|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім аты- жөні: Құдырова А.М |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ҰМЖ бөлімі |
Кері итеруші күш. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.13. Есептер шығаруда Архимед заңын қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Архимед заңының формуласын есептер шығаруда қолдана білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басым бөлігі: Архимед заңына өмірден мысалдар келтіре отырып, эксперименттік тапсырмаларды орындай алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Архимед заңын формуласын түрлендіріп, деңгейлік тапсырмаларды орыдай алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Архимед заңының формуласын есептер шығаруда қолдана біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Архимед заңына өмірден мысалдар келтіре отырып, эксперименттік тапырмаларды орындай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Архимед заңын формуласын түрлендіріп, деңгейлік тапсырмаларды орыдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, ағылшын тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин Сабақтың басы
The main part of lesson 8-минут |
I.Ұйымдастыру бөлімі. 1.Оқушылармен амандасу. 2.Оқушыларды түгендеу. 3.Психологиялық ахуал туғызамын.Балалар бір-біріне тілектерін айтады. (Жұптарына). II. Үй тапсырмасын сұрау. «Кезбе журналист» тәсілі арқылы үй жүмысын сұраймын. 1. Архимед заңы тұжырымдамасы 2. Формуласы және қандай шамаларға тәуелді 3. Сұйықтар мен газдардардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру. Мысалдар келтіру. Үй тапсырмасын бағалауға арналған дескриптор: - Архимед заңының тұжырымдамасын білді; - белгіленуі мен формуласын жазды, қандай шамаларға тәуелді екенін білді; - сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндірді, мысал келтірді . Мұғалім ауызша кері байланыс жасайды «Мадақтау» әдісі |
Микрофон, microphone интербелсенді тақта interactive board
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
5 мин
2- тапсырма
5 мин
3- тапсырма
6 мин
4- тапсырма 4-task 6 мин |
Оқушыларды топтарға бөлу. (Тығыздық, масса, көлем) Оқушыларға cабақты бастау үшін «Криптограмма» беріледі.
Оқушыларға сабақтың бүгінгі тақырыбы мен мақсаты айтылып, түсіндіріледі. Оқушыларға тапсырмалар беріледі. Сұрақ-жауап «Допты ұтып ал»
Бағалау критерийі: Мәтінмен жұмыс істей алады.
Жауап берген оқушыны «Басбармақ» арқылы бағалаймыз. «Басбармақ» әдісі:
Есеп 1: Көлемі 3л ауа шары сутекпен толтырылған. Шар мен сутектің массасы 3,4 г. Шардың кері итеруші күші неге тең? Есеп 2: Кеменің суға батқан бөлігінің көлемі 25 м3 . Кеменің массасы неге тең? Судың тығыздығы 1000 кг/м3 Есеп 3: Су ішінде массасы 500 г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықтаңдар. (темірдің тығыздығы – 7900 кг/м3, ал керосиндікі – 820 кг/м3)
Суға көлемі 100см3 болатын дене батырылған. Осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы 1000 кг/м3.
Бер: ХБЖ Талдау Шешуі V=100 см3 0,0001м 3 Fы=ρgV F=1000 кг/м3 *10м/с2 * 0,0001м3=1H ρ=1000кг/м3
Т Жауабы: Fы =1 Н
2 - топ №4
Бер: талдау Шешуі m=600кг Fы=ρgV Fы =1000кг/м3 *10м/с2 *0,23м3=2300Н V=0,23м3 Fа= mg F= 600 кг*10м/с2=6000Н
Т/к F=?
Жауабы; F=3,7 кН
Бағалау критерийі: Мәтінмен жұмыс істей алады. Формуланы есептер шығаруда қолданады. Дескриптор: - Берілгенін жазады - ХБЖ-не айналдырады - күш моментінің формуласын біледі - формуланы түрлендіре алады - математикалық есептеулер жүргізеді - есептің жауабын жазады Топтар бір –бірін «Жұлдызшылыр » әдісі арқылы бағалайды. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы логикалық сұрақтар (Экспиременттік тапсырма) беріледі:
Бағалау критерийі: Архимед күшін күнделікті тұрмыста, өмірде қолдана білуге үйренеді; Дескриптор: а) Қауіпсіздікті сақтады б)Эксперимент жасауда керек құралдарды дұрыс таңдады в)Тәжірибені өмірмен байланыстырып түсіндірді г) Қорытындылады «Басбармақ» арқылы бағалау «Дұрыс жауаптар» әдісі арқылы кесте
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


/к















