Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
геометрия 8 Сынып Қмж 1 тоқсан
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Құрметті әріптес!
Жазылған сабақ жоспарларында авторлардың еңбегі орасан зор. Сондықтан да сіздерден сатып алынған ҚМЖ- ны таратпауларыңызды сұраймыз. Егер де тарату фактісі кездескен жағдайда, орталық әкімшілігі тарапынан шара қолданылады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№130 бұйрық 7-қосымшасына сай ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «Ұстаз тілегі» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ-ны дидактикалық материалымен бірге жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
Сабақ №1 |
Мектеп: |
|
||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау |
|
||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу 7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану; |
|
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|
||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту. « Қима қағаздар» Қима қағаз таңдату арқылы топқа бөлу. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу мақсатында қолданамын.
Көпбұрыш сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулалары |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу |
|
Психологиялық ахуал. |
||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
«Конвер-сұрақ» әдісі. Ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Әрбір топта өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындалады. Әрқайсысына екі минут береміз: топ стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі топқа беріледі, осылай тақырыпты ашқанша барлығы жауап береді. Стикерлерді жинап, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.(Жаңа сабақты оқып, танысып, дәлелдейді.) Параллелограмм ережесі: Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш параллелограмм деп аталады. |
«Түртіп ал» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады.
|
|
Үлестірмелі қағаздар |
||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
1-тапсырма (Т) «Сәйкестендір» әдісі арқылы төртбұрыш түрлерін анықтамаларымен сәйкестіндіріп, атауларын жазу керек. Алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, алған білімдерін нығайту.
2-тапсырма (Т) «Сызбамен жұмыс» әдісін ала отырып, кеңістіктегі төртбұрыштың қабырғаларының дәл орталарын қосқанда пайда болған төртбұрыштың параллелограмм екендігін дәлелдеу арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру. B L K C A N M D |
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор:
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау |
ҚБ: Бағдаршам түстері бойынша бағалау |
Топтық тапсырмалар. |
||||||||||||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Оқушыларға «Бес саусақ» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ №2 |
Мектеп: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу 7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту. « Қима қағаздар» Қима қағаз таңдату арқылы топқа бөлу. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу мақсатында қолданамын.
Көпбұрыш сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулалары |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу |
|
Психологиялық ахуал. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Параллелограмм ережесі: Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш параллелограмм деп аталады. Параллелограмның бір төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп, ал биіктігі түсірілген қабырға табаны деп аталады. Параллелограмның мынадай үш қасиеті бар:
|
«Параллелограмм анықтамасы мен параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару» тақырыбында ақпарат |
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. |
«Төртбұрыш ережелерін сәйкестендіру» үлестірмелі материал |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
1-тапсырма (Ж) «Сіз қаншалықты сенесіз?» тәсілі арқылы параллелограмм қасиеттері 1 сөзбен берілген, жанына дұрыс, теріс екендігін «+» таңбасымен анықтау керек. Берілген фигураларға қарап, параллелограмның қасиеттерін айқындай отырып, ойлау-қабілеттерін нығайту.
Сергіту сәті. «Денеміз параллель қозғалады». Денемүшелерін бүгінгі тақырыппен байланыстырып жаттығулар жасату арқылы, ой-өрістерін тереңдету. 2-тапсырма (Т) «Ойланып, суретке жауап береміз!» әдісі арқылы есте сақтау қабілеттерін арттыра отырып, берілген суреттер бойынша, есептердің шешімін табу. А B 1) 2) А 4см B 1100 ? C D C D т/к: AD-? A B 3) 700 т/к: ∟BDC-? C D |
Дескриптор: - кеңістікте кез келген төртбұрыш салады; - төртбұрыш қабырғаларының ортасын табады; - төртбұрыш қабырғаларының орта нүктелерін қосады; - төртбұрыш қасиеттерін тұжырымдайды. Дескриптор:
Дескриптор:
|
|
Топтық тапсырмалар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Оқушыларға «Бес саусақ» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ №3 |
Мектеп: |
||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш |
||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1 көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу; 8.1.1.2 көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару; |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар тақырып жайлы түсінік алады, тақырыптың мазмұнын игеру арқылы топпен талқылау арқылы ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге дағдыланады |
||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту. « Қима қағаздар» Қима қағаз таңдату арқылы топқа бөлу. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу мақсатында қолданамын.
Көпбұрыш сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулалары |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу |
|
Психологиялық ахуал. |
|||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
«Конвер-сұрақ» әдісі. Ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Әрбір топта өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындалады. Әрқайсысына екі минут береміз: топ стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі топқа беріледі, осылай тақырыпты ашқанша барлығы жауап береді. Стикерлерді жинап, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.(Жаңа сабақты оқып, танысып, дәлелдейді.) |
Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек |
|
Үлестірмелі қағаздар |
|||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
1-тапсырма (Т) «Сәйкестендір» әдісі арқылы төртбұрыш түрлерін анықтамаларымен сәйкестіндіріп, атауларын жазу керек. Алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, алған білімдерін нығайту.
2-тапсырма (Т) «Сызбамен жұмыс» әдісін ала отырып, кеңістіктегі төртбұрыштың қабырғаларының дәл орталарын қосқанда пайда болған төртбұрыштың параллелограмм екендігін дәлелдеу арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру. B L K C A N M D |
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор:
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау . Дескриптор: - кеңістікте кез келген төртбұрыш салады; - төртбұрыш қабырғаларының ортасын табады; - төртбұрыш қабырғаларының орта нүктелерін қосады; - төртбұрыш қасиеттерін тұжырымдайды. |
ҚБ: Бағдаршам түстері бойынша бағалау ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Топтық тапсырмалар. |
|||||||||||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||||||||||
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Оқушыларға «Бес саусақ» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ №4 |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1 көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу; 8.1.1.2 көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар тақырып жайлы түсінік алады, тақырыптың мазмұнын игеру арқылы топпен талқылау арқылы ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге дағдыланады |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту. ЖАДА» әдісі. Параллелограмның қасиеттерінің әрқайсысына кері сөйлемді өз беттерінше құрастырып, нәтижесінде параллелограмм белгілері деп аталатын теорема алады. Сұраққа топпен отырып жауап іздейді, талқылайды, жаңа тақырыпты бір-біріне түсіндіреді, дәлелдейді. 1 белгі: (1 топ) Қарама–қарсы қабырғалары тең және қарама –қарсы бұрыштары тең болса, онда ол параллелограмм болады. 2 белгі: (2 топ) Төртбұрыштың диогоналдары қиылысып, қиылысу нүктесінде қақ бөлінсе, онда бұл төртбұрыш параллелограмм. 3 белгі (3 топ) Төртбұрыштың екі қабырғасы тең және параллель болса, онда бұл төртбұрыш параллелограмм болады. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. ЖАДА»әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу |
|
Психологиялық ахуал. |
||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
«Конвер-сұрақ» әдісі. Ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Әрбір топта өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындалады. Әрқайсысына екі минут береміз: топ стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі топқа беріледі, осылай тақырыпты ашқанша барлығы жауап береді. Стикерлерді жинап, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.(Жаңа сабақты оқып, танысып, дәлелдейді.) |
Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек |
|
Үлестірмелі қағаздар |
||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
1-тапсырма (Т) «Егер ... онда ...» белсенді әдісі арқылы төртбұрыш түрлерін анықтамаларымен сәйкестіндіріп, алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, алған білімдерін тереңдету.
2-тапсырма (Т) «Эйлер-Венн» әдісі. Тиісті тақырып астына өзіңіз білетіннің барлығын жазыңыз. Параллелограмм белгілері мен қасиеттерін салыстыра отырып, ойлау қабілеттерін дамыту. |
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор:
Дескриптор:
параллелограммның ортақ сипаттамаларын жазады. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды. ҚБ: Басбармақпен өзара бағалау. |
Топтық тапсырмалар. |
||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
БББ кестесін қолдану. |
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ №5 |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.3 параллелограмм анықтамасын білу. 8.1.1.4 параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану. |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту. « Қима қағаздар» Қима қағаз таңдату арқылы топқа бөлу. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу мақсатында қолданамын.
Көпбұрыш сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулалары |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. «Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу |
|
Психологиялық ахуал. |
||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш параллелограмм деп аталады. Параллелограмның бір төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп, ал биіктігі түсірілген қабырға табаны деп аталады. Параллелограмның мынадай үш қасиеті бар:
|
«Түртіп ал» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады. «Параллелограмм анықтамасы мен параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару» тақырыбында ақпарат |
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. |
Үлестірмелі қағаздар л |
||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
1 тапсырма (Ж) «Дизайн» әдісі арқылы орындалады шебер айшықты гүл құрақ құрамақшы болып 6 параллелограмм тәріздес бейнелер қиып алды, құрау барысында бір нүктеде түйсетін параллелограммның сүйір, толық бұрыштары қандай болуы керек?, 6 параллелограмм тәріздес бейнелердің тең екендігін дәлелдеу. B А x C D y |
Дескриптор:
|
ҚБ: «ТӨДК» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Толықтырады, өзгертеді, дамытады, күрделендіреді. |
Топтық тапсырмалар. |
||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Оқушыларға «Бес саусақ» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ №6 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу |
|||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.6. тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600-қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін табуды қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін тұжырымдайды. Оқушылардың кейбіреуі:Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатынасын есеп шығару барысында меңгереді. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Басы 7 минут |
Ұйымдастыру сәті «Жүректен- жүрекке» әдісімен сынып оқушылары бір-біріне жылы лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл-күй өзгерісін, белсенді ахуалын қалыптастыру. (Ұ) Ширату жаттығуы: «Допты лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырыптағы білімдерін сұрақ қойып, еске түсіру арқылы ақпараттардың қажеттіліктерін анықтау. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім 8 минут |
«Bilimland» ақпараттық ресурс арқылы жаңа тақырыпты ашатын бейнеролик көрсетіледі. (Ұ) «Түртіп алу» әдісін қолданып және бейнероликті көре отырып, ақпаратты меңгереді. Кестені толтырады,мәндерін табады.
|
Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді; . |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
1-тапсырма. (Т) «Сәйкестендіру» әдісі арқылы мәндерін анықтайды,сәйкестендіреді, нақты жауабын табады, өз идеяларымен бөліседі. Қалыптастырылатын дағдылар:
ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әр жұп бір-біріне кері байланыс жасайды.(... жауабын қалай толықтыруға болады?, ...пікіріне қосыласыздар ма?) Тапсырманы орындау арқылы оқушылардың нәтижеге жетуін қолдау (Т) 3-тапсырма «Факт немесе пікір» әдісі.
300
300
|
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындайды Дескриптор:
Дескриптор:
|
ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әр жұп бір-біріне кері байланыс жасайды.(... жауабын қалай толықтыруға болады?, ...пікіріне қосыласыздар ма?) Тапсырманы орындау арқылы оқушылардың нәтижеге жетуін қолдау |
Топтық тапсырмалар. |
||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: № |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Рефлексия «Бір минут» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
«БББ кестесі» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«БББ кестесі» |
Кері байланыс |
Сабақ №7 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу |
|||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.6. тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600-қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін табуды қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін тұжырымдайды. Оқушылардың кейбіреуі:Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатынасын есеп шығару барысында меңгереді. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Басы 7 минут |
Ұйымдастыру сәті Өткен сабақты қайталап, кері байланыс алу, қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін ортаға салу. 1.Тікбұрышты үшбұрыштың косинусы дегеніміз не? 2.Тік бұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 3. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 4. Тік бұрышты үшбұрыштың котангенсі дегеніміз не? 5. Пифагор теоремасын тұжырымдаңыз. 6. Тікбұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты айтамыз? 7. Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін атаңыз. «Ширату» жаттығуы арқылы сабақтың оқу мақсатын ашу. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім 8 минут |
(Ұ) «Түртіп алу» әдісін қолданып және бейнероликті көре отырып, ақпаратты меңгереді. Кестені толтырады,мәндерін табады.
Мақсаты: Жаңа білімді саналы түсінуге, өз ойын басшылыққа алуға, ойын білдіруге үйрету. |
Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді; . |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
1-тапсырма. (Т) «Сәйкестендіру» әдісі арқылы мәндерін анықтайды,сәйкестендіреді, нақты жауабын табады, өз идеяларымен бөліседі. Қалыптастырылатын дағдылар:
ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әр жұп бір-біріне кері байланыс жасайды.(... жауабын қалай толықтыруға болады?, ...пікіріне қосыласыздар ма?) Тапсырманы орындау арқылы оқушылардың нәтижеге жетуін қолдау (Т) 2-тапсырма «Факт немесе пікір» әдісі.
300
300
|
Дескриптор:
Дескриптор:
. |
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды |
Топтық тапсырмалар. |
||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: № |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Рефлексия «Бір минут» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
«БББ кестесі» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«БББ кестесі» |
Кері байланыс |
Сабақ №8 |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.7 Фалес теоремасын біледі және қолданады; 8.3.1.8 пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі және қолданады; 8.3.1.9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөледі, пропорционал кесінділерді салады; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Фалес теоремасын және пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі және қолданады; циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөледі, пропорционал кесінділерді салады; |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 7 минут |
Ұйымдастыру сәті Өткен сабақты қайталап, кері байланыс алу, қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін ортаға салу. 1.Тікбұрышты үшбұрыштың косинусы дегеніміз не? 2.Тік бұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 3. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 4. Тік бұрышты үшбұрыштың котангенсі дегеніміз не? 5. Пифагор теоремасын тұжырымдаңыз. 6. Тікбұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты айтамыз? 7. Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін атаңыз. «Ширату» жаттығуы арқылы сабақтың оқу мақсатын ашу. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|||
Негізгі бөлім 8 минут |
(Ұ) «Түртіп алу» әдісін қолданып және ІІ. Жаңа ұғымды ұғындыру: Циркуль мен сызғыштың көмегімен кесінліні тең екі кесіндіге бөлу есебі бізге 7- сыныптан таныс. Ал берілген кесіндіні екіден басқа да тең бөліктерге қалай бөлуге болады? Бұл сұраққа жауап беру үшін ежелгң грек математигі Фалес Милетскийдің (б.з.д. 625-547) теоремасын қолданамыз. Фалес теоремасы: Егер бұрыштың қабырғаларын қиатын параллель түзулер оның бір қабырғасында тең кесінділер қиса, онда олар екніші қабырғасында да тең кесінділер қияды.
Пропорционал кесінділер туралы теорема Бұрыштың қабырғаларымен қиылысатын параллель түзулер бұрыштың қабырғаларында пропорционал кесінділер қияды.
|
Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді; . |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Жалпы сыныпқа тапсырма: №1 Жароков көшесі мен Манас көшесінінің арасындағы 1 км болатын Тимирязев көшесінің бөлігін Әуезов көшесі тең екі бөлікке бөледі. Егер Жандосов көшесінің Әуезов көшесі мен Манас көшесінің арасындағы бөлігі Тимирязев көшесінің Әуезов көшесі мен Манас көшесі арасындағы бөлігінен екі есе үлкен және Жароков, Әуезов, Манас көшелері өзара параллель болса, Жандосов көшесінің Әуезов көшесінен Жароков көшесіне дейінгі бөлігінің ұзындығын тап. Жауабы: км №2 а және b параллель түзулері АОF бұрышының қабырғаларын қияды (суретті қараңыз). Егер ОС = 4 см, ВС = 6 см,DE = 9 см болса, онда OD кесіндісінің ұзындығын табыңдар. №3 l, nжәнеm параллель түзулері MAN бұрышының қабырғаларын қияды (суреттіқараңыз). Егер АВ = 4 см, CD = 8 см, В1С1 = 5 см, C1D1 = 6 см болса, онда АВ1 және BD кесінділерінің ұзындықтарын табыңдар.
|
Дескриптор:
. Дескрипторлар:
|
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды |
Топтық тапсырмалар. |
||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: № |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||
Кері байланыс |
Рефлексия «Бір минут» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
«БББ кестесі» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«БББ кестесі» |
Кері байланыс |
Сабақ №9 |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.7 Фалес теоремасын біледі және қолданады; 8.3.1.8 пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі және қолданады; 8.3.1.9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөледі, пропорционал кесінділерді салады; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Фалес теоремасын және пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі және қолданады; циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөледі, пропорционал кесінділерді салады; |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 7 минут |
Ұйымдастыру сәті Бүгін, өткендегі өткен Фалес теоремасына және пропорционал кесінділер туралы теоремаға есептер шығарамыз. Ол үшін ең алдымен үйге берілген теоремаларды еске түсіріп алайық. Декек үш топтан үш оқушы бір сәтте үш тақтаға шығып, дәлелдеуі керек.
Жауаптарын слайдтан көрсетіп, бірден есеп шығаруға көшу. Аталған сұрақтардан кейін оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындап, «дамудың жақын аймағын» анықтау. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|||
Негізгі бөлім 8 минут |
Фалес теоремасы: Егер бұрыштың қабырғаларын қиатын параллель түзулер оның бір қабырғасында тең кесінділер қиса, онда олар екніші қабырғасында да тең кесінділер қияды.
Пропорционал кесінділер туралы теорема Бұрыштың қабырғаларымен қиылысатын параллель түзулер бұрыштың қабырғаларында пропорционал кесінділер қияды.
|
Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді; . |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Жеке жұмыс: №1 с және d параллель түзулері ВАС бұрышының қабырғаларын қияды (суретті қараңыз). Егер AD = 4 см, D1E1 = 16 см және DE = ADl болса, онда DE кесіндісінің ұзындығын табыңдар. Оқушыларға кесіндіні n бөлікке бөлу алгоритмі беріледі.
болатындай n рет қайталаңыз.
түзудерді жүргізіңіз. Фалес теоремасы бойынша АС кесіндісін тең n бөлікке бөлдік №2 Әрбір оқушыға кез- келген кесіндіні циркуль көмегімен тең кесінділерге бөлуді ұсынамыз .(біреуін өз қалауы бойынша салады)
|
Дескрипторлар:
|
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды |
Топтық тапсырмалар. |
||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: № |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||
Кері байланыс |
Рефлексия «Бір минут» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
«БББ кестесі» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«БББ кестесі» |
Кері байланыс |
Сабақ №10 |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Трaпеция oның түрлерi мен қaсиеттерi. |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.11 Трaпецияның aнықтaмaсын, түрлерiн және қaсиеттерiн бiлy. |
||||||
Сабақтың мақсаты: |
Бaрлық oқyшылaр:трaпецияның бaрлық түрлерiн aтaй aлaды, aнықтaмaсын бiледi және кескiндей aлaды; Бaсым бөлiгi:сызбaны сaлмaй тұрып, трaпецияның түрлерiн қaбырғaлaрының сaндық мәнi бoйыншa aжырaтa aлaды; Көпшiлiгi:трaпецияның қaсиеттерiн пaйдaлaнып, есептер шығaрaды, шығaрмaшылық тaпсырмaлaр oрындaйды. Прaктикaлық тaпсырмa aрқылы тұжырымдaйды. |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру Үйге тапсырмасын тексеру: № Ширaтy жaттығyлaры:«Oй түрткi» әдiсi aрқылы oқyшылaрдың өз бетiмен тaқырыпты aшyғa мүмкiндiк тyғызaмын. 1.Трaпеция қaндaй фигyрa? 2.Трaпецияның aнықтaмaсы қaлaй тұжырымдaлaды? 3.Трaпецияның қaндaй түрлерiн бiлесiндер? 4.Трaпеция қaндaй қaсиеттерге ие? |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
||||
Негізгі бөлім 10 минут |
(Т) 1-тaпсырмa: «Идеaл» әдiсi aрқылы жaғдaят тyғызa oтырып трaпеция aнықтaмaсын қoрытып шығaрyғa мүмкiндiк беремiн. Oқyшылaрдың iлгерiлеyiн белгiлеп oтырy үшiн oлaрдың жayaптaрын пaйдaлaнaмын. (кеспе фигyрaлaр) «IDEAL» әдiсi aрқылы oқyшылaрғa aқпaрaт берiледi. I-мәтiн мaзмұнындaғы керектi aқпaрaтты aнықтay. D-aлғaн aқпaрaтқa түсiнiк. E-дәлелдеy. A-дәлдеy бaрысындaғы әрекеттер. L-қoрытынды жaсay, aтқaрылғaн жұмысқa рефлексия жaсay. |
. Дескриптoр: - фигyрaлaрдың түрiн aнықтaйды; - трaпецияның қaсиеттерiн қoлдaнaды; - трaпецияның aнықтaмaсын қoрытып шығaрaды. ҚБ:түрлi-түстi смaйликтер |
Бaғaлay критерийi: сызбaны сaлмaй тұрып, трaпецияның түрлерiн қaбырғaлaрының сaндық мәнi бoйыншa aжырaтaды; |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер |
|||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
|
Дескриптoр:
сызбa бoйыншa трaпецияның түрiн aжырaтaды. .Дескриптoр: Бiлiм aлyшы - тiкбұрышты трaпецияның сызбaсын сaлaды; - трaпецияның қaсиеттерiн қoлдaнaды; - белгiсiз үш төбесiн тaбaды. |
ҚБ: oқyшылaрды мaдaқтay (дұрыс, жaрaйсын, өте жaқсы...) |
Үлестірмелі қағаздар |
|||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: «Күнделiктi мaтемaтикa» Қыз бaлaлaрғa –юбкa үлгiсiн мoдельдеy, жaсay Ұл бaлaлaрғa-үй шaтырын жaбyғa aрнaлғaн мaтериaл шығынын есептеy |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||
Кері байланыс |
Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. |
«Жетістік баспалда ғы» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ №11 |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Трaпеция oның түрлерi мен қaсиеттерi. |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.11 Трaпецияның aнықтaмaсын, түрлерiн және қaсиеттерiн бiлy. |
||||||
Сабақтың мақсаты: |
Бaрлық oқyшылaр:трaпецияның бaрлық түрлерiн aтaй aлaды, aнықтaмaсын бiледi және кескiндей aлaды; Бaсым бөлiгi:сызбaны сaлмaй тұрып, трaпецияның түрлерiн қaбырғaлaрының сaндық мәнi бoйыншa aжырaтa aлaды; Көпшiлiгi:трaпецияның қaсиеттерiн пaйдaлaнып, есептер шығaрaды, шығaрмaшылық тaпсырмaлaр oрындaйды. Прaктикaлық тaпсырмa aрқылы тұжырымдaйды. |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру Үйге тапсырмасын тексеру: № Ширaтy жaттығyлaры:«Oй түрткi» әдiсi aрқылы oқyшылaрдың өз бетiмен тaқырыпты aшyғa мүмкiндiк тyғызaмын. 1.Трaпеция қaндaй фигyрa? 2.Трaпецияның aнықтaмaсы қaлaй тұжырымдaлaды? 3.Трaпецияның қaндaй түрлерiн бiлесiндер? 4.Трaпеция қaндaй қaсиеттерге ие? |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
||||
Негізгі бөлім 10 минут |
S1=? S2=? S3=? + + = Sтрaп=?
