|
Пәні: Жаратылыстану Тақырыбы: Глобусты қалай қолданады? |
Мектеп: К. Мендалиев атындағы орта жалпы білім беретін мектебі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сабырова Дамира Жұмагелдіқызы |
||||||
|
Сынып: 1б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау. 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтайды. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеу қажеттілігін түсінеді. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады:глобустан ҚР республикасын,құрлықтар,мұхиттарды табады. |
||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: глобус,модель |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:оқылым,айтылым,тыңдалым |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:Глобус деген не? Глобус не үшін қажет?Пішіні қандай? Басым бөлігі қандай түстермен боялған? |
|||||||
|
Не себепті Жерді тұтастай көре алмаймыз деп ойлайсыз? |
|||||||
|
ишара: глобус |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы |
Ұйымдастыру бөлімі Психология бөлімі Армысың, Алтын Күн! Амансың ба, Жер Ана! Есенсің бе, жан досым, Міне менің қолым дос Жылуыма жылу қос! Топтарға бөлу: 1-топ ғарыш 2-топ су 3-топ жер |
Шеңберге тұрып тілек тілейді Суреттер бойынша топқа бөлінеді
|
|||||
|
Ортасы |
Сұрақ-жауап «Шығыршық» әдісі 1«Ғарыш» дегеніміз не? Ғарыш-бұл шексіз кеңістік 2 Ғарыш денелерін ата Ғарыш денелеріне ғаламшарлар, Жер серіктері, жұлдыздар, кометалар, астериоттар жатады. 3 «Астономия» сөзі қазақша қалай аударылады? Гректің «астрон» жұлдыз, «номос» заңдылық деген сөзінен шыққан. Ол «жұлдыздар заңы» деп ауд. 4 Адамдар Айдың пішіні өзгеріп отыратынын зерттеп нені ойлап тапты? Күнтізбені 5 Алғашқы телескопты ойлап тапқан ғалым ды ата Галилео Галилей 6 Біздің ғаламшарымыз қалай деп аталады? Жер 7 Ертеде адамдар Жердің пішінін қалай елестеткен? Жайпақ, тегіс Фернан Магелланмен таныстырылады. Фернан Магеллан Португалияның теңіз саяхатшысы. Магеллан алғаш рет Жердің шар тәрізді екендігін, Дүниежүзілік мұхиттың біртұтастығын дәлелдеді. Магеллан астрономия және бағдарлау (навигация) бойынша жақсы білім алып шыққан, 20 жасында алғаш рет теңізде жүзген саяхатшы. 1519 ж. қыркүйегінде бес кемеден құралған теңіз қосыны жолға шықты. Бірнеше айға созылған саяхат теңізшілер үшін өте ауыр болды. Олардың азықтары таусылып адам төзгісіз суық пен аштыққа ұшырады. Тынық мұхитын кешіп өткен саяхатшылардың алдында Филиппин аралы тұрды. Осы жағалаудың бір аймағында белгісіз бір тұрғындар өмір сүреді екен. Фернандо Магеллан және оның серіктері сол тұрғындарымен қақтығыста Фернандо Магеллан және 247 адам қаза табады. Сөйтіп экспедицияның барлық құрамынан 1 кеме 18 адам еліне қайтады. Осылайша, Фернандо Магеллан 1521 жылдың 27 сәуірінде 41 жасында қайтыс болады.\
Жердің кішірейтілген моделі – Глобус көрсетіледі. Глобуста Жер шары ондаған млн. есе кішірейтіліп алынады. Жер шарының мұндай алғашқы үлгілері орта ғасырларда жиһанкездер дүние жүзін айналып шыққаннан кейін жасала бастады.
Ендеше балалар, Жер туралы видеороликті тамашалайық Бейнефильмнен нені білдіңдер? (оқушылар жауабын тыңдау) Жұмбақ
Доп сынды келбетi, (Глобус) Модель –бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі.
