Сыныбы: 11.
Күні:
Пәні: География.
1. Сабақтың тақырыбы: Еуропаның дамыған елдері. Ұлыбритания. Франция. Италия.
2. Сабақтың түйінді мақсаттары және оқыту талабына қол жеткізу тәртібі:
Еуропаның дамыған елдеріне жалпы шолу. Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту.
3. Белсенді сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:
рольдік ойын, жеке жұмыс, топтық жұмыс.
4. Сабақтың нәтижесі: Білу: Оқушылар Еуропаның дамыған елдері аймақ құрамына кіретін елдерді анықтай алады, экономикалық - географиялық жағдайы, жайлы мәліметтермен танысып оларға сипаттама беруді үйренеді, түсініктерін кеңейтеді.
Түсіну: Еуропаның дамыған елдеріне енетін елдерді ажырата алады.
Қолдану: Еуропаның дамыған елдерін Ұлыбритания, Франция, Италияны картадан көрсете алады.
Талдау: Еуропаның дамыған елдері Ұлыбритания, Франция, Италияның монархилық және республикалық басқару жүйелеріндегі елдерді ажыратып, талдай алады.
5. Өзіне оқыту үшін бағалау кіретін бағалау:
критерий бойынша оқушылардың бір-бірін бағалауы.
6. Жоспарлау барысында әр оқушының сұраныс-талабын есепке алу:
Мақсаттардың орындалуы үшін оқушыларға қолдау, көмек көрсетемін.
7. Ресурстар мен жабдықтар: оқулық, карта, презентация, интернет материалдары.
Сабақ барысы
|
Уа-қыт |
Бөлім |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушылар іс-әрекеті |
|
5 мин |
Кіріспе |
1. Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін мұғалім оқушылармен амандасады, сергіту сәтін жасайды 2. Мұғалім үй тапсырмасын деңгейлік тапсырмалардың орындалуына қарай сұрайды. 3. Мұғалім бүгінгі сабақты алдын ала оқушыларға тапсырма беру арқылы жарыс түрінде ұйымдастырады. Сыныпты 5-6 адамнан тұратын үш топқа бөледі. |
1.Оқушылар сергіту сәтін жасайды, топтарға бөлінеді. 2.Оқушылар үй тапсырмасын деңгейлік тапсырмалардың орындалуына қарай өзара бір-бірін бағалайды. |
|
10 мин |
Тұсаукеср |
1. Мұғалім оқушылармен бірге бүгінгі жарыс сабағының тақырыбы мен мақсатын айқындайды. 2. Мұғалім үш топқа Ұлыбртания, Франция, Италия деген тақырыптармен танысып шығуға тапсырма береді. |
1. Оқушылар берілген тапсырманы орындап, жаңа тақырыппен танысып шығады. |
|
25 мин |
Негізгі бөлім |
1. Оқушылар презентациялар арқылы топпен тақырыпты ашуға кіріседі. 2. Тақырыппен танысқан соң, мұғалімнің нұсқаулығымен топтар бір-біріне 2 тапсырмадан береді. 3. Мұғалім Еуропаның саяси какртасында болашақта қандай өзгерістер болуы мүмкін деп оқушылардан пікірлерін сұрайды. |
1. Оқушылар тақырыпты ашып, талдаған соң сұрақтарға жауап беріп, Еуропаның дамыған елдерінің аймақтарын анықтап, дәптерлеріне түсіреді. 2. Топтар тарапынан қойылған сұрақтарға да жауап беруге тырысады. 3. Оқушылар осы сұраққа байланысты өз ойларын ашық жеткізеді. |
|
5 мин |
Қорытынды |
1. Мұғалім сабақты қорытындылайды. 2. Үйге тапсырма: 1) § 21-26 оқу 2) Еуропаның дамыған елдерін кескін картаға түсіру. |
1. Оқушылар бірін-бірі критерий бойынша бағалайды. 2. Оқушылар суреттер арқылы кері байланыс жасайды. |
Қосымша
Берілген тапсырмалар:
1-топ.
Германияның мемлекеттік құрлымын сызбанұсқамен көрсет.
2-топ.
Германияның халқына қысқаша сипаттама бер.
3-топ.
Германия инвестициясының Қазақстанның өнеркәсіп салаларындағы үлесін анықта.
1-топ
Тапсырма №1
Сұрақ-жауап:
Англия
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Англия
Ұлыбританияның неше пайызы Англияда тұрады? Жауабы: 83%
Англияның туының түстерін ата. Жауабы: Ақ және қызыл
Англияның жерінің ауданы? Жауабы: 133 396 км²
Англияның астанасы? Жауабы: Лондон
Уэлсь
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Уэлсь
Уэлстің мемлекеттік туында не бейнеленген? Жауабы: Қызыл айдаһар
Уэлстің жерінің ауданы? Жауабы: 20 779 км²
Уэлстің астанасы? Жауабы:Кардифф
Шотландия
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Шотландия
Шотландияның жерінің ауданы? Жауабы: 78 772 км²
Шотландияның астанасы? Жауабы: Эдинбург
Шотландияның ірі қаласы? Жауабы: Глазго
Солтүстік Ирландия
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Солтүстік Иралндия
Солтүстік Ирландияның астанасы және ірі қаласы? Жауабы: Белфаст
Солтүстік Ирландияның жерінің аумағы? Жауабы: 13 843 км²
Тапсырма №2
Абайдың өлең жолдарынан, сөз құрастыр.
