Фотосинтез

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Фотосинтез

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сынып бойынша географиядан сабақ беретін мұғалімдерге Тұран жазығының ерекшеліктерін түсіндіруде әдіс-тәсілдерінің көмегі болады. 8-сынып бойынша географиядан сабақ беретін мұғалімдерге Тұран жазығының ерекшеліктерін түсіндіруде әдіс-тәсілдерінің көмегі болады. 8-сынып бойынша географиядан сабақ беретін мұғалімдерге Тұран жазығының ерекшеліктерін түсіндіруде әдіс-тәсілдерінің көмегі болады. 5-сынып оқушыларына сабақ беретін мұғалімдерге фотосинтез тақырыбын өткенде көмек болады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім: 5.3 А

Тірі және өлі табиғатта

ғы үдерістер

Мектеп: 58 жалпы орта мектеп

Күні:31..01.18

Мұғалімнің аты-жөні: Касимова Сауле Айдановна


Сынып: 5 « »

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Фотосинтез

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

5.4.2.5-фотосинтез үдерісін түсіндіру


Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Сабақ мақсаттары

  • Барлығы: Фотосинтез үдерісін анықтау;

  • Басым бөлігі: Фотосинтез үдерісін сипаттау;

  • Кейбірі: Фотосинтез үдерісін суреттеу,



Бағалау критерийлері

  • Фотосинтез үдерісін анықтайды.

  • Фотосинтез үдерісін сипаттайды.

  • Фотосинтез үдерісін суреттейді.


Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология :

  • Фотосинтез

  • көмірқышқыл газы

Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Хлорофил

Хлорофил

Chlorophll

Фотосинтез

Фотосинтез

Photosynthesis

Оқытудың тілдік мақсаты:

-фотосинтез үдерісін білу үшін видеороликті пайдаланып, бір-біріне түсіндіре алады(айтылым және тыңдалым дағдылары)

фотосинтез үдерісінің қалай жүретінін түсініп, дәптерлеріне анықтамасын жазып алады (оқылым және жазылым дағдылары

  • Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Фотосинтез бұл.................................................................................

Фотосинтез кезінде.................бөлінеді.

Фотосинтез үдерісі.....................тән.

Бұл үдерістің маңызы.......................................................................

Құндылықтарға баулу

  • Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы арқылы Қазақстандағы басқа ұлттарды құрметтеуге, ынтымақтастыққа, патриоттыққа, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеймін.

  • Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астананың құндлығы негізінде оқушыларды патриоттыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Биология

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация

Бастапқы білім

Өсімдіктердің жарыққа жауап қайтаруы, көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөлетінін білу (3сынып).

Фотосинтез үдерісін білу және түсіну. Өсімдіктер бөлген оттегінің тірі ағзалар үшін мағызын түсіну. (3 сынып).



Жоспарланған сабақ кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

- Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сыныпқа қолайлы ахуал қалыптастыру

С абақтың тақырыбын ашу үшін фотосинтез схемасы бейнеленген сурет көрсетіледі. Жетекші сұрақтар қойылады:

-Суреттен не көріп тұрсыздар?

-Бұл процесс қалай аталады?


Сабақ мақсатымен және жетістік критерийлерімен танысу.

Презентация

1-2 слайд



Сабақтың ортасы



























Жаңа сабаққа кіру

Мұғалім түсіндірмесі:

  • Күн-тіршілік көзі.

  • Жануарлар дайын тағаммен қоректенеді.

  • Өсімдіктер күн энергиясын пайдаланып, органикалық заттар түзеді.

  • Өсімдіктер дайын органикалық заттарды қажет етпейді

(Ж) Оқушыларға өсімдікке «Күн», «қоректік заттар», «оттегі», «көмірқышқыл газы», «су» деп жазылған сызба ұсынылады.Олар сызбада бағдарлар қою арқылы су, оттегі, көмірқышқыл газының қозғалысын көрсетеді. Оқушылардың әр түрлі мүмкіндіктерін ескеру, яғни оларға түрлі деңгейдегі сызбалар беру қажет.

  • Жазбалары және бағдарлары жоқ сызбалар;

  • Бағдарлары жоқ сызбалар;

  • Жазбалары және жартылай бағдарлары бар сызбалар


( Т)(Э) Балдырлар мысалында оқушыларға фотосинтез үдерісін зерттеу ұсынылады. Ол үшін оқушылармен бірлесіп, мөлдір шыны ыдыстағы балдырдың бір түрін сынып бөлмесінің жарық көп түсетін бөлігіне қойыңыз. Оттегі газы көпіршіктерінің бөлінуін бақылаңыз. Содансоң өсімдікті қараңғы жерге қойып, газдың бөлінуін анықтаңыз.





Тапсырма

а) Суреттегі үдерісті сипаттаңыз.


Үдерістің атауы


Сіңірілетін газ



Түзілетін газ



Үдерістің жүретін орны (өсімдіктің

бөлігі, органоидтың атауы


Түзілетін органикалық зат



b) Үдерістің өту барысын сипаттаңыз.

________________________________________________

Дескриптор Білім алушы

- үдерістің атауын жазады;

- сіңірілетін газды анықтайды;

- түзілетін газды анықтайды;

- үдерістің жүретін орнын жазады;

- түзілетін органикалық затты анықтайды;

- жарық фазасын сипаттайды;

- қараңғы фазасын сипаттайды

Презентация


https://www.youtube.com/watch?v=TAuOy1BTCh0


Слайд 2-3











Сабақтың соңы




Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- Бүгін нені түсіндің?

-Сен үшін тақырып қаншалықты маңызды?

-Сабақта неден қиналдың?

Үйге: өткенді қайталау








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

ның сақталуы


А деңгейлі оқушылар





В деңгейлі оқушылар






С деңгейлі оқушылар







Бағалау критерийлері арқылы бағалау;

Өзін-өзі бағалау;

Өзара топтық бағалау
































Эксперимент барысында қауіпсіздік техникасына назар ауда-рыңыз. Барлық қауіпті жағдайларды ескергеніңізге көз жеткізу керек


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?










































Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.06.2018
734
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі