Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Фигураның ауданы және оның қасиеттері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Мұғалім |
Наурызхан Сұлтан Жарасханұлы |
||||||||||
Пән/Сынып |
Геометрия 8-сынып
|
||||||||||
Күні
|
|
||||||||||
Бөлім/Тарау |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
||||||||||
Сабақ Тақырыбы |
Фигураның ауданы және оның қасиеттері |
||||||||||
Оқу мақсаттары |
8.1.3.9 көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу; |
||||||||||
Өлшемшарт (Бағалау Критерийлері) |
Оқушылар:
|
||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||
Уақыт |
Кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
3 мин |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Фигураның ауданы және оның қасиеттері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу; Үй тапсырмасын қорытындылау.
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық |
||||||
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ меңгерту. Анықтама. Аудан фигураның ішкі беті. Ол өзінің бетіне сиятын бірліктердің санымен өлшенеді. Ауданды өлшеу кесінділердің ұзындықтарын өлшеуге ұқсас таңдап алынған өлшем бірлігінің көмегімен жүзеге асады. Сондықтан алдымен оның өлшем бірлігін таңдап алуымыз керек. Ауданды латынның S бас әрпімен белгілейді. Анықтама. Егер фигураны саны шектеулі үшбұрыштарға бөлу мүмкін болса, онда оны жай фигура деп атаймыз. Суретте бейнеленген ABCDEF фигурасын ABC, ACD, ADE, AEF үшбұрыштарына бөлуге болады. Сондықтан ол жай Сыныпқа фигураның ауданы ұғымы жайлы сұрақ қою. Аудан дегеніміз не? Оны өлшеу қалай жүзеге асырылады? «Кімде қандай жауап нұсқасы бар?» деп оқушылардың назарын аудару. Бір қарағанда қарапайым сұрақ, бірақ жауап беру оңай емес. Оқушылардың нұсқаларын тыңдап болғаннан соң, слайдтан нақты жауапқа назар аударту. Жауап:
Оны біз шаршы сантиметр немесе см2 дейміз фигура саналады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Слайд Сызғыш |
|||||||
25 мин |
Бекіту |
Тапсырма 1 Екі фигураның ауданын салыстырыңыз. Қайсысы үлкен?
Тапсырма 2 Суреттегі алақанның ауданы неге тең? Дұрыс емес фигураның ауданын табу өте қиын. (Әр шаршы 1 см2.)
Тапсырма 3 Фигуралардың аудандарын табыңыз. Оқушылар берілген фигуралардың аудандарын берілген бірліктермен сипаттап шығады.
Өз бетімен жұмыс.
|
Аудан =11см2
Жауабы: 70 см2.
|
Дескриптор: Білім алушы
-
Қ.Б: «Бас бармақ»
Дескриптор: -Берілген фигураның ауданан таба алады; -Аудан және тағы бір қабырғасы берілгенде, белгісіз элементті анықтай алады; -Тор көзді парақта берілген кез келген фигураның ауданан шаршыларды санау арқылы септей алады |
Интернет ресурс тары Оқулық |
||||||
|
Жеке жұмыс |
Тапсырма 1. Қажеттіні тауып, бос ұяшықты толтырыңыз.
№2 есеп 19.6 суретте кескінделген фигураның ауданын тап. Торкөздердің қабырғалары 1-ге тең |
Тапсырманы орындайды. Бағалау критерийлері:
Тор көзді парақта берілген кез келген фигураның ауданан шаршыларды санау арқылы есептей алады
|
Дескриптор: Есепті шығарудың жолын дұрыс таңдайды; -көпбұрыштың аудаын табады;
|
Оқулық Геометрия 8-сынып Смирнов В.А, Тұяқов Е.А 88-94 беттер Алматы «Мектеп»
|
||||||
Қортынды (Рефлесия) |
2мин |
Бүгінгі сабақта: Фигураның ауданы және оның қасиеттерін біледі. Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №2, №4.. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады |
Оқулық Геометрия 8-сынып Смирнов В.А, Тұяқов Е.А 88-94 беттер Алматы «Мектеп» |