Тақырыбы: Т.Молдағалиев «Гүлдер»
Мақсаты: Т.Молдағалиевтың өмірі мен шығармаларымен танысу.
Шығармашылық деңгейін, өз бетімен іздене отырып, ой қорыта алу
қабілеттерін дамыту. Әдемілікке, ұқыптылыққа, белсенділікке
тәрбиелеу.
Көрнекілігі: ақынның портреті, гүлдер суреттері.
Сабақ барысы
І Ұйымдастыру. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу психологиялық
дайындық.
ІІ Жаңа сабақ
1-тапсырма. Көктем жайлы 3-4 сөйлемнен (әр қатарға) тұратын мәтін
құрастыру.
2-тапсырма. Көктем белгісі – гүлдер
Гүлдердің қандай түрлерін білесіңдер
Дәрігерлік бөлме әсемдік
Жаңа сабаққа кірісу
1) Т. Молдағалиев туралы мәлімет
Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы,Жарсу ауылында 1935 жылы 20
наурызда дүниеге келді. «Жаңа дәптер», «Ескерткіш», «Шақырады жаз
мені» , «Қош көктем» т.б.
2) Оқулықпен жұмыс
Әр қатардан 2 оқушы мәнерлеп оқиды және шумағын түсіндіреді.
3) Тапсырмаларды орындау
Өлеңнен қайталанған сөздерді тауып, қайталау есебіне мән
беріңдер
4) Өлең құрастыру
----- ----- гүлдер,
----- ----- гүлдер. І топ
----- ----- балаға
----- ----- далаға ІІ топ
---- ----- біреуін
---- ------ анама ІІІ топ
ІІІ Бекіту.
Мақалдар айту.
Гүл қайда болса, көбелек сонда.
Гүл ашылмай, бұлбұл сайрамас.
Қыз өссе-елдің көркі,
Гүл өссе-жердің көркі.
ІҮ Қорытынды.
Оқушыларды қалауы бойынша бір әнді шырқау.
1. Құстар қайтып барады.
2. Бақыт құшағында
3. Әнім сен едің
4. Шақырады көктем
Ү Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. Бөлме өсімдіктерін күту
ҮІ Бағалау
-
0
|
Күні: 13.02.2016ж Пәні: Әдебиеттік оқу |
Мұғалімі: Қайыршақова НміМұғалімі: Қайыршақова Нұргүл
|
|
|
|
Сілтеме: |
Алматы «Атамұра» 2015ж. Т.Әбдікәрімова, С.Рахметова, Б. Қабатай |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұманбай Молдағалиев. Гүлдер |
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Гүлдер» өлеңімен таныса
отырып,мазмұнының негізгі идеясын ашу.Тұманбай Молдағалиев жайында
мағұлмат беру. |
|
|
|
Оқу нәтижелері: |
Автор туралы түсініктері қалыптасады.Оқушылар өз ойын еркін айтуға, топтық жұмыс жасай отырып пәнге қызығушылығы артады |
|
|
|
Түйінді идеялар: |
Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасап формативті бағаланады. |
|
|
|
Ресурстар немесеқұрал-жабдықтар: |
Әдебиеттік оқу оқулығы, слайдтар, флибчарт, маркерлер, бейнефильмдер,бағалау парағы |
|
|
|
Тапсырмалар немесежаттығулар
Білу |
1.Ұйымдастыру бөлімі Психологиялық дайындық -Оқушыларды үшбұрыш етіп тұрғызып гүл сыйлау арқылы бір –бірлеріне тілектерін айтады 2.Топқа бөлу
3.Өткен материалмен жұмыс «Конверт сұрақ» 1. Мұны естіген Әскебек безілдеп отырып, ауыл шетіндегі ең жақын досы Амангелдіге барды?-бұл қай мәтіннен үзінді? 2. Көксерек бейнефильмінен үзінді 3. Табиғат құбылысын жандандырып, адам сияқты күлдіріп, билетіп, жылатып, қуантып т.б кейіпте суреттуді не деп атаймыз? 4. «Мен таңдайтын мамандық» өлеңінде қандай мамандықтар туралы айтылған? 5. Адам табиғаттағы жан-жануарларға, табиғат құбылыстарына қарап, қандай өнерлер үйреніпті? 6. Үлек деген не? Сабаққа қатысқан оқушыларды гүл арқылы марапаттау |
|
|
|
Түсіну |
Бейнежазба көрсету
4. Жаңа сабақ
Тұманбай Молдағалиев — сыршыл лиризмді дамытқан
ақын,Қазақстанның Халық жазушысы. 20.03.35ж Алматы облысы,
Еңбекшіқазақ ауданы, “Жарсу” ауылында дүниеге келді. 1956 жылы
Қазақ мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірді.
