Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Географиялық деректерді өңдеу және талдау" 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Ж.Әбдірашев атындағы № 62 мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 10.09.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні:Алимбетова Г.С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқулық |
Алматы «Мектеп» 2018 жыл Авторлары: С.Әбілмәжінова К.Каймулдинова |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Географиялық деректерді өңдеу және талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.1.4 Сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеу және талдаудың әр түрлі тәсілдерін меңгереді; сандық географиялық деректерді графикалық өңдеудің жолдарын біледі Басым көпшілігі: Сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдау жасай алады Кейбірі: Сандық және сапалық географиялық деректерді графикалық өңдеудің жолдарын кішігірім зертеу жұмыстарында қоі графикалық өңдеудің жолдарын кішігірім зертеу жұмыстарында қолданады және талдайды оған баға бере алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқу мақсаттарын біліп, түсінуі; Сандық және сапалық деректерді жіктейді Тиімді кері байланыс орнату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
-ауызша және жазбаша сөйлеу нормаларын сақтай отырып, өз ойларын жинақы және логикалық сабақтастықта жеткізе алады; - сандық және сапалық географиялық деректермен жұмыс жасау барысында қолданылатын терминдердің дұрыс айтылуын және жазылуын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтары, қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық және өмір бойы оқып уйрену |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, химия, экология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер |
Географиялық деректерді өңдеу мен талдаудың маңызын түсінеді; Сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеу мен талдаудың әтірлі тәсілдерін меңгереді; Сандың географиялық деректерді графикалық өңдеудің жолдарын меңгереді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қажетті құралдар мен ресурстар |
Географиялық карта, атлас, кестеле, оқулықтар, ғаламтор сайттары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқушылардың іс әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. |
Мұғаліммен амандасу. Сабақта жоқ оқушыны анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру
13 минут |
Алдыңғы сабақта өткен тапсырмаларды еске түсіру мақсатында келесі сұрақтарға жауап беру: 1.Географияда қолданылатын қандай зерттеу әдістері бар? Қысқаша анықтама бер? 2.Далалық зерттеу әдістерінің маңызы мен ерекшелігі неде? 3.Картогафиялық әдістерге мысал келтіріңдер? 4. Картографиялық әдістер тобына жатады? 5.Теориялық әдіске жататындар? 6.Мерзімдік сипатта болатын әдіс? 7. Нысанды не құбылысты диахронды (әр түрлі уақыт кезеңдерінде) салыстыру. Қандай әдіс түріне жатады? 8. Экспедиция кезінде қолданылатын тәсілдер? 9. Физикалық географияда нені зерттеу мақсатында экспедиция ұйымдастырылуы мүмкін? 10. Стационарлық зерттеудің артықшылықтары? 11. Далалық әдістерді сендер қалай пайдалана аласыңдар? 12. Жүйелеу нені зерттеуге бағытталады? 13. Карта дегеніміз не? Карта қандай әдіс түріне жатады? 14. Өлшеулер жүргізу және салыстырмалы географиялық тәсілдер қандай әдістерге жатады? 15. Картографиялық әдіс жайлы қысқаша мәлімет? Географиялық деректерге талдау жасауда осы әдістерді пайдалануға бола ма? |
Үй тапсырмасын орындау. Сұрақтарға қысқаша жауап береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды игеру кезеңі 20 минут
5 имнут
5 минут
5 минут
5минут |
-Балалар географиялық деректер дегенді қалай түсінесіңдер? Оның қандай түрлері болуы мүмкін? Географиялық деректерді өңдеумен талдаудың мақсаттарын қалай түсінесіңдер? Сандық деректерсіз географияны елестету мүмкінбе? Жауаптарыңды дәлелдеңдер. 1 –тапсырма Оқулықта берілген сызбанұсқаны пайдаланып, географиялық деректерді өңдеумен талдауда осы компоненттерді қолдануға болатыны туралы мысалдар келтіру (жұппен жұмыс) 2-тапсырма Статистикалық деректерді пайдаланып, екі облыстың сандық деректерін төмендегі көрсеткіштер бойынша кесте түрінде сызу
-Қай облыста халық саны көп? Неліктен? -Халық тығыз қоныстанған аймақ? - Қала халқы үлесінің жоғары не төмен болуының себептері? -ауыл халөы баым аймақ себебі? 3-тапсырма Тақырыптық карталардың деректері негізінде салыстырмалы- географиялық әдіс арқылы Байкал және Балқаш көлдерінің салыстырмалы сипатталарын құрастыру.
Екі көлдің ұқсастықтармен айырмашылықтарын анықтап, қорытынды жасау |
Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беріп ойларын дәлелдейді.
Жұппен жұмыс жасау арқылы кестені талқылайды
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, алынған деректер арқылы екі облыстың көрсеткіштерін салыстырып, кесте сызады.
Тақырыптық карталардың деректері негізінде көлдердің салыстырмалы-сипаттамаларын құрастыру.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 1 минут |
«Екі шындық бір жалған» 1.Сапалық деректерді өңдеу нысанның өлшенбейтін қасиеттерін анықта үшін қажет (шындық) 2.Сандық деректерсіз көптеген теориялық мәселелерді түсініп, талдауға болады (жалған) 3. Географиялық деректерді өңдеу мен талдауда ГАЖ кеңінен қолданылады (шындық) |
«Екі шындық бір жалған» жаттығуы арқылы мұғалімнің сөйлемдерінің тақырыпқа қатысты шындық не жалған екенін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты қорытындылау және бекіту кезеңі 2 минут |
1.Сандық деректерді өңдеудің қандай тәсілдерін білесіңдер? 2.Рангтерге жіктеу әдісін пайдаланып, деректерді қалай топтастырамыз? 3.Дерекеді сапалық тұрғыда өңдеу мен талдау не үшін қажет? 4.ГАЖ-дың деректерді өңдеу мен талдаудағы рөлін түсіндіріңдер. 5.ГАЖ қамту аймағы неше топқа бөлінеді? |
Сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 1 минут |
«Сөйлемді аяқтаңдар» Маған өте қызықты болды.... Мен бүгін түсіндім..... Маған бүгін қиын болды..... |
Өз ойларын білдіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы 1 минут |
Тақырыпты оқып, параграф соңындағы сұрақтарға жауап беру. |
Параграф соңындағы сұрақтарға жауап қарастыралы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты қорытындылау: Сабақтың оң жақтары: Сабақтың теріс жақтары: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау: Сабақ пен оқудың мақсаттарын жүзеге асыра алдымба?Оқушылар бүгінгі сабақа нені уйренді, нені меңгерді, олардың бойында қандай құзыреттіліктерді қалыптастыра алдым? Сыныптың атмосферасы қандай болды? Сабаққа дайындап келген тапсырмаларды оқушылар ойдағыдай орындай алдыма? Сабаққа белгіленген уақытты тиімді пайдалана алдымба? Болашақтабұдан да жоғары жетістікке жету үшін мен өз тәжірибемді қалай жетілдіре аламын? |