Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
География ЖМБ ҚМЖ 4-тоқсан 11-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
IV ТОҚСАН
6-бөлім. ЕЛТАНУ 6.1 Кешенді географиялық аудандастыру |
||||||
Сабақтың тақырыбы |
$111 әлем аймақтарының картасында Қазақстанның орны |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
11.6.1.4-географиялық аймақтар картасында Қазақстан Республикасы орнының өзгеруін зерттеу негізінде болжау. |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Аудандастыру белгілерін түсінеді. Оқушылардың көпшілігі: Аудандастырудың негізгі белгілерін талдау және физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандыстыруды түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Географиялық аудандастырудың маңыздылығы жайлы өз көзқарасын ұсынады. |
|||||
Бағалау критерийі |
-Аудандастыру белгілерін түсінеді; -Аудандастырудың негізгі белгілерін талдау және физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастыруды түсіндіреді; -Географиялық аудандастырудың маңыздылығы жайлы өз көзқарасын ұсынады. |
|||||
Тілдік мақсаттары |
Оқу дағдысы: түртіп алу арқылы оқу. Жазу дағдысы: графикалық түрде «Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуы» тақырыбында сызбанұсқа құрастыру. Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау. Негізгі тірек сөздер тізбегі: аудандастыру, физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастыру |
|||||
Құндылықтарды қалыптастыру |
Экономикалық бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық мәдениет элементтерін қалыптастыру). Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы). |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Тарих |
|||||
Тақырып бойынша алдыңғы білімдері |
Мемлекеттік шегара, қалыптасу жағдайы |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру. «Өрмекші торы» әдісі Оқушылар айнала тұрып, жіп орамын бір-біріне береді, барлық оқушы жіптен ұстауы қажет. Орамды бергенде: «Бүгінгі сабақта саған ... тілеймін», – дейді. Тірек етістіктер көмегімен мақсат қою. Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады және оқушыларға тірек етістіктердің көмегімен сабақтың мақсатыншығаруды ұсынады: оқу, білу, білік, анықтау, жалпылау, бекіту, дәлелдеу, салыстыру, талдау, қорытынды шығару, жүйелеу, т.б. |
Жаңа материалды меңгеру 1-тапсырма (Жеке) «Түртіп алу» арқылы оқу әдісі (Ж) - Оқу материалы бойынша қандай сұрақтар туындады және қандай ақпарат саған белгілі? - Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуының себебі неде? - Қандай дәлелдер келтіре аласың? Дескриптор: 1. Түртіп алу арқылы тақырыпты оқиды. 2. «V» – білемін (тақырыпты оқығанға дейін мен білдім), «+» – жаңа мәлімет білдім! «?» – сұрақтар туындады, осы әдіс туралы көп білгім келеді. 3. Келтірілген айғақтарын дәлелдейді. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
|
Сабақтың ортасы |
Ж. 2-тапсырма Оқып,сұрақтарға жауап бер. Аудандастыру– жер бетін бірыңғай жағдайларына қарай бөлетін географиялық кеңістіктегі жүйелеу. Физикалық географияда мұндай жағдайлар ретінде топырақ, жер бедері, климат, өсімдік жамылғысы, геология қарастырылады. Экономикалық географияда– әкімшілік шегаралар, табиғат ресурстары, халықтың құрамы, салалық мамандандырылуы қарастырылады. Аудандастыру – географияның басты әдістерінің бірі. Себебі ол аумақтарды географиялық тұрғыдан оқып-үйренудің негізі, яғни географиялық жағдайлардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратуға көмектеседі. |
Сұрақтар: 1) Физикалық және экономикалық географиядағы аудандастырудың негізін талдап, аудандастыру деген не екендігін түсіндір. 2) Венн диаграммасының көмегімен аудандастырудың географиядағы маңызды әдіс екендігін дәлелде 3) Кешенді географиялық аудандастырудың маңызы жайлы өз көзқарасыңды ұсын. Дескриптор: - Физикалық және экономикалық географиядағы аудандастырудың негізін талдап, аудандастыру деген не екендігін түсіндіреді. - Венн диаграммасының көмегімен аудандастырудың географиядағы маңызды әдіс екендігін дәлелдейді. - Кешенді географиялық аудандастырудың маңызы жайлы өз көзқарасын ұсынады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
|
|
(Т) 3-тапсырма Оқулық мәтінін оқып шығып, дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуын графикалық сызба түрінде көрсет. Тарихи-мәдени аудандастырудың төрт тобының біреуіне сипаттама бер. Біртұтас Еуропа шегіндегі интеграциялық байланыстардың даму болашағына баға бер. Оның дамуына не кедергі келтіруі мүмкін? |
Дескриптор: - Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуын графикалық сызба түрінде көрсетеді. - Тарихи-мәдени аудандастырудың төрт тобының біреуіне сипаттама береді; - Біртұтас Еуропа шегіндегі интеграциялық байланыстардың даму болашағына баға береді. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Үш М» әдісі. Оқушыларға сабақта үш сәтті атауға мүмкіндік береді және келесі сабақта жұмысты оңтайландыру әрекетін ұсынады. |
Үй тапсырмасы. § 106 оқу, сараланған 5 сұрақ құрастыру, жауабын дайындау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
6-бөлім. ЕЛТАНУ 6.1 Кешенді географиялық аудандастыру |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
§112 Әлем елдерінің халықаралық салыстырудағы Қазақстанның орны |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
11.6.2.1-көрсеткіштер жиынтығы бойынша анықталатын индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтинг мысалында)) |
||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Үлгілеудің ерекшеліктерін біледі. Оқушылардың көпшілігі: Физикалық-гоеграфиялық аудандастыру мен үлгілеудің қағидаларын талдайды. Кейбір оқушылар: Кешенді географиялық және тарихи-мәдени аудандастырудың өзүлгісін ұсынады. |
||||
Бағалау өлшемдері |
- Үлгілеудің үш ерекшеліктерін біледі. - Физикалық-гоеграфиялық аудандастыру мен үлгілеудің қағидаларын талдайды. - Кешенді географиялық және тарихи-мәдени аудандастырудың өз үлгісін ұсынады. |
||||
Тілдік мақсаттары |
Оқу дағдысы: түртіп алу арқылы оқу Жазу дағдысы: графикалық түрде «Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуы» тақырыбында сызбанұсқа құрастыру Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау Негізгі тірек сөздер тізбегі: кешенді-географиялық аудандастыру |
||||
Құндылықтарды қалыптастыру |
Экономикалық бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық мәдениет элементтерін қалыптастыру) Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы) |
||||
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, математика, информатика |
||||
Тақырып бойынша алдыңғы білімдері |
Географиялық аудандастырудың ерекшеліктері |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру «Өрмекші торы» әдісі Оқушылар айнала тұрып, жіп орамын бір-біріне береді, барлық оқушы жіптен ұстауы қажет. Орамды бергенде: «Бүгінгі сабақта саған .... тілеймін», – деп айтады. Тірек етістіктер көмегімен мақсатты қалыптастыру. Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады және оқушыларға тірек етістіктердің көмегімен мақсатты қалыптастыруды ұсынады: оқу, білу, білік, анықтау, жалпылау, бекіту, дәлелдеу, салыстыру, талдау, қорытынды шығару, жүйелеу т.б. |
Өткенді қайталау. 1-тапсырма Дүниежүзінің бөлінуінің белгілеріне сипаттама бер: физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандар. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа материалды меңгеру (Ж) 2-тапсырма. Оқып, сұрақтарға жауап бер. Геожүйенің физикалық-географиялық ландшафттық-геофизикалық үлгілері. Үлгілеу физикалық географияның және ландшафттанудың маңызды тәсілі ретінде үлгілеудің үш ерекшелігімен байланысты: 1.Үлгі табиғи жүйелердің көлемін масштабтың көмегімен ыңғайлы мөлшерге дейін өзгертеді. 2. Табиғи процестерді танып-білуде қиындықтар туындайды: көптеген процестердің баяу жүруі. (Үлгінің уақыт масштабын өзгерту сипаттамасы қиындықты еңсеруге көмектеседі) 3. Үлгілеу географиялық жүйелердің аса қиын жерлерін, яғни жүйе элементтерінің шектеулі саны мен олардың арасындағы байланыстарды бөлшектеп қарастыру арқылы оңайлатуға мүмкіндік береді. Үлгілер бірнеше топқа жіктеледі: - геожүйені кеңістік тұрғысынан зерттеу үшін қолданылатын үлгілер (континуальды және дискретті); - массалық тасымалдау үлгілері, қарапайым баланстық үлгілердің көмегімен биогенді тасымал, беткі шайылудың үлгісі, топырақтағы тігінен тасымалдану. Геожүйенің деңгейі бойынша үлгілер жергілікті, аймақтық, жаһандық болып жіктеледі. |
Сұрақтар: 1) Үлгілердің ерекшеліктерін ата. 2) Өз ойыңды айт, физикалық-географиялық аудандастыру қандай қағидаларға бөлінеді? Дескриптор: - Үлгілердің ерекшеліктерін атайды. - Физикалық-географиялық аудандастыру қандай қағидаларға бөлінетіндігін сипаттайды. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
|
(Т) 3-тапсырма Оқулық мәтінін оқып шығып, кешенді-географиялық және тарихи-мәдени аудандастыруға өз үлгісіңді ұсын. |
Дескриптор: Кешенді-географиялық және тарихи-мәдени аудандастыруға өз үлгісін ұсынады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Үш М»
әдісі.
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |