Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Геоэкологиялық зерттеу негіздері Мектеп Степной орта мектебі |
||||||||
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Далелулы Б |
|||||||
Сынып 10 сынып |
Барлығы - Қатысқандар - Қатыспағандар - |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.3.2.1 геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын және негізгі категорияларын графикалық түрде ұсыну. |
|||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Геоэкология ғылымына байланысты түсінік алады және анықтамалармен танысады. |
|||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Геоэкологиялық зерттеулердің негіздерін өз сөзімен түсіндіреді. |
||||||||
Кейбір оқушылар: Геоэкологиялық зерттеулердің бағыттарын блок-схема түрінде ұсынады. |
||||||||
Бағалау критерийі Жинақтау |
|
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ... істей алады (оқылым); географиялық дерек көздерін оқиды талдайды. (айтылым); географиялық нысандарды ауызша сипаттайды. (тыңдалым), бейне материалдарды және бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. (жазылым) географиялық нысандарды жазбаша сипаттайды. |
|||||||
Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері Табиғатты пайдалану, экология, геоэкология, иерархия, геогэкологиялық болжам, геоэкологиялық жоспарлау. |
||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Табиғатты пайдаланудың басты мақсаттары.......... Геоэколгия ғылымы....... толықты. Геоэколгиялық зерттеу нәтижелері.........болды. |
||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Адамдарды экологиялық мәселер алаңдатады, өйткені ...... табиғатты тиімсіз пайдаланды, ауаны ластайды. |
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Себебі экологиялық мәселе ғаламдық мәселе .... неліктен |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныста Геоэкология ғылымының қалыптасу алғышарттарын атап жазады.
|
|||||||
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология (экожүйенің сақталуы) |
|||||||
Алдыңғы білім |
Алдыңғы сыныптарда өткен географиялық қабық, табиғат кешендері, географиялық қабықтың заңдылықтары туралы білімдері оқушылардың бар. |
|||||||
Сабақтың барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы (10минут)
3 минут
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен психологиялық ахуал мақсатында «Досыма тілек» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, бір-біріне жақсы тілек айтады. Оқушыларды түстер арқылы топқа біріктіру. «Сұрақтарды қағып ал» әдісі бойынша өткенді қайталау. Географиялық қабық дегеніміз не? Табиғат кешендеріне нелер жатады? Табиғатты не үшін қорғаймыз? Географиялық қабықтың заңдылықтарын атап, оларға мысал келтір. Биосфера компоненттерін ата. Дескриптор
ҚБ: «Жарайсың» әдісі
|
Оқулық, интербелсенді тақта, сурет
|
||||||
Сабақтың ортасы 25 минут 3минут 8-минут 6-минут 5-минут 6минут |
О Геологиялық ортаның басқа да табиғи ортамен-атмосфера,гидросфера,биосферамен заңдылықты байланыстарын(тікелей және жанама) зерттейді Геологиялық ортаның басқа да табиғи ортамен-атмосфера,гидросфера,биосферамен заңдылықты байланыстарын(тікелей және жанама) зерттейді «Миға шабуыл» әдісі. (С) Бейнебаянды пайдалана отырып оқушылар жаңа тақырыпты ашады. Дискриптор Білім алушы:
Қ.Б: Әдісі бірін-бірі бағалау «Бас бармақ» әдісі
№ 1 тапсырма Бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. Топтық жұмыс. «Джигсо әдісі» Оқулықтан геоэкология зерттеу пәні мен өзектілігі тақырыбын оқуға тапсырма беріледі. Жаңа терминдерді теріп дәптерге жазады. Әр топ бірлесе отырып термин сөздерге түсінік береді. Геоэкология нені зерттейтінін біледі.
Қ.Б «Бағдаршам» әдісі
№2 тапсырма Топтық жұмыс
«Ассоциация әдісі» пайдаланып геоэкологиялық зерттеулердің негізгі бағыттарын меңгереді, атауларын графикалық сызба түрінде құрастырады.
Геоэкологиялық зерттеулер
Дескриптор
Қ.Б Әдісі өзара бағалау. «Смайлик» әдісі
№ 3 тапсырма: Жұптық жұмыс. «Кувертка» әдісі. Иен Майлс бойынша. А-4 парағын 2-ге бүктеп, бір оқушы сұрақ жазады, 2-ші оқушы жауап жазады. Геоэкологиялық болжамдар неге сүйенеді? Геоэкологиялық болжамдар қандай кезеңдерден тұрады? Геоэкологиялық жоспарлау деп нені айтады? Зерттеудің кезеңдері Қандай?
Дескриптор Білім алушы
Қ.Б:
«Басбармақ»әдісі Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |