|
Бөлім: |
5.4D Кеңістік фигураларының жазбалары |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 14 (ЕБҚ-1) |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1 фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығару. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығарады |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- фигураларды қиюға арналған есептерді шығарады; - фигураларды құрастыруға арналған есептерді шығарады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - үй тапсырмасын тексеру: - сергіту «Екі жұлдыз, бір тілек»; - топқа бөлу «Фигуралар» арқылы. |
- амандасу; - жинақталу, оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіздер айту; - топ бойынша орналасу. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». |
5 сынып оқулығы. 2- бөлім. |
||
|
Сабақтың ортасы: 6 минут 8 минут 5 минут 5 минут 10 минут |
Тапсырма №1: (Т) «Домино» әдісі Мүмкін болатын сұрақтар: Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз? Параллелепипедтің кубтан айырмашылығы қандай? Параллелепипедтің көлемін қалай табамыз? Кубтың жазбасында неше шаршы бар? Кубтың неше жақтары бар? Ал параллелепипедте ше? ЕБҚ: Параллелепипедке қатысты сөздерді тауып, белгілеңіз Тапсырма №2: (ЖЖ) Әдіс: «Әңгімеге негізделген жазу» Арман 8-наурыз мерекесіне орай анасына сыйлық жасады. Сыйлықты салу үшін өз қолынан параллелепипед пішінді қорап жасамақшы болды. Арман қорап өлшемдерін өзі таба алмаған соң ағасына ватцап желісі арқылы хат жолдады: Ағатай, сізден көмек сұрайын деп едім. Анамызға сыйлық жасадым. Сыйлық өлшемі 4х4х5см. Сыйлықты салатын қорап үшін өлшемі қандай картон қағазын алғаным жөн? ЕБҚ: Қағазда берілген қорап жазбасының өлшемдерін сызғышпен өлшеп, ұзындығын, енін және биіктігін жазыңыз Сергіту сәті. «Қара жәшік» ойыны Тапсырма №3: «Достар» әдісі Берілген фигура жазбасы бойынша фигураны тап. ЕБҚ: сыныптастарымен бірге орындайды Тапсырма №4: (Т) «Ұйымшыл» әдісі
ЕБҚ: Берілген дайын жазбаны қиып, макет жасаңыз. Шыққан фигураның неше жағы бар? Жақтарын нөмірлеріңіз.
|
Доминоға ұқсас карточкаларға сұрақ пен жауапты бөліп жазады. Сұрақ пен жауапты қиып, қарсылас топқа таратады. Қарсылас топ сұрақ пен жауапты сәйкестендіру қажет. Берілген қағаздағы сөздерден параллелепипедке қатысты сөздерді табады. Есеп мазмұны бойынша жұбымен талқылау арқылы есеп моделін құрып, есепті шығарады, берілген хатқа жауабын жазады. Берілген дайын параллелепипед жазбасы бойынша өлшемдерін сызғышпен өлшейді. Сыныптан бір оқушы шығып жәшікте тұрған затты қалған оқушылардан жасырады. Оқушылар жасырған затты табуы қажет. Карточкадағы фигура жазбасына сәйкес фигураны сыныптастарының карточкаларынан іздеп табады. Топ ішінде міндеттерді бөліп алады. Тапсырма бойынша есеп моделін құрып, тапсырманы орындайды. Жазбаны қиып, макет жасайды. Макеттің жақтарын нөмірлейді. |
Дескриптор: - тақырып бойынша сұрақ құрайды; - сұрақтың жауабын жазады; - сұрақтың жауабын сәйкестіндіреді. Дескриптор: - параллелепипедке қатысты сөздерді табады; - параллелепипедке қатысты сөздерді белгілейді. ҚБ: өзара бағалау Дескриптор:
Дескриптор:
ҚБ: Мұғалім бағалайды Дескриптор: - фигура жазбасы арқылы фигураны анықтайды; - фигура арқылы фигураның жазбасын анықтайды. Дескриптор: - тапсырма бойынша есеп моделін құрайды; - бір өлшем бірлікке айналдырады; - боялатын қабырғаларды анықтайды - боялатын қабырға ауданын табады; - қажет бояу мөлшерін табады; - бөлме макетін жасайды; - қанша шығын кететінін анықтайды; - есептің жауабын жазады. Дескриптор: - берілген жазбаны қияды; - фигура жазбасынан макет жасайды; - макет жақтарын нөмірлейді. ҚБ: өзін-өзі бағалау
|
Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 |
||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Үйге тапсырма: |
Түрлі түсті қағазға қолдарының суретін салып, бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. |
|
|
||
Қосымша 1
Мүмкін болатын сұрақтар:
Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
Параллелепипедтің кубтан айырмашылығы қандай?
Параллелепипедтің көлемін қалай табамыз?
Кубтың жазбасында неше шаршы бар?
Кубтың неше жақтары бар? Ал параллелепипедтің неше жақтары бар?

Қосымша 2
Арман 8-наурыз мерекесіне орай анасына сыйлық жасады. Сыйлықты салу үшін өз қолынан параллелепипед пішінді қорап жасамақшы болды. Арман қорап өлшемдерін өзі таба алмаған соң ағасына ватцап желісі арқылы хат жолдады: Ағатай, сізден көмек сұрайын деп едім. Анамызға сыйлық жасадым. Сыйлық өлшемі 4х4х5см. Сыйлықты салатын қорап үшін өлшемі қандай картон қағазын алғаным жөн?

Тапсырма 4: Қағазда берілген қорап жазбасының өлшемдерін сызғышпен өлшеп, ұзындығын, енін және биіктігін жазыңыз

Қосымша 3



Қосымша 4
1- суретте көрсетілген бөлмені әктеу үшін 4 л бояу сатып алынды. 1 м2 жер үшін 200мл бояу жеткілікті. а) Берілген бөлмені әктеу үшін сатып алынған бояу жеткілікті ма? Жеткіліксіз болса қанша сатып алу қажет? ә) бөлме макетін жасаңыз ( 3м - 6см, 4м - 8см деп алыңыз). б) 1 л бояу 2000 тг болса, бояу сатып алу үшін барлығы қанша қаражат қажет?

Тапсырма 2: Берілген дайын жазбаны қиып, макет жасаңыз. Шыққан фигураның неше жағы бар? Жақтарын нөмірлеріңіз.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер
Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер
|
Бөлім: |
5.4D Кеңістік фигураларының жазбалары |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 14 (ЕБҚ-1) |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1 фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығару. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығарады |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- фигураларды қиюға арналған есептерді шығарады; - фигураларды құрастыруға арналған есептерді шығарады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - үй тапсырмасын тексеру: - сергіту «Екі жұлдыз, бір тілек»; - топқа бөлу «Фигуралар» арқылы. |
- амандасу; - жинақталу, оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіздер айту; - топ бойынша орналасу. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». |
5 сынып оқулығы. 2- бөлім. |
||
|
Сабақтың ортасы: 6 минут 8 минут 5 минут 5 минут 10 минут |
Тапсырма №1: (Т) «Домино» әдісі Мүмкін болатын сұрақтар: Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз? Параллелепипедтің кубтан айырмашылығы қандай? Параллелепипедтің көлемін қалай табамыз? Кубтың жазбасында неше шаршы бар? Кубтың неше жақтары бар? Ал параллелепипедте ше? ЕБҚ: Параллелепипедке қатысты сөздерді тауып, белгілеңіз Тапсырма №2: (ЖЖ) Әдіс: «Әңгімеге негізделген жазу» Арман 8-наурыз мерекесіне орай анасына сыйлық жасады. Сыйлықты салу үшін өз қолынан параллелепипед пішінді қорап жасамақшы болды. Арман қорап өлшемдерін өзі таба алмаған соң ағасына ватцап желісі арқылы хат жолдады: Ағатай, сізден көмек сұрайын деп едім. Анамызға сыйлық жасадым. Сыйлық өлшемі 4х4х5см. Сыйлықты салатын қорап үшін өлшемі қандай картон қағазын алғаным жөн? ЕБҚ: Қағазда берілген қорап жазбасының өлшемдерін сызғышпен өлшеп, ұзындығын, енін және биіктігін жазыңыз Сергіту сәті. «Қара жәшік» ойыны Тапсырма №3: «Достар» әдісі Берілген фигура жазбасы бойынша фигураны тап. ЕБҚ: сыныптастарымен бірге орындайды Тапсырма №4: (Т) «Ұйымшыл» әдісі
ЕБҚ: Берілген дайын жазбаны қиып, макет жасаңыз. Шыққан фигураның неше жағы бар? Жақтарын нөмірлеріңіз.
|
Доминоға ұқсас карточкаларға сұрақ пен жауапты бөліп жазады. Сұрақ пен жауапты қиып, қарсылас топқа таратады. Қарсылас топ сұрақ пен жауапты сәйкестендіру қажет. Берілген қағаздағы сөздерден параллелепипедке қатысты сөздерді табады. Есеп мазмұны бойынша жұбымен талқылау арқылы есеп моделін құрып, есепті шығарады, берілген хатқа жауабын жазады. Берілген дайын параллелепипед жазбасы бойынша өлшемдерін сызғышпен өлшейді. Сыныптан бір оқушы шығып жәшікте тұрған затты қалған оқушылардан жасырады. Оқушылар жасырған затты табуы қажет. Карточкадағы фигура жазбасына сәйкес фигураны сыныптастарының карточкаларынан іздеп табады. Топ ішінде міндеттерді бөліп алады. Тапсырма бойынша есеп моделін құрып, тапсырманы орындайды. Жазбаны қиып, макет жасайды. Макеттің жақтарын нөмірлейді. |
Дескриптор: - тақырып бойынша сұрақ құрайды; - сұрақтың жауабын жазады; - сұрақтың жауабын сәйкестіндіреді. Дескриптор: - параллелепипедке қатысты сөздерді табады; - параллелепипедке қатысты сөздерді белгілейді. ҚБ: өзара бағалау Дескриптор:
Дескриптор:
ҚБ: Мұғалім бағалайды Дескриптор: - фигура жазбасы арқылы фигураны анықтайды; - фигура арқылы фигураның жазбасын анықтайды. Дескриптор: - тапсырма бойынша есеп моделін құрайды; - бір өлшем бірлікке айналдырады; - боялатын қабырғаларды анықтайды - боялатын қабырға ауданын табады; - қажет бояу мөлшерін табады; - бөлме макетін жасайды; - қанша шығын кететінін анықтайды; - есептің жауабын жазады. Дескриптор: - берілген жазбаны қияды; - фигура жазбасынан макет жасайды; - макет жақтарын нөмірлейді. ҚБ: өзін-өзі бағалау
|
Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 |
||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Үйге тапсырма: |
Түрлі түсті қағазға қолдарының суретін салып, бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. |
|
|
||
Қосымша 1
Мүмкін болатын сұрақтар:
Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
Параллелепипедтің кубтан айырмашылығы қандай?
Параллелепипедтің көлемін қалай табамыз?
Кубтың жазбасында неше шаршы бар?
Кубтың неше жақтары бар? Ал параллелепипедтің неше жақтары бар?

Қосымша 2
Арман 8-наурыз мерекесіне орай анасына сыйлық жасады. Сыйлықты салу үшін өз қолынан параллелепипед пішінді қорап жасамақшы болды. Арман қорап өлшемдерін өзі таба алмаған соң ағасына ватцап желісі арқылы хат жолдады: Ағатай, сізден көмек сұрайын деп едім. Анамызға сыйлық жасадым. Сыйлық өлшемі 4х4х5см. Сыйлықты салатын қорап үшін өлшемі қандай картон қағазын алғаным жөн?

Тапсырма 4: Қағазда берілген қорап жазбасының өлшемдерін сызғышпен өлшеп, ұзындығын, енін және биіктігін жазыңыз

Қосымша 3



Қосымша 4
1- суретте көрсетілген бөлмені әктеу үшін 4 л бояу сатып алынды. 1 м2 жер үшін 200мл бояу жеткілікті. а) Берілген бөлмені әктеу үшін сатып алынған бояу жеткілікті ма? Жеткіліксіз болса қанша сатып алу қажет? ә) бөлме макетін жасаңыз ( 3м - 6см, 4м - 8см деп алыңыз). б) 1 л бояу 2000 тг болса, бояу сатып алу үшін барлығы қанша қаражат қажет?

Тапсырма 2: Берілген дайын жазбаны қиып, макет жасаңыз. Шыққан фигураның неше жағы бар? Жақтарын нөмірлеріңіз.

шағым қалдыра аласыз