Өлсе өлер табиғат, адам
өлмес
Ол бірақ қайтіп келіп, ойнап –
күлмес
«Мені» мен «менікінің»
айрылғанын
«Өді» деп ат қойыпты өңкей
білмес.
Көпадамдүниеге бой
алдырған
Бой алдырып,
аяғынкөпшалдырған
Өлдідеугесыямаайтыңдаршы
Өлмейтұғынартынасөзқалдырған?
Кімжүрертіршіліккекөңілбермей?
Бақиқоймасфәнидіңмінінкөрмей
Мініқайдаекенінбілеалмассың
Тереңойдыңтелміріпсоңынаермей.
Дүниедегідосақиреткебірдейболмас
Екеуі тап
бірдейбопорнығаалмас
Дүниегеынтық,
мәғшәрғаамалсыздың
Иманынтүгелдеугеаузымбармас.
2-9, 5-10, 13-6, 1-2, 7-11, 13-13, 7-12
2-топ.
Тапсырма №1
Франция жер аумағын франция тұрғындары қандай фигураға ұқсатады?
Осы фигураны немен байланыстырады?
Тапсырма №2
Атлас мәліметтерін пайдалана отырып, Франция аумағының мозайкасын құрастыр.
3-топ.
Тапсырма
№1
Кітаптағы және
интернеттегі мәліметтерді пайдалана отырып Италияның сәулет өнері
туындылары мен нышандарын кескін картада дұрыс
орналастырыңдар
Тапсырма №2
Италияның калалары және ұлттық саябақтары аттарына байланысты сұрақтарға жауабын ағылшынша жазу керек. Ең соңында қазақша аудармасы “білім – бақытқа апарар жол” деген сөйлемді итальянша айту керек.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еуропаның дамыған елдері. Ұлыбритания. Франция. Италия.
Еуропаның дамыған елдері. Ұлыбритания. Франция. Италия.
Сыныбы: 11.
Күні:
Пәні: География.
1. Сабақтың тақырыбы: Еуропаның дамыған елдері. Ұлыбритания. Франция. Италия.
2. Сабақтың түйінді мақсаттары және оқыту талабына қол жеткізу тәртібі:
Еуропаның дамыған елдеріне жалпы шолу. Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту.
3. Белсенді сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:
рольдік ойын, жеке жұмыс, топтық жұмыс.
4. Сабақтың нәтижесі: Білу: Оқушылар Еуропаның дамыған елдері аймақ құрамына кіретін елдерді анықтай алады, экономикалық - географиялық жағдайы, жайлы мәліметтермен танысып оларға сипаттама беруді үйренеді, түсініктерін кеңейтеді.
Түсіну: Еуропаның дамыған елдеріне енетін елдерді ажырата алады.
Қолдану: Еуропаның дамыған елдерін Ұлыбритания, Франция, Италияны картадан көрсете алады.
Талдау: Еуропаның дамыған елдері Ұлыбритания, Франция, Италияның монархилық және республикалық басқару жүйелеріндегі елдерді ажыратып, талдай алады.
5. Өзіне оқыту үшін бағалау кіретін бағалау:
критерий бойынша оқушылардың бір-бірін бағалауы.
6. Жоспарлау барысында әр оқушының сұраныс-талабын есепке алу:
Мақсаттардың орындалуы үшін оқушыларға қолдау, көмек көрсетемін.
7. Ресурстар мен жабдықтар: оқулық, карта, презентация, интернет материалдары.
Сабақ барысы
|
Уа-қыт |
Бөлім |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушылар іс-әрекеті |
|
5 мин |
Кіріспе |
1. Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін мұғалім оқушылармен амандасады, сергіту сәтін жасайды 2. Мұғалім үй тапсырмасын деңгейлік тапсырмалардың орындалуына қарай сұрайды. 3. Мұғалім бүгінгі сабақты алдын ала оқушыларға тапсырма беру арқылы жарыс түрінде ұйымдастырады. Сыныпты 5-6 адамнан тұратын үш топқа бөледі. |
1.Оқушылар сергіту сәтін жасайды, топтарға бөлінеді. 2.Оқушылар үй тапсырмасын деңгейлік тапсырмалардың орындалуына қарай өзара бір-бірін бағалайды. |
|
10 мин |
Тұсаукеср |
1. Мұғалім оқушылармен бірге бүгінгі жарыс сабағының тақырыбы мен мақсатын айқындайды. 2. Мұғалім үш топқа Ұлыбртания, Франция, Италия деген тақырыптармен танысып шығуға тапсырма береді. |
1. Оқушылар берілген тапсырманы орындап, жаңа тақырыппен танысып шығады. |
|
25 мин |
Негізгі бөлім |
1. Оқушылар презентациялар арқылы топпен тақырыпты ашуға кіріседі. 2. Тақырыппен танысқан соң, мұғалімнің нұсқаулығымен топтар бір-біріне 2 тапсырмадан береді. 3. Мұғалім Еуропаның саяси какртасында болашақта қандай өзгерістер болуы мүмкін деп оқушылардан пікірлерін сұрайды. |
1. Оқушылар тақырыпты ашып, талдаған соң сұрақтарға жауап беріп, Еуропаның дамыған елдерінің аймақтарын анықтап, дәптерлеріне түсіреді. 2. Топтар тарапынан қойылған сұрақтарға да жауап беруге тырысады. 3. Оқушылар осы сұраққа байланысты өз ойларын ашық жеткізеді. |
|
5 мин |
Қорытынды |
1. Мұғалім сабақты қорытындылайды. 2. Үйге тапсырма: 1) § 21-26 оқу 2) Еуропаның дамыған елдерін кескін картаға түсіру. |
1. Оқушылар бірін-бірі критерий бойынша бағалайды. 2. Оқушылар суреттер арқылы кері байланыс жасайды. |
Қосымша
Берілген тапсырмалар:
1-топ.
Германияның мемлекеттік құрлымын сызбанұсқамен көрсет.
2-топ.
Германияның халқына қысқаша сипаттама бер.
3-топ.
Германия инвестициясының Қазақстанның өнеркәсіп салаларындағы үлесін анықта.
1-топ
Тапсырма №1
Сұрақ-жауап:
Англия
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Англия
Ұлыбританияның неше пайызы Англияда тұрады? Жауабы: 83%
Англияның туының түстерін ата. Жауабы: Ақ және қызыл
Англияның жерінің ауданы? Жауабы: 133 396 км²
Англияның астанасы? Жауабы: Лондон
Уэлсь
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Уэлсь
Уэлстің мемлекеттік туында не бейнеленген? Жауабы: Қызыл айдаһар
Уэлстің жерінің ауданы? Жауабы: 20 779 км²
Уэлстің астанасы? Жауабы:Кардифф
Шотландия
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Шотландия
Шотландияның жерінің ауданы? Жауабы: 78 772 км²
Шотландияның астанасы? Жауабы: Эдинбург
Шотландияның ірі қаласы? Жауабы: Глазго
Солтүстік Ирландия
Сіз тандаған провинция қалай аталады? Жауабы: Солтүстік Иралндия
Солтүстік Ирландияның астанасы және ірі қаласы? Жауабы: Белфаст
Солтүстік Ирландияның жерінің аумағы? Жауабы: 13 843 км²
Тапсырма №2
Абайдың өлең жолдарынан, сөз құрастыр.
Өлсе өлер табиғат, адам
өлмес
Ол бірақ қайтіп келіп, ойнап –
күлмес
«Мені» мен «менікінің»
айрылғанын
«Өді» деп ат қойыпты өңкей
білмес.
Көпадамдүниеге бой
алдырған
Бой алдырып,
аяғынкөпшалдырған
Өлдідеугесыямаайтыңдаршы
Өлмейтұғынартынасөзқалдырған?
Кімжүрертіршіліккекөңілбермей?
Бақиқоймасфәнидіңмінінкөрмей
Мініқайдаекенінбілеалмассың
Тереңойдыңтелміріпсоңынаермей.
Дүниедегідосақиреткебірдейболмас
Екеуі тап
бірдейбопорнығаалмас
Дүниегеынтық,
мәғшәрғаамалсыздың
Иманынтүгелдеугеаузымбармас.
2-9, 5-10, 13-6, 1-2, 7-11, 13-13, 7-12
2-топ.
Тапсырма №1
Франция жер аумағын франция тұрғындары қандай фигураға ұқсатады?
Осы фигураны немен байланыстырады?
Тапсырма №2
Атлас мәліметтерін пайдалана отырып, Франция аумағының мозайкасын құрастыр.
3-топ.
Тапсырма
№1
Кітаптағы және
интернеттегі мәліметтерді пайдалана отырып Италияның сәулет өнері
туындылары мен нышандарын кескін картада дұрыс
орналастырыңдар
Тапсырма №2
Италияның калалары және ұлттық саябақтары аттарына байланысты сұрақтарға жауабын ағылшынша жазу керек. Ең соңында қазақша аудармасы “білім – бақытқа апарар жол” деген сөйлемді итальянша айту керек.
шағым қалдыра аласыз













