Файлдар мен бумалар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Файлдар мен бумалар

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге керек
Материалдың қысқаша нұсқасы


3.1 А Компьютер және программалар

Мектеп: №127 ЖОББМ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Б:П:Байтуреева


СЫНЫП: 3

Қатысқан оқушылар саны:12


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Файлдар мен бумалар

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.2 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау

3.1.2.3 файл және бума түсінігін түсіндіру.

Сабақтың мақсаттары

Бумаларды ашып файлдарды сақтай білу.

Бағалау критерийлері

  • Бума не екенін білу

  • Файл не екенін білу

  • Баумаларды аша білу

  • Файлдарды сақтай білу

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ...

Windows - тың негізгі нысандарын таниды – файл, бума.

Файл мен бума туралы ақпаратты табады

Файл мен бума түсінігін, олардың сақтау алгоритімін айтады.


Пәндік лексика және терминалогия:

Файл, бума, мәнмәтіндік мәзір, файлдармен және бумалармен әрекет жасау.

Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

Файл дегеніміз…

Бума …. қажет

Файлдарды ….. сақтауға болады

Бума …. тұрады

Құндылықтар


Адами құндылықтар: техникаға ұқыпты қарау, түсіну, біреулердің құрған және компьютерде сақталған файлдар мен бумаларын өшіруге болмайды, нысандарды жылжытуға болмайды, ҚЕ-ін сақтау.

Қоғам үшін қажеттілік: бумалармен және файлдардмен операцияларды орындау мүмкіндігі.

Жеке құндылық: өзін бүкіл планетаның тазалығы мен қауіпсіздігіне тәуелді, ғаламдық әлемнің маңызды бөлігі ретінде сезіну.

Әлемге әйгілі адам – Антуан Сент Экзюпери және оның әлемдік классикаға айналған аллегориялық хикаяты «Кішкентай ханзада» .

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, жаратылыстану

Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар компьютермен жұмыс жасау дағдыланған

Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы


Сабаққа дейін

  1. Алдын ала файлдар салатын концеляриялық бума дайындап қою қажет. МЕНІҢ БУМАМ сөз тіркесін басып шығарып қиып алыңыз, сонымен бірге кез келген сурет дайындап қойыңыз.

  2. Компьютерде көрсетілімге арнап бір бума құрыңыз және оны МЕНІҢ БУМАМ деп атаныз. Бума ішінде 3 бума орналасу керек: Суреттер, Фото, Музыка және бірнеше мәтіндік файлдар, суреттер, фотосуреттер.

  3. Оқушылардың санына қарай 2-ші қосымшаны қиып алыңыз.

4. Жануарлар бумасы салынған Практикалық жұмыс бумасын құрыңыз. Жануарлар бумасына 4 бума орналастырыңыз: ЖАБАЙЫ, ҮЙ, ҚЫЗЫЛ КІТАП және суреттер, сонымен қатар қасқыр мен пілдің image файлдары. Суреттер бумасы оқушылар сақтаған фотосуреттер мен суреттерден тұру керек. Піл суреті бар файл жазылып болған жұмыстардан кейін жылжымаған болу қажет.

Практикалық жұмыс бумасын оқушылардың жұмыс столына орналастырыныз.

Стартер.

Оқушыларды мұғалімнің жасаған іс-әрекетіне мұқият бақылауға жетеленіз. Мұғалім канцеляриялық бума арқылы іс-әрекет жасайды: ашады, бумаға сурет салады, бумадан қағазды алып лақтырып тастайды, буманы жабады, буманы басқа бумаға салады, МЕНІҢ БУМАМ атты қағазды басқа бумаға желімдейді.

Канцеляриялык бума мен компьютерлік буманы не біріктіреді? Жасаған осы әрекеттерді компьютерлік бумаға жасауға бола ма?

Осы іс-әрекеттер амал болып аталытынын айтыныз.

Бүгінгі сабақта қандай тақырып өтеміз?

Мақсатты тұжырымдау

Мұғалім сабақтың тақырыбын, алдарына қоятын мақсатын, бағалау критерийлерін хабарлайды









Презентация.









1 Қосымша

Сабақтың ортасы

3мин




5 мин


10 мин
















5 мин











2 мин

10-15мин

Оқушылармен Антоайн де Сент-Экупердің «Кішкентай ханзада» жұмысында, оның басты кейіпкерлері - Кішкентай ханзада және Фокстың әңгімелейтін тазалық туралы яғни планетаның тазалығын сақтап қалу қажеттілігі туралы сөйлес.

Жұптық жұмыс

Бума немесе файл негізгі сөздерін қолданып синквейн жазуға жетеленіз (мысал презентацияда көрсетілген).

Жаңа тақырып

Проектор қолданып оқушыларға файлдар мен бумалар орналасқан комьютердің Жұмыс столын көрсетіңіз.

МЕНІҢ БУМАМ бумасын іздеп тауып оны ашыңыз. Барлық іс-әрекеттерді жайлап орындаңыз. Буманы ашқан кезде түсініктеме беріңіз: Буманы немесе файлды ашу ұшін тінтуірдің оң жақ түймешегімен екі рет басыңыз. (МЕНІҢ БУМАМ бумасында 3 бума мен әртүрлі программада жасалған: мәтіндік файл, суреттер, фотосуреттер болу керек. Файлдар санына емес, олардың пішімдеріне назар аударыңыз). КӨШІРУ-ҚОЮ, ҚИЫП АЛУ-ҚОЮ мәнмәтіндік мәзір амалдарын файлдарды бірнеше бумаларға сақтау кезінде орындалуын оқушыларға көрсетіңіз

КӨШІРУ мен ҚИЫП АЛУ командаларының айырмашылығын түсіндіріңіз.

Бағалау

Оқушыларға сұрақтар қойыңыз.

  1. Жанды табиғат бумасы қандай бумадан тұрады?

  2. Өсімдіктер бумасымен қандай амалдар жасалды?

  3. Жануарлар бумасымен қандай амалдар жасалды?

  4. Бумалармен амалдар орындамас бұрын Жұмыс столында қанша бума орналасты?

  5. Бумалармен амалдар орындап болған соң Жұмыс столында қанша бума қалды?

Бір-бірін бағалау немесе өзара бағалау ұйымдастырыңыз .

Жұптық жұмыс

Оқушыларды топқа бөліңіз және 8 слайдта ұсынылған алгоритм бойынша тәжірибелік жұмыс жасауын ұсыныңыз.

Жұмыстың нәтижесінде ЖАНУАРЛАР бумасы 3 бумадан тұрады: ЖАБАЙЫ, ҮЙ, ҚЫЗЫЛ КІТАП бумалары. Олардын ішінде Суреттер бумасынан көшірілген 3 файл және бір де бір санатқа жатпайтын Піл файлы. Бір-бірін бағалау немесе өзара бағалау ұйымдастырыныз.

Саралау: Оқушыларға «ыстық перне» қолдануын ұсыныңыз Ctrl+C, Ctrl +V немесе бумалар мен файлдар арасында басқа мәнмәтін мәзірі арқылы амалдар қолдану


Презентация, слайд 1,2



Слайд 3.



Презентация, слайд 4,5




















Слайд 6-7



2 қосымша












Слайд 8

Сабақтың соңы

3 мин


Рефлексия.

Оқушылар өз есімдерін сабаққа қатысты білімдері мен дағдыларына сәйкес өсімдіктің өсімінің кезеңіне жазуды сұраңыз.

Презентация

Слайд 8


Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)





1 Қосымша.

Сұрақтарға жазбаша түрде жауап беріңіз.


  1. Жанды табиғат бумасы қандай бумаларды қамтиды? …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  2. Өсімдіктер бумасына қандай амалдар орындалған?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Жануарлар бумасына қандай амалдар орындалған?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Бумалармен амалдар орындалғанға дейін Жұмыс столында қанша бума болған?

……………………………………………………………………………………………

  1. Бумалармен амалдар орындалғаннан кейін Жұмыс столында қанша бума қалды?

……………………………………………………………………………………………



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.12.2018
465
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі