ФЕТРДЕН БОМБОНЬЕРКИ ЖАСАУ
Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, «Балалар мен жасөспірімдер орталығы»
«Ұлттық қолөнер» үйірмесі
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Фетрден диадема дайындау әдісі |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Нұрмахан Ажар |
|||
|
Күні |
28.11.2023 |
|||
|
Топ – І |
Қатысушалыр саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фетрден бомбоньерки жасау |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға фетрден бомбоньерки жасауды үйрету. Оқушылардың фетрден бомбоньерки жасауда білімін жүйелендіру, шеберлік деңгейін арттыру арқылы өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастырып, шығармашылық қабілетін дамыту Оқушыларды төзімділікке, әсемділікке тәрбиелеп, эстетикалық талғамын арттыру. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
- фетрмен жұмыс жасау
техникасын меңгереді |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, түгелдеу, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу. «Оюлар» әдісі арқылы топқа бөлу 1-топ. Алқа тобы 2-топ. Жүзік тобы Біріктірудегі негізгі мақсат,оқушылардың топпен жұмыс жасаудағы дағдыларын дамыту. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. Топтық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі арқылы Алдыңғы білімді қайталау үшін Ұлттық бұрыштың мазмұны және оны безендіру. Суреттерді ретімен орналастыру. 1.Ұлттық әшекей бұйымдар 2.Ұлттық салт-дәстүр 3.Ұлттық киімдер 4.Ұлттық ойындар 5.Ұлттық аспаптар 6.Ұлттық тағамдар |
Жатты ғу жасайды Ізденеді. Топқа бірігеді. Ойын ойнайды |
"Ауызша мадақтау" әдісі Жарайсың ! Тамаша! Жақсы! Жұлдызша тарату. |
Түрлі көрнекі ліктер, суреттер, қолөнер бұйым дар, ою үлгілері
Слайд көрсетуге компютер |
||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ.Жаңа
сабақ 1.Бонбоньерки туралы түсінік беру. 2.Бонбоньерки жасау түрлері көрсету. 3.Қажетті материалдар.Орындалу тәртібі. 4. Оқу бағдарламасындағы технология сабағын қарастыру. Жалпы алғанда, 16-шы ғасырда Францияға келген бонбонниерді әкелу дәстүрі тойларда ұзақ өмір сүрудің, құнарлылықтың, бақыттың, гүлдену мен денсаулықтың тілектерін бейнелейтін бес тәттілердің қораптарына жиі қойылған. Bonbonniere қонақтарға банкеттік залдың кіреберісінде ұсынылады немесе карточкалардың жанында мерекелік үстелдерде ұйымдастырылады. Опция ретінде сіз өз қонақтарыңыздан сыйлықтар алған кезде оларды бере аласыз. Әрине, олардың күш-жігері үшін алғыс білдіргендеріңізге риза болады. «Бейнебаян» әдісі 1.Бейнебаяннан не көріп тұрсыңдар? 2.Қандай материалдан жасалған деп ойлайсыңдар? 3.Сенің қолыңнан келе ме?
Сабақтың ортасы: «Бір қадам» әдісі арқылы оқушылар мақал – мәтел айтып жарысады 1.Қыз еркем кестесімен көркем. Ұл еркем өнерімен көркем. 2.Өнерлінің қолы алтын,өлеңшінің сөзі алтын. 3.Өнер сыры – өрнекте. 4.Ою ойғанның ойы ұшқыр 5.Оймақ пішсең де, ойлап піш. 6.Қол өнері кілемде,сөз өнері өлеңде. 8.Шебердің инесі де, күймесі де алтын. 9.Жолаушыны жол асырайды,өнерпазды қолы асырайды. 10.Ел іші өнер кеніші. Сергіту сәті.Нейро жаттығу жасау |
|
|
|
||||
|
Практикалық жұмыс |
Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік техникасын естеріне түсіріңіз. Сабаққа арналған қауіпсіздік техникасы: • жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау; • оқытушының рұқсатынсыз оқу, жұмыс орнын тастап кетпеу; • құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану; • жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу; • жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау; • басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау; • жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою. Практикалық тапсырма. Жеке жұмыс: Ары қарай шығармашылық жұмыс жасау үшін Жұмыс технологиясы: 1) Дайын нобайды фетр матасының бетіне қарындашпен салып, қайшымен ойып алу. 2) кескіндерді қағаз бетіне желімдемес бұрын, үйлестіріп қойып,орындарын белгілеп алу. 3.Әрбір қиындыны рет бойынша белгіленген орынға желімдеу.
