|
§Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Қараөткел №2 мектебі Қысым Күні: Мұғалімнің аты - жөні:Муханова Каршыга Утегеновна Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.1. Заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Заттарды құрайтын бөлшектер атауын және заттың үш күйін, қасиеттерін білу Басым бөлігі: Заттардың молекула-кинетикалық теориясын тұжырымдай отырып заттың үш күйінің құрылымын сипаттау Кейбір оқушылар: Күнделікті өмірде газдардың, сұйықтар мен қатты денелер құрылымына мысал келтіріп түсіндіре алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Заттың құрылысын және заттың үш күйін, қасиеттерін анықтайды Заттардың молекула-кинетикалық теориясын тұжырымдай отырып заттың үш күйінің құрылымына сипаттама береді Күнделікті өмірде газдардың, сұйықтар мен қатты денелер құрылымына мысал келтіріп түсіндіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
«Үш тұғырлы тіл»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. (оқушылар арасындағы татулық, білім алуға еңбектенуге үйрету) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану 5 сынып .Заттың агрегаттық күйлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттың құрылысы. Молекулалар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (8 мин) Сабақтың ортасы(20мин) |
Ұйымдастыру: /2минут/ а)Сәлемдесу. б)Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Тренинг «Шаттық шеңбер» Бүгінгі сабаққа жағымды тілектер айтады. «Физикалық диктант» /жеке жұмыс / денелердің өзара әрекеттесуі тарауын қайталау /5минут/ 1.........- денелердің бір-біріне әрекет етуі. (Өзара әркеттесу) 2........-дененің пішінің немесе өлшемдерінің өзгеруі.(Деформация) 3.........- денелердің инетртілігінің өлшемі. (Масса ) 4........- денелердің Жерге тартылу күші. (Ауырлық күші) 5........- дененің тірекке немесе аспанға түсіретін күші. (Дененің салмағы) 6........- бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш. (Үйкеліс күші) 7........- заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама. (Зат тығыздығы) 8........- денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын физикалық шама. (Күш) 9........- дененің созылу кезіндегі серпімділік күшінің модулі дене ұзындығының өзгеруіне тура пропорционал. (Гук заңы) 10........- кез-келген дене, егер оған басқа денелер әрекет етпесе, өзінің тыныштық күйін сақтайды. (Инерция құбылысы) Кері байланыс: Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Шапалақ әдісімен бағалайды.
«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы тақырыпты ашу. /1минут/
Берілген суреттер арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды Топқа бөлу: «Қатты», «Сұйық», «Газ». /1минут/ Әртүрлі фигуралы қағаз қималарын пайдаланып топқа бөлу. Бейнебаянды көріп отырып, түртіп жазып отырады, кестені толтырады(3мин)
1тапсырма. «Постер» әдістерінде берілген тапсырмаларды таңдап топпен жұмыс жасайды. (15 мин) Оқушылар тақырыпты оқиды (5минут) Қатты тобы: Заттың құрылысын түсіндір.(96-97бет) Сұйық тобы: Заттың үш күйі және диффузия туралы түсіндір (98-99 бет) Газ тобы: Заттың үш күйінің молекулаларының құрылымы туралы түсіндір. (100 бет) Кері байланыс: Өзге топтың жұмысын критерийлер арқылы тексеріп,топтар өзара бағалайды Тапсырма №2. Сәйкестендіру тесті (жұптық жұмыс)(3мин)
Мұғаліммен кері байланыс |
Тақтаға жауаптары Таратпа қағаздар
https://text.ru/rd/aHR0cHM6Ly9tdWx0aXVyb2sucnUvZmlsZXMvay1hdHR5LWRpZW5pZWxpZXJkaWVnaGktay15c3ltLXRhay15cnlieS1ib2l5bnNoYS5odG1s Суреттер
Бейнежазба (классная физика) Оқулықпен
жұмыс
АКТ дұрыс жауаппен тексереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті (2мин) |
Дене қимылдары арқылы бүгінгі сабақтағы терминдерді үш тілде айтады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(7 мин) Сабақтың аяғы (5 мин) |
Тапсырма №3. Саралау кестесі ( топпен жұмыс)
Бекіту. /3минут/ «Ыстық орындық» әдісін пайдаланып, сабақ қортындылау Рефлексия. /2минут/ «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақтар алған білімдерін білу мақсатында. Үй тапсырмасы:/1 минут/ 1.Тақырыпты оқу. 2.Үй жағдайында дифузияға байланысты бір эксперименттіе жұмыс жүргізіп рефлексия жазу. |
Кесте Слайд Құрал,жабдықтар
Стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы
Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы
|
§Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Қараөткел №2 мектебі Қысым Күні: Мұғалімнің аты - жөні:Муханова Каршыга Утегеновна Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.1. Заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Заттарды құрайтын бөлшектер атауын және заттың үш күйін, қасиеттерін білу Басым бөлігі: Заттардың молекула-кинетикалық теориясын тұжырымдай отырып заттың үш күйінің құрылымын сипаттау Кейбір оқушылар: Күнделікті өмірде газдардың, сұйықтар мен қатты денелер құрылымына мысал келтіріп түсіндіре алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Заттың құрылысын және заттың үш күйін, қасиеттерін анықтайды Заттардың молекула-кинетикалық теориясын тұжырымдай отырып заттың үш күйінің құрылымына сипаттама береді Күнделікті өмірде газдардың, сұйықтар мен қатты денелер құрылымына мысал келтіріп түсіндіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
«Үш тұғырлы тіл»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. (оқушылар арасындағы татулық, білім алуға еңбектенуге үйрету) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану 5 сынып .Заттың агрегаттық күйлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттың құрылысы. Молекулалар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (8 мин) Сабақтың ортасы(20мин) |
Ұйымдастыру: /2минут/ а)Сәлемдесу. б)Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Тренинг «Шаттық шеңбер» Бүгінгі сабаққа жағымды тілектер айтады. «Физикалық диктант» /жеке жұмыс / денелердің өзара әрекеттесуі тарауын қайталау /5минут/ 1.........- денелердің бір-біріне әрекет етуі. (Өзара әркеттесу) 2........-дененің пішінің немесе өлшемдерінің өзгеруі.(Деформация) 3.........- денелердің инетртілігінің өлшемі. (Масса ) 4........- денелердің Жерге тартылу күші. (Ауырлық күші) 5........- дененің тірекке немесе аспанға түсіретін күші. (Дененің салмағы) 6........- бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш. (Үйкеліс күші) 7........- заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама. (Зат тығыздығы) 8........- денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын физикалық шама. (Күш) 9........- дененің созылу кезіндегі серпімділік күшінің модулі дене ұзындығының өзгеруіне тура пропорционал. (Гук заңы) 10........- кез-келген дене, егер оған басқа денелер әрекет етпесе, өзінің тыныштық күйін сақтайды. (Инерция құбылысы) Кері байланыс: Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Шапалақ әдісімен бағалайды.
«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы тақырыпты ашу. /1минут/
Берілген суреттер арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды Топқа бөлу: «Қатты», «Сұйық», «Газ». /1минут/ Әртүрлі фигуралы қағаз қималарын пайдаланып топқа бөлу. Бейнебаянды көріп отырып, түртіп жазып отырады, кестені толтырады(3мин)
1тапсырма. «Постер» әдістерінде берілген тапсырмаларды таңдап топпен жұмыс жасайды. (15 мин) Оқушылар тақырыпты оқиды (5минут) Қатты тобы: Заттың құрылысын түсіндір.(96-97бет) Сұйық тобы: Заттың үш күйі және диффузия туралы түсіндір (98-99 бет) Газ тобы: Заттың үш күйінің молекулаларының құрылымы туралы түсіндір. (100 бет) Кері байланыс: Өзге топтың жұмысын критерийлер арқылы тексеріп,топтар өзара бағалайды Тапсырма №2. Сәйкестендіру тесті (жұптық жұмыс)(3мин)
Мұғаліммен кері байланыс |
Тақтаға жауаптары Таратпа қағаздар
https://text.ru/rd/aHR0cHM6Ly9tdWx0aXVyb2sucnUvZmlsZXMvay1hdHR5LWRpZW5pZWxpZXJkaWVnaGktay15c3ltLXRhay15cnlieS1ib2l5bnNoYS5odG1s Суреттер
Бейнежазба (классная физика) Оқулықпен
жұмыс
АКТ дұрыс жауаппен тексереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті (2мин) |
Дене қимылдары арқылы бүгінгі сабақтағы терминдерді үш тілде айтады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(7 мин) Сабақтың аяғы (5 мин) |
Тапсырма №3. Саралау кестесі ( топпен жұмыс)
Бекіту. /3минут/ «Ыстық орындық» әдісін пайдаланып, сабақ қортындылау Рефлексия. /2минут/ «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақтар алған білімдерін білу мақсатында. Үй тапсырмасы:/1 минут/ 1.Тақырыпты оқу. 2.Үй жағдайында дифузияға байланысты бір эксперименттіе жұмыс жүргізіп рефлексия жазу. |
Кесте Слайд Құрал,жабдықтар
Стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















