Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән: Дүние жүзі тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 1В бөлімі -Феодализм |
Мектеп: |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтақырыбы |
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан? |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 – феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау; 6.1.2.1 – үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Феодалдық қоғам» ұғымын анықтау, феодалдық сатыға тән бегілерді ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Феодалдық саты баспалдақтары өкілдерінің қызметтік міндеттерін сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Феодалдар мен шаруалар арасындағы өзара қарым-қатынастың ерекшелігін сипаттайды. |
||
Бағалау критерийі |
«Феодалдық қоғам» ұғымын анықтайды, феодалдық сатыға тән бегілерді ажыратады; Феодалдық саты
баспалдақтары өкілдерінің қызметтік міндеттерін анықтайды; |
||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Феодалдық саты
атауларын ретімен жазады; Пәнге қатысты лексика мен терминдер: Феодалдық қоғам, феодалдық саты, король,рыцарь,барон, герцогтар мен графтар, сеньор. Диалог / жазылымға қатысты тіркестер: Сен бұл оқиғаны қазіргі кезеңмен елестете аласың ба? |
||
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, құрметпен қарау,ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну құндылықтары қалыптасады |
||
Пәнаралық байланыс |
Қоғамның әлеуметтік жіктелуін түсіне отырып, экономикалық білімдері қалыптасады. |
||
Алдыңғы оқу
|
Феодалдық экономика тақырыбын өткенде феод, феодал терминдері, феодалдық шаруашылық туралы түсініктері қалыптасқан |
Жоспар-ланған уақыт |
|
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы 6 минут |
3 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық. «Ой қозғау» Интербелсенді тақтадан жаңа сабаққа байланысты суреттер көрсетіліп, сұрақтар қойылады? 1.Суретте кімдер
бейнеленген? Ойларыңды тұжырымдасаңдар? Оқушылардың жауаптарын мадақтау. Оқушыларға феодалдардың сатыланып бөлінуі 847жылы Ұлы Карлдың немересі Қасқабас Карл «әрбір ерікті адам өзіне сеньор таңдап алсын» деген нұсқауындағы Франктер империясынан бастама алғанын айтып өтемін. «Феодалдық
саты» өкілдері бойынша
топқа бөлу ІІІ-топ:Барондар мен рыцарлар Үш шапалақ |
Интербел сенді тақта Суретті қима қағаздар |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың соңы |
5 мин 7 7 мин 2 мин |
1 тапсырма: «Пікір алмасу» тәсілі Әрбір топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды. (Мыс:Герцогтер мен графтар қандай қызметпен айналысты?) Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды, топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды. Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады. Кері байланыс 1.Сұрақтарға қаншалықты
дұрыс жауап жаза алдыңдар? Жұптық жұмыс 1-топқа Феодалдық қоғамды талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы
Дескриптор 2-топ Жүйелік органайзер Феодалдық саты баспалдақтары өкілдерінің қызметтік міндеттерін көрсетіңіз?
Дескриптор - корольдің қызметтік міндетін атайды; - герцогтер мен графтардың қызметтік міндетін атайды; - барондардың қызметтік міндетін атайды; - рыцарьлардың қызметтік міндетін атайды.
3-топ Берілген мәтіндегі
бос орынды төмендегі тірек сөздермен
толықтырыңыз. Мырза мен бағыныштылар арасында келісімшарт жасалатын. Вассал ... алдында тізерлеп тұрып, адал қызмет етуге ант беретін. Мырза өз ... қамқорлық жасап, қолдау көрсетуге уәде ететін. Уәдесін бағыныштыға бір уыс топырақ пен ағаш бұтағын тапсырумен бекітті. Бұл келісімдер ауызша, сөз жүзінде жасалғандықтан жиі-жиі бұзыла беретін. Бағыныштылар бір-бірінің мырзаларының иеліктеріне шабуыл жасап тұрды. Олардың мақсаты - ... қоныстанған жерлерді басып алу; бай көршісін тұтқындап, құн талап ету; тонаушылықпен олжа табу болды. Дескриптор - вассалдың қызметтік міндеттерін атайды; - мырзаның қызметтік міндеттерін атайды; - мырзалардың негізігі мақсаттарын атайды. Кері байланыс
1.Тапсырманы
орындау барысында қандай қиындықтар туындады? Сұрақтары бар Карточка әзірлеп коямын Сабақты
қорытындылау |
Таратпа кестелер
Қалыптас тырушы бағалауға арналған Тапсырма лар жинағы Дүниежүзі тарихы 7-сынып (Жоба)
|
Қосымша ақпарат |
||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
Саралауды оқу
үдерісінің барлық кезеңінде қолданамын: -Жұптық тапсырманы орындау кезінде жұптарды саралап құру. |
Әрбір тапсырмадан соң
ҚБ жүргізіледі Топтардың арасындағы
өзара бағалау |
|
Рефлексия |
Өз сабағыңызды талдау |
|
|
|
|
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті? 1. 2. Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді? 1. 2. |