Зерттейік. Ойыншықтар Бөлмеде қандай заттардың моделін көріп тұрсың? Оларды ата
Зерттеу жұмыстары жүргізіледі (ермексазбен жұмыс) әр топқа суреттер үлестіріледі 1-топ үй жиһаздары (үстел, отырғыш, шкаф, кереует, кресло) 2-топ ыдыс-аяқтар (кесе, шайнек, тәрелке, қасық, шанышқы) 3- топ оқу құралдар (қайшы, кітап, сызғыш, циркуль, карандаш, ) Глобуспен танысу Талқылауға арналған сұрақтар:Глобус деген не? Глобус не үшін қажет?Пішіні қандай? Басым бөлігі қандай түстермен боялған? жұптық жұмыс 1.Глобустан көк түспен боялған жерлерді тап Сол жерлерге көгілдір түсті жапсырма түймелерді бекіт (көк түсті сулар-өзендер,мұхиттар,теңіздер,көлдер.) 2.Глобустан қоңыр, сары түспен боялған жерлерді тап. Сол жерлерге қоңыр немесе сары түсті жапсырмаларды бекіт. Қоңыр,сары,жасыл түстер- құрлық. Құрлық адамдардың мекен етіп отырған жері. Жер беті 6 ірі құрлықтан (Австралия, Антарктида, Африка, Еуразия, Оңтүстік Америка және Солтүстік Америка) Жер шарында төрт мұхит бар: Тынық, Атлант, Үнді және Солтүстік мұзды. |
Өтілген материалдар бойынша шығыршыққа жазылған сұрақтар Жаңа сабаққа байланысты слайдтар Глобус Бөлмеге арналған жиһаздар моделі Суреттер, ермексаз Кішірейтілген карталар әр оқушыға |
|||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс «Дұрыс-дұрыс емес» ойыны. Ойынға қатысушыларды екі топқа бөледі. Оларды бір-біріне қарама-қарсы отырғызған дұрыс. Ортаға бос екі орындық қояды. Бір орындық «дұрыс» дегенді білдірсе, екінші орындық «дұрыс емес» дегенді білдіреді. 1.Ғарыш кеңістігінде жұлдыздар, ғаламшарлар, басқа да ғарыш денелері бар. (дұрыс) 2.Байқоңыр теңіз айлағы (дұрыс емес) 3 Фернен Магеллан алғаш рет Жердің шар тәрізді дәлелдеді. (дұрыс) 4. Біздің мекен етіп отырған ғаламшарымыз-Ай (дұрыс емес) 5 Глобус-Жердің моделі 6 Глобуста көк түспен суды бейнелейді. Рефлексия
|
Бекітуге арналған сұрақтар орындық |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Саралауға тапсырма: Қолдау үшін: глобус суретін үлгідегідей боя; Жетелеу үшін: глобустың әр түсі нені білдіретінін болжа. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «0т шашу» «Бас бармақ» «Жұлдызшалар»
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс Интернет тақта (презентация, сергіту сәті) «Балалар мен Жер» Музыкалық сергіту |
|||||
|
Жеке жұмыс: 1.Зат моделі. Оқушылар кез келген екі заттың суретін салады 2. Глобус Глобус салынған суретті қажетті түстермен бояу. Бағалау критерийі: 1.Оқушылар кез-келген екі заттың суретін сала алады. 2.Глобус салынған суретті қажетті түстермен бяй алады. Дескриптор: 1.Оқушылар кез-келген екі заттың суретін салады. 2.Глоус салынған суретті қажетті түстермен бояйды. Дұрыс жауаппен салыстырып, өзін-өзі бағалау: Жасыл қарындаш - тапсырма оңай болды, өзгеге көмектесе аламын; Сары қарындаш - қолдаумен орындадым, келесіде өзім орындай аламын; Қызыл қарындаш- маған қайталау қажет. |
|||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Сабақ мақсаттары шынайы болды. Оқушылар жасанды пішіндерге сүйене отырып,глобустың пішінін анықтай алды.Модель-бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі екеніне көз жеткізе білді. Сыныпта ынтымақтастық ахуал орнады Саралау тапсырмаларын тиімді орындалды.Оқушылар қолдану үшінде,жетелеу үшінде берілген тапсырмаларды орындай білді.Берілген уақыт жетпей қалды.Бағалау кезінде уақыт жеткіліксіз болды Мен өз жоспарыма үй тапсырмасын сұрауда және бағалауда түзетулер енгізуім керек деп ойлаймын..Себебі:бастапқы білімге уақыт кетіп қалды.Ал жаңартылған бағдарламада бастапқы білімге көп тоқталмау керектігін ескермеппін. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылар қолдану үшінде,жетелеу үшінде берілген тапсырмаларды орындай білді 2: Модель-бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі екеніне көз жеткізе білді. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: . Сыныпта ынтымақтастық ахуал орнады: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Жоспарда өтілген тақырыптар және бағалауда түзетулер енгізуім керек деп ойлаймын. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Глобусты қалай қолданады?
