Бөлім:
|
1.
Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Жанатова А.И.
|
Күні:05.09.2023ж.
|
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Географиялық зерттеу әдістерінің
түрлері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
8.1.1.3 - далалық, картографиялық,
теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп,
қолданады
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар
үшін
Білім алушылар далалық, картографиялық,
теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп,
қолданады
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты ояту.
7 мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
3.Оқушыларды топтарға
біріктіру.
|
Оқушылар 3 топқа
бірігеді.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне
тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ
барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
|
Оқулық,
жұмыс дәптері
Кітап,
дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар
топтамасы
(Қазіргі жағдайда)
ДК экраны
|
Жаңа
сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі
сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен
бөліседі.
Өзгенің пікірін
толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара
ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың
тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
|
1. Географиялық зерттеу
әдістерінің негізгі түрлерін ата?
2.Ежелгі және кең тараған
әдістің бірі қандай?
3. Карта дегеніміз
не?
.
|
Мақсаты: Жылдам әрі
функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық
дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,
талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны ашу 31
мин.
|
Оқулықтағы жаңа
сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
|
Оқулықты оқып танысып
шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады.
|
Оқушыларды
ынталандыру мақсатында «Отшашу» әдісі арқылы
бағалайды.
|
8-сынып оқулығы
|
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады,
бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
|
1-тапсырма:
Өзің таңдап алған географиялық
нысанды жүйелеу әдісімен қысқаша сипаттап көр.Зерттеу нысаны
ретінде жергілікті жердегі өзен немесе көлді, тауды таңдауыңа
болады
2-Тапсырма: Мәтінде келтірілген мысалдарға
сүйене отырып, өз беттеріңмен кез келген нысандыарға салыстырулар
жүргізіңдер.Салыстыру нәтижесін екі бағанадан тұратын кестеге
жазыңдар.
|
Дескриптор: Жалпы - 5
балл
1.Тапсырма бойынша сипаттама
береді
|
ДК экраны
8-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
|
Жеке жұмыс
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады,
бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді
|
3-Тапсырма: Қосымша ақпарат
көздерін пайдаланып, географиядағы дәстүрлі және жаңа әдістерді
кесте түрінде толтырыңдар.
Географиялық әдістер
|
|
1
|
Дәстүрлі
|
Жаңа
|
2
|
тарихи
|
Компьютерлік модельдеу
|
|
3
|
картографиялық
|
Әуе-ғарыштық
|
|
4
|
|
|
|
Дескриптор: Жалпы - 5 балл
1. Берілген тапсырманы орындайды. Кесте
түрінде жазады
|
ДК экраны
8-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,
рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге
дағдыланады.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына
жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз
ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау»
әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа
көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық
жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
|
|
Үйге
тапсырма
|
Географиялық зерттеу
әдістерінің түрлері. Оқу. Реферат дайындау.
|
|
|
|