Approved by--------------------
SESSION PLAN
|
Оқытушының аты-жөні |
Abazhanova Aigul |
|
Сабақтың тақырыбы |
Unit 5. Stress and Fear Fear and phobias
|
|
Модульдің пәннің атауы |
Standard curriculum of technical and vocational education in the discipline "Foreign language"of the technical and technological direction |
|
1.Жалпы ақпарат курс,топ Сабақ түрі |
1-course №241-group Mixed lesson |
|
2. Мақсаттар мен міндеттер |
1.Жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты пайдалану. 2.Басқалардың пікірін бағалау және сындарлы жауап беру. 3.Автордың өзіндік ережелерін сақтай отырып,мазмұнды шығармашылықпен қайта ойластыра отырып,мәтінді қайталау. |
|
3. Оқу нәтижелері |
1.Топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолданады 2.Сындарлы бағалау үшін чек парақты пайдаланады 3.Шешендік өнер дағдыларын көрсетеді |
|
4. Қажетті ресурстар |
Interactive board, book, cards. |
|
5. Сабақ жоспары |
45 minutes |
|
Plan |
|
|
Уақыт |
Оқытушының,студенттің іс-әрекеті |
Бағалау критерийлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Lesson |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру сәті 2 min Checking up homework 3 min Word wall
|
Greeting
Checking up students’ preparation and educational materials Circle of joy. The students choose smileys. Sun, heart, smiles, hands. Before the lesson students cheer each other up by wishing.
1.Word wall платформасы арқылы студенттер үй тапсырмасын орындайды. Сөздерді топтастырады. 2.Төңкерілген оқыту технологиясы бойынша студенттерге тапсырма берілген.Ол әдіс бойынша студенттер жаңа сабақ барысында өз білімдерін дәлелдеп шығады. |
|
educational materials Appendix 1 Stickers https://www.youtube.com/watch?v=Q7A3iQSb3S0
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу алдында Listening. Video. Jigsaw method 15 min |
Task 1.Listening.Video. Jigsaw method Group work. Видеоны тыңдап 3 топқа бөлініп,топтық жұмыс жасайды.Фобияның түрлерімен танысады, өзара сұрақтар қояды. Топқа студенттерді flippity платформасы арқылы бөлемін. New words: The fear of death = Thanatophobia The fear of spiders = Arachnophobia The fear of heights = Acrophobia The fear of open spaces = Agoraphobia The fear of public speaking = Glossophobia T gives a short explanation: A phobia is an extreme fear that last over a period of months or years. We don’t use the word phobia to talk about smith that we feel frightened of at only one time. Are students surprised that these are the top 5 most common phobias? Which phobia do they think is the most common? Answer: - The fear of public speaking = Glossophobia Give students time to discuss the question ‘Do you suffer from these phobias too?’ with their partners. Assessment checklist Student’s name______________________
|
Descriptor: A learner
|
Appendix 2
Video 1
https://www.youtube.com/watch?v=Q7A3iQSb3S0
https://flippity.net/rp.php?c=%D0%9C%D0D0%B0%D1%82,%D0%90%D1%81%D1%8B%D0%BB%D0%B6%D0%B0%D0%BD,%D2%92%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D0%BC%D0%B6%D0%B0%D0%BD,%D0%A2%D0%B8%D0%BC%D1%83%D |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу барысында
“Matching” method 15 min
Method “Yes/no” |
Task 2. Matching fears and phobias. Pair work. Жұптық жұмыс.Студенттер жұптасып орындайды.Word wall платформасында сәйкестендіру әдісі арқылы сөздердің анықтамаларын табады. Match the phobia with its correct definition. Write the letter of the correct answer next to the phobia.
A. Fear of being in confined
spaces Assessment checklist Student’s name______________________
SWSN.- A task for a student with special educational needs (student with speech language impairment)
The student completes the identification task orally and writing form with dictionary. This work is performed by the yes or no method. The teacher asks a question, the student answers only yes or no. If he can’t speak at all, he can answer with facial expressions, because the student’s ears can hear.
Assessment checklist Student’s name______________________
|
Descriptor: A learner
Peer assessment
Descriptor: For a SWSN.
questions.
Teacher’s assessment
|
Appendix 3
wordwall.net/ru/resource/1357094
Appendix 4
Assessment checklist
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Card game 5 min |
Task 3. Let's talk about FEARS. Individual work. Card game. Карта ойыны арқылы студенттер сұрақтарға жауап береді.
1.Some people are terrified of speaking in public. Are you? 2.Are you afraid of ghosts or monsters Why and why not? 3.What is your biggest fear in life? Are you afraid that it might come true? 4.What were you afraid of when you were a child?
Assessment checklist Student’s name______________________
|
Descriptor: A learner
|
Appendix 5
https://wordwall.net/ru/resource/6244437
Card game |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу соңында Рефлексия “SMS” әдісі 2 min |
“SMS” әдісі арқылы студенттер кері байланыс жасайды.
|
Descriptor: A learner
Teacher’s assessment
|
Mobile phones |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды “Додокаэдр” әдісі Homework
3 min |
Summary Make up one sentence that summarize the whole lesson.
Task. Student speaks in one sentence by today’s lesson using “Додокаэдр” method. Sentences must be logically related to each other.
Teacher gives the home task: Make up a crossword about phobias
|
Descriptor: A learner
Teacher’s assessment
|
Appendix 6 oogle.com/search?q=додекаэдр+әдісі&sca_esv=2cc6ea8c7001880f&udm=2&biw=1514&bih=716&sxsrf=ADLYWIK1RLumeyO6GAv4tjKSK |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Fear and phobias
Fear and phobias
Approved by--------------------
SESSION PLAN
|
Оқытушының аты-жөні |
Abazhanova Aigul |
|
Сабақтың тақырыбы |
Unit 5. Stress and Fear Fear and phobias
|
|
Модульдің пәннің атауы |
Standard curriculum of technical and vocational education in the discipline "Foreign language"of the technical and technological direction |
|
1.Жалпы ақпарат курс,топ Сабақ түрі |
1-course №241-group Mixed lesson |
|
2. Мақсаттар мен міндеттер |
1.Жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты пайдалану. 2.Басқалардың пікірін бағалау және сындарлы жауап беру. 3.Автордың өзіндік ережелерін сақтай отырып,мазмұнды шығармашылықпен қайта ойластыра отырып,мәтінді қайталау. |
|
3. Оқу нәтижелері |
1.Топтардағы мәселелерді шығармашылық және бірлесіп шешу үшін сөйлеу және тыңдау дағдыларын қолданады 2.Сындарлы бағалау үшін чек парақты пайдаланады 3.Шешендік өнер дағдыларын көрсетеді |
|
4. Қажетті ресурстар |
Interactive board, book, cards. |
|
5. Сабақ жоспары |
45 minutes |
|
Plan |
|
|
Уақыт |
Оқытушының,студенттің іс-әрекеті |
Бағалау критерийлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Lesson |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру сәті 2 min Checking up homework 3 min Word wall
|
Greeting
Checking up students’ preparation and educational materials Circle of joy. The students choose smileys. Sun, heart, smiles, hands. Before the lesson students cheer each other up by wishing.
1.Word wall платформасы арқылы студенттер үй тапсырмасын орындайды. Сөздерді топтастырады. 2.Төңкерілген оқыту технологиясы бойынша студенттерге тапсырма берілген.Ол әдіс бойынша студенттер жаңа сабақ барысында өз білімдерін дәлелдеп шығады. |
|
educational materials Appendix 1 Stickers https://www.youtube.com/watch?v=Q7A3iQSb3S0
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу алдында Listening. Video. Jigsaw method 15 min |
Task 1.Listening.Video. Jigsaw method Group work. Видеоны тыңдап 3 топқа бөлініп,топтық жұмыс жасайды.Фобияның түрлерімен танысады, өзара сұрақтар қояды. Топқа студенттерді flippity платформасы арқылы бөлемін. New words: The fear of death = Thanatophobia The fear of spiders = Arachnophobia The fear of heights = Acrophobia The fear of open spaces = Agoraphobia The fear of public speaking = Glossophobia T gives a short explanation: A phobia is an extreme fear that last over a period of months or years. We don’t use the word phobia to talk about smith that we feel frightened of at only one time. Are students surprised that these are the top 5 most common phobias? Which phobia do they think is the most common? Answer: - The fear of public speaking = Glossophobia Give students time to discuss the question ‘Do you suffer from these phobias too?’ with their partners. Assessment checklist Student’s name______________________
|
Descriptor: A learner
|
Appendix 2
Video 1
https://www.youtube.com/watch?v=Q7A3iQSb3S0
https://flippity.net/rp.php?c=%D0%9C%D0D0%B0%D1%82,%D0%90%D1%81%D1%8B%D0%BB%D0%B6%D0%B0%D0%BD,%D2%92%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D0%BC%D0%B6%D0%B0%D0%BD,%D0%A2%D0%B8%D0%BC%D1%83%D |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу барысында
“Matching” method 15 min
Method “Yes/no” |
Task 2. Matching fears and phobias. Pair work. Жұптық жұмыс.Студенттер жұптасып орындайды.Word wall платформасында сәйкестендіру әдісі арқылы сөздердің анықтамаларын табады. Match the phobia with its correct definition. Write the letter of the correct answer next to the phobia.
A. Fear of being in confined
spaces Assessment checklist Student’s name______________________
SWSN.- A task for a student with special educational needs (student with speech language impairment)
The student completes the identification task orally and writing form with dictionary. This work is performed by the yes or no method. The teacher asks a question, the student answers only yes or no. If he can’t speak at all, he can answer with facial expressions, because the student’s ears can hear.
Assessment checklist Student’s name______________________
|
Descriptor: A learner
Peer assessment
Descriptor: For a SWSN.
questions.
Teacher’s assessment
|
Appendix 3
wordwall.net/ru/resource/1357094
Appendix 4
Assessment checklist
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Card game 5 min |
Task 3. Let's talk about FEARS. Individual work. Card game. Карта ойыны арқылы студенттер сұрақтарға жауап береді.
1.Some people are terrified of speaking in public. Are you? 2.Are you afraid of ghosts or monsters Why and why not? 3.What is your biggest fear in life? Are you afraid that it might come true? 4.What were you afraid of when you were a child?
Assessment checklist Student’s name______________________
|
Descriptor: A learner
|
Appendix 5
https://wordwall.net/ru/resource/6244437
Card game |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу соңында Рефлексия “SMS” әдісі 2 min |
“SMS” әдісі арқылы студенттер кері байланыс жасайды.
|
Descriptor: A learner
Teacher’s assessment
|
Mobile phones |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды “Додокаэдр” әдісі Homework
3 min |
Summary Make up one sentence that summarize the whole lesson.
Task. Student speaks in one sentence by today’s lesson using “Додокаэдр” method. Sentences must be logically related to each other.
Teacher gives the home task: Make up a crossword about phobias
|
Descriptor: A learner
Teacher’s assessment
|
Appendix 6 oogle.com/search?q=додекаэдр+әдісі&sca_esv=2cc6ea8c7001880f&udm=2&biw=1514&bih=716&sxsrf=ADLYWIK1RLumeyO6GAv4tjKSK |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















