|
Бекітемін: |
|||||
|
Бөлім |
Гимнастикан ың негізгі элементтері |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Алиева К.С |
||||
|
Күні |
14.11.2024ж |
||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Ашық сабақтың тақырыбы |
Қауіпсіздік ережесі. Жалпы дамытуға арналған жаттығулар. Саптық жаттығулар |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану. 4.3.2.1 дене қызметімен айналысқан кезде, денені қыздыру және босаңсыту қажеттілігін көрсету және талқылау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дене дамуына ықпал ететін қозғалыстар мен тапсырмалар кезінде қиындықтарды, тәуекелдерді анықтау сонымен қатар еңсеру амалдарын қолдану және денені қыздыру жаттығуларын жүйелендіру, орындау. Жаттығулардан кейін босаңсу, демді ретке келтіру қажеттілігін пайдалану. |
||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік. Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ұлттық мәдениетті дәріптеу. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы Дайындық бөлім: |
Сапқа тұрғызу. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру. Оқытушы сыныпта жарақаттанудың алдын алу мақсатында қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізеді. Спорттық киімдеріне назар аудару. Бұрылу жаттығулар. Саптағы бұрылу жаттығулары: «оңға бұрыл», «солға бұрыл», «кері бұрыл», алға қарай жүр Жүру бағытындағы жаттығулар: а) қол жоғары, аяқтың ұшымен жүру ә) қол желкемізде, өкшемен жүру б) қол тіземізде, толық отырып жүру Жүгіру бағытындағы орындалатын жаттығулар: Баяу жеңіл жүгіру. Арақашықтықты сақтау. Жүгірістегі жаттығулар. а) Жүгіру ә)қолымызды алдыдаға созамыз тізені алақанға тигіземіз б) қолмыз артымызда,өкшені алақанға тигіземіз в) қол белімізде оң жақ сол жақ бүйірмен жүгіру г) жәй жүгіру д) тыныс алу жаттығулары Мұрынмен тыныс алу. Бірте- бірте ақырындап жүріске көшу. Кең тыныс алу. Жалпы дамыту, жетілдіру жаттығулары. Білім алушылар ЖДЖ-ын доптардың көмегімен орындайды. Оқушылар доптармен белгілі бір бұлшық ет топтарына арналған ЖДЖ кешенін құрастырады. Көрсетілу кезінде барлық сынып орындайды. I жаттығу. Б. қ. - н. т. 1)доп кеуденің алдында; 1 – басты алға, артқа, оңға, солға қою; 2)доп бастан айналдыру; 1 – оңға 4 рет; 2 – солға 4 рет. 3)доп кеуде тұсында 1 – допты алға созамыз 2 – Б.Қ 4)допты алға созамыз 1 – допты оңға бұрамыз; 2 – допты солға бұрамыз 5) допты оңға, солға айналдырамыз 6) допты алға созамыз 1 – допты оң жаққа созамыз 2 – Бқ 3 – допты сол жаққа созамыз 4 – Бқ 7) допты жоғары көтереміз 1,2 – доппен оң жаққа иілу; 3,4 – доппен солға иілу 8) 1 – допты оң аяққа тигізу 2 – Бқ 3 – допты сол аяққа тигізу 4 - Бқ 9)1 – доп кеуденің алдында; 2 – допты алдыға созу; 3 – аяқтың ұшына тұрып, допты жоғары көтеру; 4 - Б. қ. Б. қ. - екі аяқтың арасын ашу, допты басқа қою. 1 - денені солға бұру; 2 - Б. қ.; 3-4 - денені оңға бұру. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды Денені қыздыруға арналған жүру, арнайы жүгіру кезіндегі жаттығуларын толықтай орындайды. Ара қашықтық сақтап,өмір қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау
Терең демалу денені тік ұстау |
Смаликтер арқылы
|
АКТ, слайд |
|
|
Ортасы |
Жаңа сабақтың тақырыбы Қауіпсіздік техникасы.Саптағы жаттығулар Саптық жаттығулар – мектеп жасындағы балалардың жан-жақты дамуының құралы. Олар балалардың дұрыс қалпын қалыптастыруға ықпал етеді, кеңістікті бағдарлау дағдыларын, көздерін дамытады, шапшаңдық, жылдамдық және басқа физикалық қасиеттер. Оларға қатысушылардың "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тарап кет!", есептеу және орнында бұрылу. Бірінің жанына , бірі орналасқан сапты , «қатар» деп атайды , қатардың оң ж/е сол «қанаты» болады : Екі адамның ортасы , (интервал) ара қашықтық деп аталады : Бірінің арқасына , бірі орналасқан сапты «Тізбек» деп атайды : Алдында тұрған «бастаушы» соңындағысы «қостаушы» Саптық жаттығулар қозғалыста оңға, солға бұрылу, кері бұрылу. Оқушыларды саптағы гимнастикалық жаттығуларды бағалау: Жүрісте: - Бір колонадан ортадан екі колонамен жүру; - Бір колонадан ортадан үш колонамен жүру; - Бір колонадан ортадан төрт колонамен жүру; Содан соң екі, үш, төрт колонадан бір колонаға шығу. « Орныңда тұрып адымда!» Саптық жаттығулардың түрлері Саптық амалдар: Саппен жүру : Берілетін бұйрықтың терминдері : « Сапқа тұрыңдар!» « Сапта тік тұр!» « Еркін тұр!» « Аралық сақта!» « Тік тұр!» « Бір қатарға тұр!» «Түзел!» «Тоқта !» « Сынып ретпен санал!» Түзел! Тік тұр! « Бірінші – екіншіге санал!» Бір орында. Түзел! Тік тұр! - Бір қатардан екі қатарға тұру. - Екі қатардан бір қатарға тұру. Үшке санал! Бір қатардан үш қатарға тұр! Үш қатардан бір қатарға тұр! Сергіту сәті «Капитан» ойыны Топқа бөлу: асықтар арқылы Эстафеталық ойындар
|
Оқушылардың жаттығу жасау барысында дұрыс орындайды. Техникалық қауіпсіздігін сақтайды.
|
|
Үлкен бос кеңістік, доптар, кегли, ысқырық |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Сабақты қорытындылау: Жасанды интеллекті (сұрақ –жауап) (Боксшы Сакен Бейбосынов) -Балалар көңіл күйлерің қалай? -Бүгінгі сабақ ұнадыма? -Олай болса,бүгінгі сабағымыздан алған әсерімізбен бөлісейік.. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Бас бармақ |
Бас бармақ |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гимнастикан ың негізгі элементтері.
|
Бекітемін: |
|||||
|
Бөлім |
Гимнастикан ың негізгі элементтері |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Алиева К.С |
||||
|
Күні |
14.11.2024ж |
||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Ашық сабақтың тақырыбы |
Қауіпсіздік ережесі. Жалпы дамытуға арналған жаттығулар. Саптық жаттығулар |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану. 4.3.2.1 дене қызметімен айналысқан кезде, денені қыздыру және босаңсыту қажеттілігін көрсету және талқылау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дене дамуына ықпал ететін қозғалыстар мен тапсырмалар кезінде қиындықтарды, тәуекелдерді анықтау сонымен қатар еңсеру амалдарын қолдану және денені қыздыру жаттығуларын жүйелендіру, орындау. Жаттығулардан кейін босаңсу, демді ретке келтіру қажеттілігін пайдалану. |
||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік. Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ұлттық мәдениетті дәріптеу. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы Дайындық бөлім: |
Сапқа тұрғызу. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру. Оқытушы сыныпта жарақаттанудың алдын алу мақсатында қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізеді. Спорттық киімдеріне назар аудару. Бұрылу жаттығулар. Саптағы бұрылу жаттығулары: «оңға бұрыл», «солға бұрыл», «кері бұрыл», алға қарай жүр Жүру бағытындағы жаттығулар: а) қол жоғары, аяқтың ұшымен жүру ә) қол желкемізде, өкшемен жүру б) қол тіземізде, толық отырып жүру Жүгіру бағытындағы орындалатын жаттығулар: Баяу жеңіл жүгіру. Арақашықтықты сақтау. Жүгірістегі жаттығулар. а) Жүгіру ә)қолымызды алдыдаға созамыз тізені алақанға тигіземіз б) қолмыз артымызда,өкшені алақанға тигіземіз в) қол белімізде оң жақ сол жақ бүйірмен жүгіру г) жәй жүгіру д) тыныс алу жаттығулары Мұрынмен тыныс алу. Бірте- бірте ақырындап жүріске көшу. Кең тыныс алу. Жалпы дамыту, жетілдіру жаттығулары. Білім алушылар ЖДЖ-ын доптардың көмегімен орындайды. Оқушылар доптармен белгілі бір бұлшық ет топтарына арналған ЖДЖ кешенін құрастырады. Көрсетілу кезінде барлық сынып орындайды. I жаттығу. Б. қ. - н. т. 1)доп кеуденің алдында; 1 – басты алға, артқа, оңға, солға қою; 2)доп бастан айналдыру; 1 – оңға 4 рет; 2 – солға 4 рет. 3)доп кеуде тұсында 1 – допты алға созамыз 2 – Б.Қ 4)допты алға созамыз 1 – допты оңға бұрамыз; 2 – допты солға бұрамыз 5) допты оңға, солға айналдырамыз 6) допты алға созамыз 1 – допты оң жаққа созамыз 2 – Бқ 3 – допты сол жаққа созамыз 4 – Бқ 7) допты жоғары көтереміз 1,2 – доппен оң жаққа иілу; 3,4 – доппен солға иілу 8) 1 – допты оң аяққа тигізу 2 – Бқ 3 – допты сол аяққа тигізу 4 - Бқ 9)1 – доп кеуденің алдында; 2 – допты алдыға созу; 3 – аяқтың ұшына тұрып, допты жоғары көтеру; 4 - Б. қ. Б. қ. - екі аяқтың арасын ашу, допты басқа қою. 1 - денені солға бұру; 2 - Б. қ.; 3-4 - денені оңға бұру. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды Денені қыздыруға арналған жүру, арнайы жүгіру кезіндегі жаттығуларын толықтай орындайды. Ара қашықтық сақтап,өмір қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау
Терең демалу денені тік ұстау |
Смаликтер арқылы
|
АКТ, слайд |
|
|
Ортасы |
Жаңа сабақтың тақырыбы Қауіпсіздік техникасы.Саптағы жаттығулар Саптық жаттығулар – мектеп жасындағы балалардың жан-жақты дамуының құралы. Олар балалардың дұрыс қалпын қалыптастыруға ықпал етеді, кеңістікті бағдарлау дағдыларын, көздерін дамытады, шапшаңдық, жылдамдық және басқа физикалық қасиеттер. Оларға қатысушылардың "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Тарап кет!", есептеу және орнында бұрылу. Бірінің жанына , бірі орналасқан сапты , «қатар» деп атайды , қатардың оң ж/е сол «қанаты» болады : Екі адамның ортасы , (интервал) ара қашықтық деп аталады : Бірінің арқасына , бірі орналасқан сапты «Тізбек» деп атайды : Алдында тұрған «бастаушы» соңындағысы «қостаушы» Саптық жаттығулар қозғалыста оңға, солға бұрылу, кері бұрылу. Оқушыларды саптағы гимнастикалық жаттығуларды бағалау: Жүрісте: - Бір колонадан ортадан екі колонамен жүру; - Бір колонадан ортадан үш колонамен жүру; - Бір колонадан ортадан төрт колонамен жүру; Содан соң екі, үш, төрт колонадан бір колонаға шығу. « Орныңда тұрып адымда!» Саптық жаттығулардың түрлері Саптық амалдар: Саппен жүру : Берілетін бұйрықтың терминдері : « Сапқа тұрыңдар!» « Сапта тік тұр!» « Еркін тұр!» « Аралық сақта!» « Тік тұр!» « Бір қатарға тұр!» «Түзел!» «Тоқта !» « Сынып ретпен санал!» Түзел! Тік тұр! « Бірінші – екіншіге санал!» Бір орында. Түзел! Тік тұр! - Бір қатардан екі қатарға тұру. - Екі қатардан бір қатарға тұру. Үшке санал! Бір қатардан үш қатарға тұр! Үш қатардан бір қатарға тұр! Сергіту сәті «Капитан» ойыны Топқа бөлу: асықтар арқылы Эстафеталық ойындар
|
Оқушылардың жаттығу жасау барысында дұрыс орындайды. Техникалық қауіпсіздігін сақтайды.
|
|
Үлкен бос кеңістік, доптар, кегли, ысқырық |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Сабақты қорытындылау: Жасанды интеллекті (сұрақ –жауап) (Боксшы Сакен Бейбосынов) -Балалар көңіл күйлерің қалай? -Бүгінгі сабақ ұнадыма? -Олай болса,бүгінгі сабағымыздан алған әсерімізбен бөлісейік.. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Бас бармақ |
Бас бармақ |
|
шағым қалдыра аласыз