Глобусты қалай қолданады?
|
Пәні: Жаратылыстану Тақырыбы: Глобусты қалай қолданады? |
Мектеп: К. Мендалиев атындағы орта жалпы білім беретін мектебі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сабырова Дамира Жұмагелдіқызы |
||||||
|
Сынып: 1б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау. 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтайды. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеу қажеттілігін түсінеді. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады:глобустан ҚР республикасын,құрлықтар,мұхиттарды табады. |
||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: глобус,модель |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:оқылым,айтылым,тыңдалым |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:Глобус деген не? Глобус не үшін қажет?Пішіні қандай? Басым бөлігі қандай түстермен боялған? |
|||||||
|
Не себепті Жерді тұтастай көре алмаймыз деп ойлайсыз? |
|||||||
|
ишара: глобус |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы |
Ұйымдастыру бөлімі Психология бөлімі Армысың, Алтын Күн! Амансың ба, Жер Ана! Есенсің бе, жан досым, Міне менің қолым дос Жылуыма жылу қос! Топтарға бөлу: 1-топ ғарыш 2-топ су 3-топ жер |
Шеңберге тұрып тілек тілейді Суреттер бойынша топқа бөлінеді
|
|||||
|
Ортасы |
Сұрақ-жауап «Шығыршық» әдісі 1«Ғарыш» дегеніміз не? Ғарыш-бұл шексіз кеңістік 2 Ғарыш денелерін ата Ғарыш денелеріне ғаламшарлар, Жер серіктері, жұлдыздар, кометалар, астериоттар жатады. 3 «Астономия» сөзі қазақша қалай аударылады? Гректің «астрон» жұлдыз, «номос» заңдылық деген сөзінен шыққан. Ол «жұлдыздар заңы» деп ауд. 4 Адамдар Айдың пішіні өзгеріп отыратынын зерттеп нені ойлап тапты? Күнтізбені 5 Алғашқы телескопты ойлап тапқан ғалым ды ата Галилео Галилей 6 Біздің ғаламшарымыз қалай деп аталады? Жер 7 Ертеде адамдар Жердің пішінін қалай елестеткен? Жайпақ, тегіс Фернан Магелланмен таныстырылады. Фернан Магеллан Португалияның теңіз саяхатшысы. Магеллан алғаш рет Жердің шар тәрізді екендігін, Дүниежүзілік мұхиттың біртұтастығын дәлелдеді. Магеллан астрономия және бағдарлау (навигация) бойынша жақсы білім алып шыққан, 20 жасында алғаш рет теңізде жүзген саяхатшы. 1519 ж. қыркүйегінде бес кемеден құралған теңіз қосыны жолға шықты. Бірнеше айға созылған саяхат теңізшілер үшін өте ауыр болды. Олардың азықтары таусылып адам төзгісіз суық пен аштыққа ұшырады. Тынық мұхитын кешіп өткен саяхатшылардың алдында Филиппин аралы тұрды. Осы жағалаудың бір аймағында белгісіз бір тұрғындар өмір сүреді екен. Фернандо Магеллан және оның серіктері сол тұрғындарымен қақтығыста Фернандо Магеллан және 247 адам қаза табады. Сөйтіп экспедицияның барлық құрамынан 1 кеме 18 адам еліне қайтады. Осылайша, Фернандо Магеллан 1521 жылдың 27 сәуірінде 41 жасында қайтыс болады.\
Жердің кішірейтілген моделі – Глобус көрсетіледі. Глобуста Жер шары ондаған млн. есе кішірейтіліп алынады. Жер шарының мұндай алғашқы үлгілері орта ғасырларда жиһанкездер дүние жүзін айналып шыққаннан кейін жасала бастады.
Ендеше балалар, Жер туралы видеороликті тамашалайық Бейнефильмнен нені білдіңдер? (оқушылар жауабын тыңдау) Жұмбақ
Доп сынды келбетi, (Глобус) Модель –бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі.
Зерттейік. Ойыншықтар Бөлмеде қандай заттардың моделін көріп тұрсың? Оларды ата
Зерттеу жұмыстары жүргізіледі (ермексазбен жұмыс) әр топқа суреттер үлестіріледі 1-топ үй жиһаздары (үстел, отырғыш, шкаф, кереует, кресло) 2-топ ыдыс-аяқтар (кесе, шайнек, тәрелке, қасық, шанышқы) 3- топ оқу құралдар (қайшы, кітап, сызғыш, циркуль, карандаш, ) Глобуспен танысу Талқылауға арналған сұрақтар:Глобус деген не? Глобус не үшін қажет?Пішіні қандай? Басым бөлігі қандай түстермен боялған? жұптық жұмыс 1.Глобустан көк түспен боялған жерлерді тап Сол жерлерге көгілдір түсті жапсырма түймелерді бекіт (көк түсті сулар-өзендер,мұхиттар,теңіздер,көлдер.) 2.Глобустан қоңыр, сары түспен боялған жерлерді тап. Сол жерлерге қоңыр немесе сары түсті жапсырмаларды бекіт. Қоңыр,сары,жасыл түстер- құрлық. Құрлық адамдардың мекен етіп отырған жері. Жер беті 6 ірі құрлықтан (Австралия, Антарктида, Африка, Еуразия, Оңтүстік Америка және Солтүстік Америка) Жер шарында төрт мұхит бар: Тынық, Атлант, Үнді және Солтүстік мұзды. |
Өтілген материалдар бойынша шығыршыққа жазылған сұрақтар Жаңа сабаққа байланысты слайдтар Глобус Бөлмеге арналған жиһаздар моделі Суреттер, ермексаз Кішірейтілген карталар әр оқушыға |
|||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс «Дұрыс-дұрыс емес» ойыны. Ойынға қатысушыларды екі топқа бөледі. Оларды бір-біріне қарама-қарсы отырғызған дұрыс. Ортаға бос екі орындық қояды. Бір орындық «дұрыс» дегенді білдірсе, екінші орындық «дұрыс емес» дегенді білдіреді. 1.Ғарыш кеңістігінде жұлдыздар, ғаламшарлар, басқа да ғарыш денелері бар. (дұрыс) 2.Байқоңыр теңіз айлағы (дұрыс емес) 3 Фернен Магеллан алғаш рет Жердің шар тәрізді дәлелдеді. (дұрыс) 4. Біздің мекен етіп отырған ғаламшарымыз-Ай (дұрыс емес) 5 Глобус-Жердің моделі 6 Глобуста көк түспен суды бейнелейді. Рефлексия
|
Бекітуге арналған сұрақтар орындық |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Саралауға тапсырма: Қолдау үшін: глобус суретін үлгідегідей боя; Жетелеу үшін: глобустың әр түсі нені білдіретінін болжа. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «0т шашу» «Бас бармақ» «Жұлдызшалар»
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс Интернет тақта (презентация, сергіту сәті) «Балалар мен Жер» Музыкалық сергіту |
|||||
|
Жеке жұмыс: 1.Зат моделі. Оқушылар кез келген екі заттың суретін салады 2. Глобус Глобус салынған суретті қажетті түстермен бояу. Бағалау критерийі: 1.Оқушылар кез-келген екі заттың суретін сала алады. 2.Глобус салынған суретті қажетті түстермен бяй алады. Дескриптор: 1.Оқушылар кез-келген екі заттың суретін салады. 2.Глоус салынған суретті қажетті түстермен бояйды. Дұрыс жауаппен салыстырып, өзін-өзі бағалау: Жасыл қарындаш - тапсырма оңай болды, өзгеге көмектесе аламын; Сары қарындаш - қолдаумен орындадым, келесіде өзім орындай аламын; Қызыл қарындаш- маған қайталау қажет. |
|||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Сабақ мақсаттары шынайы болды. Оқушылар жасанды пішіндерге сүйене отырып,глобустың пішінін анықтай алды.Модель-бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі екеніне көз жеткізе білді. Сыныпта ынтымақтастық ахуал орнады Саралау тапсырмаларын тиімді орындалды.Оқушылар қолдану үшінде,жетелеу үшінде берілген тапсырмаларды орындай білді.Берілген уақыт жетпей қалды.Бағалау кезінде уақыт жеткіліксіз болды Мен өз жоспарыма үй тапсырмасын сұрауда және бағалауда түзетулер енгізуім керек деп ойлаймын..Себебі:бастапқы білімге уақыт кетіп қалды.Ал жаңартылған бағдарламада бастапқы білімге көп тоқталмау керектігін ескермеппін. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылар қолдану үшінде,жетелеу үшінде берілген тапсырмаларды орындай білді 2: Модель-бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі екеніне көз жеткізе білді. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: . Сыныпта ынтымақтастық ахуал орнады: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Жоспарда өтілген тақырыптар және бағалауда түзетулер енгізуім керек деп ойлаймын. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