Өзінің шығармашылық еңбек жолын «Лениншіл жас» газеті мен «Пионер»
журналынан бастайды. 1959-1970 жылдар аралығында“Пионер” журналында
қызмет атқарады. 1970-1973 жылдар аралығында “Балдырған” журналының
жауапты хатшысы болды.1973 жылдан “Жазушы” баспасы жанындағы
Балалар және жастар әдебиетінің бас редакциясы мен “Жалын”
журналының бас редакторы қызметін атқарды.Тұманбай Молдағалиевтың
өлең, поэмалары 40-тан астам -Гүл деген өсімдіктің қандай мүшесі? -Гүлдің адамға пайдасы
барма? |
|
|
|
Қолдану
Талдау |
5.Оқулықпен жұмыс 1.Өлеңді іштей оқу 2. «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы арқылы өлеңді мәнерлеп оқыту 3. Сұрақ-жауап -Өлең не туралы? -Өлеңде қандай гүлдер берілген? -От пен гүлдің айырмашылығы барма?
6. Топтық жұмыс 1-топ. «Ойлан-топтас-талқыла» Өлеңге қатысты сөздер |
Өлеңге қатысты емес сөздер |
|
|
Қызыл, көк, тербеледі,жайқалады, өседі, сыйлайды |
Өрт, от, сәби |
|
|
2-топ. «Егер мен ақын болсам...»
___________ __________гүлдер
___________ _________ гүлдер
___________ __________ балаға
___________ __________далаға
__________ __________біреуін
__________ ___________анама
3-топ. Суреттер сөйлейді


Сергіту сәті.
Роза Рымбаеваның «Шақырады көктем» әнін орындату
7.Шығармашылық жұмыс
1-топ. «Кезбе тілші» ойыны арқылы сабақтан алған ойын айтады
2-топ. Бөлме гүлі беріліп соны сипаттап береді
3-топ. Ситуациялық сұрақ
Екі достың ренжісуі нәтижесінде сыйластықты қалай қалпына келтіруге болады?
Жинақтау
Бағалау
8. Қорытынды
«Ойланудың алты қалпағы»

9. Үйге тапсырма беру
Өлеңді жаттап келу
10.Бағалау
Топ басшылары топтарын бағалайды
Бағалау парақшасы
Р/с
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
Ой қозғау
Топтық жұмыс
Шығармашылық
жұмыс
Қорытынды «Алты қалпақ»
Ұпай
Баға
0 балл – тапсырманы орындауға мүлдем қатыспаса
1 балл – берілген тапсырмаға аз да болса өз үлесін қосса
2 балл – жұмысты орындауда белсенділік көрсетіп, бірақ мазмұндай алмаса
3 балл – белсенді қатысып, толық ашып айта алса
«5» – 10-12 ұпай
«4» – 7-9 ұпай
«3» – 3-6 ұпай
«2» – 0-3 ұпай
Рефлексия «Ойланудың бес гүлі»

|
Білу:Оқушыны Тұманбай Молдағалиевтың «Гүлдер» атты өлеңін мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету, өлеңнің көркемдік ерекшелігі мен тәрбиелік мәнін ашу; өлең мәтіні арқылы сөздік қорын байытуға, өз ойын қорытындылай алуға, әсемдікке, адамгершілікке баулу. Есте сақтау: мәтінмен жұмыс жасай отырып, жаңа ақпараттарды есте сақтау; Оқу қаблеті:маңызды ақпаратты диалогтен табу, диалогтың ең басты мазмұнын түсіну; Пікірталас: |
|
|
|
Оқу нәтижелері |
-Сыни ойлауға ,басқаның пікіріне сыни қарауға үйретеді. -Сұрақ-жауап арқылы диалогтік сөйлеуді қалыптастыру. -Өз пікірін ашық білдіреді. -Оқушы бойында көшбасшылық қаблеті қалыптасады. — Дарынды, талантты оқушылардың қаблеттері анықталады. -АКТ-ны тиімді қолдануға үйретеді. |
|
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар
|
