№82 орта мектеп КММ
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық прогрессияға есептер шығару
|
Бөлімі: |
Тізбектер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерекешова Жазира |
|
Күні: |
24.11.2023 ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геометриялық прогрессияның ұғымы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолданумен танысады |
|
Құндылықтар: |
Талап: білуге, жаңаны тануға құштар болу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. . Сабақтың ортасы 8 мин 15 мин 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы " Топқа бөлу: қима қағаздар арқылы І топ арифметикалық прогрессия ІІ топ геометриялық прогрессия ІІІ топ тізбектер Үй жұмысын тексеру. Бинго әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз.
ҰЖ. Ситуациялық тапсырма: (PISA тапсырмасы) Бірде таныс емес саудагер келіп: «Мен саған 30 күн аралығында күн сайын 100 000 тг әкеліп беремін. Сен маған 1 ші күні берген 100 000 тг-ге 1 тиын, 2- ші күні берген 100 000 тг ге 2 тг осылайша әр күні алдыңғы күнгі берген ақшаңнан екі есе ақша бересің. Осындай келісім саған тиімді болса онда ертеңнен бастаймыз» дейді. Шешуі: Әрине саудагер мұндай мүмкігдікті жібергісі келмиді. 30 күннің ішінде таныс емес адамнан 3 млн тг алатынын есептеп нотариус арқылы келісімді заңдастырады. Оқушыларға осындай проблемалық ситуация тудырылады. Осы келісімде саудагер ұта ма әлде таныс емес адам ұтама? Жаңа сабаққа шолу. ТЖ: 1 топ:
Геометриялық прогрессияның мүшелері
оң сандар болып табылады. Үшінші мүшесі 2-ге, ал бесінші
мүшесі Шешуі:
Жауабы: 6 2топ: х айнымалысының қандай мәнінде 10 х+7, 4х+6, 2х+3 сандары геометриялық прогрессияны құрайды?
Шешуі: Геометриялық
прогрессияның сипаттамалық қасиеті бойынша: Бұл теңдеуді шешейік:
Жауабы: 2,5 3 топ:
Егер
геометриялық прогрессияның Шешуі:
Жауабы: 8 ҚБ.(ЖЖ) тест тапсырмасы:
A) 9 B) 18 C) 8 D) 19 E) 20
A)
A) – 4372 B) – 4378 C) – 427 D) – 4376 E) - 4278
A) -61 B) -63 C) -126 D) 63 E) 126
A) 4 B) 6 C) 2 D) 8 E) 5
A) 0 B) -1 C) 2 D) 1 E) -2
7..Егер в1 = 4,
q =
A) 8 B) 8. {bn}- геометриялық прогрессия, егер b1=-9; g=2 Табыңдар S6 А) 155; B) 311; C) 529; D) -567; E) 534 9. Геометриялық прогрессияда: 10, 20, 40… болса, осы прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысы A) 10230 B) 10232 C) 10231 D) 10235 E) 10233 10. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 24-ке тең , екінші мүшесі 36-ға тең Прогрессияның еселігін табыңдар A)
|
«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді.
. Есептің шешімін іздейді. Тапсырманы топта талқылап, 1 оқушы тақтада талдайды. Қалған топтар тексереді. |
Дескриптор: -Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды. Дискрептор: -геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданады геометриялық прогрессияның еселігін анықтайды; есептің сұрағына жауап береді -геометриялық прогрессияның сипаттамалық қасиетін қолданып, теңдеу құрады; - теңдеуді шешеді және х айнымалысының табылған мәндерін қолданып, есеп шартындағы өрнектердің мәндерін табады; - есептің сұрағына жауап береді -геометриялық прогрессияның n мүшесінің қосындысының формуласын қолданады;
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№82 орта мектеп
КММ Сабақтың тақырыбы:
Геометриялық прогрессияға есептер
шығару Бөлімі: Тізбектер Педагогтің
аты-жөні: Ерекешова
Жазира Күні: 24.11.2023
ж Сыныбы:
9 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Геометриялық прогрессияның
ұғымы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты: 9.2.3.6 геометриялық
прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын
есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және
қолдану
Сабақтың
мақсаты: геометриялық прогрессиялардың
n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу
формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолданумен
танысады Құндылықтар: Талап: білуге, жаңаны тануға
құштар болу
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
5
мин.
.
Сабақтың
ортасы
8
мин
15
мин 10
мин
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен амандасу,
түгендеу, сабаққа дайындығын
бақылау.
Ынтымақтастықты қалыптастыру,
оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан
жылуы "
Топқа бөлу: қима қағаздар
арқылы
І топ арифметикалық
прогрессия
ІІ топ геометриялық
прогрессия
ІІІ топ
тізбектер
Үй жұмысын тексеру. Бинго әдісі арқылы
сұрақтарға жауап
беру
Өткен сабақтар бойынша
сұрақ-жауап
жүргіземіз.
Геометриялық прогрессия деген
не?
Оның қандай түрлері
бар?
Оны қандай есептеулерде
қолданамыз?
ҰЖ. Ситуациялық
тапсырма:
(PISA
тапсырмасы)
Бірде таныс емес саудагер
келіп:
«Мен саған 30 күн аралығында
күн сайын 100 000 тг әкеліп беремін. Сен маған 1 ші күні
берген 100 000 тг-ге 1 тиын, 2- ші күні берген 100 000 тг
ге 2 тг осылайша әр күні алдыңғы күнгі берген ақшаңнан екі есе ақша
бересің. Осындай келісім саған тиімді болса онда ертеңнен
бастаймыз» дейді.
Шешуі: Әрине саудагер мұндай
мүмкігдікті жібергісі келмиді. 30 күннің ішінде таныс емес адамнан
3 млн тг алатынын есептеп нотариус арқылы келісімді заңдастырады.
Оқушыларға осындай проблемалық ситуация тудырылады. Осы келісімде
саудагер ұта ма әлде таныс емес адам
ұтама?
Жаңа сабаққа
шолу.
ТЖ: 1
топ:
Геометриялық прогрессияның мүшелері
оң сандар болып табылады. Үшінші мүшесі 2-ге, ал бесінші
мүшесі
Шешуі:
Жауабы: 6
2топ:
х айнымалысының қандай
мәнінде 10 х+7, 4х+6, 2х+3 сандары геометриялық
прогрессияны құрайды?
Шешуі: Геометриялық
прогрессияның сипаттамалық қасиеті бойынша:
Бұл
теңдеуді шешейік:
Жауабы: 2,5
3
топ:
Егер
геометриялық прогрессияның
Шешуі:
Жауабы: 8
ҚБ.(ЖЖ) тест
тапсырмасы:
Геометриялық прогрессияда: b1=1, q=2 болса,
b4-ті
табыңыз:
A)
9 B)
18 C)
8 D)
19 E)
20 Геометриялық
прогрессияның бірінші мүшесі 33, екінші мүшесі 44тең Прогрессияның
еселігін табыңдар
A)
Геометриялық
прогрессияда: в1 = -4, q
=
3 болса, оның
алғашқы жеті мүшесінің қосындысын табыңыз:
A) –
4372 B) –
4378 C) –
427 D) – 4376
E) -
4278
Геометриялық прогрессияда: 3; -6; … болса, оның алғашқы
алты мүшесінің қосындысын табыңыз:
A)
-61 B)
-63 C)
-126 D)
63 E)
126
2, 6, 18… геометриялық прогрессия берілген. 162 саны
тізбектің нешінші мүшесі
A) 4 B) 6 C) 2 D) 8 E) 5
Егер в2 = 3,
в5 = 81 болса,
геометриялық прогрессияның бірінші мүшесін
табыңыз:
A) 0 B) -1 C) 2 D) 1 E) -2
7..Егер в1 = 4,
q =
A) 8 B) 8.
{bn}- геометриялық
прогрессия, егер b1=-9; g=2 Табыңдар
S6 А)
155; B) 311; C) 529; D)
-567; E) 534
9.
Геометриялық
прогрессияда: 10, 20, 40… болса, осы прогрессияның алғашқы он
мүшесінің қосындысы
A) 10230 B) 10232 C) 10231 D) 10235 E)
10233 10.
Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 24-ке тең ,
екінші мүшесі 36-ға тең Прогрессияның еселігін
табыңдар A)
«Жақсы тілек- жан жылуы»
оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты
бастайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар
келтіреді.
.
Есептің шешімін
іздейді. Тапсырманы топта талқылап, 1
оқушы тақтада талдайды. Қалған топтар
тексереді.
Дескриптор:
-Өткен сабақтағы ережелерді
қайталайды.
Дискрептор:
-геометриялық
прогрессияның n-ші мүшесінің
формуласын қолданады
геометриялық прогрессияның еселігін
анықтайды;
есептің сұрағына жауап
береді
-геометриялық
прогрессияның сипаттамалық қасиетін
қолданып, теңдеу құрады;
- теңдеуді шешеді
және х айнымалысының табылған мәндерін
қолданып, есеп шартындағы өрнектердің мәндерін
табады;
- есептің
сұрағына жауап береді
-геометриялық
прогрессияның n мүшесінің қосындысының
формуласын қолданады;
|


B)
C)
D) -3 E)
















