|
Сабақтың тақырыбы: 7.2.1.4 Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызы. |
Мектеп: Мұғалім: |
|
|
Сынып 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны |
|
Оқу мақсаты |
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау |
|
|
Сабақтыңмақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Академиялық тілдерін дамыту. Пәндік лексика және терминология:Аталық,аналық жіпше, ұрықтану, тозаң, тозаң түтігі, ұрық қалтасы, орталық жасуша,жұмыртқа жасуша ,тозаң саңылауы ,қосарлы ұрықтану,эндосперм,спермий,партеногенез,триплоид,диплоид. Тақырыпта кездесетін терминдер мен тіркестерді дұрыс айтады(оқылым,айтылым) Тыңдау барысында естілген терминдер мен тіркестерді орынды қолданады(айтылым,тыңдалым) Жазылым бойынша ұсыныстар: Эндосперм,спермий,партеногенез,триплоид,диплоид. Диалог/ жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестер: Гаметалардың қосылуы..........деп аталады.Тозаңқаптың ішінде ...... дамиды.Тозаңдану ....созылады.Гаметелар қосылғаннан соң .......пайда болады.Бұл процесті .........ұрықтану деп атайды.Орталық жасушадан......дамиды,жұмыртқа жасушадан .......дамиды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|
Пəнаралық байланыс |
5.2.4.1. Жаратылыстану -Тірі табиғаттағы үдерістер Математика -Математика пәнімен байланыс қосарлы ұрықтану үдерісі кезінде хромосома сандарының қосылуын тусіндіру барысында жүзеге асады |
|
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.1 Өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбею |
|
|
Сабақтың жоспары |
|
|
|
Жоспарланғануақыт кезеңдері |
Сабақ барысы: |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Қосарлы ұрықтануды кім ашты? 2.Айқас тозаңдану дегеніміз не? 3.Жел арқылы тозаңданатын қандай өсімдіктерді білесің?
|
Интербелсенді тақта, слайд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. «Шешімін тап» әдісі Бойынша суретте келтірілген бөліктердің атауын жазыңыздар (аталық,аналық,күлте,тостаған,жіпше, тозаңқап,мойын,жатын,сағақ, табан).
Дескриптор: -Сурет бойынша гүл бөліктерінің аттарын анықтап, жаза алады. Кері байланыс: Жұлдызша арқылы бағалау. |
Оқулық биология (жоба) 7 сынып 2017 ж Е. А. Очкур, Ж.Ж. Құрманғалиева 189 бет Интербелсендітақта, слайд
|
|||||||||||||||
|
Видеоролик Сергіту
|
2-тапсырма.«Диалог»әдісі «Гүлді өсімдіктердің ұрықтануы» тақырыбындағы видеороликті көріп, талқылаңыздар. Дескриптор: -гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануын талдайды. Кері байланыс: Бас бармақпен бағалау. 3-тапсырма.«Графикалық органаизер» әдісі. «Гүлді өсімдіктердіңұрықтануы» схемасындағы суреттерді ретімен орналастырып, кестеге толтырып, қысқаша сипаттаңыздар.
Дескриптор: -Суреттерді үдеріс ретімен орналастыра алады -Суреттердегі үдерістерді сипаттай алады -Терминдерді орынды қолданады Кері байланыс: Ауызша мадақтау арқылы бағалау Сергіту:Қаражорға би 4-тапсырма: «Баламасын тап» әдісі. Оқулықтағы «қосарлы ұрықтану» анықтамасын сыныппен бірлесе оқып,жұмыс дәптерлеріне берілген термин мағынасын сақтай отырып, анықтамадағы сөздердің синонимын жазыңыздар. Дескриптор: -Қосарлы ұрықтану терминінің анықтамасын біледі. - Қосарлы ұрықтану терминінің баламасын жазады. Кері байланыс: Смайлик арқылы жүргізіледі. 5-тапсырма. «Күн-сәулелер» әдісі. Қосарлы ұрықтану сөзін шеңбер ішіне жазып, әр маңызына бір сәуле шығарып мысал жазыңыздар. Дескриптор: - Қосарлы ұрықтанудың маңызын біледі. - Мысалдарды келтіре алады Кері байланыс: бағдаршам арқылы бағалау. |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Плюс-минус-қызық» Плюс-сабақ барысында қандай тапсырма ұнады,қызықты болды. Минус- оқушыға не ұнамады, қызықсыз болып көрінді. Қызықты-бұрын естімеген жаңа ақпарат,қызықты фактілер туралы жазады.
|
Окулық Биология 7 сынып А.Р. СОЛОВЬЕВА, Б.Т. ИБРАИМОВА, Ж.Ә. АЛИНА Атамұра 2017ж 189 бет
|
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлапотырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсатын оқушылардың деңгейіне қарай құрастырдым, сабақтын барысында тапсырмаларды орындауда ерекше қабілетті оқушаларға деңгейіне қарай тапсырмалар бердім. - Тапсырма - Дереккөз -Диалог және қолдау көрсету - Жіктеу - Қорытынды |
Оқу мақсатына негізделіп, бағалау критерийлері құрастырылды. Бағалау критерийлерінен оқушыларға тапсырмалар ұйымдастырылды. Тапсырмаларға байланысты дескрипторлар құрылды, әр тапсырмалардан кейін оқушылардыбағалау мақсатында қалыптастырушы бағалау техникаларын жоспарладым: 1. Жұлдызша кері байланыс 2. смайликтер кері байланыс 3.бағдаршам арқылы кері байланыс 5. бас бармақ арқылы кері байланыс
|
Сынып тазалығы, электр тоғымен жұмыс істегенде қауыпсыздік ережесін сақтау
Сергіту сәті |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Мен дефференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім.
|
|
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нəрсегеназараударуқажет? |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтану
|
Сабақтың тақырыбы: 7.2.1.4 Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызы. |
Мектеп: Мұғалім: |
|
|
Сынып 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны |
|
Оқу мақсаты |
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау |
|
|
Сабақтыңмақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Академиялық тілдерін дамыту. Пәндік лексика және терминология:Аталық,аналық жіпше, ұрықтану, тозаң, тозаң түтігі, ұрық қалтасы, орталық жасуша,жұмыртқа жасуша ,тозаң саңылауы ,қосарлы ұрықтану,эндосперм,спермий,партеногенез,триплоид,диплоид. Тақырыпта кездесетін терминдер мен тіркестерді дұрыс айтады(оқылым,айтылым) Тыңдау барысында естілген терминдер мен тіркестерді орынды қолданады(айтылым,тыңдалым) Жазылым бойынша ұсыныстар: Эндосперм,спермий,партеногенез,триплоид,диплоид. Диалог/ жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестер: Гаметалардың қосылуы..........деп аталады.Тозаңқаптың ішінде ...... дамиды.Тозаңдану ....созылады.Гаметелар қосылғаннан соң .......пайда болады.Бұл процесті .........ұрықтану деп атайды.Орталық жасушадан......дамиды,жұмыртқа жасушадан .......дамиды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|
Пəнаралық байланыс |
5.2.4.1. Жаратылыстану -Тірі табиғаттағы үдерістер Математика -Математика пәнімен байланыс қосарлы ұрықтану үдерісі кезінде хромосома сандарының қосылуын тусіндіру барысында жүзеге асады |
|
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.1 Өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбею |
|
|
Сабақтың жоспары |
|
|
|
Жоспарланғануақыт кезеңдері |
Сабақ барысы: |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Қосарлы ұрықтануды кім ашты? 2.Айқас тозаңдану дегеніміз не? 3.Жел арқылы тозаңданатын қандай өсімдіктерді білесің?
|
Интербелсенді тақта, слайд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. «Шешімін тап» әдісі Бойынша суретте келтірілген бөліктердің атауын жазыңыздар (аталық,аналық,күлте,тостаған,жіпше, тозаңқап,мойын,жатын,сағақ, табан).
Дескриптор: -Сурет бойынша гүл бөліктерінің аттарын анықтап, жаза алады. Кері байланыс: Жұлдызша арқылы бағалау. |
Оқулық биология (жоба) 7 сынып 2017 ж Е. А. Очкур, Ж.Ж. Құрманғалиева 189 бет Интербелсендітақта, слайд
|
|||||||||||||||
|
Видеоролик Сергіту
|
2-тапсырма.«Диалог»әдісі «Гүлді өсімдіктердің ұрықтануы» тақырыбындағы видеороликті көріп, талқылаңыздар. Дескриптор: -гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануын талдайды. Кері байланыс: Бас бармақпен бағалау. 3-тапсырма.«Графикалық органаизер» әдісі. «Гүлді өсімдіктердіңұрықтануы» схемасындағы суреттерді ретімен орналастырып, кестеге толтырып, қысқаша сипаттаңыздар.
Дескриптор: -Суреттерді үдеріс ретімен орналастыра алады -Суреттердегі үдерістерді сипаттай алады -Терминдерді орынды қолданады Кері байланыс: Ауызша мадақтау арқылы бағалау Сергіту:Қаражорға би 4-тапсырма: «Баламасын тап» әдісі. Оқулықтағы «қосарлы ұрықтану» анықтамасын сыныппен бірлесе оқып,жұмыс дәптерлеріне берілген термин мағынасын сақтай отырып, анықтамадағы сөздердің синонимын жазыңыздар. Дескриптор: -Қосарлы ұрықтану терминінің анықтамасын біледі. - Қосарлы ұрықтану терминінің баламасын жазады. Кері байланыс: Смайлик арқылы жүргізіледі. 5-тапсырма. «Күн-сәулелер» әдісі. Қосарлы ұрықтану сөзін шеңбер ішіне жазып, әр маңызына бір сәуле шығарып мысал жазыңыздар. Дескриптор: - Қосарлы ұрықтанудың маңызын біледі. - Мысалдарды келтіре алады Кері байланыс: бағдаршам арқылы бағалау. |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Плюс-минус-қызық» Плюс-сабақ барысында қандай тапсырма ұнады,қызықты болды. Минус- оқушыға не ұнамады, қызықсыз болып көрінді. Қызықты-бұрын естімеген жаңа ақпарат,қызықты фактілер туралы жазады.
|
Окулық Биология 7 сынып А.Р. СОЛОВЬЕВА, Б.Т. ИБРАИМОВА, Ж.Ә. АЛИНА Атамұра 2017ж 189 бет
|
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлапотырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсатын оқушылардың деңгейіне қарай құрастырдым, сабақтын барысында тапсырмаларды орындауда ерекше қабілетті оқушаларға деңгейіне қарай тапсырмалар бердім. - Тапсырма - Дереккөз -Диалог және қолдау көрсету - Жіктеу - Қорытынды |
Оқу мақсатына негізделіп, бағалау критерийлері құрастырылды. Бағалау критерийлерінен оқушыларға тапсырмалар ұйымдастырылды. Тапсырмаларға байланысты дескрипторлар құрылды, әр тапсырмалардан кейін оқушылардыбағалау мақсатында қалыптастырушы бағалау техникаларын жоспарладым: 1. Жұлдызша кері байланыс 2. смайликтер кері байланыс 3.бағдаршам арқылы кері байланыс 5. бас бармақ арқылы кері байланыс
|
Сынып тазалығы, электр тоғымен жұмыс істегенде қауыпсыздік ережесін сақтау
Сергіту сәті |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Мен дефференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім.
|
|
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нəрсегеназараударуқажет? |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















