Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
физика 8 сынып "Ішкі энергия"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жылу құбылыстары |
Мектеп: №8 мектеп-кешені |
||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Қатты дененің балқуы, кристалдануы, балқу температурасы, меншікті балқу жылуы ПЖ №5 Фазалық ауысудың графигін алу |
|||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Омарханова Ш |
||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
8.3.2.1 – дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау; |
||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: балқу, кристалдану анықтамасын біледі, балқу, кристалдануды сипаттайды Оқушылардың басым бөлігі: балқу, кристалдануды өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді Кейбір оқушылар: балқу, кристалдану құбылыстарын күнделікті тұрмыста қажеттілігіне қолданады |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)
|
-балқу, кристалдану анықтамасын біледі, балқу, кристалдануды сипаттайды -балқу, кристалдануды өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді -балқу, кристалдану құбылыстарын күнделікті тұрмыста қажеттілігіне қолданады |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым |
||||||||||||||||||||||
Терминология:
|
|||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Индуcтрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өcу |
||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Химия |
||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылар АКТ қолдану дағдыларын дамыту, электрондық оқулық. Bilimland.kz сайтынан ішкі энергия. |
||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
7-сынып Жылу алмасуда энергияның сақталу заңы |
||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Settle
down everybody-(сетәл даун
ебрибоди)-барлығымыз
тынышталамыз Қайырлы күн-Good
afternoon -Гуд афтэнун. How are you(хоу а
ю)- қалдарың
қалай? Who is today (ху ис
тодей)-кезекші
кім. Оқушылармен
амандасу. Шеңбер жасап ортада
тұрады. Ынтымақтастық атмосфера құру,
«Жүректен
жүрекке» әдісі бойынша бір-біріне
жылы лебіздер айтады. Топқа
бөлу. Формула құрастыру арқылы топқа
бөлу It is tіme to start our sab
lesson-(ит ис тайм ту ауәр сейб
лессон)-сабақты
бастайық Үй тапсырмасын
сұрау. What was our homework (ват
вас ауәр хәумвок)- үйге қандай тапсырма
берілді "Физикалық
лото" оқушылар ұяшықты таңдау арқылы
ұяшықта жасырылған сұрақтарға жауап береді
1-ұяшық. Жылу алмасу қандай мағына
береді? 2-ұяшық. Жылу мөлшері дегеніміз не? 3-ұяшық. Жылу
мөлшерінің формуласы? 4-ұяшық. Меншікті жылу сыйымдылығы қандай
шама? Қ.Б.Жұлдызша арқылы
бағаланады Кері
байланыс: Берілген тапсырма сіздің
көңіліңізден шықты ма? Қызығушылық
ояту: - Оқушылар жан-жақтарыңды
қоршаған ортадан бақылаған балқу мен қатаюға мысалдар келтіріңдер.
- Сұрақ: Барлық денелерде балқу мен қатаю жүре ме қалай
ойлайсыңдар? Неге? 8-сынып Электронды
оқулық. Балқу мен қатаю
тақырыбындағы бейнежазба көрсетіледі
Мұғалім
мәліметі: Балқу – заттың қатты
күйден сұйық күйге өтуі. Қатты заттардың балқи
бастаған температурасы. |
Жүрекше арқылы Үлестірме қағаздар Стикерлер, Жұлдызшалар
Бейнежазба
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||
Ортасы |
Топтық жұмыс. "Зигзаг" әдісі топ 6 адамнан құралады, сұрақтар белгілі бір фрагменттерге бөлінеді, әр оқушы немесе топ сол сұрақты қарастырады, жалпылама түрде белгіленген келесі топтың сұрағымен танысады. 1-топ. Ішкі энергия 2-топ. Механикалық жұмыс - ішкі энергияны өзгерту тәсілі 3-топ. Жылуберілу - ішкі энергияны өзгерту тәсілі You can start- (ю кән старт)-кәне бастаңдар ҚБ: «Бутерброд» әдісі арқылы топ бірін-бірі бағалайды. Кері байланыс: Тапсырма орындау барысында қандай қиындықтар болды? Жұптық жұмыс. «Зерделеу және зерттеу» әдісі Тиынды ағашқа үйкеген кездегі оның ішкі энергиясының өзгеруінің үйкеліс күшінің шамасына және жүрілген жолға тәуелділігін зерттеңдер. Жүрілген жолды өлшеу үшін, алдын ала белгіленген бөлікте тиынды ары-бері үйкеңдер. Тиынға түсірілген қысым күшін арттыру немесе кеміту арқылы үйкеліс күшін өзгертуге болады. Қорытынды жасаңдар: алынған нәтиже теорияны дәлелдей ма? ҚБ: Жапондық бағалау әдісі арқылы жұптық бағалау Кері байланыс: Тапсырма орындау барысында қандай кедергілер кездесті? Жеке жұмыс. «Ғажайып конверт» әдісі 1-тапсырма. "Кестені толтыр" Келтірілген мысалдардан ішкі энергиясы кемитін және ішкі энергиясы артатын денелерді көрсетіңдер. 1.Ыстық кір тасын суық су құйылған стақанға салдық 2.Ыстық көмірдің үстіне қорғасын тілімдерін қойдық 3.Шай қасықты қайнаған су құйылған стақанға салдық 4.Қолымызда бір түйір мұз бар 5.Жартылай ыстық суы бар шелекке суық су еселеп құйдық Жазып көрсетіңдер -(Write it, please)- Райт ит, плиз
Have you all got that-(хәв ю олл гот зәт)-бәрі түсінікті ме 2-тапсырма. Венн диаграммасын құрып, дененің ішкі энергиясын механикалық энергиямен салыстырыңдар.
3-тапсырма. Ішкі энергияны өзгертудің бір тәсілі суретте көрсетілген. Колба ішінде ауа бар.
а) Ішкі энергияның өзгерту тәсілін атап көрсетіңіз б) Колба ішіндегі ауаның ішкі энергиясын өзгертудің тағы бір жолын жазыңыз Who comes out on the board-(ху камес ауст он зе бод)-тақтаға кім шығады Please stand by the board-( плиз станд бай зе бод)-тақтаға шығыңыз Бағалау критерийі: -дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттайды Дискриптор - ішкі энергиясы кемитін денелерді анықтайды - ішкі энергиясы артатын денелерді анықтайды - дененің ішкі энергиясын механикалық энергиямен салыстырады - дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілін сипаттайды - ішкі энергияның өзгеру жолын ұсынады Қ.Б. Дайын жауап үлгісі бойынша өзін-өзі бағалау Кері байланыс: Оқушылардың орындаған жұмыстарының нәтижесі бойынша ауызша кері байланыс беремін. |
Плакат, стикерлер, маркерлер
Үлестірме қағаздар
|
|||||||||||||||||||||
Аяқталуы |
Кері байланыс «Білім шыңы»арқылы
1-сатысы : Мен ......... білемін 2-сатысы Мен ..........түсінемін 3-сатысы Мен ......... жасай аламын. Үйге тапсырма: 1. Ішкі энергияны арттыра да, кеміте де алатын ішкі энергияны өзгерту тәсілдерінің әрқайсысына екі мысалдан келтіріңдер. |
Кесте,стикерлер
|