|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Аңқаты ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні : Нахуанова А.Ж Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Мерзімі: 04.12 |
||||
|
Сынып: 8 |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Алғаш ғарышқа ұшқандар. |
|||
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқубағдараламасынансілтеме) |
8.1.6.1.Коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Ғылыми және халықаралық терминдер туралы түсінік алады. Өз ойын еркін жеткізіп түсіндіре алады,диалогқа түседі, сыни көзқарас қалыптастырады,пікірлерін дәлелдей алады |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қараапайым сөйлеу үлгілерін құрайды, сұрақтарға жауап береді, тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді толық меңгереді. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): тақырып аясында өз ойларын ортаға салады Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырқып аясында шағын мәтін құрай алады |
|||
|
Сөздік қор |
Мамандық, Ғарышкер. Ғарышкерлер, Жасанды серіктер.Ғарыш айлағы-Байқоңыр. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану пәнімен байланыс |
|||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сабақта өздері неше тіл білетіні туралы, тілді үйрену не үшін керек екендігі туралы айтты. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Қызығушылықты ұйымдастыру 5 минут |
Психологиялық дайындық -Кел, жаныма тұр, сыныптас, Өз алақаныңды маған аш. Міне менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. Өткен сабақта біз не туралы айттық? -Не естеріңде қалды?
Ортада қаламсап
стратегиясы.
Үй тапсырмасының қорытынды тасырмаларын орындату арқылы, бүгінгі сабақтың тақырыбын аштырту. 1.Балалар біз күн жүйесінде орналсқан ғарыш денелеріне жақын бара аламызба ? 2. Ғарыш денелерін тіккелей көріп, бақылап зерттеймізба? 3. Ғарыш денелерін кімдер зерттеген ? Оқушылардың берген жауаптары арқылы бүгінгі
өтетін сабақтың тақырыбының қандай екенін сұрау: |
Сұрақ жауап |
||
|
Сабақ басы 30 мин |
1. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Айтылым. Оқулықтағы 1, 3-тапсырманы орындатады. Ә) Оқылым. Жазылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады. Сөздіктермен жұмыс
Тіл-өнер
1.Ауа – воздух — air Жұлдызшалар
жарқырайды» кезеңімізге өтеміз ол үшін
біз білімдерімізді ары қарай тереңдетуіміз керек. Біз
онда тағыда ғарыш жайлы
бейнефильм тамашалаймыз: «2» .
. «Порттреттер
сөйлейді» слайд оқулықты және мұғалім жағынан
берілген қосымша мәліметтегі мағлұматтарды пайдалана
отырып, ғарышкерлер жайлы кластер
құру тапсырылады.
Ұлттық ғарыш агенттігінің Үдемелі
индустриялық-инновациялық мемлекеттік бағдарлама бөліміне
енгізілген 4 жобаның бірі болып табылады. Қазақғарыштың басқа да
жобаларымен қатар оны да іске асыру республика экономикасына
индустриялық-инновациялық секторды дамыту міндеттерін шешу
орайында қосымша серпін берері сөзсіз. Ғарыштық мониторингтің
отандық жүйесін кеңінен енгізу қазақстандық экономиканың
бірқатар салалары үшін тұтасынан барынша тиімді жемістер беруге
қабілетті. Бүгінгі таңның өзінде шетелдік жерсеріктер
мәліметтерін пайдалану және оларды дұрыс оқи білу біздің елімізге
мұндай мүмкіндігі жоқ мемлекеттер алдында сөзсіз артықшылықтар
беруде. Әлемде 93 елдің өздерінің жерсеріктері бар. Бірақ біздің
отандық жүйе АҚШ, Еуроодақ, Бразилия, Австралия, Аргентина,
Ресей, Қытай және Үндістан сияқты танымал көшбасшылармен қатар
ауылшаруашылық өндірісіне ғарыш мониторингін жүргізетін
ұлттық жүйелердің әлем бойынша үздік тоғыздығына кіреді.
Орбитаға ЖҚЗ қазақстандық жерсеріктерін шығаруға орай ғалымдар
суреттерден жарты метрден сәл артығырақ көлемдегі нысандарды
ажырата алады деген болжам айтылуда. Әзірге бір километрден бес
метрге дейінгі суреттермен жұмыстар жүргізілуде. Әйткенмен,
бүгінде ЖҚЗ мәліметтерін өңдеудің қазақстандық мамандар
әзірлеген әдістемелері мен технологияларының көмегімен
көптеген кілтипанды мәселелер жиынтығын шешуге
болады. Оқушыларға сюжетті сурет беріледі. Оқушылар суреттегі кейіпкерлердің іс-әрекеттерін сипаттап, әңгімелеп айту керек. Тапсырма: суреттегі іс әрекеттерді сипаттап айту. Жазылым. Сюжетті суретпен жұмыс. А) Оқушы бір суретті таңдайды. В) Сюжетті сурет бойынша тірек сөздерді қолданып, әңгіме құрап жазады. Дөңгелектер ішінде орналасқан буындардан және әріптерден сөз құрастыр. Бір минуттық әңгіме. «Мен жазда қалай демалдым?» Өз кестесіндегі мағлұматпен баршаны таныстырып, ең қызықты деген оқиғаларын қысқаша әңгімелеп беру; |
Кестелер Тірек сөздер Үлестірмелі материал Сюжетті суреттер |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия + Мен ................ үйрендім. -Маған .............. қиын. Бағалау Өзіңді басбармақ арқылы бағала |
Басбармақ сигналды карточкалар |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғарышқа алғаш ұшқандар 8-сынып
Ғарышқа алғаш ұшқандар 8-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Аңқаты ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні : Нахуанова А.Ж Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Мерзімі: 04.12 |
||||
|
Сынып: 8 |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Алғаш ғарышқа ұшқандар. |
|||
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқубағдараламасынансілтеме) |
8.1.6.1.Коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Ғылыми және халықаралық терминдер туралы түсінік алады. Өз ойын еркін жеткізіп түсіндіре алады,диалогқа түседі, сыни көзқарас қалыптастырады,пікірлерін дәлелдей алады |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қараапайым сөйлеу үлгілерін құрайды, сұрақтарға жауап береді, тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді толық меңгереді. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): тақырып аясында өз ойларын ортаға салады Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырқып аясында шағын мәтін құрай алады |
|||
|
Сөздік қор |
Мамандық, Ғарышкер. Ғарышкерлер, Жасанды серіктер.Ғарыш айлағы-Байқоңыр. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану пәнімен байланыс |
|||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сабақта өздері неше тіл білетіні туралы, тілді үйрену не үшін керек екендігі туралы айтты. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Қызығушылықты ұйымдастыру 5 минут |
Психологиялық дайындық -Кел, жаныма тұр, сыныптас, Өз алақаныңды маған аш. Міне менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. Өткен сабақта біз не туралы айттық? -Не естеріңде қалды?
