2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Физика - табиғат туралы ғылым.

Физика - табиғат туралы ғылым.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қосымша материал
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


ҰМЖ тарауы: Физика- табиғат туралы ғылым. Мектеп: С.Нұрниязұлы мектеп-интернат

Күні: 04.09.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Мендібаева К.Р

Сынып: 7-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Физика – табиғат туралы ғылым

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)


7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Физикалық құбылыстарды, табиғатты

зерттеу әдістерін және физиканың мақсатын білетін болады.

Көптеген оқушылар істей алады: Физикалық құбылыстарға мысалдар

келтіре алатын болады. Физикалық заңдардың қалай ашылатынын білетін болады.

Кейбір оқушылар істей алады: Бақылау мен экспериментті ажырата алатын болады және бақылау мен экспериментті өздері жүргізе алатын болады.

Бағалау критерийі

1. Физикалық құбылыстарды, табиғатты зерттеу әдістерін және физиканың

мақсатын біледі.

2. Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіре алады. Физикалық

заңдардың

қалай ашылатынын біледі.

3. Бақылау мен экспериментті ажырата алады. Бақылау мен экспериментті

өздері жүргізе алады.

Тілдік мақсаттар

Физикалық құбылыстар мен зерттеу әдістеріне келтірілген мысалдарды

ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады.

Жаңа терминдер және лексикология:Материя,дене,зат,бақылау,

эксперимент


Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Материя

Материя

Matter [мэтте]

Зат

Вещество

Object [обжект]

Дене

Тело

Body [боди]

Бақылау

Наблюдение

Observation [обзевейшн]

Эксперимент

Эксперимент

Experiment [эксперимент]


Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Материя дегеніміз ...

Зат дегеніміз ...

Дене дегеніміз...

Бақылау мен эксперименттің айырмашылығы қандай? _____________________


Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу, жалпыға бірдей еңбек қоғамы(жаңа тақырып).

Пəнаралық байланыс

Астрономия (аспан денелері) . география (карта)

Алдыңғы білім

Табиғат құбылыстары, бүкіл әлемдік тартылыс, атмосфера қабаттары, ғаламшарлар және олардың қозғалысы, Күн мен Айдың тұтылуы.

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар






Сабақтың басы (8 мин)













































Критериалды бағалау





Ұйымдастыру:

-оқушылармен амандасу, түгендеу.

«Сатамын, сатып аламын» тренинг арқылы жағымды ахуал туғызу.

Қатысушылар шеңбер құрып тұрады. Шеңберде тұрған қатысушы қасындағы көршісіне өзінің жағымсыз қасиетін сатып, оның жақсы қасиетін сатып алады. Мысалы, «Мен еріншектігімді сізге сатып, сіздің еңбекқорлығыныңызды сатып аламын».



Тренинг кезінде әрбір оқушыдан бір зат алынады және сол заттары арқылы олар 3 топқа бөлінеді. Топтардағы 5  рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт  сақшысы және бақылаушыны анықтаймыз. Топтарға бағалау парағын таратамыз

Топ басшысының топ мүшелерін бағалау парағы

Топ мүшесінің аты

Ұпай саны (0-ден 3-ке дейін)

Жұмысқа қосқан үлесі

Бірігіп жұмыс істеуі

Тапсырма бойынша жұмысы

Қорытынды ұпай






















Өткен сабақты пысықтау:

(G) «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушылардың бүгінге дейінгі

табиғат туралы білімдерін тексеру.

  1. Табиғат дегеніміз не?

  2. Табиғатты зерттейтін қандай ғылымдарды білесің?

  3. Бүкіләлемдік тартылыс деген не?

  4. Атмосфера неше қабаттан тұрады?

(тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера)

  1. Күн мен Ай тұтылуы дегенді не?

ҚБ Топтар бірін-бірі «Шапалақтау» арқылы бағалайды.

Дескриптор: Білім алушы

- табиғат жайлы білімдерін естеріне түсіреді;

- табиғат туралы ғылымдарды білетін болады;


III. Ой қозғау: «Суреттер: не болды?» әдісі

(I) Суреттер көмегімен жаңа тақырыпты ашу






Суреттерден не көріп отырсыңдар?

Бұл қандай құбылыстар?

Бұл құбылыстарды қандай ғылым зерттейді?


Критерий

Дескриптор

Жаңа тақырыпты ашу


Суретте не бейнеленгенін айтады-1 ұпай

Қандай құбылыс екенін айтады-1 ұпай

Қандай ғылым зерттейтінін айтады-1 ұпай


Суреттер


Интербелсенді тақта

Смайликтер


Сабақтың ортасы

(30 мин)





































































Критериалды бағалау





















Жаңа тақырып.

Физика- табиғат туралы ғылым. «Физика» грекше фюзис- табиғат дегенді білдіреді. Әлемде болып жатқан сан алуан өзгерістерді табиғат құбылыстары деп атайды. Физика зерттейтін табиғат құбылыстарын физикалық құбылыстар деп атайды. Олар: механикалық (қозғалыс), жылулық, электрлік және жарық құбылыстары.





(W) Тапсырма №1

«Концептуалдық кесте» әдісі арқылы оқушыларға жаңа тақырыпта игерту.

Төмендегі суреттерде қандай физикалық құбылыстар бейнеленген? Жауаптарыңызды кестеге әр нұсқаның тұсына жазыңыз.


Физикалық құбылыс түрлері

Суреттер

механикалық


жарық


жылу


электрлік


дыбыстық








1 2 3







4 5

ҚБ Жұптар білімдерін «Басбармақ» арқылы бағалайды

Дескриптор: Білім алушы

- физикалық құбылыстарды ажырата алады;

- оларға мысалдар келтіре алады;


(I) Тапсырма №2 «Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушыларға зат пен дененің айырмашылығын үйрету

Заттар

Денелер

Темір

Кесе

Ағаш

Сызғыш

Резеңке

Шеге

Шыны

Парта

Пластмасса

Шар


ҚБ Топтар бірін-бірі «Шапалақтау» арқылы бағалайды. Дескриптор: Білім алушы

- зат пен дененің айырмашылығын біледі

- мысалдар келтіре алады


(W) Тапсырма №3. «Проблемалық сұрақ» қою арқылы бақылау мен эксперимент жайлы түсінік беру


Айнұр мен Марат Галилейдің түрлі денелердің құлауы туралы тұжырымдарын тексеруге ұйғарды. Айнұр төбеден мұз сүңгілерінің қашан құлайтынын күтті, ал Марат биік көпірден ұсақ тастарды лақтырды. Балалардың қайсысы эксперимент, қайсысы бақылау жүргізді? Өз жауабыңызды дәлелдеңіз.


Дескриптор: Білім алушы

- бақылау мен эксперимент айырмашылығын біледі

- мысалдар келтіре алады


Критерий

Дескриптор

Жаңа тақырыпты игеру


«Концептуалдық кесте»

5 суретті дұрыс анықтайды – 3 ұпай

4-3 суретті дұрыс анықтайды – 2 ұпай

2-1 суретті дұрыс анықтайды – 1 ұпай

«Сәйкестендіру»

5-еуін дұрыс сәйкестендіреді – 3 ұпай

4-3-еуін дұрыс сәйкестендіреді – 2 ұпай

2-1-еуін дұрыс сәйкестендіреді – 1 ұпай

«Проблемалық сұрақ»

Бақылауды және экспеиментті дұрыс анықтап, өзі тағы мысалдар келтіреді – 3 ұпай

Бақылауды және экспериментті дұрыс анықтайды – 2 ұпай

Тек бақылауды немесе экспериментті ғана дұрыс анықтайды – 1 ұпай




Суреттер

Интербелсенді тақта

Смайликтер























Сабақтың соңы

(7 мин)













Критериалды бағалау



Кері байланыс


«Сократ шеңбері» әдісі көмегімен сабақты қорытындылау


Екі шеңбер, бірінің ішінде бірі . « Ішкі шеңбердегі »

оқушылар тақырыпқа қатысты мəселені сұрақ-жауап

арқылы талқылайды, ал « сыртқы шеңбер» оларды тыңдап,

дəптерлеріне ескертпе жасап отырады жəне талқылау

соңында өз пікірлерін айтады. Мұғалім оларды сырттан

бақылап , бағыттаушы сұрақтар қою арқылы пікірталасты

қажетті арнаға бұрып отырады . Шеңбердегі оқушылар

белгілі бір уақыт өткен соң рөлдерімен алмасуына болады.


Критерий

Дескриптор

Сабақты қорытындылау


Төмен қатысты-1 ұпай

Орташа қатысты-2 ұпай

Белсенді қатысты-3 ұпай


Бес саусақ" әдісі

 Оқушылардың барлығына кері байланыс парағы таратылады

Бас бармақ Мәселе қандай болды?

Баланүйрек - Біз топта қандай жұмыс жасадық, кімге көмектестім,

кімге риза болдым?

Ортантерек - Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыршүмек - Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкенебөбек Сабақта өзімді қалайс езіндім?





Суреттер

Интербелсенді тақта

Смайликтер


Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Топтық жұмыс: «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы өткен материалдарды еске түсіру;


Жеке жұмыс: «Суреттер: не болды?» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу;


Жұптық жұмыс: «Концептуал-дық кесте» әдісі арқылы оқушыларға жаңа тақырыпта игерту;


Жеке жұмыс: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылардың белсенділігін арттыру;


Жұптық жұмыс: «Проблемалық сұрақ» қою арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамыту;


Топтық жұмыс: «Сократ шеңбері» әдісі көмегімен сабақты қорытындылау;



«Бас бармақ» тәсілі көмегімен

«Шапалақтау» тәсілі көмегімен

«Мадақтау» тәсілі көмегімен

Смайликтер беру арқылы

Қалыптастырушы бағалау(ҚБ) арқылы


КБ Бағалау парағы


Оқушының аты-жөні

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың аяғы

Жалпы ұпайы

Баға






























Ұпайды бағаға айналдыру

Ұпай

Баға

22-24

өте жақсы

16-21

жақсы

8-15

қанағаттанарлық










Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау;


АКТ-ны уақытылы қолдану;


Психологиялық жағымда ахуал туғызу;


Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау;

Сабақ бойынша

Рефлексия


  • Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

  • Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

  • Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

  • Сабақтасаралау дұрыс

  • жүргізілді ме?

  • Сабақ кезеңдерінде

  • уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

  • Сабақ жоспарынан ауытқулар болды


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?











14 Қараша 2018
609
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі