|
Пән : жаратылыстану Мектеп №25 Мұғалімнің аты жөні : Нурмуханова Айнур Күні : 12.05.2017 Қатысқандар саны : Сынып : 1 сынып Қатыспағандар саны : |
|
|
Сабақтың тақырыбы : |
Глобусты қалай қолданады? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау. 1.1.1.1 Қоршаған әлем құбылыстары , үрдістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаттары : |
Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау. Қоршаған әлем құбылыстары , үрдістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсін Барлық оқушылар: Глобустың түр сипатын біледі. Көптеген оқушылар : Заттардың кішірейтілген үлгісін жасай алады. Кейбір оқушылар: Глобуста нелер бейнеленгенін түсінеді? |
|
Бағалау критерийлері: |
Глобус-Жердің кішірейтілген моделі екенін түсінеді. Глобусты қалай пайдалану керектігін үйренеді. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Модель , глобус сөздерінің мағынысын түсіндіру. Модель ,модель, model Глобус, глобус , globe сөздерін үш тілде үйрету. |
|
Құндылықтарды дарыту: |
Оқушылардың бойына жауапершілік,достық қарым-қатынас, шығармашылық , білімпаздық құндылықтарын дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс : |
Математика , көркем еңбек. |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Power Point |
|
Бастапқы білім : |
Ертеде адамдар жердің пішінін елестет3п б Адамдар жер пішінінің қандай екенін қалай білді? |
Сабақтың барысы :
|
Сабақтың жоспарланған кезіңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылардың зейінін шоғырландыру. «5 »болсын алар бағамыз Білімнен бақыт табамыз Картаны танып білуге. Жер шарын шарлап барамыз. Балалар зейінін сабаққа аудару. Балаларға жұмбақ жасыру. Жер шарын шарлап барамыз. Доп сынды келбеті, Онда бар түп –түгел, Әлемнің әлпеті . Бұл не ?(Глобус ) |
Жұмбақ |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Кіріспе тапсырма . (ұ.ж)
Жер . Оқушыларға ғарыштан түсірілген Жер ғаламшарының фотосуретін көрсету. Осы жер ғаламшары туралы сұрау.
Сұрақ қою. -Фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? -Жерді тұтастай көруге бол ма? (Жоқ) -Неліктен? -Осыншама үлкен жерді қалай кішірейтіп көреміз ? Оқушылардың пікірін тыңдау. Жерді толығымен көре алмайтындығымызды біледі. (қ.б) Бағдаршам түстері . Әрине біз үлкен затттарды кішірейтіп суреттін саламыз. Бүгінгі сабағымызда біз жердің барынша кішірейтілген үлгісін көрсететін –глобуспен танысамыз. Глобус дегеніміз –жердің барынша кішірейтілген үлгісі.Глобус –латынша «шар» деген сөз. Қайсысы дөңгелек пішінді,ал қайсысы шеңбер тәріздес?
Ұ.ж
(Смайлик арқылы бағалау) Шеңбер сөзіне мағұлмат бере отырып глобуспен салыстыра отырып сабақты одан әрі жалғастыру. Глобус- жер ғаламшарының бірнеше есе кішірейтілген модельі. Модель туралы мағұлмат беру.Модель –кез келген затты немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп корсету. Жердің түкпір –түкпірін көру мүмкін емес. Жер шарын осы глобусқа салып ,кішірейтіп бізге көрсеткен. Ең бірінші глобусты Фернан Магеллан жерді айналып шығып , Жердің шар тәріздес екенін дәлелдеген.
Есте сақта ! Глобуста көк түспен су, сары және жасыл түспен құрлық көрсетілген. Глобуспен жұмыс жүргізу. Глобустан көк түспен боялған жерлерді тап. Сол жерге көгілдір түсті жапсырма түймелерді бекіт. Глобустан қоңыр ,сары түспен боялған жерлерді тап. Сол жерге қоңыр немесе сары түсті жапсырма түймелерді бекіт. Адамдар өмір сүре алатын жерлерді көрсет. Неге олай деп ойлайсың? (Т.Ж) “Көпірше әдісін ” пайдалану. Зерттеу жұмысы Бөлмеден қандай заттар көріп тұрмыз? (топтық жұмыс) Ермексазбен осы бөлмеде көрсетілген заттардың модельін қалай жасауға болады? 3 (мин) Бағалау “Аялдама ”
|
Жер ғаламшарың суреті АКТ-ны қолдану глобус Глобус Түрлі –түсті түймелер Ермексаз |
|||
|
Сабақтың соңы
|
“Еркін микрофон әдісі” сұрақ –жауап әдісі арқылы оқушыларды бір-біріне бағалату. Глобус дегеніміз не? Глобустың пішіні неге ұқсайды? Глобута қандай түстер кездеседі? Ол түстер ненің белгісі? Дескриптор: Оқушылар глобус-Жердің кішірейтілген модельі екенін біледі және алған білімдерін қолдана алады. |
|
|||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||
|
Үлгерімі төмен оқушыларға тапсырма: Сыныптағы заттардың сурет арқылы модельін салу Дарынды оқушыларға тапсырма глобустан «Қазахстанды» тапқызу |
«Доп лақтыру арқылы » бағалату. |
(Допқа) байланысты сергіту жаттығуын ұйымдастыру |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Мұғалім пікірі |
|
|||
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім |
|
||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі: . Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Глобусты қалай қолоданады?
Глобусты қалай қолоданады?
|
Пән : жаратылыстану Мектеп №25 Мұғалімнің аты жөні : Нурмуханова Айнур Күні : 12.05.2017 Қатысқандар саны : Сынып : 1 сынып Қатыспағандар саны : |
|
|
Сабақтың тақырыбы : |
Глобусты қалай қолданады? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау. 1.1.1.1 Қоршаған әлем құбылыстары , үрдістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаттары : |
Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау. Қоршаған әлем құбылыстары , үрдістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсін Барлық оқушылар: Глобустың түр сипатын біледі. Көптеген оқушылар : Заттардың кішірейтілген үлгісін жасай алады. Кейбір оқушылар: Глобуста нелер бейнеленгенін түсінеді? |
|
Бағалау критерийлері: |
Глобус-Жердің кішірейтілген моделі екенін түсінеді. Глобусты қалай пайдалану керектігін үйренеді. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Модель , глобус сөздерінің мағынысын түсіндіру. Модель ,модель, model Глобус, глобус , globe сөздерін үш тілде үйрету. |
|
Құндылықтарды дарыту: |
Оқушылардың бойына жауапершілік,достық қарым-қатынас, шығармашылық , білімпаздық құндылықтарын дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс : |
Математика , көркем еңбек. |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Power Point |
|
Бастапқы білім : |
Ертеде адамдар жердің пішінін елестет3п б Адамдар жер пішінінің қандай екенін қалай білді? |
Сабақтың барысы :
|
Сабақтың жоспарланған кезіңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылардың зейінін шоғырландыру. «5 »болсын алар бағамыз Білімнен бақыт табамыз Картаны танып білуге. Жер шарын шарлап барамыз. Балалар зейінін сабаққа аудару. Балаларға жұмбақ жасыру. Жер шарын шарлап барамыз. Доп сынды келбеті, Онда бар түп –түгел, Әлемнің әлпеті . Бұл не ?(Глобус ) |
Жұмбақ |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Кіріспе тапсырма . (ұ.ж)
Жер . Оқушыларға ғарыштан түсірілген Жер ғаламшарының фотосуретін көрсету. Осы жер ғаламшары туралы сұрау.
Сұрақ қою. -Фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? -Жерді тұтастай көруге бол ма? (Жоқ) -Неліктен? -Осыншама үлкен жерді қалай кішірейтіп көреміз ? Оқушылардың пікірін тыңдау. Жерді толығымен көре алмайтындығымызды біледі. (қ.б) Бағдаршам түстері . Әрине біз үлкен затттарды кішірейтіп суреттін саламыз. Бүгінгі сабағымызда біз жердің барынша кішірейтілген үлгісін көрсететін –глобуспен танысамыз. Глобус дегеніміз –жердің барынша кішірейтілген үлгісі.Глобус –латынша «шар» деген сөз. Қайсысы дөңгелек пішінді,ал қайсысы шеңбер тәріздес?
Ұ.ж
(Смайлик арқылы бағалау) Шеңбер сөзіне мағұлмат бере отырып глобуспен салыстыра отырып сабақты одан әрі жалғастыру. Глобус- жер ғаламшарының бірнеше есе кішірейтілген модельі. Модель туралы мағұлмат беру.Модель –кез келген затты немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп корсету. Жердің түкпір –түкпірін көру мүмкін емес. Жер шарын осы глобусқа салып ,кішірейтіп бізге көрсеткен. Ең бірінші глобусты Фернан Магеллан жерді айналып шығып , Жердің шар тәріздес екенін дәлелдеген.
Есте сақта ! Глобуста көк түспен су, сары және жасыл түспен құрлық көрсетілген. Глобуспен жұмыс жүргізу. Глобустан көк түспен боялған жерлерді тап. Сол жерге көгілдір түсті жапсырма түймелерді бекіт. Глобустан қоңыр ,сары түспен боялған жерлерді тап. Сол жерге қоңыр немесе сары түсті жапсырма түймелерді бекіт. Адамдар өмір сүре алатын жерлерді көрсет. Неге олай деп ойлайсың? (Т.Ж) “Көпірше әдісін ” пайдалану. Зерттеу жұмысы Бөлмеден қандай заттар көріп тұрмыз? (топтық жұмыс) Ермексазбен осы бөлмеде көрсетілген заттардың модельін қалай жасауға болады? 3 (мин) Бағалау “Аялдама ”
|
Жер ғаламшарың суреті АКТ-ны қолдану глобус Глобус Түрлі –түсті түймелер Ермексаз |
|||
|
Сабақтың соңы
|
“Еркін микрофон әдісі” сұрақ –жауап әдісі арқылы оқушыларды бір-біріне бағалату. Глобус дегеніміз не? Глобустың пішіні неге ұқсайды? Глобута қандай түстер кездеседі? Ол түстер ненің белгісі? Дескриптор: Оқушылар глобус-Жердің кішірейтілген модельі екенін біледі және алған білімдерін қолдана алады. |
|
|||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||
|
Үлгерімі төмен оқушыларға тапсырма: Сыныптағы заттардың сурет арқылы модельін салу Дарынды оқушыларға тапсырма глобустан «Қазахстанды» тапқызу |
«Доп лақтыру арқылы » бағалату. |
(Допқа) байланысты сергіту жаттығуын ұйымдастыру |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Мұғалім пікірі |
|
|||
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім |
|
||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі: . Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?
|
шағым қалдыра аласыз
















