Қысқамерзімді жоспар
№6-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
|
Бөлім: |
Туындының қолданылуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар функцияның кризистік және экстремум нүктелерін білу. Оқушыларда функцияның кризистік нүктелерін, экстремумдарын анықтау дағдысын қалыптастыру. Білім алушылар функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. |
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. |
«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10мин |
Анықтама : • Функцияның туындысы нольге тең немесе туындысы болмайтын анықталу облысының ішкі нүктелері сындық нүктелер деп атайды. Экстремум нүктелерін табу алгоритімі:
|
Анықтама: F,(x0) туындысы нөлге тең немесе туындысы болмаса онда х0 нүктесі f(x) функциясының сындық нүктесі деп аталады. |
Оқушылардың белсенділігі үшін мұғалімнің мадақтау сөздерімен «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері дәптер, ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 25 мин. |
Есептер шығару №48.9 функцияның эктремум нүктелері болмайтыны дәлелде 1)f(x)=9-13x 2)f(x)=-17+x3
3)f(x)=4+
4)f(x)=- |
Шешуі: 1) f(x)= 9-13x
3) f(x)= -17+x3
2) f(x)=--x+9
Жауабы: Функциялардың экстремумдары жок |
Дескриптор: функцияның кризистік нүктелерін табады: экстремум нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум нүктелерін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Өзіндік жұмыс 1 нұсқа
а) у = 7 – 2х
б) у = 3 в) y = 2x³ + 6x² – 1
г) y =
а) y = x³ + 6x² –15x – 3
б) y
|
2 нұсқа
а) у = 5 +
б) у = в) y = x³ – 8x² + 360
г) y
а) y = 2x³ + 3x² – 12x +5
б)
|
Дескриптор: 1.Есептің мазмұнын түсінеді. 2.Экстремум нүктелерін табады. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3 нұсқа
а) у =
б) у = 8 – 4х в) y = x³ –20x² + 1
г) y
а) y = x³ – 6x² –15x – 7
б) y
|
4 нұсқа
а) у = 8 – 4х
б) у = в) y = 4x³ –9x² + 30
г)
y
а) y = 2x³ +5x² – 4x+ 8
б) y |
Дескриптор: -ммж табады; -туындысын анықтайды; -таңба аралығын жазады; -минимум нүктесін табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







=0 


























