Материалдар / Есептеудің және есептерді шығарудың тиімді тәсілдері

Есептеудің және есептерді шығарудың тиімді тәсілдері

Материал туралы қысқаша түсінік
окушыларга
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2021
1611
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

Шығыс Қазақстан облысының Білім басқармасы

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК




«Бекітемін»: _________

колледждің әдіскері:

Ахметова А.К.

«Келісемін»: _________

Сынып жетекшісі:

Жұмабаева А.Т.


САБАҚ ЖОСПАРЫ

ТАҚЫРЫБЫ: «Есептеудің және есептерді шығарудың тиімді тәсілдері»




Өтетін орны: «Көгедай орта мектебі»КММ

Сынып: 4

Мерзімі: 15.04.2021

Тобы: 310

Машықкер: Солтанбекова Жанна Қумарқызы

Баға: «__»___________





Семей, 2021 жыл



Тақырыбы: Есептеудің және есептерді шығарудың тиімді тәсілдері

Күні, айы: 15.04.2021

Машықкердің аты-жөні: Солтанбекова Жанна Қумарқызы

Сынып: 4

Сабаққа қатысқан оқушылар саны: 6

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Қорытындылау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.4.3.2 Есептерді теңдеу құру арқылы шығарады. Берілген есептерге кері есептер және өрнек бойынша есептер құрастырып шығарады.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Алдыңғы білімді еске түсіріп барлық есептерді шығара алады.

Көптеген оқушылар: Қызықты тапсырмалар ішіндегі есептерге кері есептер құрастырады.


Кейбір оқушылар: Тиімді тәсілмен есеп шығару


Бағалау критерийлері

Оқушылар берілген барлық есептерді шығара алады.

Тілдік мақсаттар


Құндылықтарды дарыту

Бір-бірін тыңдай білуге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар


АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Оқушыларды есептің жаңа түрімен таныстыру; өрнек құрып,олардың шешуін табу қабілетін бекіту;есептеу дағдысын жетілдіру.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

  • амандасу;

  • түгендеу;

  • танысу: Мен М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжінің 3 курс машықкері Солтанбекова Жанна Қумарқызы. Бүгінгі математика сабағын мен жүргізетін боламын. Олай болса бүгінгі сабағымызды жақсы көңіл-күймен бастайық!

  • психологиялық даярлық:

Оқы сабақ, ерінбе,

Жалқаулыққа берілме.

Сауатты бала боп шықсаң,

Сүрінбейсің өмірде.

  • Жақсы балалар, орындарына жайғасыңдар.
















Ортасы

Жаңа сабақ


1 Санды көбейтіндіге қалай бөлуге болатынын есіңе түсір.

А)

20:(5×2)=20:10

20:(5×2)=20:5:2

20:(5×2)=20:2:5


Ә) Әртүрлі тәсілмен есепте.

225:(3×5)

9120:(5×3)

210:(3×7)

900:(5×9)

18006:(3×2)

80000:(5×8)


Б) Бөлгішті бір таңбалы екі санның көбейтіндісіне ауыстырып, бөлуді орында.


360:72

2100:42

189:21

315:35

720:45

432:72

  • Дескрипторы:

Оқушылар санды көбейтіндіге қалай бөлуге болатынын естеріңе түсіріп, есепті шығарады.



2 Амалдардың қай қасиеті тиімді есептеуге көмектеседі?


(190×5)×2

5×(630×4)

(639×4)×5

(7250×2)×5

(332×4)×5

200×(96×5)

(100×50)×4

(625×200)×5



  • Дескрипторы:

Амалдардың қайсы тиімді есептеуге көмектесетін тауып есепті шығар.


3 Тиімді тәсілмен шығар.


Бір кітапта 60 бет, екіншісінде 96 бет бар. Егер күніне 6 беттен оқитын болса, осы екі кітапты қанша күнде оқып шығуға болады?



  • Дескрипторы:

Тиімді тәсілмен есеп шығару

4 Тәсілдердің қайсысы тиімдірек екендігін айтуға бола ма?


Арман есепті әртүрлі тәсілмен шығарды.

Мектепті жөндеу жұмысына бірдей құтыдағы 90 кг ақ және 180 кг көк сыр әкелінді. Ақ сыр 18 құты болды. Қанша құты көк сыр сатып алынды?


1 - тәсіл:


1) 90:18=5(кг) бір құтыда

2) 180:5=36(қ.)


2 - тәсіл:


1) 180:90=2(есе) ақ сырға қарағанда көк сыр неше есе артық әкелінді?

2) 18×2=36(құты)


Ол сонымен қатар теңдеу құрды.







  • Дескрипторы:

Оқушылар ойлана отырып, есепті шығарады.



Сергіту сәті «Қызыл гүлім – ай»













































































Оқушылар сергіту сәтін жасайды.



https://youtu.be/sPX27NNVWCY








Сабақтың соңы


5 Теңдеу құрып шығар.


Ұзындығы 520 м сын орамынан бірдей 3 бөлім кесіп алынғанда, орамда 235 м қалды. Кесіп алынған бөліктердің ұзындықтары қандай?



  • Дескрипторы:

Оқушылар сөз есепті ойлана отырып шешеді.


6 Есепті шығар.


Теңдеу бойынша есеп құрастыр.


50600-5х=65000


  • Дескрипторы:

Оқушылар теңдеу бойынша есеп құрастырып шығару.



7 Ой жұмбақты шеш!


Берілген бес жұлдыздың бір түзудің бойында орналасқан әрбір дөңгелегіне кез келген төрт санның қосындысы 24ке тең болатындай әртүрлі сандар жазу талап етіледі.


Қатар тұрған он санмен шешілмейді, алайда өзің қалаған кез келген санды қолдануыңа болады.




  • Дескрипторы:

Ой жұмбақты шешу


8



9 Есепті шығар:






Үй тапсырмасы: 10 есеп, 60 бет


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