Жұмыс аяқталғаннан кейін аудитория назарына ұсынылады. |
|
|
|
||||
|
Бағалау |
• Жасалған бұйымдарды қабылдап,
оқушылардың еңбегін бағалау; |
|
|
|
||||
|
Кері байланыс |
|
|
|
|
||||
|
Үй тапсырма сы |
Жұмысты аяқтау |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ФЕТРДЕН БОМБОНЬЕРКИ ЖАСАУ
ФЕТРДЕН БОМБОНЬЕРКИ ЖАСАУ
ФЕТРДЕН БОМБОНЬЕРКИ ЖАСАУ
Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, «Балалар мен жасөспірімдер орталығы»
«Ұлттық қолөнер» үйірмесі
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Фетрден диадема дайындау әдісі |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Нұрмахан Ажар |
|||
|
Күні |
28.11.2023 |
|||
|
Топ – І |
Қатысушалыр саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фетрден бомбоньерки жасау |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға фетрден бомбоньерки жасауды үйрету. Оқушылардың фетрден бомбоньерки жасауда білімін жүйелендіру, шеберлік деңгейін арттыру арқылы өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастырып, шығармашылық қабілетін дамыту Оқушыларды төзімділікке, әсемділікке тәрбиелеп, эстетикалық талғамын арттыру. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
- фетрмен жұмыс жасау
техникасын меңгереді |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, түгелдеу, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу. «Оюлар» әдісі арқылы топқа бөлу 1-топ. Алқа тобы 2-топ. Жүзік тобы Біріктірудегі негізгі мақсат,оқушылардың топпен жұмыс жасаудағы дағдыларын дамыту. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. Топтық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі арқылы Алдыңғы білімді қайталау үшін Ұлттық бұрыштың мазмұны және оны безендіру. Суреттерді ретімен орналастыру. 1.Ұлттық әшекей бұйымдар 2.Ұлттық салт-дәстүр 3.Ұлттық киімдер 4.Ұлттық ойындар 5.Ұлттық аспаптар 6.Ұлттық тағамдар |
Жатты ғу жасайды Ізденеді. Топқа бірігеді. Ойын ойнайды |
"Ауызша мадақтау" әдісі Жарайсың ! Тамаша! Жақсы! Жұлдызша тарату. |
Түрлі көрнекі ліктер, суреттер, қолөнер бұйым дар, ою үлгілері
Слайд көрсетуге компютер |
||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ.Жаңа
сабақ 1.Бонбоньерки туралы түсінік беру. 2.Бонбоньерки жасау түрлері көрсету. 3.Қажетті материалдар.Орындалу тәртібі. 4. Оқу бағдарламасындағы технология сабағын қарастыру. Жалпы алғанда, 16-шы ғасырда Францияға келген бонбонниерді әкелу дәстүрі тойларда ұзақ өмір сүрудің, құнарлылықтың, бақыттың, гүлдену мен денсаулықтың тілектерін бейнелейтін бес тәттілердің қораптарына жиі қойылған. Bonbonniere қонақтарға банкеттік залдың кіреберісінде ұсынылады немесе карточкалардың жанында мерекелік үстелдерде ұйымдастырылады. Опция ретінде сіз өз қонақтарыңыздан сыйлықтар алған кезде оларды бере аласыз. Әрине, олардың күш-жігері үшін алғыс білдіргендеріңізге риза болады. «Бейнебаян» әдісі 1.Бейнебаяннан не көріп тұрсыңдар? 2.Қандай материалдан жасалған деп ойлайсыңдар? 3.Сенің қолыңнан келе ме?
Сабақтың ортасы: «Бір қадам» әдісі арқылы оқушылар мақал – мәтел айтып жарысады 1.Қыз еркем кестесімен көркем. Ұл еркем өнерімен көркем. 2.Өнерлінің қолы алтын,өлеңшінің сөзі алтын. 3.Өнер сыры – өрнекте. 4.Ою ойғанның ойы ұшқыр 5.Оймақ пішсең де, ойлап піш. 6.Қол өнері кілемде,сөз өнері өлеңде. 8.Шебердің инесі де, күймесі де алтын. 9.Жолаушыны жол асырайды,өнерпазды қолы асырайды. 10.Ел іші өнер кеніші. Сергіту сәті.Нейро жаттығу жасау |
|
|
|
||||
|
Практикалық жұмыс |
Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік техникасын естеріне түсіріңіз. Сабаққа арналған қауіпсіздік техникасы: • жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау; • оқытушының рұқсатынсыз оқу, жұмыс орнын тастап кетпеу; • құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану; • жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу; • жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау; • басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау; • жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою. Практикалық тапсырма. Жеке жұмыс: Ары қарай шығармашылық жұмыс жасау үшін Жұмыс технологиясы: 1) Дайын нобайды фетр матасының бетіне қарындашпен салып, қайшымен ойып алу. 2) кескіндерді қағаз бетіне желімдемес бұрын, үйлестіріп қойып,орындарын белгілеп алу. 3.Әрбір қиындыны рет бойынша белгіленген орынға желімдеу.
Жұмыс аяқталғаннан кейін аудитория назарына ұсынылады. |
|
|
|
||||
|
Бағалау |
• Жасалған бұйымдарды қабылдап,
оқушылардың еңбегін бағалау; |
|
|
|
||||
|
Кері байланыс |
|
|
|
|
||||
|
Үй тапсырма сы |
Жұмысты аяқтау |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













