Families

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Families

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныптарға арналған, "Families" тақырыбына сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді

«№20 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім 4

Living things

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

(бар болса)

Aida Baimash Meirbekkyzy

Күні

01.12.2025

Сынып 5 “Г, Ғ”

Қатысушылардың саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Families

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.1understand a sequence of supported classroom instructions;

5.3.1.1 provide basic information about themselves and others at sentence level on an increasing range of general topics.

Сабақтың мақсаттары


Learners will be able to:

- Learn how to talk about members of the family.

- Learn and practise the possessive -s.

- Practise talking about families.

"Біртұтас тәрбие" бағдарламасының құндылықтарын сіңіру

«Адал азамат» жобасы арқылы адалдық пен әділдікке тәрбиелеу.

Honesty and fairness

Unity and solidarity

Diligence and professional competence – respect

Justice and Responsibility

Independence and Patriotism

Perseverance and hard work

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

5 минут





Greeting. (Whale class, Individually)

T tells the class to make groups of 2. 

Warm up:

Books closed. To get the students thinking about the theme of family, ask them to think about the last family party or special occasion they attended and to tell their partners about it.

T asks students to think about topic that going to conduct.

T: What do you think about today’s theme?

What’s your grandmother’s name?

How old is she?

Where’s she from?

Setting the aim of the lesson.




Learners read the given sentences on the board and guess the topic and share with their ideas.












Remember and recognize the main vocabulary.

Teacher controles the process, gives feedback and asks additional questions if it’s nessasery.


Teacher evaluate pupils with phrases like:

Good job!

Well done!”



Formative Assessment






Sheets of peppers

Pictures of to be












https://images.app.goo.gl/rH6zUQYaVERhKa23A


Сабақтың ортасы 30 минут

Task. I

(Wh, I) (pair dicsussion)

Ex: 1 P: 40

Focus students’ attention on the family photo on page 41. Allow students 1–2 minutes to look at the photo and ask: How many girls, boys, women and men there are in the photo? Elicit that there are two girls, two boys, three women and three men


Differentiation: A less motivated learner listen and write the names of family with support by teacher

Learners look at the family puzzle. Listen and write the names of family.

ANSWERS:

1 Sophie

2 Mark

3 Paul

4 Sarah

5 Becky

6 Matt

7 Emily

Pair assessment


Descriptor:

- look at the family puzzle

- identify the names

Total: 3 point


Student’s book


Task. II

(Wh, I) (Task for location)

Ex: 2 P: 40

Draw students’ attention to the table and elicit the meaning of male and female. Point out that brother is the opposite of sister in this way



Differentiation: A less motivated learner match words with opposite gender with support by helpers

Students match words with opposite gender

ANSWERS

Male:

Brother

Grandfather

Father

Uncle

Female:

Grandmother

Mother

Sister

Aunt

T’s ffedback

Descriptor:

- identify the family’s gender

- match words with opposite

Total: 3 point

Worksheets

Student’s book


Task. III

(Task for understanding)

Ex: 3 P: 40

Look at the photos with the students. Ask students in a stronger class to discuss them together in pairs, while in a weaker class you could discuss them together. Get feedback from the class about the people and animals in the photos by asking them if they can name them. Elicit that the photos show Barack Obama and his family (President of the USA 2009–2017), Prince Charles (The son of Queen Elizabeth II of the UK), a snake, rabbits and Serena Williams (world famous tennis champion). Have a brief discussion with the class about the people and elicit any information that they know about them. Students then do the task in pairs. Check answers.

Differentiation: A less motivated learner discuss them together in pairs.

Learners look at the photos and discuss them together in pairs. Match the photos to the sentences.

ANSWERS

1 Prince Charles

2The Obama sisters

3 snake

4 rabbits

5 Serena Williams


Pair assessment


Descriptor:

- look at the photos

- discuss in pairs

- match photos

Total: 2 point




Task. IV Ex: 4 P: 40

Focus students on the examples from the text on page 33. In a stronger class, ask students to use them to complete the rules.

Differentiation: A less motivated learner complete the rules together with the students.

Learners complete the rules with singular and plural

ANSWERS

1 singular

2 plural

Descriptor:

- complete the rules

Total: 2 point



Соңы

5 минут

The Ladder method was used as a reflection. T asks Ss to stick their stickers to the Success Ladder.

Green- I understood

Yellow-I have some questions

Red-I need a help.

Ex: P: Home task

What worked well for you in today’s class? 

What could we have done differently to make today’s class better for you? 

What are you wondering about after today’s lesson? 

What did you find difficult about today’s lesson? 

Poster


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.12.2025
28
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі