Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Гидравликалық машиналар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҰМЖ тарауы: Қысым Мектеп: «Боранқұл орта мектебі» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жаманқұлова А.Т: Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Гидравликалық машиналар |
|||||||||||||||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.3.1.7 – гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау; 7.3.1.8 – гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін формула жүзінде жазып, формуласын практикада қолдана біледі. Көптеген оқушылар істей алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1. Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін формула жүзінде жазып, формуласын практикада қолдана біледі. 2. Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. 3.Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады |
|||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушы гидравликалық машиналар ауызша анықтама береді, формуласын сипаттайды, тәжірибе түрінде дәлелдейді. Тақырыптағы терминдер:
|
|||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық асу. |
|||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Қатынас ыдыстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2мин
|
І.Ұйымдастыру (2 минут) 1.Сәлемдесу 2.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу . «Сәлемдесу жаттығуы» Балалаар, ортаға шеңбер құрып тұра қалайық. Мен сіздерге бірнеше сурет көрсетемін. Егер сурете «күн» бейнеленсе, бір-бірімізге күлімдей қараймыз, «алақан» бейнеленсе, қолымызды қысып амандасамыз, «жүрек» бейнеленсе, құшақтаймыз. 4.Топқа бөлу : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3,4 вагондарға бөлініп отырады. (G)ІІ. «Сиқырлы қорапша» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру: 1. Қатынас ыдыстарға нелер жатады? 2. Қатынас ыдыст ішіндегі сұйық қалай оналасқан? 3. Қатынас ыдыста сұйық бағаны бірдей, ол нені білдіреді? 5. Біртекті сұйық дегенде сенің ойыңа не келеді? 6. Қатынас ыдыстар қасиеттері қандай қондырғыларда қолданылады? 7. Қатынас ыдыстарда әртүрлі сұйықтар орналасады,дәлелде? 8. Су құбыры жүйесі туралы не білесіңдер? «Гидравликалық машиналар» туралы бейнеролик көрсетіледі. Оқушылар сол арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды және сабақтың мақсатын ашады. |
Интерактивті тақта,
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Бейнеролик BilimLand сайтынан
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин |
Қолдану Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау. Топтық жұмыс 1-ші топ: Гидравликалық машиналар 2-ші топ: Гидравликалық машиналар құрылысы және қолданылатын заңы 3-ші топ: Формуласын қорытып шығару 4-ші топ: Гидравликалық машинаның қолданылуы «Тобықтай түйін» әдісі бойынша тақырыпты мұғалім жинақтайды Дескриптор. Білім алушы:
Бағалау: «Қол шапалақтау» әдісі арқылы тотар бірін-бірі бағалайды Жұптық жұмыс
1.Көлденең қималары
әртүрлі екі қатынас ыдыстар сумен толтырылған. Олар поршеньмен
жабылған. Жіңішке ыдыстың көлденең қимасының ауданы кең ыдыстікінен
100 есе кіші. Кіші поршеньге салмағы 10 Н жүк қойылды. Екі жүк те
тепе-теңдікте болу үшін үлкен поршеньге қойылатын жүктің салмағы
(Поршеньдердің салмағы ескерілмейді).
Ж/ы:1 кН. Дескриптор: Білім алушы 1.Есептің берілгенін жаза алады – 1ұпай; 2.Есептің шартының физикалық мағынасын түсінеді, қандай құбылысқа негізделгенін анықтай алады-1 ұпай; 3. Есептің ХБЖ-сын дұрыс аударып біледі-1 ұпай; 4. Формуланы орынды қолдана біледі-1 ұпай -1 ұпай; 5. Есептің шешімін заңдылыққа негіздеп дәлелдей алады-1ұпай. Бағалау:«Қолпаштау» әдісі арқылы |
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: Шеңбердегі доп. Оқушылар шеңберлене отырып, бір-біріне кішкене допты сұрақ қойып лақтырады, доп тиген оқушы сұрақ қа жауап береді. Рефлекция(3-минут) -Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қалай? -Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? -Сабақта қандай қиындықтар туындады? -Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз? |
доп |
||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
||||||||||||||||||||||
Топтық, жұптық, жеке жұмыс бойынша есептер шығарылады. Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы қызығушылықпен орындауда ерекшеленеді. Оқушылар гидравликалық машиналардың аул шаруашылығында қолданылатынын және гидравликалық машина поршеньге қысым күші әрекетіне байланысты, күштен ұтыс алатындығн меңгереді |
«Қол шапалақтау» «Қолпаштау» арқылы бағаланады Бағалау. Әроқушының жеке бағалау бетшесі болады. Бағалау шкаласы: 15-17 балларасы-«5» 10-14 балл арасы-«4» 5-9 балл арасы- «3» |
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау;
АКТ-ны уақытылы қолдану;
Психологиялық жағымды ахуал туғызу;
Қауіпсіздік ережесін сақтау |
Тексерілді:
1. Гидравликалық машинаның жұмыс істеу
принципі негізделген заң
A) энергияны сақтау
заңы.
B) зарядтың сақталу
заңы.
C) импульстің сақталу
заңы.
D) Паскаль
заңы.
E) Гук
заңы.
2.Гидравликалық машинаның көмегімен алынған
күштің ұтысы ...
A) нөлге
тең
B) үлкен және кіші поршень аудандарының
қатынасына тең
C) цилиндрге құйылған сұйықтың тегіне
тәуелді
D) күш қысымына
тәуелді
E) орын ауыстыруға
тәуелді
3.Гидравликалық престің кіші поршеніне
түсірілген күш 400 Н, ал үлкеніне түсірілген күш – 36 кН. Осы
престің күштен беретін ұтысы
...
A) 90 есе
B) 9 есе
C)
900 есе
D)
9000 есе
E) 0,9
есе
4.Гидравликалық престің кіші поршенінің
ауданы 5 м2, үлкенінің ауданы –
500м2. Осы престің күштен беретін ұтысы
...
A) 10 есе
B)
2500 есе
C)
100 есе
D)
1000 есе
E)
250 есе
5.Егер кіші поршеннің ауданы 1,2
м2, үлкен поршеннің ауданы – 1440
м2, кіші поршеньге әсер ететін күш 1000 Н
болса, гидравликалық көтергіштің көмегімен көтеруге болатын дене
массасы (Үйкеліс
ескерілмейді)
A) 120
кг.
B) 1200
кг.
C) 12
т.
D) 120
т.
E) 12
кг.
6.
Қысым…
A) бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін
күштің осы беттің ауданына көбейтіндісіне тең физикалық
шама.
B) бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін
күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталатын физикалық
шама.
C) бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін
күштің осы беттің ауданына түсірілген қысымның қатынасына тең
физикалық шама.
D) қысым түсірілген беттің ауданының осы
бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің қатынасымен
анықталатын физикалық шама.
E) қысым түсірілген беттің ауданы мен осы
бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күш қысымның
көбейтіндісіне тең физикалық
шама.
7. Қысымды анықтайтын
формула:
A)
B)
C)
D)
E) p = m(g +
a)
8. Қысымның негізгі өлшем
бірлігі…
A) 1
Н.
B) 1 Вб.
C) 1 Дж.
D) 1 Вт.
E) 1 Па.
абақты қорытындылау (кері байланыс)
Стикерлер таратады Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, себетке салу
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, себетке салады.Стикерле
ҰМЖ тарауы: Қысым Мектеп: «Боранқұл орта мектебі» КММ Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Жаманқұлова А.Т: Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.3.1.9 - атмосфералық қысым табиғатын түсінеді және оны өлшеудің әдістерін ұсынады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Көптеген оқушылар істей алады: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.Қалыпты атмосфералық қысымды білу; Атмосфералық қысымның биіктікке қалай тәуелді екенін білу; биіктік өлшейтін құралмен танысу. Кейбір оқушылар істей алады: Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1. Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Атмосфералық қысымды өлшейтін құралдардың түрлерін атай алады. 2. Атмосфералық қысмды өлшейтін құралдардың құрылысы, жұмыс істеу приципін түсіндіре алады. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жаса 3 Атмосфералық қысымның пайда болу себебін біледі; тәжірбелерді демонстрациялай алады; өлшем бірлігін біледі; ХБЖ-не ауыстыра алады;.Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар.
Тақырыптағы терминдер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық асу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География, тарих, биология. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Гидравликалық машиналар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10-мин
|
Ұйымдастыру: 1. Оқушылармен амандасып, жоқ оқушыларды анықтаймын. 2. Оқушыларды «Тропосфера», «стратосфера», «мезосфера», «термосфера» топтарына бөлуді ұйымдастырамын. Топ басшысы сайланады. Үй тапсырмасын сұрау:(постер қорғайды) 1.Гидравликалық машинаның құрылысы қандай? Ол не үшін қолданылады? 2.Гидравлкалық машиналар құрылысында қандай заң қолданылады? 3. Гидравликалық машналардың қандай түрлерін атай аласың? Топ бірін-бірі бағалайды (Жұлдызша беріледі: жасыл – өте жақсы, көк – жақсы, қызыл - орташа) «Ширату сұрақтары»:
|
Топқа бөлу карточкалары Сұрақтар жазылған карточкалар Постер қорғайтын қағаз Бағалау парақшасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин |
Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. Оқушылар дәптеріне жазады. 1-тәжірибе. «Мұғалім - оқушы» 1литр ауаның массасы шамамен 1,3 грамм. Қатты денеде қысым қалай беріледі? Ауа қысым түсіре ме? Ауа – газ. Паскаль заңы бойынша бұл қысым қалай беріледі?(жарайсың) 2-тәжірибе. «Мұғалім - оқушы» Шар неге үрілді? (топ “Бутербродпен” бағаланады) Қорытынды жасалады Атмосфералық қысымның анықтамасы тұжырымдалады. (топ “Бутербродпен” бағаланады) Мәтінмен жұмыс 1.Торричелли тәжіриебесін оқып, мәнін түсінеді. 2. Атмосфералық қысымның өлшем бірлігін анықтаңыз. (топ “Бутербродпен” бағаланады) Өз бетімен жұмыс 1 мм.сын.бағ. = .......... Па.
(Жұлдызша беріледі) Мәтінмен жұмыс Мына сұрақтарға жауап іздейді:
(топ “Бутербродпен”бағаланады) «Проблеманы шешу» Биіктікті анықтайтын формуланы жазуға болады ма? немесе Мәтінмен жұмыс Екі топқа сынапты барометр және қалған екі топқа барометр анероид танысуғаберіледі (Топ бірін – бірі бағалайды) Сергіту сәті: топ дайындаған қимылды орындайды. (Жарайсың) Практикалық жұмыс №1. Таудың етегіндегі қысым 760мм.сын.бағ. тең, ал ұшар басындағы қысым 722мм.сын.бағ. тең болса, оның биіктігі қандай? №2. Жер бетінде қалыпты атмосфералық қысым болса, шахтаның 840 м тереңдігіндегі атмосфералық қысым неге тең? Оқушылар тапсырманы жұптасып орындайды.
(Жұлдызшаберіледі: жасыл – өте жақсы, көк – жақсы, қызыл - орташа) |
Оқулық ,интербелсенді тақта, карточкалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау: Кері байланыс: БББ
«Білім баспалдағында» өте жақсы түсіндім, жақсы түсіндім,орташа түсіндім, нашар түсіндім деп жазылады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау: 1.«проблеманы шешу» 2.Оқуықтағы материалдан тыс білімді қажет ететін өзін-өзі тексеру сұрақтары 3. Практикалық жұмыс |
Қалыптастырушы бағалау (фигуралар арқылы, мадақтау, өзін – өзі бағалау)
Топтардың алған орны анықталады |
Құрал-жабдықтармен жұмыс істегенде мұқият болу керек, парта үстінде артық нерселер болмауы керек, орындықтарды денелеріне зақым келтірмейтіндей жылжыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық, жұптық, жеке жұмыс бойынша есептер шығарылады. Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы қызығушылықпен орындауда ерекшеленеді.
|
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақы-тылы қолдану; Психологиялық жағымды ахуал туғызу; |
Тексерілді: