Қысқамерзімді жоспар
№12-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері.
|
Бөлім: |
Туындының қолданылуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табады. Білім алушылар функцияның ең үлкен мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығарады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. |
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. |
Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер,
|
|
Сабақтың басы Жаңа сабақты түсіндіру 10мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
1.Оқулықты оқып танысып шығады. 2.Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 25мин
|
мысал: функцияның берілген
кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табыңыз
|
а) 1) у΄= 3х² - 6х - 452) у΄= 0 => 3х² - 6х - 45 = 0|:3х² - 2х - 15 = 0 =>х1=-3 ϵ [-4;6] және х2= 5 ϵ [-4;6]3) табамыз: у(-4); у(6); у(-3); у(5):Бұдан шығатыны:у(-4)=69;у(6)=-161;у(-3)=82;у(5)=-174.Демек:Уеңкіші = -174;Уең үлкен = 82. |
ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
б) [-2;2] кесіндісінде1) у΄= 3х² - 6х – 452) у΄= 0 => 3х² - 6х - 45 = 0|:3х² - 2х - 15 = 0 => х1=-3 ¢ [-2;2]х2= 5 ¢ [-2;2]3) табамыз у(-2); у(2):бұдан шығатыныу(-2)= 71; у(2)=-93демек: Уеңкіші = - 93; Уеңүлкен = 71. |
Дескриптор: -функциядан туынды табады; -нолдерін табады; -берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -кесіндіде жататын түбірлерді функцияға қойып,мәндерін табады; -берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табады |
ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
Өзінді жұмыс. Функцияның берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табыңызу= х³ - 3х² - 45х + 1
|
|
Дескриптор: -функциядан туынды табады; -нолдерін табады; -берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -кесіндіде жататын түбірлерді функцияға қойып,мәндерін табады; -берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табад |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
Жұптық жұмыс тапсырмалары1) у = х²-8х+19 кесінді [-1;5]2) у = х³-9х²+24х-1 кесінді [-2;3]3) у = х+4/(х+1) кесінді [-2;0]4) у = х³-2х²+1 кесінді [0,5;+∞)5) у = 0,2х-х² кесінді (-∞; 1] |
Дескриптор: -функциядан туынды табады; -нолдерін табады; -берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -кесіндіде жататын түбірлерді функцияға қойып,мәндерін табады; -берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табады |
ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру |
Бағалау парағы Тақта слайд |
|
Сабақтың соңы 5минут |
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды БАҚЫЛАУ СҰРАҚТАРЫ:
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
Бағалау парағы Тақта слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері
Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері
Қысқамерзімді жоспар
№12-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері.
|
Бөлім: |
Туындының қолданылуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табады. Білім алушылар функцияның ең үлкен мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығарады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. |
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. |
Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер,
|
|
Сабақтың басы Жаңа сабақты түсіндіру 10мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
1.Оқулықты оқып танысып шығады. 2.Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 25мин
|
мысал: функцияның берілген
кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табыңыз
|
а) 1) у΄= 3х² - 6х - 452) у΄= 0 => 3х² - 6х - 45 = 0|:3х² - 2х - 15 = 0 =>х1=-3 ϵ [-4;6] және х2= 5 ϵ [-4;6]3) табамыз: у(-4); у(6); у(-3); у(5):Бұдан шығатыны:у(-4)=69;у(6)=-161;у(-3)=82;у(5)=-174.Демек:Уеңкіші = -174;Уең үлкен = 82. |
ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
б) [-2;2] кесіндісінде1) у΄= 3х² - 6х – 452) у΄= 0 => 3х² - 6х - 45 = 0|:3х² - 2х - 15 = 0 => х1=-3 ¢ [-2;2]х2= 5 ¢ [-2;2]3) табамыз у(-2); у(2):бұдан шығатыныу(-2)= 71; у(2)=-93демек: Уеңкіші = - 93; Уеңүлкен = 71. |
Дескриптор: -функциядан туынды табады; -нолдерін табады; -берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -кесіндіде жататын түбірлерді функцияға қойып,мәндерін табады; -берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табады |
ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
Өзінді жұмыс. Функцияның берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табыңызу= х³ - 3х² - 45х + 1
|
|
Дескриптор: -функциядан туынды табады; -нолдерін табады; -берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -кесіндіде жататын түбірлерді функцияға қойып,мәндерін табады; -берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табад |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, Слайд |
|
|
Жұптық жұмыс тапсырмалары1) у = х²-8х+19 кесінді [-1;5]2) у = х³-9х²+24х-1 кесінді [-2;3]3) у = х+4/(х+1) кесінді [-2;0]4) у = х³-2х²+1 кесінді [0,5;+∞)5) у = 0,2х-х² кесінді (-∞; 1] |
Дескриптор: -функциядан туынды табады; -нолдерін табады; -берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -кесіндіде жататын түбірлерді функцияға қойып,мәндерін табады; -берілген кесіндідегі ең кіші және ең үлкен мәндерін табады |
ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру |
Бағалау парағы Тақта слайд |
|
Сабақтың соңы 5минут |
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды БАҚЫЛАУ СҰРАҚТАРЫ:
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
Бағалау парағы Тақта слайд |
шағым қалдыра аласыз
















