Қысқамерзімді жоспар
№4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
|
Бөлім: |
Туындының қолданылуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.1.28- функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу; 10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар функцияның кризистік және экстремум нүктелерін білу. Оқушыларда функцияның кризистік нүктелерін, экстремумдарын анықтау дағдысын қалыптастыру. Білім алушылар функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. |
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. |
«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10мин |
Анықтама : • Функцияның туындысы нольге тең немесе туындысы болмайтын анықталу облысының ішкі нүктелері сындық нүктелер деп атайды. Экстремум нүктелерін табу алгоритімі:
|
|
Оқушылардың белсенділігі үшін мұғалімнің мадақтау сөздерімен «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері дәптер, ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 25 мин. |
Суретте f(x) функцисясының графигі берілген. Максимум және минимум нүктелерін тап
|
|
Дескриптор: функцияның кризистік нүктелерін табады: экстремум нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум нүктелерін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мысал: y=х3-48х+17 экстремум нүктелерін табады. Шешуі:
|
2-тапсырма жеке тапсырмалар 48.3 y=f(x) функциясының экстремум нүктелерін табады. 1)f(x)=x+4; 2)f(x)=-x+9; 3)f(x)=-5x+7; 4)f(x)=4x-11. Мұғалім көрсеткен мысалға қарап тапсырманы орындайды. Тақтаға шығып орындайды |
Дескриптор: 1.Есептің мазмұнын түсінеді. 2.Экстремум нүктелерін табады. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Шешуі:
Жауабы: |
Дескриптор: -ммж табады; -туындысын анықтайды; -таңба аралығын жазады; -минимум нүктесін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Жауап: |
Дескриптор: -ммж табады; -туындысын анықтайды; -таңба аралығын жазады; экстремум нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум нүктелерін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
5-тапсырма Функциялардың экстремумдарын табыңыз
|
Дескриптор:
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
6-тапсырма 1. Функциялардың кризистік нүктелерін табыңыз.
2. Функциялардың экстремумдарын табыңыз
|
Дескриптор:
экстремум нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум нүктелерін табады. |
Дескриптор: 1.Есептің мазмұнын түсінеді. 2.Экстремум нүктелерін ің бар не жоқ екенін анықтайды |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Үй тапсырмасы беріледі № |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім
оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша
оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқамерзімді
жоспар
№4-сабақ Сабақтың тақырыбы: Функцияның кризистік
нүктелері мен экстремум нүктелері Бөлім: Туындының
қолданылуы Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы:
10 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Функцияның кризистік
нүктелері мен экстремум нүктелері Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты: 10.4.1.28- функцияның
кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын,
функция экстремумының бар болу шартын
білу; 10.4.1.29 - функцияның
кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін
табу. Сабақтың
мақсаты:
Білім алушылар
функцияның кризистік және экстремум нүктелерін
білу.
Оқушыларда
функцияның кризистік нүктелерін, экстремумдарын анықтау дағдысын
қалыптастыру. Білім
алушылар функцияның кризистік
нүктелері мен экстремум нүктелерін
табу.
Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту. 5
мин.
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: 1.Оқушылар- мен
амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық
атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды
түгендейді. 2.Амандасадыжәне
тілектерін білдіреді.
1.Оқушылар мұғалім- мен
амандасады.
2. Сабаққа
дайындалады. «Жарайсың!»,
«Керемет!» деген сақтау сөздерімен
бағалайды. Оқулық, жұмыс
дәптері Кітап,
дәптер,
Жаңа сабаққа
кіріспе 10мин
Анықтама
:
• Функцияның туындысы нольге тең
немесе туындысы болмайтын анықталу облысының ішкі
нүктелері сындық
нүктелер деп
атайды.
Экстремум нүктелерін табу
алгоритімі:
функцияның туындысын
табу;
функцияның сындық нүктелерін
табу, яғни f’(x)=0 теңдеуін
шешу;
сындық нүктелер аймағында
f’(x) тыундының таңбасын интервалдар әдісімен
анықтау;
экстремум нүтелерінің бар
болуының жеткілікті шартын , қолданып максимум және минимум
нүктелерін табу.
Оқушылардың белсенділігі үшін
мұғалімнің мадақтау сөздерімен
«Жарайсың!»,
«Керемет!» деген сақтау сөздерімен
бағалайды. Оқулық, жұмыс
дәптері дәптер, ДК экраны
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу. 25
мин.
Тапсырма
Суретте f(x) функцисясының графигі
берілген. Максимум және минимум нүктелерін
тап
Дескриптор:
функцияның кризистік
нүктелерін табады: экстремум
нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және
минимум нүктелерін табады
ДК
экраны
10-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері. Слайд.
тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал,
үлгі көрсетеді.
Мысал: y=х3-48х+17 экстремум нүктелерін
табады.
Шешуі:
2-тапсырма жеке
тапсырмалар
48.3 y=f(x) функциясының
экстремум нүктелерін
табады.
1)f(x)=x+4;
2)f(x)=-x+9;
3)f(x)=-5x+7;
4)f(x)=4x-11. Мұғалім көрсеткен мысалға
қарап тапсырманы орындайды. Тақтаға шығып
орындайды
Дескриптор:
1.Есептің мазмұнын
түсінеді. 2.Экстремум нүктелерін
табады.
ДК
экраны
10-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері. Слайд.
Тапсырма.
минимум нүктесін
табыңыз
Шешуі:
Жауабы:
Дескриптор:
-ммж
табады;
-туындысын
анықтайды;
-таңба аралығын
жазады; -минимум нүктесін
табады
ДК
экраны
10-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері. Слайд.
Тапсырма. максимум нүктесін
табыңыз
Жауап:
Дескриптор:
-ммж
табады;
-туындысын
анықтайды;
-таңба аралығын
жазады; экстремум нүктелерінің
бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум
нүктелерін табады
ДК
экраны
10-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері. Слайд.
5-тапсырма
Функциялардың
экстремумдарын табыңыз
Дескриптор: функцияның туындысын
табады;
функцияның кризистік
нүктелерін табады: экстремум
нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және
минимум нүктелерін табады
ҚБ: Жұпта өзара
бағалау «+», « -
», қызықты
ДК
экраны
10-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері. Слайд.
6-тапсырма
1.
Функциялардың кризистік нүктелерін
табыңыз.
2. Функциялардың
экстремумдарын табыңыз
Дескриптор: функцияның туындысын
табады;
функцияның кризистік
нүктелерін табады:
экстремум
нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және
минимум нүктелерін табады.
Дескриптор:
1.Есептің мазмұнын
түсінеді.
2.Экстремум нүктелерін ің бар
не жоқ екенін
анықтайды
ДК
экраны
10-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері. Слайд. Сабақтың
соңы Ой
толғаныс. Рефлексия 5
мин.
Экстремумның қажетті
шарты?
Кризистік нүкте дегеніміз
не?
Кризистік нүктелер басқаша
қалай аталады?
Функцияның экстремум
нүктелерін анықтау ережелері
Функция туындысының таңбасы
өзгермесе не болады?Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум
нүктелерін табу үшін туындыны табу формулалары мен ережелерді еске
түсірейік Үй тапсырмасы
беріледі №
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды. Мұғалім
оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша
оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




























