Материалдар / “Ғаламшарлар қандай болады?” Ашық сабақ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

“Ғаламшарлар қандай болады?” Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

«С. Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ

Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жер және ғарыш

Педагогтің аты-жөні:

Галимжанова Б.Б.

Күні:

24.01.2023ж.

Сынып:

2 сынып


Сабақтың тақырыбы:

20 сабақ. Ғаламшарлар қандай болады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.4.2.2 - Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру;

Сабақтың мақсаты

Қандай ғаламшарды алып деп атайтынын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдастыру,





Сабақ

тың басы

5 минут













Өткенді пысықтау

5 минут



















Жаңа білім

10




















































Сабақ

тың ортасы

20 минут












Сергіту сәті: 2 минут





































Сабақты қорыту

6минут























Үй тапсырмасы








Кері байланыс

5 минут




Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Бүгінгі сабаққа саған сәттілік тілеймін

1,2,3 (Сәттілік)

Көңіл күйіміз қалай? Осындай көтеріңкі көңіл күймен сабағымызды бастаймыз.

«Ғарыш әлеміне саяхат»

Аспан, аспан арайлым
Қызыға саған қараймын
Сені көзбен шоламын
Көктің жүзін барлаймын

Топқа бөлу Оқушылар 4 топқа бөлінеді 1-топ: Күн

2-топ: Ай

3-топ: Жер

4-топ: Ғарыш

ҚБ:

Өткенді пысықтау

Өткен сабақта Күннің достарымен танысқан едік, Мен сендерге сұрақ қоямын, сендер жауап бересіңдер және күн жүйесіне ғаламшарларды орналастырасыңдар.

Өткенді пысықтау сұрақтары:

Күнді неше ғаламшар айналып жүр?

Орбита дегеніміз не?

Күннен кейін барлық ғаламшарларды ретімен атаңдар

  1. Меркурий

  2. Шолпан

  3. Марс

  4. Жер

  5. Юпитер

  6. Сатурн

  7. Уран

  8. Нептун

Дескриптор:

Сегіз ғаламшардың орнын анықтайды;.

Атауын атайды;

Жаңа тақырып

Енді балалар ғаламшарларға қараймыз Көлеміне қарайықшы , үлкен ғаламшарлар болады екен. Жерге жақын қандай ғаламшарлар бар екен. Дұрыс айтасыңдар Сабақтың тақырыбы:

Ғаламшарлар қандай болады? Сабағымыздың мақсаты: Қандай ғаламшарларды алып деп атайтынын білесің. Тақырыбы мен мақсатын ашып алдық.

1-Тапсырма:

АЛЫП, ҮЛКЕН

Екі сөзге қараймыз. Бұл синоним сөздер.

Ғарыш кемесінің қозғалыс траекториясын бақылап, Юпитер ғаламшарының

екінші атын білуді ұсынады

Дескриптор:

- юпитерді тағы қалай атайтынын біледі;

1.Фотосуретке қара. Жерге жақын орналасқан ғаламшарларды атаймыз.

Енді үлкен, алып ғаламшарларды атаймыз. Балалар ғаламшарлар нешеге бөлініп тұр? (Екіге бөлініп тұр)

Күн жүйесінің ғаламшарлары екі топқа бөлінеді.

1.Жер тобындағы ғаламшарлар (Меркурий, Шолпан, Марс, Жер)

2. Алып ғаламшарлар (Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун)

Дескриптор:

Жер тобының және алып ғаламшарларды ажыратады;


.

Түсіндірме жұмыс: Ауызша, қысқаша видео


Оқулықпен жұмыс

Күн жүйесінің ғаламшарлары екі топқа бөлінеді. Жер тобындағы ғаламшарлар – Жер, Марс

(Қызылжұлдыз),

Шолпан, Меркурий (Болпан). Олар үлкен емес, қатты қабатты жəне Күнге жақын орналасқан. Тығыз тау жыныстары мен металдардан құралған. Меркурий мен Шолпанның серіктері жоқ.

Алып ғаламшарлар – Юпитер (Есекқырған), Сатурн (Қоңырқай), Уран, Нептун. Олардың бір ерекшелігі бар. Газды сақиналары тастан, мұз қиыршықтары мен ғарыш тозаңдарынан тұрады.

