|
Бөлімі: |
Мәдени мұра |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ескі қорғандардың сыры |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.2.7.1 Шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану 4.2.9.1 Түрлі дерек көздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Оқушылар оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындады; Көптеген оқушылар: Тақырыпты болжайды, сөздердің мағынасын түсіндіреді, бір күні жайлы әңгіме жазады; Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алды; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. I-«Жұлдыздар» тобы II –«Төртбұрыштар» тобы III– «Дөңгелектер» тобы Саралау: Бұл жерде қолданудың «Жіктеу» тәсілі арқылы көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану еркіндігі беріледі. |
(Ұ) “Ғажайып жылулық шыңжыры” әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!» |
Фигуралар салынған конверт
|
|
Миға шабуыл. «Жедел жауап» әдісі. Ұжымдық жұмыс.
6 мин. |
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген суреттерге мұғалімнің көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім экраннан сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын таныстырады. |
Сұрақтар: 1.Тапсырманы оқиды, түсінеді, бағалауға қатысады, сынып ережесін құрады? 2 Ескі қорған деген ұғымды қалай түсінесіңдер? 3. Археолог мамандығы несімен маңызды? Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: -1-ші сұраққа жауап береді. -2-ші сұраққа жауап береді. -3-ші сұраққа жауап береді.
Жалпы-2балл. Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет» «Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Оқулық 4-сынып. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
Топтық жұмыс. 8 мин.
|
«Мозайка» әдісі. Оқушыларға тақырыпқа байланысты тапсырмалар беріледі. |
№ 1 -тапсырма: . Ескі қорғандарға сипаттама береді. Үш топқа үш сурет бөліп беріледі. |
Дескриптор: -Ескі қорғандарды айтады; -Қорған жайлы сипаттады;
Жалпы-1балл. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы |
|
«Түртіп алу» әдісі. Оқулықтағы «Тілдік бағдар» айдарының тапсырмасы беріледі. |
Кәсіби сөздермен танысып, өз дәптерлеріне тапсырманы орындайды. |
Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «От шашу» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!». |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
Топтық жұмыс. 8 мин.
|
№2-тапсырма: Ескі қорған сөөзіне қатысты сөздерді топта талдап, кестені толтыр. Мақсаты: Сынып мүлкіне қатысты сөздерді ажыратады. Тиімділігі: Тыңдалым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Талқылау» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады. |
Дескриптор: - Суретке сүйеніп әңгімелейді; - Өз ойларын ашық айтады; -Себебін анықтайды; Жалпы-1 балл.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы.
|
|
Жеке жұмыс. 8 мин. |
№3-тапсырма: Қорған сөзіне қатысты төмендегі кеңестерді оқып, сұрақтарға жауап бер. Мақсаты: Сезім мүшелерінің қызметімен таныстыру. Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша мәтінді оқиды. Өзіндік ойын тұжырымдайды. Оқып, танысқан кеңестерді басшылыққа алып, сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Кеңестерді оқиды. -Сұрақтарға жауап береді. -Оқылым мен айтылым қалыптасты; Жалпы – 1балл. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Жұптық жұмыс. 5 мин.
Жазылым. |
Жұмыс дәптердегі Кестені толтыр. Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. |
Төменде берілген сөздердің атқаратын қызметін жазады. 1.Ескі қорған 2.Термин сөздер 3.Кәсіби сөздер |
Дескриптор: - мысал жазады-1б. -Термин сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. - Кәсіби сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия
Жеке жұмыс: 5 мин. |
«Бір қалам, бір қағаз» әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді жаз. Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал:Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Жұлдыздар шеруі» тәсілі арқылы көрініс табады. |
Дескриптор: «Бір қағаз, бір қалам» әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды-2б.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Жұлдыздар шеруі» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Өте жақсы!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ескі қорғандардың сыры
Ескі қорғандардың сыры
|
Бөлімі: |
Мәдени мұра |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ескі қорғандардың сыры |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.2.7.1 Шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану 4.2.9.1 Түрлі дерек көздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Оқушылар оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындады; Көптеген оқушылар: Тақырыпты болжайды, сөздердің мағынасын түсіндіреді, бір күні жайлы әңгіме жазады; Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алды; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. I-«Жұлдыздар» тобы II –«Төртбұрыштар» тобы III– «Дөңгелектер» тобы Саралау: Бұл жерде қолданудың «Жіктеу» тәсілі арқылы көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану еркіндігі беріледі. |
(Ұ) “Ғажайып жылулық шыңжыры” әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!» |
Фигуралар салынған конверт
|
|
Миға шабуыл. «Жедел жауап» әдісі. Ұжымдық жұмыс.
6 мин. |
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген суреттерге мұғалімнің көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім экраннан сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын таныстырады. |
Сұрақтар: 1.Тапсырманы оқиды, түсінеді, бағалауға қатысады, сынып ережесін құрады? 2 Ескі қорған деген ұғымды қалай түсінесіңдер? 3. Археолог мамандығы несімен маңызды? Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: -1-ші сұраққа жауап береді. -2-ші сұраққа жауап береді. -3-ші сұраққа жауап береді.
Жалпы-2балл. Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет» «Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Оқулық 4-сынып. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
Топтық жұмыс. 8 мин.
|
«Мозайка» әдісі. Оқушыларға тақырыпқа байланысты тапсырмалар беріледі. |
№ 1 -тапсырма: . Ескі қорғандарға сипаттама береді. Үш топқа үш сурет бөліп беріледі. |
Дескриптор: -Ескі қорғандарды айтады; -Қорған жайлы сипаттады;
Жалпы-1балл. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы |
|
«Түртіп алу» әдісі. Оқулықтағы «Тілдік бағдар» айдарының тапсырмасы беріледі. |
Кәсіби сөздермен танысып, өз дәптерлеріне тапсырманы орындайды. |
Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «От шашу» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!». |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
Топтық жұмыс. 8 мин.
|
№2-тапсырма: Ескі қорған сөөзіне қатысты сөздерді топта талдап, кестені толтыр. Мақсаты: Сынып мүлкіне қатысты сөздерді ажыратады. Тиімділігі: Тыңдалым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Талқылау» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады. |
Дескриптор: - Суретке сүйеніп әңгімелейді; - Өз ойларын ашық айтады; -Себебін анықтайды; Жалпы-1 балл.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы.
|
|
Жеке жұмыс. 8 мин. |
№3-тапсырма: Қорған сөзіне қатысты төмендегі кеңестерді оқып, сұрақтарға жауап бер. Мақсаты: Сезім мүшелерінің қызметімен таныстыру. Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша мәтінді оқиды. Өзіндік ойын тұжырымдайды. Оқып, танысқан кеңестерді басшылыққа алып, сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Кеңестерді оқиды. -Сұрақтарға жауап береді. -Оқылым мен айтылым қалыптасты; Жалпы – 1балл. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Жұптық жұмыс. 5 мин.
Жазылым. |
Жұмыс дәптердегі Кестені толтыр. Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. |
Төменде берілген сөздердің атқаратын қызметін жазады. 1.Ескі қорған 2.Термин сөздер 3.Кәсіби сөздер |
Дескриптор: - мысал жазады-1б. -Термин сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. - Кәсіби сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия
Жеке жұмыс: 5 мин. |
«Бір қалам, бір қағаз» әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді жаз. Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал:Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Жұлдыздар шеруі» тәсілі арқылы көрініс табады. |
Дескриптор: «Бір қағаз, бір қалам» әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды-2б.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Жұлдыздар шеруі» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Өте жақсы!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













