Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән |
Қазақ тілі |
|
Машықкердің аты—жөні |
Табынбайқызы Аяжан |
|
Мектеп, сынып |
«№137 орта мектебі» 8-сынып |
|
Сабақ тақырыбы |
Ғаламның пайда болуы |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Ғарышты игеру жетістіктері |
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
8.3.5.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу, көтерілетін мәселені болжау; 8.4.4.1 - сөз тіркесінің құрамына қарай түрлерін ажырату, қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Тақырыпты түсінеді; қазақ тіліндегі сөз тіркесінің құрамына қарай түрлерін түсінеді; Мәтінде көтерілген мәселе бойынша өз көзқарастарын білдіреді. |
|
Оқушылардың көпшілігі: Берілген тақырып төңірегінде жеке көзқарастарын басқалардың көзқарасымен салыстырады. Тыңдалым материалы бойынша жинақы мәтін жазады. |
|
|
Кейбір оқушылар: Жинақы мәтін жазу барысында сөз тіркестердің жай және күрделі түрлерін ажыратып көрсетеді. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: ғарыш, ғарыштың жетістіктері, ғарышкерлер, зымыран, Байқоңыр ұшыру айлағы т.с.с. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Біздің пікірімізше...... Себебі.... Бұған дәлел...... Қорыта айтқанда,.... |
|
Құндылықтар |
|
|
АКТ дағдысын қолдану |
Bilimland.kz. Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, астрономия, жаратылыстану сабақтарымен байланыс |
|
Алдыңғы білім |
Мамандық |
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дерек- көздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
Психологиялық ахуал. Сіздер отырған орынның астына тосынсый жасырылған. Сол тосынсыймен таныс болсақ. Партаның астында стикерлер жапсырылған. Стикерде жалпы оқушыларға, көршісіне тілектер жазылған. Бір-біріне тілек тілеп, сабақты бастау. Оқушыларды «Ғалам», «Жер», «Шоқжұлдыз» деп аталатын үш топ бойынша отырғызу.
Қызығушылықты ояту. Тақтаға суреттері беріледі. Оқушылар осыдан кейін сабақтың тақырыбын болжайды. Кіріспе тапсырма. «Сұрақ-жауап» Мысалы:
Сабақтың тақырыбына, ондағы көтерілетін мәселені болжап болған соң, мұғалім оқу мақсатымен таныстырады, оқушылар оқу мақсатын топта талқылайды. 1. Оқу мақсаты сіздерге түсінікті ме? 2. Оқу мақсатына жету үшін қандай қадамдар жасаймыз? 3. Қандай тақырып төңірегінде сөз қозғаймыз? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10+ қорғауға 6 минут 5 минут 5 минут |
Негізгі тапсырма. Тыңдалым. «Ғарыш кеңістігін алғашқы зерттеу кезеңі» жайында бейнемәлімет пен қосымша ақпараттар көрсетіледі. Бейнемәлімет бойынша керекті ақпараттарды жазып отырады. Сөз тіркесі құрамына қарай екіге жіктеледі: 1) жай сөз тіркесі; 2) күрделі сөз тіркесі.
Жай сөз тіркесінің құрамы екі сөзден ғана құралады. Мысалы, орманды өлке, әдепті оқушы, асыққан жолаушы, екеуі кездесті, түсі қара, таулы өңір, тастақ жер, көпірден өту, әңгімелескен адам, т.б.
Күрделі сөз
тіркесі үш немесе одан да
көп сөзден құралады. Мысалы, әдепті оқушының мінезі, орманды өлкені аралау, асыққан жолаушыға жол көрсету, кездейсоқ кездескен екі достың әңгімесі, қара түсті ат мінген жолаушы, гүлге оранған өлке, тасыр-тұсыр шапқан Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Пән Қазақ
тілі Машықкердің
аты—жөні Табынбайқызы
Аяжан Мектеп, сынып «№137 орта
мектебі»
8-сынып Сабақ тақырыбы
Ғаламның пайда
болуы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ғарышты игеру
жетістіктері Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) 8.3.5.1 - оқылым
және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап,
әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис)
жазу, көтерілетін мәселені болжау;
8.4.4.1 - сөз тіркесінің
құрамына қарай түрлерін ажырату,
қолдану. Сабақтың мақсаты Оқушылардың
барлығы: Тақырыпты
түсінеді; қазақ тіліндегі сөз тіркесінің
құрамына қарай түрлерін түсінеді; Мәтінде көтерілген мәселе
бойынша өз көзқарастарын білдіреді. Оқушылардың
көпшілігі: Берілген тақырып төңірегінде
жеке көзқарастарын басқалардың көзқарасымен салыстырады. Тыңдалым
материалы бойынша жинақы мәтін жазады. Кейбір
оқушылар: Жинақы мәтін жазу барысында
сөз тіркестердің жай және күрделі түрлерін ажыратып
көрсетеді. Бағалау
критерийі
Берілген тақырып төңірегінде
жеке көзқарастарын басқалардың көзқарасымен
салыстыру;
Суреттерді диалогта/монологта
тиімді қолданып, ақпараттарды дәлелдер арқылы
жеткізу;
Қазақ тіліндегі сөз тіркесінің
құрамына қарай түрлерін түсіну; Тыңдалым материалы бойынша
жинақы мәтін жазу. Тілдік
мақсаттар Пән лексикасы және
терминология:
ғарыш, ғарыштың жетістіктері, ғарышкерлер,
зымыран, Байқоңыр ұшыру айлағы
т.с.с. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз
тіркестер: Біздің
пікірімізше...... Себебі.... Бұған
дәлел...... Қорыта
айтқанда,.... Құндылықтар Бұл сабақ академиялық
тұтастық, бірлік пен командалық жұмысты, жауапкершілікті және
көшбасшылықты дамытуға бағытталған. АКТ дағдысын
қолдану Bilimland.kz.
Интербелсенді тақта
аудиовизуалды материалды демонстрациялауға
қолданылады. Пәнаралық
байланыс Физика, астрономия,
жаратылыстану сабақтарымен байланыс Алдыңғы
білім Мамандық Сабақ
барысы Жоспарланған кезеңдері Жоспарланған
іс-әрекеттер
Дерек-
көздер Сабақтың
басы 6
минут Психологиялық
ахуал. Сіздер отырған орынның астына
тосынсый жасырылған. Сол тосынсыймен таныс болсақ. Партаның астында
стикерлер жапсырылған. Стикерде жалпы оқушыларға, көршісіне
тілектер жазылған. Бір-біріне тілек тілеп, сабақты
бастау. Оқушыларды «Ғалам», «Жер»,
«Шоқжұлдыз» деп аталатын үш топ бойынша
отырғызу. Қызығушылықты
ояту. Тақтаға суреттері беріледі.
Оқушылар осыдан кейін сабақтың тақырыбын
болжайды. Кіріспе
тапсырма. «Сұрақ-жауап»
Мысалы: Ғалам қалай пайда
болған? Ғаламның пайда болуы жайлы
қандай пікірлер бар? Жұлдыздар жайлы не
білесің? Сабақтың тақырыбына, ондағы
көтерілетін мәселені болжап болған соң, мұғалім оқу мақсатымен
таныстырады, оқушылар оқу мақсатын топта
талқылайды. 1. Оқу мақсаты сіздерге
түсінікті ме? 2. Оқу мақсатына жету үшін
қандай қадамдар жасаймыз? 3. Қандай тақырып төңірегінде
сөз қозғаймыз?
Сабақтың
ортасы 5
минут 10+ қорғауға 6
минут 5
минут 5
минут Негізгі тапсырма.
Тыңдалым. «Ғарыш кеңістігін алғашқы
зерттеу кезеңі» жайында бейнемәлімет пен қосымша ақпараттар
көрсетіледі. Бейнемәлімет бойынша керекті ақпараттарды жазып
отырады. Сөз тіркесі құрамына
қарай екіге жіктеледі: 1) жай сөз тіркесі;
2) күрделі сөз
тіркесі.
Синтаксистік жай
тіркес
Синтаксистік күрделі
тіркес
Үйде
қалды, әдемі
қыз, гүлді
суару, үйдің
есігі, қызыл
түлкі, орындалған арман, ақ
көйлек, гүрілдеген трактор, кенеттен
тоқтау, сөйленген
сөз, сарғыш
гүл, өнерлі
бала, қуанышты
хабар, сыпайы
мінез.
Телефон
арқылы
сөйлестім, ит
өлген
жерден
келді, асығып-үсігіп
шыға
жөнелу, көпір
арқылы
өтті, сары
ала
қаз, үйден
кетіп
қалды, кешке
қарай
келді, жиырма
екі
үй, күлімсірей қараған
баланың
күлкісі
Жай сөз
тіркесінің құрамы екі сөзден ғана құралады. Мысалы, орманды өлке, әдепті оқушы, асыққан жолаушы, екеуі кездесті, түсі қара, таулы өңір, тастақ жер, көпірден өту, әңгімелескен адам, т.б.
Күрделі сөз
тіркесі үш немесе одан да
көп сөзден құралады. Мысалы, әдепті оқушының мінезі, орманды өлкені аралау, асыққан жолаушыға жол көрсету, кездейсоқ кездескен екі достың әңгімесі, қара түсті ат мінген жолаушы, гүлге оранған өлке, тасыр-тұсыр шапқан | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