Бұл ғаламшарлардың серіктері бар.

Сергіту сәті:

Топтық жұмыс

Әрі қарай жұмыс топтық жұмыспен жалғасады.

1топ:

Ермексаздан күн жүйесінің моделін құр.

2топ:

Күн жүйесінің моделін жеміс жидектерден жаса.

3топ:

«Сәйкестігін тап». Ғаламшарларды сәйкес сипаттамасымен қос.

4топ:

Жер тобындағы ғаламшарлар мен алып ғаламшарларды топтастыр.

Дескриптор: Ермексаздан ғарыштар моделін құрады;

-жеміс-жидектерден ғаламшарлар моделін құрады;

- ғаламшарларды сәйкес сипаттамасымен қосады;

-ғаламшарларды топтастырады;.

Жұптық жұмыс

71 беттегі 6-тапсырма. Мәтінді оқы. Қай ғаламшар туралы айтылған? Осы ғаламшар туралы не білесің?

Дескриптор: Мәтінді оқиды; Ғаламшарды сипатына қарай табады; Осы ғаламшар туралы не білетінін айтады;

Тапсырманы орында

Суреттерге қарап, ғалымдардың ғарышты қалай зерттейтінін әңгімеле


Қорытындылау

Сұрақ –жауап

Күн жүйесінің ғаламшарлары қандай топтарға бөлінеді?

Алып ғаламшарларды ата.

Жер мен Марс қай топқа жатады?

1. Күнге ең жақын орналасқан және жеңіл ғаламшарды ата. (Меркури)

2. Таңға жуық және кешке қарай көрінетін жұлдыз . (Шолпан)

3. Үшінші ғаламшарды ата, ол туралы не білеміз. (Жер)Тіршілік белгілері бар жалғыз ғаламшар.

4. Қызғылт сары дақтары және екі серігі бар ғаламшар. (Марс)

5. Ең үлкен ғаламшарды ата. (Юпитер)

6. Сақиналар жүйесі бар ғаламшарды ата. (Сатурн)


7. Мұздан тұратын көгілдір түсті ғаламшарды ата. (Уран)


8. Күннен ең алыс орналасқан өте қатты жел болып тұратын ғаламшарды ата (Нептун)

69,71 беттерді түсініп оқуға, дәптердегі 11-беттегі 4-тапсырма.

Мақсатқа жету барысында жеке жұмыс жасалады.

Кері байланыс

«Зымыранды боя»

Түсіндім (жасыл)

Сұрағым бар (көк)

Түсінбедім (қызыл)


Оқушылардың назарын сабаққа аудару




Өлең жолдарын оқиды



Топқа бөлінеді










Өткенді пысықтайды













Өз ойын айтады










Ойларын айтады






Юпитерді тағы қалай атайтынын анықтайды





Зерттеу жүргізеді







Бірігіп жұмыс жасайды










Зерттеу жүргізеді

Таныстыры

Лым жасайды





Оқушылар мəтінді оқып, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.












Қозғалады






Топпен бірігіп тапсырмалар орындайды.






Жұптасып оқып алады, бір –біріне түсіндіреді
















Таяқшаларды таңдайды






















Қарандашпен белгілейді

Жеке жұмыс жасайды

Кері байланыс жасайды






Зымыран сурет бояйды



















ҚБ:

Үй тапсырмасын дұрыс орындауларын бағалау.


Керемет мәліметтер бере алдың!
















Тамаша тұжырымдар жасадың!




















Сағат бойынша бағаланады.

















Сағат бойынша бағаланады.











Сағат бойынша бағаланады.







Тамаша тұжырымдар жасадың!









Сағат бойынша бағаланады.

















Сағат бойынша бағаланады.









Тамаша тұжырымдар жасадың!









Сағат бойынша бағаланады





Сурет
















Мата

Күн жүйе












Сағат















Оқулық






Суреттер








Сөздер











Баяу әуен













Оқушы жұмыстары







Кері байланыс тақтасы


































Ермексаз, таяқшалар



Жеміс-жидектердің қимасы


Қағаз












Оқулық









Карточка









Түрлі-түсті қарандаш,

дәптер










































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!