Оқу ісі жөніндегі орынбасары: __________________________
|
Бөлім: |
10.4А Туындының қолданылуы |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарыбаева М |
||||||||||
|
Күні: |
04. 04.2023 |
||||||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
бақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс--тар |
|||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді. ІІ. Өткен тақырыпты қайталау. Ұжымдық жұмыс |
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық 10-сынып Алгебра Шыныбеков дәптер |
|||||||
|
Сабақ-тың ортасы 15 минут |
4. Жаңа тақырыпты түсіндіру және оны алғашқы бекіту.
Қажетті шарты Егер f(x) функциясының х экстремум нүктесі болып және оны осы нүктенің аймағында f’(x ) туындысы бар болса , онда ол туынды х нүктесінде нөлге тең , яғни f’(x )=0 Жеткілікті шарты Егер х нүктесінде f(x) функциясы үзіліссіз, ал (а;х0 ) аралығында f’(x)>0 (f’(x)<0)және (х0 ;b) аралығында f’(x)<0 (f’(x)>0 ) болса , онда х0 нүктесінде f(x) функцияның максимум (минимум) нүктесі болады.
х
х Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмі 1. функцияның туындысын табу; 2.функцияның кризистік нүктелерін табу, яғни f’(x)=0 теңдеуін шешу; 3. сындық нүктелер аймағында f’(x) тыундының таңбасын интервалдар әдісімен анықтау; 4.экстремум нүтелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып максимум және минимум нүктелерін табу.
2 – мысал. Шешуі:
Экстремум нүктелерін табу үшін туындысын нөлге
теңестіреміз:
Жауабы: Жұппен жұмыс: №1 функцияның кризистік нүктелерін табыңыздар:
Бағалау: жұптар дәптерлерін ауыстырып бірін бірі бағалайды Жеке жұмыс: №1 функцияның кризистік нүктелерін табыңыздар:
Бағалау: Өзін өзі бағалау |
Жаңа тақырыпты оқушылар түсінеді.
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Өз деңгейін оқушылар өздері немесе мұғалім нұсқаулығымен таңдайды
Білім алушылар есепті ортаға салады және есептің жалпы ортақ шешімін табады
|
Дескриптор функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын біледі функция экстремумының бар болу шартын біледі функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табады
Бағалау стратегиялар: өз-өзін бағалау, мұғалімнің бағалауы.
|
Үлестірмелі қағаздар
Оқулық 10 сынып алгебра
|
|||||||
|
Оқулық пен жұмыс 20 мин |
Мұғалім оқулықтан тапсырма береді. Оқулықпен жұмыс. №7.89. №7.90 «Кім жылдам?!» әдісі арқылы оқушылар оқулықпен жеке жұмыс орындайды. |
Оқушылар №7.89-7.90 есептерді орындайды |
Бағалау критерииі: функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын біледі функция экстремумының бар болу шартын біледі функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табады |
Оқулық 10 сынып алгебра
|
|||||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Үйге тапсырма: №7.90 |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі.
|
«Еркін микрофон» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«Еркін микрофон»
|
Кері байланыс |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
Оқу ісі жөніндегі орынбасары: __________________________
|
Бөлім: |
10.4А Туындының қолданылуы |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарыбаева М |
||||||||||
|
Күні: |
04. 04.2023 |
||||||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
бақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс--тар |
|||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді. ІІ. Өткен тақырыпты қайталау. Ұжымдық жұмыс |
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық 10-сынып Алгебра Шыныбеков дәптер |
|||||||
|
Сабақ-тың ортасы 15 минут |
4. Жаңа тақырыпты түсіндіру және оны алғашқы бекіту.
Қажетті шарты Егер f(x) функциясының х экстремум нүктесі болып және оны осы нүктенің аймағында f’(x ) туындысы бар болса , онда ол туынды х нүктесінде нөлге тең , яғни f’(x )=0 Жеткілікті шарты Егер х нүктесінде f(x) функциясы үзіліссіз, ал (а;х0 ) аралығында f’(x)>0 (f’(x)<0)және (х0 ;b) аралығында f’(x)<0 (f’(x)>0 ) болса , онда х0 нүктесінде f(x) функцияның максимум (минимум) нүктесі болады.
х
х Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмі 1. функцияның туындысын табу; 2.функцияның кризистік нүктелерін табу, яғни f’(x)=0 теңдеуін шешу; 3. сындық нүктелер аймағында f’(x) тыундының таңбасын интервалдар әдісімен анықтау; 4.экстремум нүтелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып максимум және минимум нүктелерін табу.
2 – мысал. Шешуі:
Экстремум нүктелерін табу үшін туындысын нөлге
теңестіреміз:
Жауабы: Жұппен жұмыс: №1 функцияның кризистік нүктелерін табыңыздар:
Бағалау: жұптар дәптерлерін ауыстырып бірін бірі бағалайды Жеке жұмыс: №1 функцияның кризистік нүктелерін табыңыздар:
Бағалау: Өзін өзі бағалау |
Жаңа тақырыпты оқушылар түсінеді.
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Өз деңгейін оқушылар өздері немесе мұғалім нұсқаулығымен таңдайды
Білім алушылар есепті ортаға салады және есептің жалпы ортақ шешімін табады
|
Дескриптор функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын біледі функция экстремумының бар болу шартын біледі функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табады
Бағалау стратегиялар: өз-өзін бағалау, мұғалімнің бағалауы.
|
Үлестірмелі қағаздар
Оқулық 10 сынып алгебра
|
|||||||
|
Оқулық пен жұмыс 20 мин |
Мұғалім оқулықтан тапсырма береді. Оқулықпен жұмыс. №7.89. №7.90 «Кім жылдам?!» әдісі арқылы оқушылар оқулықпен жеке жұмыс орындайды. |
Оқушылар №7.89-7.90 есептерді орындайды |
Бағалау критерииі: функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын біледі функция экстремумының бар болу шартын біледі функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табады |
Оқулық 10 сынып алгебра
|
|||||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Үйге тапсырма: №7.90 |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі.
|
«Еркін микрофон» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«Еркін микрофон»
|
Кері байланыс |
|||||||
шағым қалдыра аласыз






деп алып туындының таңбасын
анықтайық.
Демек
болғанда,
сондықтан интервалдардағы функция
туындысының таңбасы төмендегідей болады.
нүктесінде туынды таңбасын плюстен
минусқа, ал
нүктесінде туынды таңбасын минустан
плюсқа ауыстырамыз. Сонда экстремум шарты бойынша
максимум, ал
бойынша
минимум нүктелері.
ал 