Сабақта оқушылар тапсырманы дұрыс орындауға және өзін-өзі тексеруге қажетті,, заман талабына оқытудың жаңа әдістерін, жаңа білімді игеруде қолдану |
|
|
Қолданылған ресурс және қөрнекіліктер |
Оқулық,интерактивті тақта,слайдтар,тақырыптық суреттер,формативтік бағалау құралдары,таратпа материалдар |
|
|
Сабақ барысы |
1.Ұйымдастыру бөлімі 2.Топқа бөлу 3.Миға шабуыл 4.Ақпараттық коммуникативтік техналогия 5.Өзін-өзі реттеу тәсілі 5.Бірлескен оқу 6.сыни тұрғыдан ойлау 8.Оқытудағы басқару және көшбасшылық 9.Бағалау |
|
|
Сабақ бойынша мұғалім жазбалары
|
1Ұйымдастыру бөлімі — Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. -Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. 2.Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыптарды сұрау Жарыс ұйымдасьтырылады 3.Жаңа материалды хабарлау. Сабақтың тақырыбы: «Гүлдер»Т. Молдағалиев |
|
|
|
2Топқа бөлу. |
|
|
|
3 Миға шабуыл: Қандай гүлдерді білесіңдер?Үй гүлдері мен дала гүлері қандай болады ? Ерекшеліктерін ажырату, адам өмірімен маңызын ата? Тиімділігі:Сабақ тақырыбын сыни тұрғысынан ойлап,ойын еркін жеткізе алады |
|
|
|
4Сыни тұрғыдан ойлау Тұманбай Молдағалиев – қазақтың белгілі ақыны. Ол табиғат сұлулығын суреттеудің аса шебері. Т. Молдағалиев Жайлы білетіндерін ортаға салу
Скрыть рекламу:Не интересуюсь этой темойНавязчивое и надоелоСомнительного содержания или спамМешает просмотру контента Тиімділігі:оқушылар пікір алмасу арқылы оз ойларын сыни тұрғыдан жеткізе алу |
|
|
|
5Диалогтік оқыту Топ бойынша сұрақтар дайындалады, жауаптары тыңдалады. Тиімділігі: түсінік қалыптастыру, бір-бірінің пікірлері тыңдалады. |
|
|
|
6Өзін-өзі реттеу тәсілі І тапсырма: «Ой қозғау» ойыны. Жасырынған топтың атын табуы тиіс. 1 топтың аты: түбірі «тапты» деген сөзде, жұрнағы «қасқыр» деген сөзде, жалғауы «балалар» деген сөзде кездеседі.(Тапқырлар). 2 топтың аты: түбірі «ойын» деген сөзде, жұрнағы «сыншыл» деген сөзде, жалғауы «қаздар» деген сөзде кездеседі.(Ойшылдар) 3 топтың аты: түбірі «қолөнер» деген сөзде, жұрнағы «аспаз» деген сөзде, жалғауы «қыздар» деген сөзде кездеседі.(Өнерпаздар) Топ атын анықтап алғаннан кейін әр топқа әр түрлі тапсырма беріледі. ІІ тапсырма: 1 топ – «Тапқырлар» тобы гүл күлтелеріне гүлге қатысты сипаттау сөздерін тауып жазады. 2 топ – «Ойшылдар» тобы өлең ішінен қайталанып тұрған сөзді тауып, ақын не үшін бұл тәсілді қолданғанын анықтауы керек. 3 топ – «Ойшылдар» тобы гүлдің суретін салып, бір шумақ өлең шығарады. ІІІ тапсырма: «Шатасқан шумақтар» ойыны. Өлеңжолдарының орны ауысып кеткен екі өлең беріледі. Оқушыға сол өлең жолдарын мағынасына, ұйқасына қарап, қайта жазып шығу тапсырылады. Мұндай тапсырмалар оқушыны байқағыштыққа, сөздің мән-мағынасын, ұйқасу жолдарын түсінуге үйретеді. Гүлдер, гүлдер не түрлі Бастады той думанын жазық дала, Құлпырды да жетілді Күркіреп жатыр тулап сай мен сала. Барлық дала өртеніп Малшылыр өрісінен қозы терсе, Бара жатқан секілді. Мәз боп жүр соны тасып бір топ бала. І. Бастады той думанын жазық дала, Күркіреп жатыр тулап сай мен сала Малшылыр өрісінен қозы терсе, Мәз боп жүр соны тасып бір топ бала. («Көктем жыры» Мәриям Хакімжанова) ІІ. Гүлдер, гүлдер не түрлі Құлпырды да жетілді Барлық дала өртеніп Бара жатқан секілді. ( «Гүлдер» Тұманбай Молдағалиев) Тапсырма: ұйқассөздерді пайдаланып, гүл туралы бір шумақ өлең құрастыру. Гүлдер, гүлдер, көп гүлдер, Қызыл гүлдер, көк гүлдер, Күлімдейді қарап балаға, Жүгіріп шыққан далаға. Жұлып алды біреуін, |
|
|
|
7 Бірлескен оқу Бүгінгі сабақтар түйгендерін ортаға салу Тиімділігі: дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың бірлесіп тапсырмалар орындауы, топпен жұмыс |
|
|
Қортындылау
Бағалау |
8Оқытудағы басқару және көшбасшылық Тиімділігі: топтық жұмысқа бағыт бағдар беру және топ жетекшілері өз топтарына же |
ысқа мерзімді жоспар
Пәні: әдебиеттік оқу 4 сынып
Тақырыбы: Қ. Аманжолов. Көктем
Мақсаты: өлең мазмұнын түсініп, мәнерлеп және нақышына келтіріп оқиды.
Міндеті: түсінгенін өз сөзімен айта алады
Күтілетін нәтиже: өлеңнің негізгі идеясын түсінеді, көктем мезгіліне байланысты сөйлем құрастырады
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ре- сурс |
|
1.Ұйымдас- тыру кезеңі 2.Үй жұмысын сұрау |
Психологиялық дайындық Сұрақ- жауап әдісін қолдану |
Шеңбер жасап тұрып , « Сен , кереметсің, ...» бір- бірінің жақсы қасиеттерін жағымды сөздер арқылы жеткізеді
|
|
|
|
Білу. |
Топпен жұмыс. 3 топқа бөлу Ой шақыру. Қасым Аманжолов кім? Көктем мезгілінің өзге мезгілдерден айырмашылығы қандай? Көктемде қандай мерекелер бар?
|
Сурет қиындыларынан әр топ гүл құрастырады , осы гүл атаулары топтардың аттары болады. «Бәйшешек» , «Қызғалдақ» , «Жауқазын»
- Қасым Аманжолов –Отан , туған жер, өскен ел тақырыбына көптеген өлеңдер жазған дарынды ақындардың бірі. Бірнеше өлеңдер жинағы бар.
1
Д
Нұрлы дүние 1950ж Стихи 1950ж (орыс тілінде) |
Форма- тивті |
|
|
Түсіну. |
Оқулықпен жұмыс. |
Өлеңді кезекпен мәнерлеп оқиды. Өлеңнің негізгі идеясы неде екенін анықтайды. Топ басшылары мәнерлеп оқудан жарысады, топ мүшелері бағалайды. |
|
|
|
Қолдану. |
Постермен жұмыс Шығармашылық тапсырма |
«Бәйшешек» тобы: Көктем туралы эссе жазады «Қызғалдақ» тобы: 5 жолды өлең құрастырады. «Жауқазын» тобы: Көктем туралы сурет салады.
Әр топтан бір оқушы шығып өз жұмыстарына байланысты пікірлерін ортаға салады |
|
|
|
Талдау Қорытынды |
Сұрақ-жауап әдісін қолдану
«Ішіне , сыртына» стратегиясы арқылы талдау |
Көктемнің мезгілінің Көктем мезгілінің пайдасы: зияны: күн жылиды , су тасиды, топырақты шөп шығады, су шаяды ,қар жауса ағаштар бүршік атады. жемістер үсіп қалады. |
|
|
|
Бағалау |
Оқушылардымадақтау, бағалау
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» стикерлер арқылы сабақ бойынша алған әсерін жазады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гүлдер ҚМЖ 4 сынып
Гүлдер ҚМЖ 4 сынып
Тақырыбы: Т.Молдағалиев «Гүлдер»
Мақсаты: Т.Молдағалиевтың өмірі мен шығармаларымен танысу.
Шығармашылық деңгейін, өз бетімен іздене отырып, ой қорыта алу
қабілеттерін дамыту. Әдемілікке, ұқыптылыққа, белсенділікке
тәрбиелеу.
Көрнекілігі: ақынның портреті, гүлдер суреттері.
Сабақ барысы
І Ұйымдастыру. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу психологиялық
дайындық.
ІІ Жаңа сабақ
1-тапсырма. Көктем жайлы 3-4 сөйлемнен (әр қатарға) тұратын мәтін
құрастыру.
2-тапсырма. Көктем белгісі – гүлдер
Гүлдердің қандай түрлерін білесіңдер
Дәрігерлік бөлме әсемдік
Жаңа сабаққа кірісу
1) Т. Молдағалиев туралы мәлімет
Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы,Жарсу ауылында 1935 жылы 20
наурызда дүниеге келді. «Жаңа дәптер», «Ескерткіш», «Шақырады жаз
мені» , «Қош көктем» т.б.
2) Оқулықпен жұмыс
Әр қатардан 2 оқушы мәнерлеп оқиды және шумағын түсіндіреді.
3) Тапсырмаларды орындау
Өлеңнен қайталанған сөздерді тауып, қайталау есебіне мән
беріңдер
4) Өлең құрастыру
----- ----- гүлдер,
----- ----- гүлдер. І топ
----- ----- балаға
----- ----- далаға ІІ топ
---- ----- біреуін
---- ------ анама ІІІ топ
ІІІ Бекіту.
Мақалдар айту.
Гүл қайда болса, көбелек сонда.
Гүл ашылмай, бұлбұл сайрамас.
Қыз өссе-елдің көркі,
Гүл өссе-жердің көркі.
ІҮ Қорытынды.
Оқушыларды қалауы бойынша бір әнді шырқау.
1. Құстар қайтып барады.
2. Бақыт құшағында
3. Әнім сен едің
4. Шақырады көктем
Ү Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. Бөлме өсімдіктерін күту
ҮІ Бағалау
-
0
|
Күні: 13.02.2016ж Пәні: Әдебиеттік оқу |
Мұғалімі: Қайыршақова НміМұғалімі: Қайыршақова Нұргүл
|
|
|
|
Сілтеме: |
Алматы «Атамұра» 2015ж. Т.Әбдікәрімова, С.Рахметова, Б. Қабатай |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұманбай Молдағалиев. Гүлдер |
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Гүлдер» өлеңімен таныса
отырып,мазмұнының негізгі идеясын ашу.Тұманбай Молдағалиев жайында
мағұлмат беру. |
|
|
|
Оқу нәтижелері: |
Автор туралы түсініктері қалыптасады.Оқушылар өз ойын еркін айтуға, топтық жұмыс жасай отырып пәнге қызығушылығы артады |
|
|
|
Түйінді идеялар: |
Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасап формативті бағаланады. |
|
|
|
Ресурстар немесеқұрал-жабдықтар: |
Әдебиеттік оқу оқулығы, слайдтар, флибчарт, маркерлер, бейнефильмдер,бағалау парағы |
|
|
|
Тапсырмалар немесежаттығулар
Білу |
1.Ұйымдастыру бөлімі Психологиялық дайындық -Оқушыларды үшбұрыш етіп тұрғызып гүл сыйлау арқылы бір –бірлеріне тілектерін айтады 2.Топқа бөлу
3.Өткен материалмен жұмыс «Конверт сұрақ» 1. Мұны естіген Әскебек безілдеп отырып, ауыл шетіндегі ең жақын досы Амангелдіге барды?-бұл қай мәтіннен үзінді? 2. Көксерек бейнефильмінен үзінді 3. Табиғат құбылысын жандандырып, адам сияқты күлдіріп, билетіп, жылатып, қуантып т.б кейіпте суреттуді не деп атаймыз? 4. «Мен таңдайтын мамандық» өлеңінде қандай мамандықтар туралы айтылған? 5. Адам табиғаттағы жан-жануарларға, табиғат құбылыстарына қарап, қандай өнерлер үйреніпті? 6. Үлек деген не? Сабаққа қатысқан оқушыларды гүл арқылы марапаттау |
|
|
|
Түсіну |
Бейнежазба көрсету
4. Жаңа сабақ
Тұманбай Молдағалиев — сыршыл лиризмді дамытқан
ақын,Қазақстанның Халық жазушысы. 20.03.35ж Алматы облысы,
Еңбекшіқазақ ауданы, “Жарсу” ауылында дүниеге келді. 1956 жылы
Қазақ мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірді.
