі Ерте заманда Кішкентай көңілді тіл өмір сүріпті. Тәңертең ол оянып, төсектен тұрып, терезеден далаға қарады (тіл ауыздан сығалайды). Аспанға қарады, күн ашықпа екен деп (тілдің ұшы үстіге көтерілді). Жерге қарады, далада су, балшық барма екен деп (тілдің ұшы астыға түседі). Тілге дала ұнады, тіл біраз қыдырғысы келді (тіл астыға-үстіге, оңға-солға қимылдар жасайды). Далада Тіл ескі достарын кездестірді олар: Бегемот (жалпақ тілді шығару), Керік (ұзын үшкір тілді шығару), Бақа (тілдің ұшын шықарып оңға-солға апару), Сиыр (тілді мұрынға және иекке созу). Олармен Тіл әңгімелесті. Біраздан кейін, Кішкентай Көңілдң тілдің тамақ ішкісі келді. Үйге келіп, Мысық сияқты сүт ішті (тілмен жалағандай қимыл жасау). Сүтке де тойды, бірақ сүтке ернін бұлғап алды. Еріндерін тазалады (тілдің ұшымен үстіңгі, астыңғы еріндерін жалау). Тістерді тазалады (тістерді «тазалау»). Кішкентай Көңілді Тіл қайтадан ойнағысы келді. Әткеншекті көріп тебе бастады (таңдайды қағу). Әбден шаршаған Тіл үйдің терезесін жауып ұйықтауға кетті. Осымен ертегі аяқталды. |
Оқушылар мұғалімді түсіну арқылы жаңа сөздермен танысады, және өз ойларымен бөліседі. |
Оқушылар бір-бірлерін бағалайды. |
Кітап, беттер. |
|
Сабақтың соңы |
- [р] дыбысын жалғап айтуды
ұсыну: қа..., со..., бо..., та..., жа..., қоңы..., қо..., тұ...,
бұ..., құ..., сұ..., сы..., то... .
|
Жазбаша тапсырмаларды орындап, мұғалімнің жеке чатына жібереді. |
Тапсырмаларды орындауына қарай оқушылар бағаланады. |
. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ертегілер елі" Р дыбысы
"Ертегілер елі" Р дыбысы
|
Пәні: |
Логопедиялық сабақ |
|
Бөлім: |
І бөлім. Коммуникативтік дағдыларды дамыту |
|
Логопедтің аты-жөні: |
Улкебекова Жадыра |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 1-4 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ертегілер елі» Р дыбысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Р дыбысын буын, сөз ішінде дұрыс, анық айтуға машықтандыру. Суреттердің атын атату. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Есту зейіндерін көре отырып, есте сақтау қабілетін, қиялдарын елестету қабілетін, ақыл – ой және фонематикалық естулерін дамыту |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесуден кейін мұғалім оқушыларға өткен сабақ бойынша сұрақтар қояды |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақтарын еске түсіреді. Сұрақтарға ауызша жауап беріледі. |
|
оқулық |
|
Жаңа сабақ |
Оқушылар, барлығымыз шеңбер жасайық. Бүгінгі ашық сабағымызда мен сендерге жақсы көңіл -күй сыйлағым келеді. (Слайдта күліп тұрған күннің бейнесі) - Мынау не
балалар? -Күн. -Күн не істеп тұр? -Күн күліп тұр -Ендеше, қазір мен сендерге мына күліп тұрған күнді сыйлаймын! -Жақсы, балалар, қараңдаршы бүгінгі күн не деген әдемі, неткен әсем. Күн өз жылуын бүкіл Семей қаласына, жер бетіне төгіп, таратып, шапағатын сеуіп тұр. Ендеше біз сол күнге сәлем берейік. |
Видеоны көру арқылы жаңа сабақпен танысады. |
|
Р фонемаларының артикуляциялық кескіні, |
|
Сабақтың ортасы |
Логопед мұғалім: 2. «Р» дыбысының
артикуляциясын еске түсіру. — ауа ағысы дем шығару сәтте ауыз қуысына толып,қатайып тұрған тіл ұшын қозғалтып дірілдетеді; 3. Артикуляциялық жаттығулар. Р дыбысына байланысты жаттығулар жасаймыз. «Көңілді тіл ертегісі» Кішкентай көңілді тіл туралы ертегі Ерте заманда Кішкентай көңілді тіл өмір сүріпті. Тәңертең ол оянып, төсектен тұрып, терезеден далаға қарады (тіл ауыздан сығалайды). Аспанға қарады, күн ашықпа екен деп (тілдің ұшы үстіге көтерілді). Жерге қарады, далада су, балшық барма екен деп (тілдің ұшы астыға түседі). Тілге дала ұнады, тіл біраз қыдырғысы келді (тіл астыға-үстіге, оңға-солға қимылдар жасайды). Далада Тіл ескі достарын кездестірді олар: Бегемот (жалпақ тілді шығару), Керік (ұзын үшкір тілді шығару), Бақа (тілдің ұшын шықарып оңға-солға апару), Сиыр (тілді мұрынға және иекке созу). Олармен Тіл әңгімелесті. Біраздан кейін, Кішкентай Көңілдң тілдің тамақ ішкісі келді. Үйге келіп, Мысық сияқты сүт ішті (тілмен жалағандай қимыл жасау). Сүтке де тойды, бірақ сүтке ернін бұлғап алды. Еріндерін тазалады (тілдің ұшымен үстіңгі, астыңғы еріндерін жалау). Тістерді тазалады (тістерді «тазалау»). Кішкентай Көңілді Тіл қайтадан ойнағысы келді. Әткеншекті көріп тебе бастады (таңдайды қағу). Әбден шаршаған Тіл үйдің терезесін жауып ұйықтауға кетті. Осымен ертегі аяқталды. |
Оқушылар мұғалімді түсіну арқылы жаңа сөздермен танысады, және өз ойларымен бөліседі. |
Оқушылар бір-бірлерін бағалайды. |
Кітап, беттер. |
|
Сабақтың соңы |
- [р] дыбысын жалғап айтуды
ұсыну: қа..., со..., бо..., та..., жа..., қоңы..., қо..., тұ...,
бұ..., құ..., сұ..., сы..., то... .
|
Жазбаша тапсырмаларды орындап, мұғалімнің жеке чатына жібереді. |
Тапсырмаларды орындауына қарай оқушылар бағаланады. |
. |
шағым қалдыра аласыз















