Үлгерімі төмен білім алушылармен
жүргізілетін жұмыс жоспары
Физика пәнінің мұғалімі:Сауытбек Н
2020-2021 оқу жылы
Құрылымы:
|
|
Мұғалім туралы мәлімет |
|
І бөлім |
Түсініктеме |
|
ІІ бөлім |
Үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін жұмыстың мақсаты, күтілетін нәтиже |
|
ІІІ бөлім. |
Оқу үлгерімдерінек сәйкес топтарға бөлу критерийлері, анықтау тәсілдері |
|
ІV бөлім. |
Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс жоспары |
|
V бөлім |
Өткен оқу жылындағы жұмысқа түсініктеме |
|
VI бөлім |
Жаңа оқу жылына қамтылған оқушылар тізімі |
|
|
|
|
|
|
Түсінік хат
Үлгерімі төмен оқушыларда дамудың жеке варианттарының көп түрлілігі бар. Олар таным компоненттерінің қалыптасуының әр түрлі деңгейіне байланысты, яғни бұл артта қалудың әр түрлі себептері бар екенін көрсетеді. Оқушылардың негізінен білімді меңгеру үрдісі мына компоненттерден тұрады: қабылдау, түсіну, есте сақтау, қорыту және жүйелеу. Оқу үрдісінде бұл компоненттер өте тығыз байланысты. Оқушы меңгеретін материалдың қиындығына соқтыққанда ғана өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды жасай алады. Осыдан кейін ол материалды толық игереді. Қабылдауы баяу оқушылар әрбір сабақ кезінде қажетті көрнекі құралдармен, дидактикалық материалдармен, тарататын және көрсететін көрнекіліктермен қамтамасыз етілуі қажет. Сонда ғана өткізілген сабақтар өз мақсатына толық жетеді. Осы білімді меңгеру компоненттері баяу болғандықтан нашар оқушы шығады. Оқу жылдамдығы баяу болғандықтан және есеп мәтінін қате оқығандықтан оның мазмұнын түсінбейді, есте сақтауы да төмен. Үлгерімі төмен оқушылардың ақыл-ой параметрі және жағымды ақыл сапалары қалыптаспаған білім қоры аз. Нашар оқудың алдын алу үшін артта қалу мен үлгерімнің төмендеуінің себептерін анықтау керек. Нашар оқушылардың кемшіліктері төмендегідей:
-
есеп шартын оқығанда әріп, буын немесе сөз қалдырып оқу;
-
кейбір буындарды сөздерді қайталап немесе ежіктеп оқу.
Мұндай кемшілігі бар оқушыға оқулықтан арнайы тапсырмалар немесе карточкамен жұмыс беріледі. Карточкамен жұмыс оқушыны жалықтырмайды, оқуға деген ынтасын арттырып отырады. Таным әрекетінің нәтижелілігі- ақыл ой әрекетінің даму дәрежесіне байланысты. Оның негізгі компоненттерінің қалыптаспауы үлгерімнің төмен болуының басты себебі болып табылады.
Нашар оқитын оқушылар оқу-тәрбие үрдісінде көбірек біліктілікті қажет етеді.Бірақ олардың екі түрінде де жұмыстың жалпы бағыты бірдей.
Педагогикалық жағынан назардан тыс қалған балаларды мектепке дейін қолға алу керек. Сабақ үстінде және сабақтан тыс уақытта зейін мен ырықты, есте сақтауды дамыту қажет.
Балалардың артта қалуы мен нашар оқуын болдырмау және алдын алу жұмыстары көп уақытты, ынта-жігерді қажет етеді. Осы қиыншылықтардың себебі – баланың ақыл-ой ерекшеліктерінің,ақыл сапаларының қалыптаспағаны, ал бұл ерекшеліктер мидың кейбір органикалық аномалияларымен байланысты, сондықтан олар сыртқы әсерлерге тез көне алмайды.
Бұндай сыртқы әсерлерге өте ерте жаста жағымсыз әлеуметтік – педагогикалық жағдайлардың ықпалынан , назардан тыс қалған балалар тез көнгіш болып келеді. Мұндай артта қалудың алдын алу үшін жұмыс балалардың ақыл-ой әрекетін белсендіруге, сөйлеу қабілетін дамытуға, практикалық тәжірибесін кеңейтуге бағытталуы керек. Мектеп балаға жалпы білім беріп қана қоймай, оны жалпы дамыту,сөйлеу, оқыту,талдау жасауға үйрету, өз ойын дұрыс жеткізе білуге, салыстыра білуге, дәлелдеуге, сөйлеу мәдениетіне үйретеді. Оқу еңбегінің қаруы – ой. Логикалық жеке пікірімен өзіндік талдау біртұтас. Бұл талаптар ой мен іс әрекеттің негізгі өзегі болып табылады.
Мақсаты:
-
физика пәні бойынша оқушының білімін дамыту, сабақ үлгерімін жақсарту;
-
оқушының жекелеме тапсырмалар арқылы пәнге қызығушылығын ояту;
-
сабаққа белсенді қатысуын қамтамасыз ете отырып, шығармашылықпен ойлау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру;
-
пәнге деген қызығушылыығн арттыру арқылы мемлекеттік білім стандартын меңгерту;
-
төмен оқушылармен жыл бойы жұмыс жүргізе отырып, математика пәнінен қабілеті төмен оқушылардың жеке тұлғалық мүмкіндіктерін ашуға көмектесу.