Өзінің шығармашылық еңбек жолын «Лениншіл жас» газеті мен «Пионер»
журналынан бастайды. 1959-1970 жылдар аралығында“Пионер” журналында
қызмет атқарады. 1970-1973 жылдар аралығында “Балдырған” журналының
жауапты хатшысы болды.1973 жылдан “Жазушы” баспасы жанындағы
Балалар және жастар әдебиетінің бас редакциясы мен “Жалын”
журналының бас редакторы қызметін атқарды.Тұманбай Молдағалиевтың
өлең, поэмалары 40-тан астам -Гүл деген өсімдіктің қандай мүшесі? -Гүлдің адамға пайдасы
барма? |
|
|
|
Қолдану
Талдау |
5.Оқулықпен жұмыс 1.Өлеңді іштей оқу 2. «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы арқылы өлеңді мәнерлеп оқыту 3. Сұрақ-жауап -Өлең не туралы? -Өлеңде қандай гүлдер берілген? -От пен гүлдің айырмашылығы барма?
6. Топтық жұмыс 1-топ. «Ойлан-топтас-талқыла» Өлеңге қатысты сөздер |
Өлеңге қатысты емес сөздер |
|
|
Қызыл, көк, тербеледі,жайқалады, өседі, сыйлайды |
Өрт, от, сәби |
|
|
2-топ. «Егер мен ақын болсам...»
___________ __________гүлдер
___________ _________ гүлдер
___________ __________ балаға
___________ __________далаға
__________ __________біреуін
__________ ___________анама
3-топ. Суреттер сөйлейді


Сергіту сәті.
Роза Рымбаеваның «Шақырады көктем» әнін орындату
7.Шығармашылық жұмыс
1-топ. «Кезбе тілші» ойыны арқылы сабақтан алған ойын айтады
2-топ. Бөлме гүлі беріліп соны сипаттап береді
3-топ. Ситуациялық сұрақ
Екі достың ренжісуі нәтижесінде сыйластықты қалай қалпына келтіруге болады?
Жинақтау
Бағалау
8. Қорытынды
«Ойланудың алты қалпағы»

9. Үйге тапсырма беру
Өлеңді жаттап келу
10.Бағалау
Топ басшылары топтарын бағалайды
Бағалау парақшасы
Р/с
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
Ой қозғау
Топтық жұмыс
Шығармашылық
жұмыс
Қорытынды «Алты қалпақ»
Ұпай
Баға
0 балл – тапсырманы орындауға мүлдем қатыспаса
1 балл – берілген тапсырмаға аз да болса өз үлесін қосса
2 балл – жұмысты орындауда белсенділік көрсетіп, бірақ мазмұндай алмаса
3 балл – белсенді қатысып, толық ашып айта алса
«5» – 10-12 ұпай
«4» – 7-9 ұпай
«3» – 3-6 ұпай
«2» – 0-3 ұпай
Рефлексия «Ойланудың бес гүлі»

|
Білу:Оқушыны Тұманбай Молдағалиевтың «Гүлдер» атты өлеңін мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету, өлеңнің көркемдік ерекшелігі мен тәрбиелік мәнін ашу; өлең мәтіні арқылы сөздік қорын байытуға, өз ойын қорытындылай алуға, әсемдікке, адамгершілікке баулу. Есте сақтау: мәтінмен жұмыс жасай отырып, жаңа ақпараттарды есте сақтау; Оқу қаблеті:маңызды ақпаратты диалогтен табу, диалогтың ең басты мазмұнын түсіну; Пікірталас: |
|
|
|
Оқу нәтижелері |
-Сыни ойлауға ,басқаның пікіріне сыни қарауға үйретеді. -Сұрақ-жауап арқылы диалогтік сөйлеуді қалыптастыру. -Өз пікірін ашық білдіреді. -Оқушы бойында көшбасшылық қаблеті қалыптасады. — Дарынды, талантты оқушылардың қаблеттері анықталады. -АКТ-ны тиімді қолдануға үйретеді. |
|
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар
|
Сабақта оқушылар тапсырманы дұрыс орындауға және өзін-өзі тексеруге қажетті,, заман талабына оқытудың жаңа әдістерін, жаңа білімді игеруде қолдану |
|
|
Қолданылған ресурс және қөрнекіліктер |
Оқулық,интерактивті тақта,слайдтар,тақырыптық суреттер,формативтік бағалау құралдары,таратпа материалдар |
|
|
Сабақ барысы |
1.Ұйымдастыру бөлімі 2.Топқа бөлу 3.Миға шабуыл 4.Ақпараттық коммуникативтік техналогия 5.Өзін-өзі реттеу тәсілі 5.Бірлескен оқу 6.сыни тұрғыдан ойлау 8.Оқытудағы басқару және көшбасшылық 9.Бағалау |
|
|
Сабақ бойынша мұғалім жазбалары
|
1Ұйымдастыру бөлімі — Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. -Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. 2.Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыптарды сұрау Жарыс ұйымдасьтырылады 3.Жаңа материалды хабарлау. Сабақтың тақырыбы: «Гүлдер»Т. Молдағалиев |
|
|
|
2Топқа бөлу. |
|
|
|
3 Миға шабуыл: Қандай гүлдерді білесіңдер?Үй гүлдері мен дала гүлері қандай болады ? Ерекшеліктерін ажырату, адам өмірімен маңызын ата? Тиімділігі:Сабақ тақырыбын сыни тұрғысынан ойлап,ойын еркін жеткізе алады |
|
|
|
4Сыни тұрғыдан ойлау Тұманбай Молдағалиев – қазақтың белгілі ақыны. Ол табиғат сұлулығын суреттеудің аса шебері. Т. Молдағалиев Жайлы білетіндерін ортаға салу
Скрыть рекламу:Не интересуюсь этой темойНавязчивое и надоелоСомнительного содержания или спамМешает просмотру контента Тиімділігі:оқушылар пікір алмасу арқылы оз ойларын сыни тұрғыдан жеткізе алу |
|
|
|
5Диалогтік оқыту Топ бойынша сұрақтар дайындалады, жауаптары тыңдалады. Тиімділігі: түсінік қалыптастыру, бір-бірінің пікірлері тыңдалады. |
|
|
|
6Өзін-өзі реттеу тәсілі І тапсырма: «Ой қозғау» ойыны. Жасырынған топтың атын табуы тиіс. 1 топтың аты: түбірі «тапты» деген сөзде, жұрнағы «қасқыр» деген сөзде, жалғауы «балалар» деген сөзде кездеседі.(Тапқырлар). 2 топтың аты: түбірі «ойын» деген сөзде, жұрнағы «сыншыл» деген сөзде, жалғауы «қаздар» деген сөзде кездеседі.(Ойшылдар) 3 топтың аты: түбірі «қолөнер» деген сөзде, жұрнағы «аспаз» деген сөзде, жалғауы «қыздар» деген сөзде кездеседі.(Өнерпаздар) Топ атын анықтап алғаннан кейін әр топқа әр түрлі тапсырма беріледі. ІІ тапсырма: 1 топ – «Тапқырлар» тобы гүл күлтелеріне гүлге қатысты сипаттау сөздерін тауып жазады. 2 топ – «Ойшылдар» тобы өлең ішінен қайталанып тұрған сөзді тауып, ақын не үшін бұл тәсілді қолданғанын анықтауы керек. 3 топ – «Ойшылдар» тобы гүлдің суретін салып, бір шумақ өлең шығарады. ІІІ тапсырма: «Шатасқан шумақтар» ойыны. Өлеңжолдарының орны ауысып кеткен екі өлең беріледі. Оқушыға сол өлең жолдарын мағынасына, ұйқасына қарап, қайта жазып шығу тапсырылады. Мұндай тапсырмалар оқушыны байқағыштыққа, сөздің мән-мағынасын, ұйқасу жолдарын түсінуге үйретеді. Гүлдер, гүлдер не түрлі Бастады той думанын жазық дала, Құлпырды да жетілді Күркіреп жатыр тулап сай мен сала. Барлық дала өртеніп Малшылыр өрісінен қозы терсе, Бара жатқан секілді. Мәз боп жүр соны тасып бір топ бала. І. Бастады той думанын жазық дала, Күркіреп жатыр тулап сай мен сала Малшылыр өрісінен қозы терсе, Мәз боп жүр соны тасып бір топ бала. («Көктем жыры» Мәриям Хакімжанова) ІІ. Гүлдер, гүлдер не түрлі Құлпырды да жетілді Барлық дала өртеніп Бара жатқан секілді. ( «Гүлдер» Тұманбай Молдағалиев) Тапсырма: ұйқассөздерді пайдаланып, гүл туралы бір шумақ өлең құрастыру. Гүлдер, гүлдер, көп гүлдер, Қызыл гүлдер, көк гүлдер, Күлімдейді қарап балаға, Жүгіріп шыққан далаға. Жұлып алды біреуін, |
|
|
|
7 Бірлескен оқу Бүгінгі сабақтар түйгендерін ортаға салу Тиімділігі: дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың бірлесіп тапсырмалар орындауы, топпен жұмыс |
|
|
Қортындылау
Бағалау |
8Оқытудағы басқару және көшбасшылық Тиімділігі: топтық жұмысқа бағыт бағдар беру және топ жетекшілері өз топтарына же |
ысқа мерзімді жоспар
Пәні: әдебиеттік оқу 4 сынып
Тақырыбы: Қ. Аманжолов. Көктем
Мақсаты: өлең мазмұнын түсініп, мәнерлеп және нақышына келтіріп оқиды.
Міндеті: түсінгенін өз сөзімен айта алады
Күтілетін нәтиже: өлеңнің негізгі идеясын түсінеді, көктем мезгіліне байланысты сөйлем құрастырады
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ре- сурс |
|
1.Ұйымдас- тыру кезеңі 2.Үй жұмысын сұрау |
Психологиялық дайындық Сұрақ- жауап әдісін қолдану |
Шеңбер жасап тұрып , « Сен , кереметсің, ...» бір- бірінің жақсы қасиеттерін жағымды сөздер арқылы жеткізеді
|
|
|
|
Білу. |
Топпен жұмыс. 3 топқа бөлу Ой шақыру. Қасым Аманжолов кім? Көктем мезгілінің өзге мезгілдерден айырмашылығы қандай? Көктемде қандай мерекелер бар?
|
Сурет қиындыларынан әр топ гүл құрастырады , осы гүл атаулары топтардың аттары болады. «Бәйшешек» , «Қызғалдақ» , «Жауқазын»
- Қасым Аманжолов –Отан , туған жер, өскен ел тақырыбына көптеген өлеңдер жазған дарынды ақындардың бірі. Бірнеше өлеңдер жинағы бар.
1
Д
Нұрлы дүние 1950ж Стихи 1950ж (орыс тілінде) |
Форма- тивті |
|
|
Түсіну. |
Оқулықпен жұмыс. |
Өлеңді кезекпен мәнерлеп оқиды. Өлеңнің негізгі идеясы неде екенін анықтайды. Топ басшылары мәнерлеп оқудан жарысады, топ мүшелері бағалайды. |
|
|
|
Қолдану. |
Постермен жұмыс Шығармашылық тапсырма |
«Бәйшешек» тобы: Көктем туралы эссе жазады «Қызғалдақ» тобы: 5 жолды өлең құрастырады. «Жауқазын» тобы: Көктем туралы сурет салады.
Әр топтан бір оқушы шығып өз жұмыстарына байланысты пікірлерін ортаға салады |
|
|
|
Талдау Қорытынды |
Сұрақ-жауап әдісін қолдану
«Ішіне , сыртына» стратегиясы арқылы талдау |
Көктемнің мезгілінің Көктем мезгілінің пайдасы: зияны: күн жылиды , су тасиды, топырақты шөп шығады, су шаяды ,қар жауса ағаштар бүршік атады. жемістер үсіп қалады. |
|
|
|
Бағалау |
Оқушылардымадақтау, бағалау
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» стикерлер арқылы сабақ бойынша алған әсерін жазады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















