2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Гидравликалық машиналар.

Гидравликалық машиналар.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қосымша материал
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.3.Қысым


Күні: 30.01.1.18


Сынып: 7

Мектеп: С. Нұрниязұлы атындағы м-и

Мұғалімнің аты-жөні: Мендібаева Кәмшат

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Гидравликалық машиналар.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.7. Гидравликалық машинаның жұмыс істеу принципін сипаттау.

7.3.1.8. Гидравликалық машинаны қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу.

Сабақ мақсаттары

Гидравликалық пресстің құрылысы, жұмыс істеу принципі, формуласы жайлы біледі.

Гидравликалық престің формуласын қолдана отырып есеп шығара алады, формуланы түрлендіре алады.

Бағалау критерийлері

-Білім деңгейін зерделеу;

-Тақырыптың басты идеясын табу;

-Іс-тәжірибеде үйлестіре алу;

-Жағдаяттан шыға білу құзіреті.

Дескриптор:

1.Гидравликалық машинаның анықтамасын айта алады.

2.Гидравликалық машинаның құрылысы, жұмыс істеу принципін , формуласын және қолданылуын біледі.

3.Формуланы пайдаланып есеп шығара алады.

Тілдік

мақсаттар


Түсініктерін ауызша айтып бере алады.

Термин сөздерді меңгереді.

Сөздікпен жұмыс жасалады.

Гидравликалық машина

Гидравликалық пресс Поршень

Құндылықтарға баулу



«Мәңгілік Ел» идеясының «Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім» және «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы бойынша гидравликалық машиналарды пайдаланып, күнделікті өмірде қолдану.

Пәнаралық байланыстар

Математика, психология.

Бастапқы білім

Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин














«Білу»

Үй тапсырмасын тексеру

3 мин











«Түсіну»

«Суреттер сөйлейді»

5 мин

Мұғалім: 1.1.Ұйымдастыру кезеңі.

1.2.Оқушылармен амандасу

1.3.Психологиялық ахуал туғызу.

1.4.Топқа бөлу.

1.5. « Білу» деңгейіндегі тапсырмаларды орындау.

1.3. «Жүректен жүрекке» ынтымақтастық атмосферасы арқылы бір-біріне тілектерін айтады.

1.4.Топқа бөлу: Оқушылар геометриялық фигураларды таңдай отырып, 3 топқа бөлінеді. Әр топ топ басшысын сайлайды. Бағалау парақшасы арқылы топ басшысы оқушылардың ұпайын жазып отырады.

1-топ «Қысым»

2-топ «Күш»

3-топ «Аудан»


«Кім жылдам?» әдісі бойынша барлық оқушыларға сұрақтар беріледі. Кім бірінші жауап берсе сол топқа ұпай беріледі.

1. Қысым дегеніміз не?

2. Қысымды қалай анықтайды?

3. Қысымның қандай бірліктерін білесің?

4. Паскаль заңы қалай тұжырымдалады?

5. Гидростатикалық қысымның шамасын қалай есептеуге болады?

6. Ыдыс түбіне түсіретін гидростатикалық қысым қандай шамаларға тәуелді?

Дескриптор: 1.Анықтамасын айта алады,өз ойларын жеткізеді.

2. Өлшем бірлігін біледі.

3.формуласын жазады.


Топтық жұмыс

Оқушылар: Гидравликалық домкрат ауыр нәрселерді автомобильдерді, дайын металл бөлшектері бар жәшіктерді көтеру үшін пайдаланылады, тиеу жұмыстарын жүзеге асырады.

Гидравликалық тежеуіштің көмегімен автомобильдерді тежеу жүзеге асырылады.

Материалдарды қысыммен өңдеуге арналған машина.

Мұғалім: техникада іс-әрекеті сұйықтардың тепе-теңдігі мен қозғалыс заңдарына негізделген машиналардың алуан түрі пайдаланылады. Бұлар гидравликалық машиналар деп аталады. (грекше гидор – су, аулос-түтік). Олай болса, бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы гидравликалық машиналар.



Геометриялық фигуралар

Равнобедренный треугольник 1 Прямоугольник 1



Овал 1
























Суреттер

Сабақтың ортасы

15 мин








































«Қолдану»

Есептер шығару

8 мин


















Анализ

(қалыптастырушы бағалау: жетті/ жетілдіруді қажет етеді)


5 мин































Сергіту сәті:


«Синтез»

2 мин









Мәтінмен жұмыс.

Оқулықтан 3 топқа тапсырма беріледі:

«Қысым» тобына: гидравликалық машинаның құрылысы

«Күш» тобына: гидравликалық машинаның жұмыс істеу принципі

«Аудан» тобына: гидравликалық машинаның қолданылуы.

Гидравликалық машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі Паскаль заңына негізделген.

Гидравликалық машиналар – іс-әрекеті қозғалыс заңдары мен сұйықтардың тепе-теңдігіне негізделген машиналар.

F2=P2·S2 екі поршеньнің астындағы қысымдар бірдей болғандықтан, яғни Р12 алынады. Осы қатынас күштен ұтыс болатынын көрсетеді. Мұны күштен ұту деп атайды.

Гидравликалық машинаны пайдаланып күштен ұтуға болады. Сол себепті техниканың көптеген салаларында қолданылады. h1S1=h2S2 немесе және = өрнектерін салыстырсақ = . Күштен біз қанша есе ұтсақ, орын ауыстырудан сонша есе ұтыламыз.

Гидравликалық пресс. Материалдарды қысыммен өңдеуге арналған бұл машина сығылатын сұйық арқылы әрекет етеді.

Гидравликалық престің құрылысы:


ГРисунок 2 идравликалық престер күштен үлкен поршеньнің ауданы мен кіші поршень ауданының қатынасына тең ұтыс береді.Оларды өсімдіктен май, шырын сыққанда қолданады.

Гидравликалық престер металлургиялық заводтарда металл бұйымдарды соғу, штамптау, престеу үшін, табақ беттерді және құбырларды жасау үшін қолданылады.


Тапсырма – топпен жұмыс


«Қысым» тобына:

Гидравликалық престің кіші поршенінің ауданы 10см2. Оған әсер ететін күш 200Н. Үлкен поршеньнің ауданы 200см2. Үлкен поршеньге қандай күш әсер етеді?


«Күш» тобына:

Ауданы 180см2 гидравликалық престің поршені 18кН күшпен әсер етеді.Кіші поршеньнің ауданы 4см2. Кіші поршень престегі майға қандай күшпен әсер етеді?


«Аудан» тобына:

Гидравликалық престің кіші поршені 500Н күштің әсерінен 15см төмен түсті.Бұл жағдайда үлкен поршень 5см-ге көтерілді. Үлкен поршеньге қандай күш әсер етеді?

Марапаттау: «Басбармақ әдісі» арқылы


Оқушылар гидравликалық машиналарды біліп,құрылысымен танысып, талдау жасайды.


«Қысым» тобына:

Суретте берілген гидравликалық престің жұмыс жасау принципін түсіндіріңдер.

Рисунок 1

Дескриптор:

1.Гидравликалық престің құрылысын сипаттайды.

2.Гидравликалық престің жұмыс істеу принципін түсіндіреді.



«Күш» тобына:

Гидравликалық машинаның жұмыс жасауы қандай заңға негізделген?


Дескриптор: гидравликалық машина-ның жұмыс жасау принципі Паскаль заңына негізделгенін түсіндіреді.



« Аудан» тобына:

Гидравликалық машиналарда престелетін денеге қандай күш әсер етеді?

Дескриптор: -гидравликалық престер күштен ұтыс береді.


«Өрмекшінің өрмегі» ойыны

1. Қысымды латынның ____ әрпімен белгілейді.

2. Қысымның негізгі өлшем бірлігі ______

3.______ Қысымды есептеу формуласы

4. 1кПа=________

5. Газға немесе сұйыққа түсірілген қысым олардың әрбір нүктесіне өзгеріссіз беріледі __________ заңы.

6. Жұмыс істеу әрекеті қатынас ыдыстардағы сұйық қысымның таралу заңдарына негізделіп жасалған қондырғылар __________________________________________деп аталады.

7. Гидравликалық мәшиненің үлкен поршенінің көлденең қимасының ауданы кішісіне _______________________ болса, үлкен поршенге сонша__________________________ әрекет етеді.

8.Гидравликалық машинаның көмегімен алынған күштің ұтысы _____________________________




Оқулықпен, дәптермен жұмыс






Суреттер






































Парақшалар

















Суреттер









































Парақшалар


Сабақтың соңы


5 мин

Кері байланыс алу үшін БББ кестесін қолданамын.

Мен білемін

Мен білдім

Мен білгім келеді








Үйге тапсырма: 7.3.1.7. Гидравликалық машиналар. Ғаламтордан гидравликалық машиналар түрлерін қарап келу.

406, №407 есептер жинағынан

Бағалау.



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлай-сыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


«Блум таксономиясы» әдісі, «Кім жылдам?», «Басбармақ» әдісі, жеке, топтық жұмыс


Қалыптастырушы бағалау

Бағалау парағы

Мадақтау

Дескриптор

Оқушылардың топтық жұмыс кезінде тапсырмаларды орындау кезінде денсаулықтарына зақым келмес үшін орындықтар мен үстелдердің дұрыс орналастырылуына назар аударамын.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

ОМ нақты әрі жүйелі түрде қойылған. Оқушылардың барлығы ОМ-ға қол жеткізе алады. Сабақ барысында саралау дұрыс жүргізілді.


14 Қараша 2018
3074
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі