Бекітемін: Күні:
Сынып: 5
Қатысқандар: Қатыспағаны:-
|
Сабақ тақырыбы:
|
Формула. Формула арқылы есептеу.
Мәтінді
есептерді шығару. Натурал
сандардан
тұратын сандар тізбегі /1
сабақ/
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме):
|
5.5.1.1Натурал сандарға арифметикалық амалдар
қолдана отырып, мәтінді есептер шығару
5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды
есептер шығаруда қолдану
5.5.1.9 Мәтінді есептерді
шығару үшін формулаларды
қолдану;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
-
Формулалармен және ережелерімен
танысады
-
Периметр, аудан, көлем, қашықтық, заттың құнының
формулаларын біледі
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Оқушылардың кейбіреулері орындай
алады:
|
Бағалау критерийі:
|
-
Ережелер арқылы формула құра
алады
-
Формуладан бір шаманы екіншісі арқылы өрнектеу
арқылы мәтінді есептерді шығара алады
-
Функцияналдық сауаттылыққа байланысты
күрделілігі жоғары есептерді шығара біледі
|
Тілдік мақсат:
|
|
Терминология
|
-
Формула, периметр, аудан, көлем, үшбұрыш,
тіктөртбұрыш, квадрат, куб, параллепипед, жылдамдық, уақыт,
жол.
|
Сыныптағы диалог
|
-
Тіктөртбұрыштың ауданын қалай
табамыз?
-
Тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше
төбесі бар?
-
Периметр қалай есептеледі?
-
Заттың құнын қалай
анықтаймыз?
|
Құндылыққа баулу:
|
Тәуелсіздік және Астана.Қарым-қатынас жасау
қабілеті, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Бейнелеу,жаратылыстану
|
Алдыңғы білім:
|
Натурал сандарға амалдар қолдана алады.Теңдеу
шешуді біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері:
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері:
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
|
Оқушылармен амандасу. Психологиялық
дайындық.
Белсенді оқу әдісі: «Шаттық
шеңбері»
Пазлдар арқылы4 топқа
бөлу:
І-топ: Үшбұрыш
ІІ-
топ: Төртбұрыш
ІІІ-топ: Шаршы
ІҮ-топ: Параллелепипед
Белсенді оқу әдісі: «Ыстық
орындық»:
-
Тікбұрышты параллелепипед өлшемдерін ата,
тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше төбесі
бар?
-
Кубтың неше жағы бар, олар қандай
фигуралар?
-
Теңдеу дегеніміз не?
Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты
ашамын
-Суреттен не байқадыңыз?
-
5
Суреттегі сандар нені білдіреді?
3
15
3
3
11
|
Үлестірме суреттер
Оқушылар сұрағы
|
Сабақтың ортасы:
|
Б
5
елсенді оқу әдісі: «Тыңдап отырған үштік» жаңа
тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс.
І
топ:Периметрді табу
бойынша
Тіктөртбұрыштың периметрінің
формуласы P=2( )
Квадраттың
периметрі P=4
Үшбұрыштың
периметрініңформуласы
ІІ
топ:Ауданды табу
бойынша
Тіктөртбұрыштың
ауданы S=
Квадраттың
ауданы S=
ІІІ топ:
Көлемді табу
бойынша
Тікбұрышты параллепипедтің
көлемі V=
Кубтың көлемі
V=
ІҮ топ:
Жолды табу
бойынша
Жолдың формуласы S=vt
Заттың құнының формуласы С=аn
Әр топ постер қорғайды.
Қ.Б «Бағдаршам әдісі»
Сергіту сәті «Фигура құрамыз»
ойыны
Үш топ оқушылары орындарында дөңгеленіп тұрады.
Мұғалім қандай формула айтса, оқушылар сол фигураны
құрады.
Сараланған әдіс: «Баспалдақ»
әдісі
Жеке жұмыс.
№998. Төртбұрыштың периметрін табу формуласын
қолданып, а ұзындығы мен в ені мен Р периметрі арқылы өрнектеңдер.
Егер в және Р сәйкесінше 1) 1см және 8 см;
2) 2см және 10 см; 3)1,5 см
және 9 см болса, а ұзындығы неге
тең?.«Мадақтама»
әдісі
Жұптық жұмыс
Астана мен Көкшетау қалаларының арасыs км. Астана
қаласынан Көкшетауға қарай 48 км/сағ жылдамдықпен бірінші көлік
шықты, онымен бір уақытта Көкшетаудан Астанаға қарай 40 км/сағ
жылдамдықпен сондай екінші көлік шықты. Олар неше сағаттан соң
бір-бірімен кездеседі? Мұндағы s=176.
.«Басбармақ» әдісі
Белсенді оқу әдісі;
«Айналмалы бекет» әдісі арқылы топтық жұмыс
.
Сараланған әдіс
А-деңгейі /формула
құрастыр/
В-деңгейі/формула
құрастыр/
С-деңгейі /есепте/
Тікбұрышты параллелепипедтің
көлемі 336см3. Оның табанының ауданы 84
см2. Тікбұрышты параллелепипедтің
биіктігі неше сантиметр?
|
Ресурсты парақтар
Математика 5-сынып.А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер,
З.Ә.Жұмағұлова
Окулыктар
|
Сабақтың соңы:
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі. Ережелер арқылы формула
құра алады:
Есептерді
шығарыңыз:
а)Шаршының қабырғасы 5 см болса, оның ауданы мен периметрі
неге тең?
Дескриптор: Білімалушы
Есептерді
шығарыңыз:
ә)Тіктөртбұрыштыңпериметрі34см,алені7см-гетең.Тіктөртбұрыштың
ауданын
жәнеұзындығынтабыңыз.
Дескриптор: Білімалушы
-
қысқашашартын
жазады;
-
Бір шаманы екінші шама арқылы өрнектей алады;
- тік
төртбұрыштың ауданын анықтайды;
-
есептің
жауабын
жазады.
Суретке қарап есеп құрастыр. Сол есепті
формула арқылы шығар.
Дескриптор: Білім
алушы:
-суретке қарап есеп
құрастырады;
-көбейтуді
орындайды;
-бөлмедегі ауаның көлемін
анықтайды;
Белсенді оқу әдісі: «Сәйкесін
тап»
Рефлексия және кері байланыс
.
Оқушыларға келесі бағалау ағашын бояу
ұсынылады:
|
Окулыктар
Бағалау ағашы салынған парақ
|
Саралау–Сізқандайтəсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз?Сізбасқаларғақарағандақабілеттіоқушыларғақандайтапсырмаларбересіз?
Топтық жұмыста оқушылар
бір-біріне түсіндіреді.
Белсенді оқу
әдістері
«Шаттық шеңбері», «Ыстық
орындық», «Тыңдап отырған үштік», «Айналмалы бекет», «Сәйкесін
тап»
Сараланған оқу
әдістері
Дереккөз, диалог, қорытынды,
деңгейлік тапсырма, қарқын,
бағалау, жіктеу
|
Бағалау–Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?
Қалыптастырушы бағалау түрлері: «Бағдаршам»,
«Басбармақ», «Шапалақ» , «Смайликтер» әдістері.
Қалыптастырушы бағалауда әр есепке дескриптор
жазылады.
|
Денсаулықжəнеқауіпсіздіктехникасынсақтау
Оқушылардың партада түзу отыруы, сынып бөлмесінің
тазалығын сақтау, сергіту сәті.
|