Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
: географиялық зерттеу әдітерінің негізгі түрлерімен танысу; далалық зерттеу әдістері және оларды қолдануды үйрену картографиялық әдістердің маңызын түсіну; теориялық әдістер туралы білім қалыптастыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім


Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.3 - далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады

Сабақтың мақсаты

Барлығы: географиялық зерттеу әдітерінің негізгі түрлерімен танысу; далалық зерттеу әдістері және оларды қолдануды үйрену; картографиялық әдістердің маңызын түсіну; теориялық әдістер туралы білім қалыптастыру.

Басым көпшілігі: зерттеу әдістерінің негізгі түрлерін біледі, зерттеу әдістерін қолдана алады.

Кейбірі: картограяфиялық және теориялық әдістерді қолданып, зерттеушілік бағыттағы жұмыстарды жасай алады.

Бағалау критерииі

-оқу мақсаттарын біліп, түсінуі;

-тиімді кері байланыс орнату;

-бағалау критерийлерін біліп, түсінуі;

-өз жұмыстарын талдау мүмкіндігі;

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

«Ұйымдастыру сәті.

Психологиялық ахуал туғызу.

Егер сіздің досыңыз болса-көршіңнің басын сипа

Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз- Аяқтарыңды топырлатыңдар

Егер сіз өз еліңді жақсы көрем десеңіздер- қол соғыңыздар

Көңіл күйлері көтеріледі


1.География ғылымының өзге ғылымдардан ерекщеліктері бар ма?

2. География ғылымындағы зерртеу жобаларының бағыттарын атандар.

3. География ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулер қандай әдістер көмегімен жүзеге асырылып жатыр деп ойлайсыңдар?


-Балалар, географияда ғалымдар нені көбірек зерттеді деп ойлайсыңдар?

-Салыстыру және өлшеу әдітері дегенді қалай түсінесіңдер?

-Сыныпта немесе мектепте осы әдістерді қолдана аламызба?


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ














дидактикалық материалдар.




Интерактивті тақ

Ортасы

Жұппен жұмыс (7 мин)

1.Тақырыптық карталарды анықтап, ішіндегі қосымша элементтердің түрлерін анықтап, мысалдар келтіреді

2. Тақырыптық картадағы қосымша элементтерді жіктейді.

Профиль-жер бедерінің профильі, өзеннің профильі, өзеннің ұзына бойының профильі,

Диаграммалар-географияның әртүрлі тақырыбына байланысты диаграммалар да әртүрлі болады. Олар: дөңгелек, нүктелік, график, тік бағаналы, шеңберлі диаграмма, т.б.

Кесте-Кесте мәтінді жүйелі көрсетудің бір әдісі. Кестенің қарапайым, топтық, аралас түрлері бар.

Фотосуреттер-тақырыпты жан-жақты түсінуге мүмкіндік береді. Түрлері: Архитектуралық,

Астрофотография‎лық, Панорамалық, Ағынды фото (Стоковая фотография), Қара және ақ түсті фотолар


Тақырыптық карталармен танысып, жіктеп болған соң, таратпа материалдағы тапсырмаларды орындайды. (15 мин)

А деңгей

  1. Тақырыптық карталар дегеніміз не?

  2. Жалпыгеографиялық карталар мен тақырыптық карталардың айырмашылығы неде?

  3. Тақырыптық карталардың негізі екі түрін ата.

  4. А картасында не бейнеленген, картаны оқыңыз

  5. В картасынан қандай ақпарат алуға болады?

  6. Тақырыптық карталардың тағы қандай түрін атай аласың?

  7. С суретіне мұқият қара. Жалпы географиялық картада не бейнеленгенін сипатта.

В деңгей

  1. D, E, F, G, суреттерін қолдана отырып, тақырыптық карталарда қолданылатын әдістерге сипаттама бер.

  2. Тақырыптық карталардың қосымша элементтеріне нелер жатады?

  3. Н картасына назар аудар. Қосымша элемент ретінде Қазақстанның жер бедеріне байланысты қандай суретін қоятын едің?

  4. Н картасындағы кестені тік бағаналы диаграмма түрінде және Диаграмманы кесте түрінде көрсет. (осы тапсырманы орындау кезінде информатика пәні мұғалімі диаграммалардың түрлері және жасау жолдарын көрсетеді)

  5. Н картасын шартты белгілерді және қосымша элементтерді қолдана отырып, толық сипаттап айтып бер


1-тапсырма.

Кітапта берілген ақпараттармен танысып, талдау, топтар бір-бірлеріне сұрақ қою арқылы не түсінгендерін білу.

2-тапсырма.

Физикалық- географиялық карта және атлатарды пайдаланып, картометриялық және визуалды әдіс арқылы бір көл туралы қысқаша ақпарат алу (мысалы Балқаш)

-гео орны

-қалай қалыптасты

-ең терең жері

-тұздылығы

-ағынды, ағынсыз

-экол проблемалары

Карторафиялық әдістердің басқа әдістерден ерекшелігі және маңызы туралы қысқаша айту

3-топқа тапсырма.

Физикалық картаны және атластарды пайдаланып салыстырмалы географиялық әдістің көмегімен екі өзенді төмендегі белгілері бойынша салыстырып кестені толтыру.

Өзен

Ұзындығы

Бастауы

Сағасы

Қоректенуі

Құятын алабы

Ертіс






Сырдария







Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді





Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі













Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау


















ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»




Бағалау парақшасын толтырады.



ҚБ Бағдаршам


http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj

аудиокітап

Алты томдық «









Сабақтыңсоңы


Сабақты бекіту:

1.Географиялық білім көздеріне нелер жатады?

2.Жергілікті жерді танып білу үшін қандай құралдарды қолданамыз?

3.Жергілікті жердің табиғатын білу қаншалықты маңызды деп ойлайсың?

Қаншалықты түсінгенін, түсінбеген жерін, жіберген қателіктерін күнделікке толтыру. (5мин)

Не үйрендім?

Не қиын болды?

Түсінбеген жерім




Бақылаушының бағалау парағы

Рефлексия

Оқушы мен мұғалім кері байланысы.

Өз-өзін бағалау ауызша жүзеге асады.

Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:

  • Алдымен біз былай деп ойладық.....

  • Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық.............

  • Проблеманы шешу үшін......жасадық.

  • Бұдан біз..................көрдік.

  • Демек, бұл мынаны білдіреді.................

Сонымен біз.................деген шешімге келдік

Бағалау

Жетістік критерийлері бойынша

Үй жұмысы

Жаңа сөздерді жаттау.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



  1. .

Мұғалімнің ауызша кері байланысы

Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.12.2020
3136
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі