Материалдар / Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Ашық сабақ.

Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Ашық сабақ.

Материал туралы қысқаша түсінік
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері тақырыбында жасалған қысқа мерзімді жоспарда оқушыларды функционалды сауаттылыққа дамыту тапсырмасы және ерекше білім беруді қажет ететін оқушымен жұмыс тапсырмалары қамтылған.
Авторы:
21 Қараша 2023
337
2 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім

10.4А Туындыны қолдану

Мектеп

Ордабасы ауданы, Б.Оңтаев атындағы жом кмм

Пән мұғалімі

Ибадулла Ләйла Әділханқызы

Пәні

Алгебра және анализ бастамалары

Күні


Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны: қатыспаған оқушылар саны:

Тақырыбы

Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.1.29. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу

Сабақ мақсаты

Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін есептер шығаруда қолдана алады

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары қалыптасады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу. Сaбaққа дайындығын тексеру.

Топқа бөлу. Оқушыларды 3 топқа бөлемін:

  1. Сызықтық функция

  2. Квадраттық функция

  3. Тригонометриялық функция

«Сұрақ – жауап» әдісі арқылы өткен сабақты қайталау:

1.Қандай функцияларды өспелі немесе кемімелі деп атаймыз?


2. Сындық нүкте дегеніміз не?


3.Функцияның экстремумының бар болуының қажетті шартын тұжырымдайық?


4.Туынды таңбасына қарап функцияның максимум нүктесін қалай анықтаймыз?


5. Туынды таңбасына қарап функцияның минимум нүктесін қалай анықтаймыз?


6.Функцияны туынды көмегімен зерттеу алгоримін тұжырымдайық?








ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлері оқушылармен бірге талқыланады.Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.




Түрлі-түсті қағаз таңдап, ішінде жазылған функциялар арқылы топқа бөлінеді.





Сұрақтарға жауап береді:

1.Егер диференциалданатын у=f`(х) функциясының туындысы Х аралығының әрбір нүктесінде f/(х)>0 (f/(х)<0) болса, онда функция сол Х аралығында өспелі (кемімелі) болады.

2. f/0) туындысы нөлге тең немесе туындысы болмаса, онда х0 нүктесі функцияның сындық нүктесі деп аталады.

3. Егер х0 нүктесі у=f`(х) функциясының экстремум нүктесі болса, онда осы нүктеде f`/0) туындысы нөлге тең немесе туындысы болмайды.

4. (а; х0) интервалында f/(х)>0, (х0;в) интервалында f/(х)<0 болса, онда х0 нүктесі функцияның максимум нүктесі деп аталады.

5. (а; х0) интервалында f/(х)<0, (х0;в) интервалында f/(х)>0 болса, онда х0 нүктесі функцияның минимум нүктесі деп аталады.

Әр топтың топ басшыларының үй жұмысын тексеремін, топ басшылар тобының мүшелерінің үй жұмысын тексеріп, бағасын айтады.











Оқушылар-дың сабаққа қатысу белсенділі-гіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бағалау. Жaрайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Түрлі-түсті қима қағаздар





Сұрақтар топтамасы



слайд

Сабақтың ортасы

15 минут































Оқулықпен жұмыс

48.10. Функцияның экстремум нүктелерін анықтаңдар

а) f(x)=x2-8x+12






ә) f(x)=x2-2x+ .

















Жеке жұмыс (Сәйкестендіру тесті):

1

У = х2+2х-3

А

Хmin=1/3, Хmax=0

2

У = 2х32

В

Хmin=1,

Хmax=-1/3

3

У = х32-х-2

С

Хmin=-1


Шешуі: f’(x)=(x2-8x+12)’ = 2x-8

2) f’(x)=0 ;

2x-8=0

2x=8

x=4

- +

Shape1 Shape2

4

Жауабы: Xmin= 4

Шешуі: f’(x)=(x2-2x+ )’ = 2х-2; 2x-2=0

2x=2

х=1 - - +

Shape3 Shape4

1 Жауабы: Xmin=1

Дескриптор

Функцияның туындысын табады

1

Сындық нүктесін табады

1

Экстремум нүктесін табады

1


Оқушылар тесті орындайды.


Дескриптор

1

С

1 балл

2

А

1 балл

3

В

1 балл


Әрбір дұрыс жауап үшін есепті шығарған оқушыға 1-3 балл.


Ауызша бағалау:

«Тамаша жауап»,

«Жақсы»,

«Жауабың қуантады», «Тағы бір ойланып көр»






450 ₸ - Сатып алу

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі