Тобы: Ересек «Балдырған» тобы
Білім беру саласы: Таным
ҰОҚ: Математика
негіздері
Тақырыбы: «Ғажайып
математика»
Мақсаты:5 көлемінде сандық есептеуге
үйрету.Сандарды тура және кері санау,балалардың тілдерін дамыту
жұмыстарын жалғастыру,іс-әрекет дағдыларын меңгерту,әлемнің тұтас
бейнесін түсініп,ойлауға ауызша қосып-алу және геометриялық
пішіндер туралы ұғымдарын тиянақтап,түстерді
ажыратуға,қарым-қатынас,көмек көрсету,сыйластықты
қалыптастыру.Балаларды тапқырлыққа,іздемпаздыққа
тәрбиелеу.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап,топпен
жұмыс,сергіту сәті, «Қай сан жоғалды?»,дидактикалық ойын,
жұмбақтар.
Алдын-ала жүргізілетін
жұмыстар; көрнекіліктер
дайындау,суреттер,геометриялық пішіндер
Оқу қызметінің барысы:
Шаттық шеңбері:
Сәлем саған жер Ана!
Сәлем саған нұрлы күн
Аман-есен болайық
Бейбітшілік құрайық
Ұйымдастыру
кезеңі: Ал қане балалар орнымызға
отырайық.
– Балалалар мен сендерге құр қол келген жоқпын.Мына шарларды ала
келдім.
-Бір жылда неше мезгіл
бар?
– Төрт мезгіл бар,қане атап шығайық:
қыс,көктем,күз,жаз
-Бұл шарлардың түсі де сол төрт мезгілді белгілейді.
-Мына шардың түсі қандай? (ақ)
-Бұл шардың түсі қай мезгілді білдіреді?
-Қыс, қыста жер қандай болады(ақ)
-Ал мына шардың түсі қандай?
-Сары, бұл түс қай жыл мезгілін көрсетеді?
-Күз өйткені ағаштардың жапырақтары сары түске боялады екен.
-Жасыл шар,бұл түс шөптердің түсі сияқты.
-Табиғат көктемде оянып,жер беті жасыл шөпке толады.
-Қызыл шар,қай жыл мезгілін білдіреді?
-Қай уақытта гүлдер қызыл түске боялады?
-Жаз мезгілі.
-Балалар түстерді білдік,енді сиқырлы шардың ішіндене бар екенін білгілерің келеме? Қане шарды жарып көрейік.
-Ой балалар бұл шардың ішінде бізге берілген тапсырмалар бар екен
1-тапсырма:
1 -ден 5 –ке дейін тура және кері санау ,екі тілдесанау
2-тапсырма
Дидактикалық ойын: «Жоғалған сан» сандардың көршісін табу.
3-тапсырма
-Дүкенен анам 2 допты алып келді,оның біреуін ініме бердім,менде неше доп қалды?
-Қоянда неше құлақ бар? Мынау ненің суреті?
-Қолда қанша саусақ бар? Қане сана?!
Сергіту сәті:
Бала,бала,балапан,қане қайсы алақан
Саусақтарың әйбат,былай-былай ойнат
Топ-топ,топ-топ басайық,жалаудан күн жасайық
Жаса-жаса алтын күн,жаса-жаса жарқын күн
4-тапсырма
Үлгі бойынша құрастыру «Ракета,кеме,поезд»
Балалар мына түрлі-түсті пішіндерге қараңдаршы? Үлгі сурет бойынша осы суреттерді құрастырайық.
5-тапсырма
Воскобович технологиясын қолдану арқылы геоконттан фигуралар құрастыру.
6-тапсырма
«Таяқшалармен пішіндер құрастыр»
Балалар сендер берілген тапсырмаларды жақсы орындадыңдар.Енді балалар пішіндерден әдемі кілемше құрастырып жапсырайық.Қараңдаршы балалар,қандай әдемі кілемшелер жасадыңдар.Ал осы кілемдегі оюлар қандай пішіннен құралған (үшбұрыш,төртбұрыш,дөңгелек)
Қорытынды:
Геометриялық пішіндерді кілемшеге орналастырдық
1-ден 5-ке дейін тура және кері санадық
Балалар,келесі оқу іс-әрекетінде осы кілемшеге отырып «Ғажайып математика» еліне саяхатқа барамыз.
-Жарайсыңдар,балалар,бәріміз келген қонақтармен қоштасайық.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғажайып математика
Ғажайып математика
Тобы: Ересек «Балдырған» тобы
Білім беру саласы: Таным
ҰОҚ: Математика
негіздері
Тақырыбы: «Ғажайып
математика»
Мақсаты:5 көлемінде сандық есептеуге
үйрету.Сандарды тура және кері санау,балалардың тілдерін дамыту
жұмыстарын жалғастыру,іс-әрекет дағдыларын меңгерту,әлемнің тұтас
бейнесін түсініп,ойлауға ауызша қосып-алу және геометриялық
пішіндер туралы ұғымдарын тиянақтап,түстерді
ажыратуға,қарым-қатынас,көмек көрсету,сыйластықты
қалыптастыру.Балаларды тапқырлыққа,іздемпаздыққа
тәрбиелеу.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап,топпен
жұмыс,сергіту сәті, «Қай сан жоғалды?»,дидактикалық ойын,
жұмбақтар.
Алдын-ала жүргізілетін
жұмыстар; көрнекіліктер
дайындау,суреттер,геометриялық пішіндер
Оқу қызметінің барысы:
Шаттық шеңбері:
Сәлем саған жер Ана!
Сәлем саған нұрлы күн
Аман-есен болайық
Бейбітшілік құрайық
Ұйымдастыру
кезеңі: Ал қане балалар орнымызға
отырайық.
– Балалалар мен сендерге құр қол келген жоқпын.Мына шарларды ала
келдім.
-Бір жылда неше мезгіл
бар?
– Төрт мезгіл бар,қане атап шығайық:
қыс,көктем,күз,жаз
-Бұл шарлардың түсі де сол төрт мезгілді белгілейді.
-Мына шардың түсі қандай? (ақ)
-Бұл шардың түсі қай мезгілді білдіреді?
-Қыс, қыста жер қандай болады(ақ)
-Ал мына шардың түсі қандай?
-Сары, бұл түс қай жыл мезгілін көрсетеді?
-Күз өйткені ағаштардың жапырақтары сары түске боялады екен.
-Жасыл шар,бұл түс шөптердің түсі сияқты.
-Табиғат көктемде оянып,жер беті жасыл шөпке толады.
-Қызыл шар,қай жыл мезгілін білдіреді?
-Қай уақытта гүлдер қызыл түске боялады?
-Жаз мезгілі.
-Балалар түстерді білдік,енді сиқырлы шардың ішіндене бар екенін білгілерің келеме? Қане шарды жарып көрейік.
-Ой балалар бұл шардың ішінде бізге берілген тапсырмалар бар екен
1-тапсырма:
1 -ден 5 –ке дейін тура және кері санау ,екі тілдесанау
2-тапсырма
Дидактикалық ойын: «Жоғалған сан» сандардың көршісін табу.
3-тапсырма
-Дүкенен анам 2 допты алып келді,оның біреуін ініме бердім,менде неше доп қалды?
-Қоянда неше құлақ бар? Мынау ненің суреті?
-Қолда қанша саусақ бар? Қане сана?!
Сергіту сәті:
Бала,бала,балапан,қане қайсы алақан
Саусақтарың әйбат,былай-былай ойнат
Топ-топ,топ-топ басайық,жалаудан күн жасайық
Жаса-жаса алтын күн,жаса-жаса жарқын күн
4-тапсырма
Үлгі бойынша құрастыру «Ракета,кеме,поезд»
Балалар мына түрлі-түсті пішіндерге қараңдаршы? Үлгі сурет бойынша осы суреттерді құрастырайық.
5-тапсырма
Воскобович технологиясын қолдану арқылы геоконттан фигуралар құрастыру.
6-тапсырма
«Таяқшалармен пішіндер құрастыр»
Балалар сендер берілген тапсырмаларды жақсы орындадыңдар.Енді балалар пішіндерден әдемі кілемше құрастырып жапсырайық.Қараңдаршы балалар,қандай әдемі кілемшелер жасадыңдар.Ал осы кілемдегі оюлар қандай пішіннен құралған (үшбұрыш,төртбұрыш,дөңгелек)
Қорытынды:
Геометриялық пішіндерді кілемшеге орналастырдық
1-ден 5-ке дейін тура және кері санадық
Балалар,келесі оқу іс-әрекетінде осы кілемшеге отырып «Ғажайып математика» еліне саяхатқа барамыз.
-Жарайсыңдар,балалар,бәріміз келген қонақтармен қоштасайық.
шағым қалдыра аласыз













