Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Есептеуіш техниканың даму тарихы 6 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 6.1 «Компьютерлік жүйелер мен желілер №85 орта мектеп Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Акзира Жубатханова Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Есептеуіш техниканың даму тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1-есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: есептеуіш техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелейді Басым көпшілігі: есептеу техникасының даму кезеңдеріне сипаттама бере алады Кейбірі: заманауи есептеу құрылғыларын ажыратып, практика жүзінде қолдануды түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Есептеу құрылғылары туралы біледі, есептеу техникасының даму тарихын түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Есептеу техникасының тарихы мен дамуы жөнінде термин сөздерді пайдалана отырып, ауызша әңгімелеуге баулу. Пәнге тән лексика мен терминология Есептеуіш техника- вычеслительная техника-computer engineering Термин сөздер Абак, Паскалин, арифмометр, Непер, ENİAC Диалог пен құжаттарға арналған «Mark-1» _ _ _ _ _ _ _ _ _ атты пайда болады Паскалин _ _ _ _ _ _ _ _ есептеу машинасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылыққа баулу |
Жауапкершілікке, өзгелердің көзқарастарына құрметпен қарау,өмір бойы оқуға дайын болу, индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономиякалық өсу (жаңа тақырыпта) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Өмірде есептеу құрылығыларын пайдалана алады. Калькулятор, компьютер сынды құрылғылар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Психологиялық ахуал бір-біріне жақсы тілек айту «ТВ шоу» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Бағалау «Қызықты пирамидалар» әдісі «Фишка» әдісі арқылы 2 топқа біріктіру 1-топ « Компьютер» 2-топ «ЭЕМ» Топқа бөлініп болғаннан кейін 2 топқа «Суреттер сөйлейді» ребус беру арқылы жаңа тақырып және сабақтың мақсаты айқындалады. Мұғалім сабақтың тақырыбымен таныстырып, бағалау критерийлерін айтады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Осы тақырыпты түсіндіру мақсатында Bilim.land.kz. сайтынан бейнежазба көрсету. ЭЕМ І буыны (1946-1958) – электрондық лампалар қолданылды. ЭЕМ ІІ буыны (1958-1964) - жартылай өткізгіш транзистрлар қолданылды. ЭЕМ ІІІ буыны (11964-1972) – интегралдық сызбаларға негізделген. IV буын – бұл компьютерлік техниканың бүгінгі, 1970 жылдан кейінгі жасалған буыны. Үлкен интегралдық сызбалар алғаш қолданыла бастады. V буынның ЭЕМ-ы – жақын болашақтың машинасы. Мұғалім жаңа сабақты түсіндіреді, бейнежазбадан дәптерге қажетті ақпаратты жазуды ұсынады. Есептеу құрылғыларының жыл сайын жаңарып, заманауи болуы индустрияландыру мен экономикалық өсудің арқасы. (Мәңгілік ел) Оқушылар осы бейнежазбаны көріп және мұғалімді тыңдай отырып, алдарына таратылған ақпарат ресурстарын пайдалана отырып кестедегі бос орындарды толтырады. 1-тапсырма Т.ж «Кластер» әдісі 1-топқа « ЭЕМ буындары » 2- топқа «Заманауи есептеу құрылғылары» Жаңа тақырып бойынша мәтін беріледі. Сол мәтінді оқиды, топпен талқылып, постерге түсіреді, қорғайды. Барлық оқушыларға постер құрған кезде нұсқау жұмыстары беріледі. Мұғалімнің мадақтауы, бағалау «2 жұлдыз 1 тілек» 2-тапсырма Ж.ж «Даталар не дейді?» Қандай өзгеріс болғаны туралы толықтыру.
Оқушылар тақтадағы дұрыс жауап арқылы өзара бағалайды. Бағалау «Түрлі түсті білезіктер»
3- тапсырма Жеке ж. Құрылғылардың қызметін жазыңыз
Бағалау «Сәнді жұлдыздар»
Саралау. Қосымша тапсырма Төртінші кезең компьютерлерінің алдыңғы кезең компьютерлерінен артықшылықтарын көрсетіңдер
Сергіту сәті «Әдемі ойлай және демала біл» 4-тапсырма ҚБ Жеке жұмыс Берілген суретттерді қарастырып буындарын жазыңыз. Ойлау дағдысы: білу, түсіну
Дескриптор
Бағалау критерийлері Есептеу техникасы буындарына сәйкес құрылғыларды анықтайды
Дескриптор арқылы оқушыларды тексере отырып, әр оқушыға тиімді, ауызша кері байланыс беремін. |
kz/kk/courses /informatika- kk/6-synyp/lesson /esepteuish-texnikanyng-damu-tarixy
Үлестірмелер
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты соңы |
Қорытынды Рефлекция Үйге тапсырма Үйден №7 тапсырманы дәптерге орындап келуге беремін. Бағалау Кері байланыс «Бестік» Қағаздың бетіне өз қолыңыздың саусақтарын айналдыра сызыңыздар. Әр саусақтың ішіне өз ойларыңызды жазыңыздар. Бас бармақ-мен үшін маңызды және қызық Сұқ саусақ-маған қиын болды Ортаншы саусақ-маған жеткілікті болмады Төртінші саусақ-менің көңіл күйім Шынашақ -менің үсынысым |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзін-өзі бағалау, өз-ара бағалау , мұғалім бағалайды, 2 жұлдыз 1 тілек бағалауы «Қызықты пирмидалар», «Түрлі түст білезіктер», «Сәнді жұлдыздар» |
Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|