Қысқамерзімді жоспар
№7-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
|
Бөлім: |
Туындының қолданылуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу 10.4.1.30 - функцияның екінші ретті туындысын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар функцияның кризистік және экстремум нүктелерін білу. Оқушыларда функцияның кризистік нүктелерін, экстремумдарын анықтау дағдысын қалыптастыру. Білім алушылар функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. |
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. |
«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10мин |
Анықтама : • Функцияның туындысы нольге тең немесе туындысы болмайтын анықталу облысының ішкі нүктелері сындық нүктелер деп атайды. Экстремум нүктелерін табу алгоритімі: функцияның туындысын табу; функцияның сындық нүктелерін табу, яғни f’(x)=0 теңдеуін шешу; сындық нүктелер аймағында f’(x) тыундының таңбасын интервалдар әдісімен анықтау; экстремум нүтелерінің бар болуының жеткілікті шартын , қолданып максимум және минимум нүктелерін табу. |
Анықтама: F,(x0) туындысы нөлге тең немесе туындысы болмаса онда х0 нүктесі f(x) функциясының сындық нүктесі деп аталады.
|
Оқушылардың белсенділігі үшін мұғалімнің мадақтау сөздерімен «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері дәптер, ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 25 мин. |
Есептер шығару функцияның эктремум нүктелерін тап
? = 2?3 − 6? + 1 2. ? = (?−2)²(?+4) |
Жұппен жұмыс 1. ? = ?2 + 1 2. ? = 2?3 + 3?2 − 12? + 5
3.
2-жұп 1. ? = 3 − 2?2 2. ? = 2?3 − 6 − 18? + 7 3-жұп 1. ? = 3?2 − 4? 2. ? = (? + 2)2(3? − 1) 3. ? = 2?−1 4-жұп 1. ? = 2? − ?2 2. ? = ?4 − 4?3 + 4?² -жұп 1. ? = ?3 − 3? + 1 2. ? = ?²+1 ? |
Дескриптор: функцияның кризистік нүктелерін табады: экстремум нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум нүктелерін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3. ? = 2?² +5 1. ? = ?3 − 6?2 + 2 Есептер шығару функцияның экстремум нүктелерін тап
|
Берілген функцияың [-6;7]аралығында неше минимум нүктеі бар? |
Дескриптор: -ммж табады; -туындысын анықтайды; -таңба аралығын жазады; -минимум нүктесін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1.Функция [-7; 2) және (2; 8] аралығында өссе, ол [-7; 8] осы аралықта өспелі болатыны распа? 2.Функцияның х0 нүктесіндегі туындысы 0-ге тең, бұл х0 сындық нүкте екенін білдіреді. Бұл рас па?
|
|
Дескриптор: -ммж табады; -туындысын анықтайды; -таңба аралығын жазады; -минимум нүктесін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Нұсқа – 1. Функцияны монотондыққа зерттеңіз және экстремумдарын табыңыз Нұсқа – 2. Функцияны монотондыққа зерттеңіз және экстремумдарын табыңыз Дескриптор:
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
[-7; 8] осы аралықта өспелі болатыны распа?
Үй тапсырмасы беріледі № |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
ДК экраны
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: ГуляШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу ҚМЖ
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу ҚМЖМатериал туралы қысқаша түсінік
Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқамерзімді жоспар №7-сабақ Сабақтың тақырыбы: Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

х5 +
х3 - 
