- өзiн-өзi дaмытy, - өз oйын сынып aлдындa қoрғaй бiлy, - тoп жұмысының нәтижесiн көрy, - белгiлеген мaқсaтқa қoл жеткiзy. |
Дескриптoр: - фигyрaлaрдың түрiн aнықтaйды; - трaпецияның қaсиеттерiн қoлдaнaды; - трaпецияның aнықтaмaсын қoрытып шығaрaды. |
Бaғaлay критерийi: сызбaны сaлмaй тұрып, трaпецияның түрлерiн қaбырғaлaрының сaндық мәнi бoйыншa aжырaтaды; |
ДК экраны |
|||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
|
.Дескриптoр: Бiлiм aлyшы - тiкбұрышты трaпецияның сызбaсын сaлaды; - трaпецияның қaсиеттерiн қoлдaнaды; - белгiсiз үш төбесiн тaбaды. Дескриптoр:
сyретке қaрaп қaсиеттерiн aжырaтaды. |
ҚБ: «-» «+» қызықты жұптaр бiрiн –бiрi тексередi ҚБ: «Бaғдaршaм түстерi » бoйыншa бaғaлay |
Үлестірмелі қағаздар |
|||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: «Күнделiктi мaтемaтикa» Қыз бaлaлaрғa –юбкa үлгiсiн мoдельдеy, жaсay Ұл бaлaлaрғa-үй шaтырын жaбyғa aрнaлғaн мaтериaл шығынын есептеy |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||
Кері байланыс |
Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. |
«Жетістік баспалда ғы» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ №12 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Трaпеция oның түрлерi мен қaсиеттерi. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.11 Трaпецияның aнықтaмaсын, түрлерiн және қaсиеттерiн бiлy. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Бaрлық oқyшылaр:трaпецияның бaрлық түрлерiн aтaй aлaды, aнықтaмaсын бiледi және кескiндей aлaды; Бaсым бөлiгi:сызбaны сaлмaй тұрып, трaпецияның түрлерiн қaбырғaлaрының сaндық мәнi бoйыншa aжырaтa aлaды; Көпшiлiгi:трaпецияның қaсиеттерiн пaйдaлaнып, есептер шығaрaды, шығaрмaшылық тaпсырмaлaр oрындaйды. Прaктикaлық тaпсырмa aрқылы тұжырымдaйды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Сыныпта қолайлы психологиялық климат орнату. Әрбір оқушы келесі оқушыға дауысты дыбыстан басталатын комплимент айтады. Мысалы: Бүгін сен ең «ақылдысың», «алғырсың», «әдемісің»... |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім 10 минут |
Егер сәйкестік бар болған жағдайда,«+» белгісін қойыңыз
Төртбұрыштардың қасиеттерін слайд бойынша қайталаймыз: ромб, квадрат, параллелограмм, тікбұрыш. |
Дескриптoр: - фигyрaлaрдың түрiн aнықтaйды; - трaпецияның қaсиеттерiн қoлдaнaды; - трaпецияның aнықтaмaсын қoрытып шығaрaды. |
Бaғaлay критерийi: сызбaны сaлмaй тұрып, трaпецияның түрлерiн қaбырғaлaрының сaндық мәнi бoйыншa aжырaтaды; |
ДК экраны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
|
.Дескриптoр: Бiлiм aлyшы - тiкбұрышты трaпецияның сызбaсын сaлaды; - трaпецияның қaсиеттерiн қoлдaнaды; - белгiсiз үш төбесiн тaбaды. Дескриптoр:
сyретке қaрaп қaсиеттерiн aжырaтaды. |
ҚБ: «-» «+» қызықты жұптaр бiрiн –бiрi тексередi ҚБ: «Бaғдaршaм түстерi » бoйыншa бaғaлay |
Үлестірмелі қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: «Күнделiктi мaтемaтикa» Қыз бaлaлaрғa –юбкa үлгiсiн мoдельдеy, жaсay Ұл бaлaлaрғa-үй шaтырын жaбyғa aрнaлғaн мaтериaл шығынын есептеy |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. |
«Жетістік баспалда ғы» |
Кері байланыс парағы. |
Сабақ № 13 |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштың орта сызығы |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.12 Үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдейді және қолданады. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 7 минут |
Ұйымдастыру сәті «Бір қадам алға... » әдісі бойынша сұрақтар қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. 1.Үшбұрыш қабырғаларына қара |