Ортада қаламсап
стратегиясы.
Үй тапсырмасының қорытынды тасырмаларын орындату арқылы, бүгінгі сабақтың тақырыбын аштырту. 1.Балалар біз күн жүйесінде орналсқан ғарыш денелеріне жақын бара аламызба ? 2. Ғарыш денелерін тіккелей көріп, бақылап зерттеймізба? 3. Ғарыш денелерін кімдер зерттеген ? Оқушылардың берген жауаптары арқылы бүгінгі
өтетін сабақтың тақырыбының қандай екенін сұрау: |
Сұрақ жауап |
||
|
Сабақ басы 30 мин |
1. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Айтылым. Оқулықтағы 1, 3-тапсырманы орындатады. Ә) Оқылым. Жазылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады. Сөздіктермен жұмыс
Тіл-өнер
1.Ауа – воздух — air Жұлдызшалар
жарқырайды» кезеңімізге өтеміз ол үшін
біз білімдерімізді ары қарай тереңдетуіміз керек. Біз
онда тағыда ғарыш жайлы
бейнефильм тамашалаймыз: «2» .
. «Порттреттер
сөйлейді» слайд оқулықты және мұғалім жағынан
берілген қосымша мәліметтегі мағлұматтарды пайдалана
отырып, ғарышкерлер жайлы кластер
құру тапсырылады.
Ұлттық ғарыш агенттігінің Үдемелі
индустриялық-инновациялық мемлекеттік бағдарлама бөліміне
енгізілген 4 жобаның бірі болып табылады. Қазақғарыштың басқа да
жобаларымен қатар оны да іске асыру республика экономикасына
индустриялық-инновациялық секторды дамыту міндеттерін шешу
орайында қосымша серпін берері сөзсіз. Ғарыштық мониторингтің
отандық жүйесін кеңінен енгізу қазақстандық экономиканың
бірқатар салалары үшін тұтасынан барынша тиімді жемістер беруге
қабілетті. Бүгінгі таңның өзінде шетелдік жерсеріктер
мәліметтерін пайдалану және оларды дұрыс оқи білу біздің елімізге
мұндай мүмкіндігі жоқ мемлекеттер алдында сөзсіз артықшылықтар
беруде. Әлемде 93 елдің өздерінің жерсеріктері бар. Бірақ біздің
отандық жүйе АҚШ, Еуроодақ, Бразилия, Австралия, Аргентина,
Ресей, Қытай және Үндістан сияқты танымал көшбасшылармен қатар
ауылшаруашылық өндірісіне ғарыш мониторингін жүргізетін
ұлттық жүйелердің әлем бойынша үздік тоғыздығына кіреді.
Орбитаға ЖҚЗ қазақстандық жерсеріктерін шығаруға орай ғалымдар
суреттерден жарты метрден сәл артығырақ көлемдегі нысандарды
ажырата алады деген болжам айтылуда. Әзірге бір километрден бес
метрге дейінгі суреттермен жұмыстар жүргізілуде. Әйткенмен,
бүгінде ЖҚЗ мәліметтерін өңдеудің қазақстандық мамандар
әзірлеген әдістемелері мен технологияларының көмегімен
көптеген кілтипанды мәселелер жиынтығын шешуге
болады. Оқушыларға сюжетті сурет беріледі. Оқушылар суреттегі кейіпкерлердің іс-әрекеттерін сипаттап, әңгімелеп айту керек. Тапсырма: суреттегі іс әрекеттерді сипаттап айту. Жазылым. Сюжетті суретпен жұмыс. А) Оқушы бір суретті таңдайды. В) Сюжетті сурет бойынша тірек сөздерді қолданып, әңгіме құрап жазады. Дөңгелектер ішінде орналасқан буындардан және әріптерден сөз құрастыр. Бір минуттық әңгіме. «Мен жазда қалай демалдым?» Өз кестесіндегі мағлұматпен баршаны таныстырып, ең қызықты деген оқиғаларын қысқаша әңгімелеп беру; |
Кестелер Тірек сөздер Үлестірмелі материал Сюжетті суреттер |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия + Мен ................ үйрендім. -Маған .............. қиын. Бағалау Өзіңді басбармақ арқылы бағала |
Басбармақ сигналды карточкалар |
||
шағым қалдыра аласыз