Міндеттері:
-
әр сыныптағы үлгерімі төмен оқушыларды анықтау
-
мемлекетін білім стандартын менгере отырып, жыл бойы жұмыс жүргізу арқылы үлгерімін жоғарылату;
-
үлгерімі төмен оқушыларға психологиялық-педагогикалық көмек көрсету.
Күтілетін нәтиже:
-
оқу бағдарламасына сай білімді өз дәресенде меңгереді;
-
пән бойынша негізгі ұғымдар мен түсініктерді ажырата және салыстыра алады;
-
ұлттық сана сезімі жетілген және ішкі жан дүниесін тануға, өзін өзгелермен салыстыруға мүмкіндігі қалыптасқан тұлға.
Негізгі принцип:
-
нақты баламен жеке сыйластық және сенімді қарым-қатынас орнату;
-
нашар үлгермеуші оқушылардың пән бойынша әр сыныптан анықтау, жүргізілетін жоспарды құру;
-
жазуға биылдықты жүргізілетін жұмыстар (көшіру, түсіндіру, шығармашылық, ерікті т.б.);
-
бақылау жұмыстар, тесттер (ескерту, іріктеу, түсіндіру, шығармашылық, ерікті т.б.);
-
сөздік жұмыстарын жүргізу;
-
оқушылардың оқыған ғылыми мақалаларға байланысты реферат жазу.
Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс жоспары
|
№ |
Үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін жұмыстар |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті. Орындауға берілетін жұмыс |
Мерзімі |
|
1 |
Жұмыс түрлерін анықтау. |
Оқушыларды бақылау, психологпен кеңесу. |
-------------- |
қыркүйек |
|
2 |
Жаңа тақырыпты игерту |
Жаңа сабақты бекіту сұрақтарына жауап беруін қадағалау. Сұрақ қойып жетелеу. |
Жауаптарды кітаптан тауып оқу. |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде. |
|
3 |
Үй тапсырмасын орындауға бейімдеу |
Сұрақтарды көрсету, орындалу жолдарын түсіндіру, жұмыс алгоритмін белгілеп беру, мазмұнын айтуды қадағалау |
Параграфтың соңында берілген сұрақтарға жауап жазып келу. Тақырыптың маңызды деп ойлаған тұстарын белгілеу, оқып келу. |
Жыл бойы Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде.. |
|
4 |
Оқушының есте сақтау қабілетін дамыту |
1. Тестпен жұмыс жасауға жаттықтыру 2. Есептерді шығаруға бейімдеу 3.Қосымша тапсырмаларын беру. 4. өздік тест жүргізу |
Тест құрау, өзіне сұрақ құрату. Мазмұнды деп ойлаған мәтіндерін алып келеді. Есептер шығару |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде.. |
|
5 |
Шығармашылық жұмыстарға баулу |
Өздеріне тапсырма құрып көруге мүмкіндік туғызу. Өздеріне қалаған жұмыс түрлерін ойлап табуға мүмкіндік жасау |
Қосымша мәліметтер тауып келу. Мұғаліммен бірлесе отырып есеп шығару. |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде. |
|
6 |
Сөйлеу қабілетін дамыту |
1.Үй тапсырмасын сұрау 2. Ауызша сұрақтар қою. 3. Өсиет әңгімелерді оқып беру, баяндау арқылы қызығушылығын туғызу. |
Өздерінің оқыған, көрген дүниелерін баяндау. Өздері туралы айтқызу. |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде. |
2021-2022 оқу жылындағы жұмыстанатын оқушылар
Мақсат: Жалпы сауаттылығын жетілдіру
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сыныбы |
Мінездеме |
Ескерілу керек жағдай |
Нәтиже |
|
1 |
|
7 |
Баланың мінезі түйық, дегенмен ортаға әлі бейімделіп үлгерген. Ауызша сұрақтарға сирек жауап береді. Өзінің талпынысы бар. Үнемі қадалау мен талап қоюды қажет етеді. |
Жылы қатынасты қалайды. |
|
|
2 |
|
8 |
Ынталанған жағдайда оқи алар еді, алайда тәртібі төмендеу, жалқау. Сабақ мазмұнына зейін қоймайды. |
Жылы қатынасты қалайды. |
|
|
3 |
|
8 |
Үйден үй тапсырмаларын орындап келеді, класта да жұмыстанады. Ауызша сабақтарға жақсы қатысады. Жазу үлгілері өте төмен |
Үнемі бақылауда ұстау керек. |
|
|
4 |
|
8 |
Ынталанған жағдайда оқи алар еді, алайда жалқау. Сабақ мазмұнына зейін қоймайды. |
Үнемі бақылауда ұстау керек. |
|
|
5 |
|
9 |
Үйден үй тапсырмаларын орындап келеді, класта да жұмыстанады. Ауызша сабақтарға жақсы қатысады. Жазу үлгілері өте төмен |
Зейінін жинақтау. Мақтап, қолдап отыру керек. |
|
физика пәнінен 7-сыныптағы
үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін
жұмыстың жоспары
|
№ |
Жұмыс тақырыптары |
Саға-ты |
Мерзімі |
|
Физика және астрономия-табиғат туралы ғылымдар |
|||
|
1 |
Физика –табиғат туралы ғылым. Физикалық ұғымдар. Физика және техника |
1 |
|
|
2 |
Астрономия – аспан денелері туралы ғылым. (Орталық Азия ғалымдарының ғылымды дамытудағы рөлі. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы) |
1 |
|
|
3 |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент. Физикалық теория |
1 |
|
|
4 |
Физикалық шамалар. Шамаларды өлшеу |
1 |
|
|
5 |
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Өлшемдердің метрлік жүйесі |
1 |
|
|
6 |
Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу |
1 |
|
|
Қозғалыс |
|||
|
7 |
Механикалық қозғалыс. Санақ денесі. Қозғалыстың салыстырмалылығы.(Планеталардың қозғалысы) |
1 |
|
|
8 |
Күннің жылдық қозғалысы. Ежелгі ғалымдардың Күн жүйесінің құрылысына көзқарасы. Коперниктің гелиоцентрлік жүйесі. |
1 |
|
|
9 |
Материялық нүкте. Қозғалыс траекториясы. Жол және орын ауыстыру. |
1 |
|
|
10 |
Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар. Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері. (Бірқалыпты емес қозғалыс кезіндегі орташа жылдамдық). |
1 |
|
|
11 |
Есеп шығару. |
1 |
|
|
12 |
Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыс графигі. |
1 |
|
|
13 |
Инерция. (Кеңістік және уақыт) |
1 |
|
|
14 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|||
|
15 |
Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы |
1 |
|
|
16 |
Заттың тығыздығы |
1 |
|
|
17 |
Күш |
1 |
|
|
18 |
Деформация. Гук заңы. Динамометр |
1 |
|
|
19 |
Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші |
1 |
|
|
20 |
Дененің салмағы. Салмақсыздық |
1 |
|
|
21 |
Үйкеліс күші. Есептер шығару |
1 |
|
|
Қысым |
|||
|
22 |
Қысым |
1 |
|
|
23 |
Қысымның қатты денелер, сұйықтар мен газдар арқылы берілуі. Паскаль заңы |
1 |
|
|
24 |
Газдың қысымы |
1 |
|
|
25 |
Ауырлық күші әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын қысым |
1 |
|
|
26 |
Атмосфералық қысым |
1 |
|
|
27 |
Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары |
1 |
|
|
28 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жұмыс. Қуат. Энергия |
|||
|
29 |
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің жұмысы |
1 |
|
|
30 |
Қуат |
1 |
|
|
31 |
Энергия. Денелердің потенциалдық және кинетикалық энергиялары |
1 |
|
|
32 |
Ауырлық күші әрекет ететін дененің потенциалдық энергиясы. Деформацияланған серіппенің потенциалдық энергиясы |
1 |
|
|
33 |
Механикалық энергия. Механикалық энергияның сақталу заңы |
1 |
|
|
34 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
Жылдық сағат саны: 34 |
|||
физика пәнінен 8-сыныптағы
үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін
жұмыстың жоспары
|
№ |
Жұмыс тақырыптары |
Саға-ты |
Мерзімі |
|
Ішкі энергия |
|||
|
1 |
Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Диффузия |
1 |
|
|
2 |
Температура. Ішкі энергия |
1 |
|
|
3 |
Жылу берілу түрлері |
1 |
|
|
Заттың агрегаттық күйлерінің өзгеруі |
|||
|
4 |
Балқу және қатаю |
1 |
|
|
5 |
Булану және конденсация |
1 |
|
|
6 |
Қайнау. Меншікті булану жылуы |
1 |
|
|
7 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жылу машиналары |
|||
|
8 |
Термодинамиканың бірінші заңы |
1 |
|
|
9 |
Термодинамиканың екінші заңы |
1 |
|
|
10 |
Жылу қозғалтқыштары |
1 |
|
|
Электр өрісі |
|||
|
11 |
Қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі. Кулон заңы |
1 |
|
|
12 |
Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі |
1 |
|
|
13 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
14 |
Потенциал және потенциалдар айырымы. |
1 |
|
|
Тұрақты электр тогы |
|||
|
15 |
Электр тогы. Ток көздері |
1 |
|
|
16 |
Ток күші. Амперметр |
1 |
|
|
17 |
Электр кернеуі. Вольтмерт. Электр тізбегі |
1 |
|
|
18 |
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы |
1 |
|
|
19 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Әр түрлі ортадағы электр тогы |
|||
|
20 |
Металдардағы электр тогы |
1 |
|
|
21 |
Электролит ерітінділердегі электр тогы |
1 |
|
|
22 |
Газдардағы және вакуумдегі электр тогы |
1 |
|
|
23 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Магнит өрісі |
|||
|
24 |
Тұрақты магниттер. Түзу токтың магнит өрісі |
1 |
|
|
25 |
Тогы бар шарғының магнит өрісі |
1 |
|
|
26 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Электромагниттік өріс |
|||
|
27 |
Магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсері |
1 |
|
|
28 |
Электромагниттік индукция |
1 |
|
|
29 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жарықтың қасиеттері |
|||
|
30 |
Жарық. Жарық жылдамдығы |
1 |
|
|
31 |
Жарық заңдары |
1 |
|
|
32 |
Линза. Линзаның оптикалық күші |
1 |
|
|
33 |
Жұқа линзаның формуласы |
1 |
|
|
34 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жылдық сағат саны: 34 |
|||
физика пәнінен 9-сыныптағы
үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін
жұмыстың жоспары
|
№ |
Жұмыс тақырыптары |
Саға-ты |
Мерзімі |
|
Кинематика негіздері |
|||
|
1 |
Қозғалыс. Векторлар |
1 |
|
|
2 |
Үдеу. Еркін түсу үдеуі |
1 |
|
|
3 |
Центрге тартқыш үдеу. |
1 |
|
|
4 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Динамика негіздері |
|||
|
5 |
Ньютонның бірінші заңы. Күш |
1 |
|
|
6 |
Ньютонның екінші заңы. Ньютонның үшінші заңы |
1 |
|
|
7 |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
1 |
|
|
8 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Сақталу заңы |
|||
|
9 |
Дене импульсі. Импулсьтің сақталу заңы |
1 |
|
|
10 |
Энергия. Энергияның сақталу заңдары |
1 |
|
|
11 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Тербелістер |
|||
|
12 |
Тербелмелі қозғалыс және оны сипаттайтын шамалар |
1 |
|
|
13 |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
1 |
|
|
14 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
Толқындар |
|||
|
15 |
Толқындық қозғалыс |
1 |
|
|
16 |
Дыбыс. Дыбыс сипаттамалары |
1 |
|
|
17 |
Ультрадыбыс |
1 |
|
|
18 |
Электромагниттік толқындар |
1 |
|
|
Астрономия негіздері |
|||
|
19 |
Жұлдызды аспан. Аспан сферасы |
1 |
|
|
20 |
Жұлдызды аспанның жылжымалы картасы |
1 |
|
|
21 |
Уақыт. Күнтізбе |
1 |
|
|
22 |
Күн жүйесі планеталары қозғалысының заңдары |
1 |
|
|
Атомның құрылысы. Атомдық құбылыстар |
|||
|
23 |
Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы. Планк формуласы |
1 |
|
|
24 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
25 |
Фотоэффект құбылысы. Эйнштейн формуласы. |
1 |
|
|
26 |
Рентген сәулелері |
1 |
|
|
27 |
Резерфорд тәжірибесі. |
1 |
|
|
28 |
Атом ядросының құрамы |
1 |
|
|
Атом ядросы |
|||
|
29 |
Ядролық әрекеттесу. Ядролық күш |
1 |
|
|
30 |
Физикалық шамалардың ядролық физикадағы өлшем бірліктері |
1 |
|
|
31 |
Ядроның байланыс энергиясы |
1 |
|
|
32 |
Ядролық ыдырау заңы |
1 |
|
|
33 |
Радиактивті изотоптар |
1 |
|
|
34 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жылдық сағат саны: 34 |
|||
Үлгерімі төмен оқушылармен
жұмыс кестесі
-
№
Пәні
Сыныбы
Күні
Уақыты
1
Физика
7
Сәрсенбі
2
Физика
8
Жұма
3
Физика
9
Сәрсенбі
Физика пәнінен 2021-2022 оқу жылындағы
үлгерімі төмен оқушылардың тізімі
-
№
Оқушының аты-жөні
Сыныбы
1
2
3
4
5
«Бекітемін»
№ 16 ЖББМ директоры
----------------- Г.Муратова
№16 жалпы білім беретін мектебінің білім алушыларының физика пәнінен білім сапасын арттыру мақсатындағы іс-шара жоспары
|
№ |
Іс-шара жоспары |
Уақыты |
Сынып |
Жауапты |
|
1 |
Қосымша сабақтар |
Дүйсенбі |
7 ,9“A” |
Сауытбек Н |
|
2 |
Формулаларды қайталау |
Әр сабақта |
7,9 “A” |
Сауытбек Н |
|
3 |
Тақырыптық тесттер |
Бейсенбі |
7,9 “А” |
Сауытбек Н |
|
4 |
Оқушылардың , оқу және жаратылыстану-ғылыми сауаттылығын қалыптастыру – сынама тесттер |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
|
5 |
Қажеттілігіне қарай әр түрлі деңгейлік тапсырмалар жүргізу |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
|
6 |
Daryn online платформасында сынама тесттер тапсыру |
Сабақтан тыс |
7 ,9 “A” |
Сауытбек Н |
|
7 |
Өзіндік жұмыс |
Жаңа сабақ өткенде, сабақтан тыс |
7 ,9 “A” |
Сауытбек Н |
|
8 |
Талдау жұмыстарын жүргізу |
Бейсенбі |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
|
9 |
Қатемен жұмыс жүргізу |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7, 9 “A” |
Сауытбек Н |
|
10 |
Әр сабақта ментальді карта жасау |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Физика үлгерімі төмен оқушымен жұмыс
Физика үлгерімі төмен оқушымен жұмыс
Үлгерімі төмен білім алушылармен
