Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
9.2 А
Тізбектер
|
Мектеп: Қарақұдық
НОМ
|
Күні:
04.12.20ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Тлеулина Б.Ш
|
Сынып:
9
|
Қатысқандар
саны:4
|
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақ
тақырыбы
|
Геометриялық
прогрессия анықтамасы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.2.3.6
геометриялық прогрессиялардың
n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу
формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және
қолдану;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы:
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән
лексика мен
терминология:
Тізбек, сандық
тізбек, аралық, мүше/элемент, алдыңғы мүшесі/элементі, келесі
мүшесі/элементі.
Заңдылық, заңдылықты
жалғастыру.
Өседі,
кемиді.
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен
тіркестер:
- Заңдылықты
жалғастыр;
- Тізбек кемиді
...;
- Тізбек өседі
...;
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқи алу дағдысы, өздігімен
ақпарат іздестіру, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу,
мәселелерді қоя және оларды шеше білу, өз уақытын тиімді
ұйымдастыра білу, өз жұмысының сапасына жауап
беру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Пәнаралық байланыс қолданбалы
есептерді шығаруда көрінеді.
|
Бастапқы
білім
|
Тізбек, сандық тізбектердің
берілу тәсілдері, тізбекті аналитикалық әдіспен ұсыну, аналитикалық
тәсілмен берілген тізбектің кез келген мүшесін анықтау,
арифметикалық прогрессия.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ
басы
0-3
мин
|
1. Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқуға ынталандыру.
Әңгімелесу.
Оқушыларға келесі сұрақтарға
жауап беру ұсынылады:
-
Арифметикалық прогрессия
дегеніміз не?
-
Арифметикалық прогрессия
қандай амалдарға
негізделген?
-
Арифметикалық прогрессия
қандай рекуррентті қатынаспен
беріледі?
Миға
шабуыл.
-
Ал егер әр элемент бір ғана
санға өсіп немесе кемімей, бірнеше есе өсіп немесе кемісе не
болады?
-
Сондай тізбекті құрастыру үшін
қандай элементтерін білу
керек?
-
Бірінші элементі 5-ке тең және
әр элементі 3 есе өсіп отыратын тізбекті
құрастырыңыз. (5, 15, 45, 135,
…)
Оқушыларға келесі элементтер
тізбектерін салыстыруды
ұсыныңыз:


Бұл арқылы оқушыларды сандық
тізбектердің бір түрі – геометриялық прогрессияға алып
келеміз.
|
|
Ортасы
4–14
мин
15
– 18
мин
19
– 31
мин
32 – 38 мин
|
І. Жаңа материалды
оқып-үйрену. Жалпы сыныппен
жұмыс.
Мұғалім мағыналарын түсіндіре
отырып жаңа терминдерді енгізеді, мысалдар
келтіреді.
1.
Геометриялық
прогрессия дегеніміз – екінші мүшесінен
бастап есептегенде кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін, нөлден өзге
қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар
тізбегі.
– геометриялық прогрессия, ;
, мұндағы
– нөлден өзге қандай да бір
сан;
– геометриялық
прогрессия
еселігі, яғни
геометриялық прогрессияның келесі мүшесінің
алдыңғы мүшесіне қатынасы.
2. Геометриялық прогрессия мысалдары
қарастырылады.
- геометрическая
прогрессия:
1. : 1; 0,1; 0,01; …
.
2. : -5, -10, -20, …
.
3. : 2, -6, 18, -54, …
.
3. Геометриялық прогрессияның сипаттамалық қасиетін
қорытып шығару. ( ).
II. Ауызша
жұмыс. Жұптардағы
жұмыс.
Оқушыларды жұптарға
біріктіріңіз. 1-қосымшаның тапсырмаларын талқылауды
ұсыныңыз.
Уақыт белгілеңіз.
Нәтижелерін бірігіп
тексеріңіздер.
III. Жаттығу
тапсырмалары. Өздік
жұмыс.
-
Оқушыларға
2-қосымшаның тапсырмаларын өз беттерімен шешуді тапсырыңыз, қиындық
деңгейін олардың өздері таңдаулары керек (А – жеңіл, Б – орташа).
Оқушылар тапсырма орындап жатқан кезде мұғалім жеке оқушылармен
жұмыс жасайды.
-
Сипаттамалық
қасиетті қолдануға есептер шығару. Көпшілігіне қиындық туғызған
тапсырмалар тақтада шығарылады.
IV. Қолданбалы
есептер.
|
1-қосымша
2-қосымша
3-қосымша
4-қосымша
|
Сабақтың
соңы
39 - 40
мин
|
Рефлексия.
Сабақты қорытындылау
кезінде оқушыларға келесі ұрақтарға жауап беруді
ұсыныңыз:
- не
білдім, не
үйрендім?
- не түсініксіз болып
қалды?
- немен жұмыс жасау
керек?
Мұғалім жауаптарын
толықтырады.
Мұғалім үй
тапсырмасын орындау бойынша нұсқаулар
береді.
|
5-қосымша
|
Саралау –оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Мұғалім
оқушыларға есеп шығару барысында жеке көмек көрсетеді. Тапсырмалар
қиындық деңгейінің өсу ретімен
таңдалған.
|
1. Жалпы сыныппен
әңгімелесу кезінде мұғалім оқушылардың жаңа терминдер мен ұғымдарды
түсінуін, жаңа материалды саналы түрде ұғынуын
бақылайды;
2. Жұптарда өзара бағалау
жүзеге асады;
3. Сабақ соңында оқушылар
сабақ мақсаттарына жету бойынша рефлексия
жасайды.
|
Үзіліс уақытында
оқу кабинетін желдетіп алу керек. Парталар мен орындықтардың дұрыс
орналасуына назар аудару
керек.
|