Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3A бөлім: Квадраттық функция | Мектеп: М. Әуезов атындағы орта мектеп |
Күні: 04.02.19жСынып: 8 Сабақ 5 | Мұғалімнің аты-жөні: Женисбек Г |
| Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Квадраттық функция және оның графигі |
Сабақтың түрі | Жаңа материалды меңгеру |
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) | 8.4.1.3 түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады
|
Сабақтың мақсаты | Оқушылар түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады.
|
Бағалау критерийлері | |
Тілдік мақсат
| Оқушылар квадраттық функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды, қасиеттерін айта алады.Пәнге қатысты лексика мен терминология:квадраттық функция;парабола;парабола төбесі, парабола тармақтары;симметрия осі;функцияның нөлдері;квадрат екімүшелік;дискриминант;параллель көшіру;графиктің симметриялы бейнесі;х осіне сығу;х осінен созу;оңға/солға жылжыту.Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:парабола тармақтары …бағытталған;график Ох осінен… (жоғары, төмен) орналасқан;квадраттық функция графигі Оу осін… (жоғарыдан, төменнен) қияды, өйткені с …0 (>,<);берілген функцияның графигін … графигін екі рет параллель көшіру арқылы алуға болады: … бірлікке … х осі бойымен (оңға, солға) жылжыту және … бірлікке … у осі бойымен (жоғары, төмен) жылжыту ;k>1 болғандағы у = kf(х) функциясының графигі y = f(x) функциясының графигін х осі бойымен k есе созу арқылы шығады;0< k < 1 болғандағы у = kf(х) функциясының графигі y = f(x) функциясының графигін х осі бойымен есе сығу арқылы шығады. |
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы білім алуға бейімдеу, дұрыс шешім қабылдау, қоғамдық өмірге қатысу, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру. Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. |
Пәнаралық байланыс | Квадраттық функцияның физикада қолдануы |
АКТ қолдану дағдылары | Geogebra бағдарламасы көмегімен функциялардың графиктерін салады және сипаттайды. |
Бастапқы білім | y = a(x – m)2 + n түріндегі функция графигін сала алады, оның қасиеттерін анықтай алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 7 мин
| Ұйымдастыру бөліміАмандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Назарларын сабаққа аудару.Ауызша тапсырмаФункция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз: 1) ; 2) 3) ; 4) 5) 6) ;
Оқушылар тапсырманың жауаптары дәптерлеріне жазады. Кейін көршісімен дәптерлерін алмастырып, тақтадағы дұрыс жауап арқылы тексереді. | 1,2 слайдтар
3 слайд |
Сабақтың ортасы
6 мин
10 мин
15 мин
| Білімді жаңғырту функциясы үшін:а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін;б) функция нөлдерін;в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз.г) Функция графигін салыңыз.
а) б)
B(3; 0) B(1; 0)
в)
г)
Жеке тапсырмаБерілген функциялардың ішінен квадраттық функцияларды анықтап, парабола төбесінің координатасын табыңыз.
Жұптық тапсырма( әр окшының деңгейіне қарай)Оқушылар өздіктерінен орындайды, жауапты қабырғада ілініп тұрған жауаппен тексереді. функциясы үшін:а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін;б) функция нөлдерін;в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз.Функция графигін салыңыз.
| Қосымша 1
Қосымша 2
4 слайд
5 слайд |
Сабақтың соңы2 мин | РефлексияОқушыларға кестені толтыруды ұсыну
Үй тапсырмасыБерілген функциялары үшін:а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін;б) функция нөлдерін;в) ордината осімен қиылысу нүктелерін табыңыз.Функция графигін салыңыз.
| Қосымша 3
6 слайд
Қосымша 4
|