жүргізілетін жұмыс жоспары
Физика пәнінің мұғалімі:Сауытбек Н
2020-2021 оқу жылы
Құрылымы:
|
|
Мұғалім туралы мәлімет |
|
І бөлім |
Түсініктеме |
|
ІІ бөлім |
Үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін жұмыстың мақсаты, күтілетін нәтиже |
|
ІІІ бөлім. |
Оқу үлгерімдерінек сәйкес топтарға бөлу критерийлері, анықтау тәсілдері |
|
ІV бөлім. |
Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс жоспары |
|
V бөлім |
Өткен оқу жылындағы жұмысқа түсініктеме |
|
VI бөлім |
Жаңа оқу жылына қамтылған оқушылар тізімі |
|
|
|
|
|
|
Түсінік хат
Үлгерімі төмен оқушыларда дамудың жеке варианттарының көп түрлілігі бар. Олар таным компоненттерінің қалыптасуының әр түрлі деңгейіне байланысты, яғни бұл артта қалудың әр түрлі себептері бар екенін көрсетеді. Оқушылардың негізінен білімді меңгеру үрдісі мына компоненттерден тұрады: қабылдау, түсіну, есте сақтау, қорыту және жүйелеу. Оқу үрдісінде бұл компоненттер өте тығыз байланысты. Оқушы меңгеретін материалдың қиындығына соқтыққанда ғана өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды жасай алады. Осыдан кейін ол материалды толық игереді. Қабылдауы баяу оқушылар әрбір сабақ кезінде қажетті көрнекі құралдармен, дидактикалық материалдармен, тарататын және көрсететін көрнекіліктермен қамтамасыз етілуі қажет. Сонда ғана өткізілген сабақтар өз мақсатына толық жетеді. Осы білімді меңгеру компоненттері баяу болғандықтан нашар оқушы шығады. Оқу жылдамдығы баяу болғандықтан және есеп мәтінін қате оқығандықтан оның мазмұнын түсінбейді, есте сақтауы да төмен. Үлгерімі төмен оқушылардың ақыл-ой параметрі және жағымды ақыл сапалары қалыптаспаған білім қоры аз. Нашар оқудың алдын алу үшін артта қалу мен үлгерімнің төмендеуінің себептерін анықтау керек. Нашар оқушылардың кемшіліктері төмендегідей:
-
есеп шартын оқығанда әріп, буын немесе сөз қалдырып оқу;
-
кейбір буындарды сөздерді қайталап немесе ежіктеп оқу.
Мұндай кемшілігі бар оқушыға оқулықтан арнайы тапсырмалар немесе карточкамен жұмыс беріледі. Карточкамен жұмыс оқушыны жалықтырмайды, оқуға деген ынтасын арттырып отырады. Таным әрекетінің нәтижелілігі- ақыл ой әрекетінің даму дәрежесіне байланысты. Оның негізгі компоненттерінің қалыптаспауы үлгерімнің төмен болуының басты себебі болып табылады.
Нашар оқитын оқушылар оқу-тәрбие үрдісінде көбірек біліктілікті қажет етеді.Бірақ олардың екі түрінде де жұмыстың жалпы бағыты бірдей.
Педагогикалық жағынан назардан тыс қалған балаларды мектепке дейін қолға алу керек. Сабақ үстінде және сабақтан тыс уақытта зейін мен ырықты, есте сақтауды дамыту қажет.
Балалардың артта қалуы мен нашар оқуын болдырмау және алдын алу жұмыстары көп уақытты, ынта-жігерді қажет етеді. Осы қиыншылықтардың себебі – баланың ақыл-ой ерекшеліктерінің,ақыл сапаларының қалыптаспағаны, ал бұл ерекшеліктер мидың кейбір органикалық аномалияларымен байланысты, сондықтан олар сыртқы әсерлерге тез көне алмайды.
Бұндай сыртқы әсерлерге өте ерте жаста жағымсыз әлеуметтік – педагогикалық жағдайлардың ықпалынан , назардан тыс қалған балалар тез көнгіш болып келеді. Мұндай артта қалудың алдын алу үшін жұмыс балалардың ақыл-ой әрекетін белсендіруге, сөйлеу қабілетін дамытуға, практикалық тәжірибесін кеңейтуге бағытталуы керек. Мектеп балаға жалпы білім беріп қана қоймай, оны жалпы дамыту,сөйлеу, оқыту,талдау жасауға үйрету, өз ойын дұрыс жеткізе білуге, салыстыра білуге, дәлелдеуге, сөйлеу мәдениетіне үйретеді. Оқу еңбегінің қаруы – ой. Логикалық жеке пікірімен өзіндік талдау біртұтас. Бұл талаптар ой мен іс әрекеттің негізгі өзегі болып табылады.
Мақсаты:
-
физика пәні бойынша оқушының білімін дамыту, сабақ үлгерімін жақсарту;
-
оқушының жекелеме тапсырмалар арқылы пәнге қызығушылығын ояту;
-
сабаққа белсенді қатысуын қамтамасыз ете отырып, шығармашылықпен ойлау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру;
-
пәнге деген қызығушылыығн арттыру арқылы мемлекеттік білім стандартын меңгерту;
-
төмен оқушылармен жыл бойы жұмыс жүргізе отырып, математика пәнінен қабілеті төмен оқушылардың жеке тұлғалық мүмкіндіктерін ашуға көмектесу.
Міндеттері:
-
әр сыныптағы үлгерімі төмен оқушыларды анықтау
-
мемлекетін білім стандартын менгере отырып, жыл бойы жұмыс жүргізу арқылы үлгерімін жоғарылату;
-
үлгерімі төмен оқушыларға психологиялық-педагогикалық көмек көрсету.
Күтілетін нәтиже:
-
оқу бағдарламасына сай білімді өз дәресенде меңгереді;
-
пән бойынша негізгі ұғымдар мен түсініктерді ажырата және салыстыра алады;
-
ұлттық сана сезімі жетілген және ішкі жан дүниесін тануға, өзін өзгелермен салыстыруға мүмкіндігі қалыптасқан тұлға.
Негізгі принцип:
-
нақты баламен жеке сыйластық және сенімді қарым-қатынас орнату;
-
нашар үлгермеуші оқушылардың пән бойынша әр сыныптан анықтау, жүргізілетін жоспарды құру;
-
жазуға биылдықты жүргізілетін жұмыстар (көшіру, түсіндіру, шығармашылық, ерікті т.б.);
-
бақылау жұмыстар, тесттер (ескерту, іріктеу, түсіндіру, шығармашылық, ерікті т.б.);
-
сөздік жұмыстарын жүргізу;
-
оқушылардың оқыған ғылыми мақалаларға байланысты реферат жазу.
Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс жоспары
|
№ |
Үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін жұмыстар |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті. Орындауға берілетін жұмыс |
Мерзімі |
|
1 |
Жұмыс түрлерін анықтау. |
Оқушыларды бақылау, психологпен кеңесу. |
-------------- |
қыркүйек |
|
2 |
Жаңа тақырыпты игерту |
Жаңа сабақты бекіту сұрақтарына жауап беруін қадағалау. Сұрақ қойып жетелеу. |
Жауаптарды кітаптан тауып оқу. |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде. |
|
3 |
Үй тапсырмасын орындауға бейімдеу |
Сұрақтарды көрсету, орындалу жолдарын түсіндіру, жұмыс алгоритмін белгілеп беру, мазмұнын айтуды қадағалау |
Параграфтың соңында берілген сұрақтарға жауап жазып келу. Тақырыптың маңызды деп ойлаған тұстарын белгілеу, оқып келу. |
Жыл бойы Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде.. |
|
4 |
Оқушының есте сақтау қабілетін дамыту |
1. Тестпен жұмыс жасауға жаттықтыру 2. Есептерді шығаруға бейімдеу 3.Қосымша тапсырмаларын беру. 4. өздік тест жүргізу |
Тест құрау, өзіне сұрақ құрату. Мазмұнды деп ойлаған мәтіндерін алып келеді. Есептер шығару |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде.. |
|
5 |
Шығармашылық жұмыстарға баулу |
Өздеріне тапсырма құрып көруге мүмкіндік туғызу. Өздеріне қалаған жұмыс түрлерін ойлап табуға мүмкіндік жасау |
Қосымша мәліметтер тауып келу. Мұғаліммен бірлесе отырып есеп шығару. |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде. |
|
6 |
Сөйлеу қабілетін дамыту |
1.Үй тапсырмасын сұрау 2. Ауызша сұрақтар қою. 3. Өсиет әңгімелерді оқып беру, баяндау арқылы қызығушылығын туғызу. |
Өздерінің оқыған, көрген дүниелерін баяндау. Өздері туралы айтқызу. |
Жыл бойы. Сабақ барысында, қосымша жұмыс жүргізуде. |
2021-2022 оқу жылындағы жұмыстанатын оқушылар
Мақсат: Жалпы сауаттылығын жетілдіру
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сыныбы |
Мінездеме |
Ескерілу керек жағдай |
Нәтиже |
|
1 |
|
7 |
Баланың мінезі түйық, дегенмен ортаға әлі бейімделіп үлгерген. Ауызша сұрақтарға сирек жауап береді. Өзінің талпынысы бар. Үнемі қадалау мен талап қоюды қажет етеді. |
Жылы қатынасты қалайды. |
|
|
2 |
|
8 |
Ынталанған жағдайда оқи алар еді, алайда тәртібі төмендеу, жалқау. Сабақ мазмұнына зейін қоймайды. |
Жылы қатынасты қалайды. |
|
|
3 |
|
8 |
Үйден үй тапсырмаларын орындап келеді, класта да жұмыстанады. Ауызша сабақтарға жақсы қатысады. Жазу үлгілері өте төмен |
Үнемі бақылауда ұстау керек. |
|
|
4 |
|
8 |
Ынталанған жағдайда оқи алар еді, алайда жалқау. Сабақ мазмұнына зейін қоймайды. |
Үнемі бақылауда ұстау керек. |
|
|
5 |
|
9 |
Үйден үй тапсырмаларын орындап келеді, класта да жұмыстанады. Ауызша сабақтарға жақсы қатысады. Жазу үлгілері өте төмен |
Зейінін жинақтау. Мақтап, қолдап отыру керек. |
|
физика пәнінен 7-сыныптағы
үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін
жұмыстың жоспары
|
№ |
Жұмыс тақырыптары |
Саға-ты |
Мерзімі |
|
Физика және астрономия-табиғат туралы ғылымдар |
|||
|
1 |
Физика –табиғат туралы ғылым. Физикалық ұғымдар. Физика және техника |
1 |
|
|
2 |
Астрономия – аспан денелері туралы ғылым. (Орталық Азия ғалымдарының ғылымды дамытудағы рөлі. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы) |
1 |
|
|
3 |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент. Физикалық теория |
1 |
|
|
4 |
Физикалық шамалар. Шамаларды өлшеу |
1 |
|
|
5 |
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Өлшемдердің метрлік жүйесі |
1 |
|
|
6 |
Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу |
1 |
|
|
Қозғалыс |
|||
|
7 |
Механикалық қозғалыс. Санақ денесі. Қозғалыстың салыстырмалылығы.(Планеталардың қозғалысы) |
1 |
|
|
8 |
Күннің жылдық қозғалысы. Ежелгі ғалымдардың Күн жүйесінің құрылысына көзқарасы. Коперниктің гелиоцентрлік жүйесі. |
1 |
|
|
9 |
Материялық нүкте. Қозғалыс траекториясы. Жол және орын ауыстыру. |
1 |
|
|
10 |
Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар. Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері. (Бірқалыпты емес қозғалыс кезіндегі орташа жылдамдық). |
1 |
|
|
11 |
Есеп шығару. |
1 |
|
|
12 |
Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыс графигі. |
1 |
|
|
13 |
Инерция. (Кеңістік және уақыт) |
1 |
|
|
14 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|||
|
15 |
Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы |
1 |
|
|
16 |
Заттың тығыздығы |
1 |
|
|
17 |
Күш |
1 |
|
|
18 |
Деформация. Гук заңы. Динамометр |
1 |
|
|
19 |
Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші |
1 |
|
|
20 |
Дененің салмағы. Салмақсыздық |
1 |
|
|
21 |
Үйкеліс күші. Есептер шығару |
1 |
|
|
Қысым |
|||
|
22 |
Қысым |
1 |
|
|
23 |
Қысымның қатты денелер, сұйықтар мен газдар арқылы берілуі. Паскаль заңы |
1 |
|
|
24 |
Газдың қысымы |
1 |
|
|
25 |
Ауырлық күші әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын қысым |
1 |
|
|
26 |
Атмосфералық қысым |
1 |
|
|
27 |
Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары |
1 |
|
|
28 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жұмыс. Қуат. Энергия |
|||
|
29 |
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің жұмысы |
1 |
|
|
30 |
Қуат |
1 |
|
|
31 |
Энергия. Денелердің потенциалдық және кинетикалық энергиялары |
1 |
|
|
32 |
Ауырлық күші әрекет ететін дененің потенциалдық энергиясы. Деформацияланған серіппенің потенциалдық энергиясы |
1 |
|
|
33 |
Механикалық энергия. Механикалық энергияның сақталу заңы |
1 |
|
|
34 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
Жылдық сағат саны: 34 |
|||
физика пәнінен 8-сыныптағы
үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін
жұмыстың жоспары
|
№ |
Жұмыс тақырыптары |
Саға-ты |
Мерзімі |
|
Ішкі энергия |
|||
|
1 |
Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Диффузия |
1 |
|
|
2 |
Температура. Ішкі энергия |
1 |
|
|
3 |
Жылу берілу түрлері |
1 |
|
|
Заттың агрегаттық күйлерінің өзгеруі |
|||
|
4 |
Балқу және қатаю |
1 |
|
|
5 |
Булану және конденсация |
1 |
|
|
6 |
Қайнау. Меншікті булану жылуы |
1 |
|
|
7 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жылу машиналары |
|||
|
8 |
Термодинамиканың бірінші заңы |
1 |
|
|
9 |
Термодинамиканың екінші заңы |
1 |
|
|
10 |
Жылу қозғалтқыштары |
1 |
|
|
Электр өрісі |
|||
|
11 |
Қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі. Кулон заңы |
1 |
|
|
12 |
Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі |
1 |
|
|
13 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
14 |
Потенциал және потенциалдар айырымы. |
1 |
|
|
Тұрақты электр тогы |
|||
|
15 |
Электр тогы. Ток көздері |
1 |
|
|
16 |
Ток күші. Амперметр |
1 |
|
|
17 |
Электр кернеуі. Вольтмерт. Электр тізбегі |
1 |
|
|
18 |
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы |
1 |
|
|
19 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Әр түрлі ортадағы электр тогы |
|||
|
20 |
Металдардағы электр тогы |
1 |
|
|
21 |
Электролит ерітінділердегі электр тогы |
1 |
|
|
22 |
Газдардағы және вакуумдегі электр тогы |
1 |
|
|
23 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Магнит өрісі |
|||
|
24 |
Тұрақты магниттер. Түзу токтың магнит өрісі |
1 |
|
|
25 |
Тогы бар шарғының магнит өрісі |
1 |
|
|
26 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Электромагниттік өріс |
|||
|
27 |
Магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсері |
1 |
|
|
28 |
Электромагниттік индукция |
1 |
|
|
29 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жарықтың қасиеттері |
|||
|
30 |
Жарық. Жарық жылдамдығы |
1 |
|
|
31 |
Жарық заңдары |
1 |
|
|
32 |
Линза. Линзаның оптикалық күші |
1 |
|
|
33 |
Жұқа линзаның формуласы |
1 |
|
|
34 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жылдық сағат саны: 34 |
|||
физика пәнінен 9-сыныптағы
үлгерімі төмен оқушылармен жүргізілетін
жұмыстың жоспары
|
№ |
Жұмыс тақырыптары |
Саға-ты |
Мерзімі |
|
Кинематика негіздері |
|||
|
1 |
Қозғалыс. Векторлар |
1 |
|
|
2 |
Үдеу. Еркін түсу үдеуі |
1 |
|
|
3 |
Центрге тартқыш үдеу. |
1 |
|
|
4 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Динамика негіздері |
|||
|
5 |
Ньютонның бірінші заңы. Күш |
1 |
|
|
6 |
Ньютонның екінші заңы. Ньютонның үшінші заңы |
1 |
|
|
7 |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
1 |
|
|
8 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Сақталу заңы |
|||
|
9 |
Дене импульсі. Импулсьтің сақталу заңы |
1 |
|
|
10 |
Энергия. Энергияның сақталу заңдары |
1 |
|
|
11 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Тербелістер |
|||
|
12 |
Тербелмелі қозғалыс және оны сипаттайтын шамалар |
1 |
|
|
13 |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
1 |
|
|
14 |
Есеп шығару |
1 |
|
|
Толқындар |
|||
|
15 |
Толқындық қозғалыс |
1 |
|
|
16 |
Дыбыс. Дыбыс сипаттамалары |
1 |
|
|
17 |
Ультрадыбыс |
1 |
|
|
18 |
Электромагниттік толқындар |
1 |
|
|
Астрономия негіздері |
|||
|
19 |
Жұлдызды аспан. Аспан сферасы |
1 |
|
|
20 |
Жұлдызды аспанның жылжымалы картасы |
1 |
|
|
21 |
Уақыт. Күнтізбе |
1 |
|
|
22 |
Күн жүйесі планеталары қозғалысының заңдары |
1 |
|
|
Атомның құрылысы. Атомдық құбылыстар |
|||
|
23 |
Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы. Планк формуласы |
1 |
|
|
24 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
25 |
Фотоэффект құбылысы. Эйнштейн формуласы. |
1 |
|
|
26 |
Рентген сәулелері |
1 |
|
|
27 |
Резерфорд тәжірибесі. |
1 |
|
|
28 |
Атом ядросының құрамы |
1 |
|
|
Атом ядросы |
|||
|
29 |
Ядролық әрекеттесу. Ядролық күш |
1 |
|
|
30 |
Физикалық шамалардың ядролық физикадағы өлшем бірліктері |
1 |
|
|
31 |
Ядроның байланыс энергиясы |
1 |
|
|
32 |
Ядролық ыдырау заңы |
1 |
|
|
33 |
Радиактивті изотоптар |
1 |
|
|
34 |
Есептер шығару |
1 |
|
|
Жылдық сағат саны: 34 |
|||
Үлгерімі төмен оқушылармен
жұмыс кестесі
-
№
Пәні
Сыныбы
Күні
Уақыты
1
Физика
7
Сәрсенбі
2
Физика
8
Жұма
3
Физика
9
Сәрсенбі
Физика пәнінен 2021-2022 оқу жылындағы
үлгерімі төмен оқушылардың тізімі
-
№
Оқушының аты-жөні
Сыныбы
1
2
3
4
5
«Бекітемін»
№ 16 ЖББМ директоры
----------------- Г.Муратова
№16 жалпы білім беретін мектебінің білім алушыларының физика пәнінен білім сапасын арттыру мақсатындағы іс-шара жоспары
|
№ |
Іс-шара жоспары |
Уақыты |
Сынып |
Жауапты |
|
1 |
Қосымша сабақтар |
Дүйсенбі |
7 ,9“A” |
Сауытбек Н |
|
2 |
Формулаларды қайталау |
Әр сабақта |
7,9 “A” |
Сауытбек Н |
|
3 |
Тақырыптық тесттер |
Бейсенбі |
7,9 “А” |
Сауытбек Н |
|
4 |
Оқушылардың , оқу және жаратылыстану-ғылыми сауаттылығын қалыптастыру – сынама тесттер |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
|
5 |
Қажеттілігіне қарай әр түрлі деңгейлік тапсырмалар жүргізу |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
|
6 |
Daryn online платформасында сынама тесттер тапсыру |
Сабақтан тыс |
7 ,9 “A” |
Сауытбек Н |
|
7 |
Өзіндік жұмыс |
Жаңа сабақ өткенде, сабақтан тыс |
7 ,9 “A” |
Сауытбек Н |
|
8 |
Талдау жұмыстарын жүргізу |
Бейсенбі |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
|
9 |
Қатемен жұмыс жүргізу |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7, 9 “A” |
Сауытбек Н |
|
10 |
Әр сабақта ментальді карта жасау |
Әр сабақта, сабақтан тыс |
7,9“A” |
Сауытбек Н |
шағым қалдыра аласыз













