Сауат
ашу.
Сабақтың тақырыбы:
«Ғ ғ» дыбысы мен
әрпі.
Сабақтың
мақсаты:
-
Ғ дыбысы мен оның әріп таңбасы
туралы түсінік беру. Кеспе әріптерден сөз құрап, буынға бөліп оқуға
жаттықтыру.
-
Ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту, қызығушылығын,
белсенділігін дамыту, көркем жазуға
баулу.
-
Жаттығуларды орындату арқылы қол моторикасын
дамыту.
-
Балаларды әдептілікке,
ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың
әдісі: түсіндіру, жаздыру,
сұрақ-жауап, топпен жұмыс.
Сабақтың
көрнекілігі: әліппе, суреттер,
текшелер, кеспе әріптер, ермексаз, тақтаға ілетін құралдар,
бор.
I
апта
Сабақтың
барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы)
Психологиялық
дайындық. Қуанамын
менде
Қуанайық
күнге
Шуақ шашқан
елге
Бәріміз де
бірге
-Жарайсыңдар, балалар! Өткенді
қайталау.
-Қандай дыбыспен таныстық? (Н
н дыбыспен)
-Дауысты ма, дауыссыз ба?
(дауыссыз)
-Н н дыбысы сөздің қай жерінде
кездеседі? Мысалы: Нан,
наубайхана,т.б.
-
басында
-
ортасында
-
барлық
буында
II. Жаңа
сабақ. Жұмбақ
шешу. Көп әріп
ішінде,-
Шалғы
пішінде.
Тап, мұны түсін де. (Ғ
әрпі)
-Дұрыс, балалар! Бүгінгі
біздің сабағымызда Ғ ғ әрпімен
танысамыз.
Ғ әрпін жазуды үйренейік. Ол
бас әріп және кіші әріпке бөлінеді.
Дәл ауада жазғандай, қазір дәптерден
үлгіге қарап, үзік сызықтарды қосып, Ғ әрпін
жазамыз. (Баспа және жазбаша түрлерін жазып
көрсету)
Ғ ғ - дауыссыз дыбыс. Ғ ғ
дыбысын көк дөңгелек текшемен белгілейміз.
-Жарайсыңдар,
балалар!
IV. Сергіту
сәті: Біз жаздық, біз
жаздық,
Қолымыз
шаршады.
Ақырын
демалып
Қайтадан
жазамыз.
II
апта
Сабақтың
барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы).
Мимикалық
гимнастика.
Көзімізді ашып-жұмамыз
(қатты-жәй)
Ернімізді түтікше тәрізді алға
қарай созамыз «Жымию»
Әліппе дәптердегі сағат,
торғай, ағаш, мұғалім сөздерін буынға бөлдіру.Осы сөздердегі Ғ
дыбысының орнын айтқызу. Мысалы: сағат сөзіндегі ғ
дыбысы
ның орнын
тап.
IY.Сергіту
сәті.
«Сиқырлы таяқша» ойыны.
Шарты:
« Ғ ғ» әрпінен басталатын
сөздер айтып, балалар бір-біріне сиқырлы таяқшаны береді. Ол бір
сөз айтып,келесі балаға береді. Ойын осы ретпен жалғаса
береді.
Суретпен
жұмыс. Мысалы: ағаш сөзіндегі ғ
дыбысының орнын тап.
III
апта
Сабақтың
барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы).
Мимикалық
гимнастика.
Көзімізді
ашып-жұмамыз(қатты-жәй)
Ернімізді түтікше тәрізді алға
қарай созамыз «Жымию»
Оқулықпен
жұмыс. Сөздерді аяқтау, буындарды
оқыту.
Та-ға, ға-лам, са-ғат, ға-рыш,
т.б
Әліппе дәптермен
жұмыс. Ғ әрпін бастырып
жазады. -ҒА,-ҒО,-ҒУ.
А-ҒА, А-ҒАШ, ТА-ҒА, буындарын айтқызу.
IY.Сергіту
сәті.
IY
апта
Сабақтың барысы: I.
Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару,оқу құралдарын жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы).
Психологиялық
дайындық.
Қуанамын
менде
Қуанайық
күнге
Шуақ шашқан
елге
Бәріміз де
бірге
Тапсырма:
дәптердегі сызықтарға қарап Ғ
әріпін үзік сызықтар арқылы сызып үйрену. Ғ-ғ-ғ-ғ-ғ қолдары
жаттықтырғанша жазып үйрену.
Ойын: «Сөз ойла – тез
ойла»
Ойын: "Ғ" дыбысын
тап.
АӘБИҒШЗТНКҒ
V.
Бекіту.
«Адасқан буындар» ойыны.
Адасқан буындарды табу. Мұғалім тақтаға буындар жазылған
суреттерді іледі. Суреттегі буындарды тауып магниттік тақтаға
ілгізу.
VI.
Қорытынды.
Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты
қорытындылау.
VII.
Бағалау.
Балаларды жеке-жеке
мадақтау.