Сабақ жоспары
Бекітемін: ____________
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы / Пәні |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
центрі (a,
b),
радиусы r
болатын
шеңбердің теңдеуін |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. Қайталау Шеңбер тақырыбына байланысты сұрақтар Қосымша 1 Сөйлемді аяқтаңыз 1. Шеңбер деп … 2. Шеңбер центрі дегеніміз… 3. Шеңбер радиусы дегеніміз … 4. Хорда дегеніміз … 5. Ең үлкен хорда … 6. Шеңберді … көмегімен саламыз. 5. Диаметр - … |
Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен үй жұмысы тексеріледі. Диаметрге перпендикуляр хорда … Шеңберге жүргізілген жанама … Шеңберлердің өзара орналасуы мен түзу арасында … Егер центрден түзуге дейінгі қашықтық радиустан үлкен болса, онда ... Егер кесінді шеңбердің ішінде жіне сыртында жатқан екі нүктені қосатын болса, онда |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулыққ |
|
Сабақтың басы 10мин |
Центрі A0(х0;у0) болатын координаталық жазықтық сызылады. Оның R радиусы белгіленеді. Шеңбер бойынан A(х;у) алайық. Онда A(х;у) және A0(х0;у0) нүктелерінің арақашықтығын табуды білеміз: AA0=√(х-х0)2+(у-у0)2. Суретте осы аралық радиус ретінде берілген, онда AA0=r. Екі жағын квадраттау арқылы біз мынаған келеміз: AA02=r2. A |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Тапсырма 1. № 1. А(2; 0), В(-2; 6) нүктелері берілген. АВ диаметрі болатын шеңбердің теңдеуін табыңыз. Жауап: x2 + (y-3)2 = 13. № 2. А(2; 2), В(5; 6) нүктелері берілген. АВ диаметрі болатын шеңбердің теңдеуін табыңыз. Жауап: (x-3,5)2 + (y-4)2 = 25.
№ Жауап: (x-1)2 + (y-2)2 = 4. Тапсырма 2. № 1. Координаталар басы центрі болып табылатын шеңбер P(8; 6) нүктесін басып өтеді. Радиусын табыңыз. Шешуі: Радиусты Пифагор теоремасы
бойынша тауып алуға болады. № 2. Диаметрі MN болатын шеңбер теңдеуін жазыңыз, егер: а) М (-3; 5), N(7; -3); б) М(2; -1), N(4; 3) болса. Жауап: а) (x-2)2 + (y-1)2 = 41. б) (х-3)2+(у-1)2=5. Оқулықтан есептер шығарады. №5, №6. № 3. Шеңбер теңдеуі берілген: x2+y2=400. А) Шеңбер бойындағы абсциссасы −20 болатын нүктенің ординатасын табыңыз. Б) Шеңбер бойындағы ординатасы −20 болатын нүктенің абсциссасын табыңыз. №
4. Берілген теңдеу шеңбердің
теңдеуі ме? Егер солай болса, онда оның центрі мен радиусфн
анықтап, суретін салыңыз: |
Білім алушы • Сызбасы бойынша шеңбердің теңдеуін жазады • Шеңбердің теңдеуінен шеңбердің центрі мен радиусын анықтайды • Шеңбердің центрінің координатасы мен радиусы арқылы шеңбердің теңдеуін жазады |
|
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үй тапсырмасы. №7. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң
әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза
алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометрия ҚМЖ
Геометрия ҚМЖ
Сабақ жоспары
Бекітемін: ____________
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы / Пәні |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
центрі (a,
b),
радиусы r
болатын
шеңбердің теңдеуін |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. Қайталау Шеңбер тақырыбына байланысты сұрақтар Қосымша 1 Сөйлемді аяқтаңыз 1. Шеңбер деп … 2. Шеңбер центрі дегеніміз… 3. Шеңбер радиусы дегеніміз … 4. Хорда дегеніміз … 5. Ең үлкен хорда … 6. Шеңберді … көмегімен саламыз. 5. Диаметр - … |
Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен үй жұмысы тексеріледі. Диаметрге перпендикуляр хорда … Шеңберге жүргізілген жанама … Шеңберлердің өзара орналасуы мен түзу арасында … Егер центрден түзуге дейінгі қашықтық радиустан үлкен болса, онда ... Егер кесінді шеңбердің ішінде жіне сыртында жатқан екі нүктені қосатын болса, онда |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулыққ |
|
Сабақтың басы 10мин |
Центрі A0(х0;у0) болатын координаталық жазықтық сызылады. Оның R радиусы белгіленеді. Шеңбер бойынан A(х;у) алайық. Онда A(х;у) және A0(х0;у0) нүктелерінің арақашықтығын табуды білеміз: AA0=√(х-х0)2+(у-у0)2. Суретте осы аралық радиус ретінде берілген, онда AA0=r. Екі жағын квадраттау арқылы біз мынаған келеміз: AA02=r2. A |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Тапсырма 1. № 1. А(2; 0), В(-2; 6) нүктелері берілген. АВ диаметрі болатын шеңбердің теңдеуін табыңыз. Жауап: x2 + (y-3)2 = 13. № 2. А(2; 2), В(5; 6) нүктелері берілген. АВ диаметрі болатын шеңбердің теңдеуін табыңыз. Жауап: (x-3,5)2 + (y-4)2 = 25.
№ Жауап: (x-1)2 + (y-2)2 = 4. Тапсырма 2. № 1. Координаталар басы центрі болып табылатын шеңбер P(8; 6) нүктесін басып өтеді. Радиусын табыңыз. Шешуі: Радиусты Пифагор теоремасы
бойынша тауып алуға болады. № 2. Диаметрі MN болатын шеңбер теңдеуін жазыңыз, егер: а) М (-3; 5), N(7; -3); б) М(2; -1), N(4; 3) болса. Жауап: а) (x-2)2 + (y-1)2 = 41. б) (х-3)2+(у-1)2=5. Оқулықтан есептер шығарады. №5, №6. № 3. Шеңбер теңдеуі берілген: x2+y2=400. А) Шеңбер бойындағы абсциссасы −20 болатын нүктенің ординатасын табыңыз. Б) Шеңбер бойындағы ординатасы −20 болатын нүктенің абсциссасын табыңыз. №
4. Берілген теңдеу шеңбердің
теңдеуі ме? Егер солай болса, онда оның центрі мен радиусфн
анықтап, суретін салыңыз: |
Білім алушы • Сызбасы бойынша шеңбердің теңдеуін жазады • Шеңбердің теңдеуінен шеңбердің центрі мен радиусын анықтайды • Шеңбердің центрінің координатасы мен радиусы арқылы шеңбердің теңдеуін жазады |
|
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үй тапсырмасы. №7. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң
әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза
алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз
A














