Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Есептерді тиімді жолмен шығару жолдары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспарлау үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2.1 |
Мектеп: №57 жалпы орта білім беретін мектебі |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурмырзаева Бактыгул Ахметовна |
||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламаларына сілтеме) |
7.2.1.10 , Қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
||
Сабақтың мақсаты |
, қысқаша көбейту формулаларын білу; Қысқаша көбейту формулаларын сатылап талдай алу,тепе-тең түрлендіре отырып, есептерді шығару; Қысқаша көбейту формулаларын пайдалана отырып,көпмушені көбейткиштерге жіктеуде колдана алу. |
||
Бағалау критерийі |
Оқушылар: , қысқаша көбейту формуласын біледі; Қысқаша көбейту формулаларын сатылап талдай алады,тепе-тең түрлендіре отырып,есептерді шыгара алады;
Қысқаша көбейту формулаларын пайдалана отырып,көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдана алады. |
||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын ауызша тұжырымдай біледі; Екі өрнектің қосындысының квадраттары формуласын ауызша тұжырымдай біледі; Екі өрнектің айырмының квадраттары формуласын ауызша тұжырымдай біледі; Ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі Сәйкес терминдерді пайдалана отырып,қысқаша көбейту формулаларына байланысты тапсырмалар орындалуын түсіндіреді. Көпмүшелерді жіктеу, топтау ережелерін айта алады Лексика және терминология санның дәрежесі. бірмүше бірмүшені бірмүшеге көбейту ережесі көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін екі өрнектің квадраттарының айырмасы екі өрнектің қосындысының квадраты екі өрнектің айырымының квадраты диалогтар Санның дәрежесі деп түрінде берілген санды айтамыз; бұл жерде Көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне жеке жеке көбейтіліп, нәтижелер қосылады Екі өрнектің квадраттарының айырмасы сол өрнектердің айрымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты плюс екі еселенген бірінші және екінші мүшелерінің көбейтіндісі плюс екінші мүшенің квадратына тең Екі өрнектің айырымының квадраты бірінші өрнектің квадраты минус екі еселенген бірінші және екінші мүшелерінің көбейтіндісі плюс екінші мүшенің квадратына тең |
||
Құндылықтарға баулу |
Қоғамыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім Оқушыларда Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікті арттыру; сыныпта жұппен және топпен жұмыс істей білуге; басқалардың пікірін тыңдай білуде және олардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады |
||
Пәнаралық байланыс |
Геометрия : Аудан ұғымы Информатика : санау жүйелері және алгоритм |
||
Алдыңғы білім |
Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу; Натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу; Бірмушелерге және көпмушелерге амалдар колдана білу. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 4минут 2 минут 2 минут 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың қатысымын тексеремін. Топқа бөлу: «Сыйқырлы дорба» әдісі бойынша сандарды алдыртып, оқушылардыүш топқа бөлемін. (бірмуше,көпмүше, дәреже) 2. Алдыңғы білімді пысықтау: сәйкестендіру тесті арқылы:
3. Сабақтың мақсатын ашу «Бүгінгі сабаққа қатысты 10 сөзді атаңыз» Оқушылардан бүгінгі тақырыпқа қатысты 10 сөз атауды сұрау арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламын. (квадрат, бірмүше, көпмүше, айырымы, қосынды, айырмасы, екі еселенген, көбейту, плюс, минус және т.б) Қалыптастырушы бағалаудың «Дыбыстау» әдісі арқылы формулалар көрсетіліп отырылады.Оқушылар осы формулаларға сәйкес келетін сөздерді біріктіре отырып ережелерді келтіріп шығарады: а)санның дәрежесі деп түрінде берілген санды айтамыз; бұл жерде ә) бірмүшені бірмүшеге көбейткенде олардың алдында тұрған коэфциенттері көбейтіледі, албірдей айнымалылардың дәреже көбейткіштері қосылады да, ал бір көбейткіш құрамына енетін айнымалылар сол қалпында қалдыртып,көбейтінді түрінде қалдырылады б) көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне жеке-жеке көбейтіліп, нәтижелер қосылады в) екі өрнектің квадраттарының айырмасы сол өрнектердің айрымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең г) екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты плюс екі еселенген бірінші және екінші мүшелерінің көбейтіндісі плюс екінші мүшенің квадратына тең ғ) екі өрнектің айырымының квадраты бірінші өрнектің квадраты минус екі еселенген бірінші және екінші мүшелерінің көбейтіндісі плюс екінші мүшенің квадратына тең
|
Акт Презентация Слайд №1
Презентация Слайд №2
Презентация Слайд №3
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 6 минут 5 минут |
І-тапсырма. (Тж) «Тапсырма» тәсілі арқылы: Оқушыларға топтық тапсырмалар беремін.Топтан бір оқушы тақтаға шығып топтың жұмысын қорғайды. 1-топ. Мына өрнекті өз бағанына жаз (х+у)2 ; (2х-у)2 ; 81-16х2 ; (3а-в)2; 25-4а2 (4х+у)2 1-9у2 ; (3-z)2; 4а2-9(6+у)2
2-топ.Кестені толтыр:
3-топ. Мына өрнекті өз бағанына жаз: (6+у)2 ; (m-3)2 ; 25-16y2 ; (,b-9)2; 9-4x2 (4+у)2 1-25у2 ; (5-z)2; 4а2-81(6+у)2
Дескриптор:
ҚБ «Шапалақ» әдісі бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды.
ІІ-тапсырма: (Жж) «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы:оқулықтан тапсырмалар беріледі,берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасап, жұптар арқылы бір бірінің жұмысын тексеріп, бағалайды.Бул жерде оқушыларғасаралаудың Диалог қолдау әдісін қолданып,оқушыларға жан-жақты қолдау көрсетіп ынталандырамын. Оқулықпен жұмыс 1.Үшмүшені екі мүшенің квадраты ретінде жазыңдар
2. Көбейткішке жіктеңдер а) ә)
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |