|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырып: «Өнер») |
Мектеп: №24 |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мұқаш Меруерт Қанатқызы |
|||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық редактордағы фигуралар. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.4. компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану; 3.1.2.1. компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру; 3.2.2.1. қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: компьютерлік программаларда меню командаларды қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру, қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану; Басым көпшілігі: компьютерлік программаларда меню командаларын пайдаланып, әрекеттер орындай алу. Кейбір оқушылар: графикалық редактор құралдарын қолданып, күрделі фигуралар сыза алу. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
- қарапайым Paint графикалық редакторында меню командаларын қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіре алады, қолданады; - компьютерлік программаларда меню командаларын пайдаланып, әрекеттер орындай алады. - графикалық редактор құралдарын қолданып, күрделі фигуралар сыза алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Фигура – Фигура -Figura Шеңбер – Круг - Circle Тік төртбұрыш – Прямоугольник - Rectangle Сызық – Линия - Line Ою (вырезать) – Өрнек (узор) – ОЮӨРНЕК – ОРНАМЕНТ – ORNAMENT – DECOR |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жауапкершілікті сезіне білу, нәтижеге жетуге ұмтылу, өзінше ізденімпаздыққа тәрбиелеу, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа үйрету. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, математика, тарих, ағылшын, бейнелеу. |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Суретті өңдеу. Практикалық-шығармашылық жұмыс. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларды түгендеу.
Топқа бөлу. Жасырын парақшадағы фигуралар бойынша 3 топқа бөлу.
«Менімен қайтала» әдісі бойынша сабақта психологиялық ахуал қалыптастыру. Балалардың бәрі мен айтқан сөйлемнің соңын хормен қайталайды:
Үй тапсырмасын пысықтау. «Микрафон» әдісі (шынай микрафон) арқылы өткен тақырыпты пысықтауда сұрақтарға жауап алу.
Бағалау: смаилик арқылы бағаланады. |
Жасырын парақшалар
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Миға шабуыл» әдісі
Геометриялық фигуралар: төртбұрыш, доғал, домалақ, тік төртбұрыш, үшбұрыш, ромб.
Құрақтар түрлері. Құрақ «құрау» деген сөзден алынған. Шеберлер геометрияны оқымаса да бір бөлігін 5-6 рет қайталау арқылы үшбұрыш, төртбұрыш, алтыбұрыш, ромб, жасай отырып біріктірген. Қазақ халқының қолөнер түрлерінің талай ғасырлық тарихы бар. Күнкөріс тіршілігіне қажетті үй-жай салуды, киім-кешек тігуді өзінің тұрмыстық кәсібі етіп, оларды күнбе-күнгі тіршілік барысында орынды пайдаланып, әсем бұйымдар жасап пайдаланып келеді. Халық шеберлері матаны өз қажетіне жаратып, ал қалған мата қиындыларын шеберлер геометрияны оқымаса да, әр түрлі геометриялық фигуралардан тұратын құрақты сәндеп, құрай білген. Жаңа сабақ. Графикалық редактордағы фигуралар. Фигура – графикалық редакторда берілетін әртүрлі пішіндегі нысандар.
Диктант. Фигура – Фигура -Figura Шеңбер – Круг - Circle Тік төртбұрыш – Прямоугольник - Rectangle Сызық – Линия - Line Ою (вырезать) – Өрнек (узор) – ОЮӨРНЕК – ОРНАМЕНТ – ORNAMENT – DECOR
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Адасқан әріптер» әдісі. Техника қауіпсізідігін айтып өту.
тобына:
тобына:
тобына:
Дескриптор:
Бағалау: топ бір-бірін бағалайды. 2-тапсырма. Жеке жұмыс.
Дескриптор:
Бағалау: жұптасып бағалайды.
Сергіту сәті. Видео. «Пішіндер» әні. Оқушылар әнді тыңдайды және орындарында билеп отырады.
3-тапсырма. Бүкіл сыныптық жұмыс. Рухани жаңғыру. Мақсатқа жету үшін біздің санамыз ісімізден озып жүруі, яғни одан бұрын жаңғырып отыруы тиіс. Бұл саяси және экономикалық жаңғыруларды толықтырып қана қоймай, олардың өзегіне айналады. Нұрсұлтан Назарбаев
«Фото» әдісі бойынша слайдта көрсетілген тапсырмаға оқушы көргенін, білгенін сөйлеу арқылы жеткізеді және қыранды Рaint программасында салып және қандай фигуралардан тұратындығын атайды.
Дескриптор:
Бағалау: «Біз саған сенеміз» деп бағалайды. Үй тапсырмасы: қарапайым графикалық редактордағы құралдардың міндетін жаттау. |
Слайд Слайд Интерактивті тақта графикалық редактордағы фигуралар – 5.09 минут дәптер
Компьютер Кеспе қағаз
Мақтау, смаиликтер
Компьютерлер Кеспе қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=C336t_dqsgs
Дереккөзі: https://www.zharar.com/kz/shygarma/14656-ruhani.html
слайд
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды: «Мидың суретін сал» әдісі. Оқушылар мидың суретін салып, содан соң сол мидың ішіне өздері сабақтың өн бойында жазып шығуды тапсырамын. Дескриптор: «Кімнің салған суреті мәліметке бай екен, қай оқушының миы білім мен дағдыға толы екенін, қарайықшы» деп ынталандыру арқылы бәсекелестікті күшейтіп, келесі жолы олар рефлексиялауды күшейтеді.
Кері байланыс:
Рефлексия. Бүгінгі сабақта болған көңіл-күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау. Үй тапсырмасы. Графикалық редактордағы құралдарды жаттау. |
А4 қағазы
Кеспе қағаз
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
Оқушылардың білімін критериалды бағалауды пайдалану арқылы анықтаймын.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары ескертілді.
Сергіту сәті. Видео. «Пішіндер» әні. Оқушылар әнді тыңдап және орындарында билеп отырғанда бір-біріне қолдарының тиіп кетпеуін қадағалау керек. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: «Миға шабуыл» әдісі тиімді болды. 2: Негізгі идеяны анықтауда «Адасқан әріптер» әдісі тиімді болды. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Топтық, жеке, бүкіл сыныптық жұмыс, өзін-өзі бағалау, топтық негізі және саралау 2: «Микрафон» әдісі. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат қалыптастырушы – критерий, дескриптор балл бойынша бағалау шәкілін білдім.
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Графикалық редактор фигуралары
Графикалық редактор фигуралары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырып: «Өнер») |
Мектеп: №24 |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мұқаш Меруерт Қанатқызы |
|||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық редактордағы фигуралар. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.4. компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану; 3.1.2.1. компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру; 3.2.2.1. қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: компьютерлік программаларда меню командаларды қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру, қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану; Басым көпшілігі: компьютерлік программаларда меню командаларын пайдаланып, әрекеттер орындай алу. Кейбір оқушылар: графикалық редактор құралдарын қолданып, күрделі фигуралар сыза алу. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
- қарапайым Paint графикалық редакторында меню командаларын қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіре алады, қолданады; - компьютерлік программаларда меню командаларын пайдаланып, әрекеттер орындай алады. - графикалық редактор құралдарын қолданып, күрделі фигуралар сыза алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Фигура – Фигура -Figura Шеңбер – Круг - Circle Тік төртбұрыш – Прямоугольник - Rectangle Сызық – Линия - Line Ою (вырезать) – Өрнек (узор) – ОЮӨРНЕК – ОРНАМЕНТ – ORNAMENT – DECOR |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жауапкершілікті сезіне білу, нәтижеге жетуге ұмтылу, өзінше ізденімпаздыққа тәрбиелеу, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа үйрету. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, математика, тарих, ағылшын, бейнелеу. |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Суретті өңдеу. Практикалық-шығармашылық жұмыс. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларды түгендеу.
Топқа бөлу. Жасырын парақшадағы фигуралар бойынша 3 топқа бөлу.
«Менімен қайтала» әдісі бойынша сабақта психологиялық ахуал қалыптастыру. Балалардың бәрі мен айтқан сөйлемнің соңын хормен қайталайды:
Үй тапсырмасын пысықтау. «Микрафон» әдісі (шынай микрафон) арқылы өткен тақырыпты пысықтауда сұрақтарға жауап алу.
Бағалау: смаилик арқылы бағаланады. |
Жасырын парақшалар
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Миға шабуыл» әдісі
Геометриялық фигуралар: төртбұрыш, доғал, домалақ, тік төртбұрыш, үшбұрыш, ромб.
Құрақтар түрлері. Құрақ «құрау» деген сөзден алынған. Шеберлер геометрияны оқымаса да бір бөлігін 5-6 рет қайталау арқылы үшбұрыш, төртбұрыш, алтыбұрыш, ромб, жасай отырып біріктірген. Қазақ халқының қолөнер түрлерінің талай ғасырлық тарихы бар. Күнкөріс тіршілігіне қажетті үй-жай салуды, киім-кешек тігуді өзінің тұрмыстық кәсібі етіп, оларды күнбе-күнгі тіршілік барысында орынды пайдаланып, әсем бұйымдар жасап пайдаланып келеді. Халық шеберлері матаны өз қажетіне жаратып, ал қалған мата қиындыларын шеберлер геометрияны оқымаса да, әр түрлі геометриялық фигуралардан тұратын құрақты сәндеп, құрай білген. Жаңа сабақ. Графикалық редактордағы фигуралар. Фигура – графикалық редакторда берілетін әртүрлі пішіндегі нысандар.
Диктант. Фигура – Фигура -Figura Шеңбер – Круг - Circle Тік төртбұрыш – Прямоугольник - Rectangle Сызық – Линия - Line Ою (вырезать) – Өрнек (узор) – ОЮӨРНЕК – ОРНАМЕНТ – ORNAMENT – DECOR
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Адасқан әріптер» әдісі. Техника қауіпсізідігін айтып өту.
тобына:
тобына:
тобына:
Дескриптор:
Бағалау: топ бір-бірін бағалайды. 2-тапсырма. Жеке жұмыс.
Дескриптор:
Бағалау: жұптасып бағалайды.
Сергіту сәті. Видео. «Пішіндер» әні. Оқушылар әнді тыңдайды және орындарында билеп отырады.
3-тапсырма. Бүкіл сыныптық жұмыс. Рухани жаңғыру. Мақсатқа жету үшін біздің санамыз ісімізден озып жүруі, яғни одан бұрын жаңғырып отыруы тиіс. Бұл саяси және экономикалық жаңғыруларды толықтырып қана қоймай, олардың өзегіне айналады. Нұрсұлтан Назарбаев
«Фото» әдісі бойынша слайдта көрсетілген тапсырмаға оқушы көргенін, білгенін сөйлеу арқылы жеткізеді және қыранды Рaint программасында салып және қандай фигуралардан тұратындығын атайды.
Дескриптор:
Бағалау: «Біз саған сенеміз» деп бағалайды. Үй тапсырмасы: қарапайым графикалық редактордағы құралдардың міндетін жаттау. |
Слайд Слайд Интерактивті тақта графикалық редактордағы фигуралар – 5.09 минут дәптер
Компьютер Кеспе қағаз
Мақтау, смаиликтер
Компьютерлер Кеспе қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=C336t_dqsgs
Дереккөзі: https://www.zharar.com/kz/shygarma/14656-ruhani.html
слайд
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды: «Мидың суретін сал» әдісі. Оқушылар мидың суретін салып, содан соң сол мидың ішіне өздері сабақтың өн бойында жазып шығуды тапсырамын. Дескриптор: «Кімнің салған суреті мәліметке бай екен, қай оқушының миы білім мен дағдыға толы екенін, қарайықшы» деп ынталандыру арқылы бәсекелестікті күшейтіп, келесі жолы олар рефлексиялауды күшейтеді.
Кері байланыс:
Рефлексия. Бүгінгі сабақта болған көңіл-күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау. Үй тапсырмасы. Графикалық редактордағы құралдарды жаттау. |
А4 қағазы
Кеспе қағаз
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
Оқушылардың білімін критериалды бағалауды пайдалану арқылы анықтаймын.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары ескертілді.
Сергіту сәті. Видео. «Пішіндер» әні. Оқушылар әнді тыңдап және орындарында билеп отырғанда бір-біріне қолдарының тиіп кетпеуін қадағалау керек. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: «Миға шабуыл» әдісі тиімді болды. 2: Негізгі идеяны анықтауда «Адасқан әріптер» әдісі тиімді болды. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Топтық, жеке, бүкіл сыныптық жұмыс, өзін-өзі бағалау, топтық негізі және саралау 2: «Микрафон» әдісі. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат қалыптастырушы – критерий, дескриптор балл бойынша бағалау шәкілін білдім.
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз



























